آخرین اخبار

با زير بغلي که زياد عرق مي کند و هميشه خيس است چکار کنم؟ بيماري ها و پيشگيري

با زير بغلي که زياد عرق مي کند و هميشه خيس است چکار کنم؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - تعريق زياد زير بغل و پيشگيري از آن

همه ما مي دانيم که تعريق زيربغل گاهي اوقات تنها بخشي از روند عادي زندگي محسوب مي شود. اما زماني که تعريق از شرايط عادي خود خارج شده و به وضعيتي خجالت آور تبديل مي شود ممکن است مشکلي وجود داشته باشد.
تعريق اگرچه ناخوشايند به نظر مي رسد، اما يکي از عملکردهاي کليدي بدن انسان است. تعريق به تنظيم دماي بدن انسان کمک مي کند. زماني که دما از 98.6 درجه فارنهايت (38 درجه سانتيگراد) بيشتر مي شود، بدن تلاش مي کند تا از طريق تعريق خود را خنک کند. زماني که عرق به سطح پوست رسيده و تبخير آن آغاز مي شود، احساس خنکي و راحتي بيشتر در انسان شکل مي گيرد.
اما جنبه منفي تعريق بوي بد آن است. خود عرق مايعي شفاف و بي بوست. اما زماني که با باکتري هاي روي سطح پوست ترکيب مي شود مي تواند موجب بوي ناخوشايندي شود. افزون بر اين، عرق مي تواند در لباس شما نفوذ کرده و لکه هايي را روي آن باقي بگذارد.
برخي افراد نسبت به ديگران بيشتر عرق مي کنند. با اين وجود، تعريق بدون دليلي مشخص يا در موقعيت هاي عجيب، مانند زماني که هوا سرد است، ممکن است به يک مساله پزشکي اشاره داشته باشد. در ادامه با آنچه بايد درباره تعريق بيش از حد زيربغل و کارهايي که مي توانيد براي مقابله با اين شرايط انجام دهيد، بيشتر آشنا مي شويم.

بيشتر بدانيد : راهکارهايي براي مقابله با تعريق زياد و کاهش بوي عرق

آيا زير بغل مي تواند بي دليل عرق کند؟
تعريق زير بغل

زماني که موضوع تعريق مطرح مي شود، شرايط هر فرد با ديگري متفاوت است. همان گونه که برخي افراد سريع‌تر از ديگران مي دوند، برخي افراد نيز بيشتر از ديگران عرق مي کنند. تعريق سنگين به طور معمول ژنتيکي است، از اين رو، اگر فردي در خانواده شما وجود دارد که همواره با مشکل تعريق مواجه است، احتمال اين که شما نيز به اين شرايط مبتلا باشيد نيز افزايش مي يابد.
دلايل ديگري نيز ممکن است در تعريق زياد نقش داشته باشند. افرادي که تناسب اندام بهتري دارند در مقايسه با افرادي که تناسب اندام کمتري دارند، به طور معمول زودتر عرق مي کنند تا بدن خنک‌تر باقي مانده و استقامت جسماني حفظ شود.
با اين وجود، تعريق زياد همواره به معناي سلامت بهتر نيست. اضافه وزن، مصرف الکل، و سيگار کشيدن همگي مي توانند به تعريق بيش از حد منجر شوند. زماني که تب داريد يا اگر وارد مرحله يائسگي شده ايد نيز ممکن است با تعريق بيشتر مواجه شويد.
اما اگر همواره با تعريق زياد مواجه هستيد و نمي توانيد دليل اين شرايط را مشخص کنيد، شرايط چگونه است؟ اين امکان وجود دارد که به مشکل تعريق بيش از حد که به نام هايپرهيدروز Hyperhidrosisشناخته مي شود، مبتلا باشيد. تعريق مي تواند به واقع بر توانايي شما در انجام فعاليت هاي روزانه تاثيرگذار باشد.
در اين شرايط شما بلافاصله پس از بيدار شدن از خواب با آغاز تعريق مواجه شده و پس از به خواب رفتن تعريق متوقف مي شود. گاهي اوقات، هايپرهيدروز در نتيجه يک شرايط سلامت ديگر مانند تيروئيد بيش فعال، يک اختلال عصبي، يا قند خون پايين شکل مي گيرد، اما مي تواند به خودي خود نيز وجود داشته باشد.

چرا زماني که خنک هستيد يا حتي زماني که از دئودورانت استفاده کرده ايد، زيربغل شما عرق مي کند؟

واکنش جنگ يا گريز بدن مي تواند تعريق را فعال کند، از اين رو، هنگامي که بسيار عصبي هستيد يا استرس داريد، حتي اگر دماي بدن پايين باشد، ممکن است با تعريق مواجه شويد. تعريق سرد مي تواند زماني که بيمار هستيد يا هنگام افت فشار خون يا قند خون نيز رخ دهد.
تعريق سرد مي تواند سرنخ ديگري براي تشخيص ابتلا به هايپرهيدروز باشد، اما مي تواند نشانه اي از شرايطي ديگر به نام سندرم تعريق ناشي از سرما نيز باشد که يک اختلال ژنتيکي است و موجب بروز مشکلاتي در تنظيم دماي بدن مي شود. اگر بدون دليلي مشخص با تعريق بيش از حد مواجه هستيد يا در دماهاي پايين با تعريق مکرر مواجه هستيد، مراجعه به پزشک براي بررسي دقيق شرايط بهترين گزينه است.

مقابله با عرق کردن زيربغلضد عرق ها

براي اين که از تعريق بيش از حد پيشگيري کنيد، استفاده از ضد تعريق ها آغاز خوبي است. توجه داشته باشيد که دئودورانت ها تنها بوي عرق را پوشش داده و به واقع نمي توانند تعريق را متوقف کرده يا از آن پيشگيري کنند. املاح آلومينيومي در ضد تعريق ها با عرق واکنش داده و به طور موقت مجاري عرق را مسدود مي کنند که مي تواند از ترشح عرق پيشگيري کند. ضد تعريق هاي بدون نسخه در انواع مختلف در دسترس هستند. اگر گزينه هاي بدون نسخه در مقابله با تعريق بيش از حد ناموفق باشند، پزشک ممکن است گزينه هاي قوي‌تر را تجويز کند که براي بيشتر افرادي که با تعريق سنگين مواجه هستند، نتايج مثبت به همراه دارد.

بوتاکس

اگر ضد تعريق ها براي مقابله با تعريق بيش از حد کفايت نمي کنند، گزينه هاي ديگري نيز وجود دارند. تزريق بوتاکس در زيربغل مي تواند مواد شيميايي تحريک کننده تعريق را مسدود کرده و ميزان تعريق را تا شش ماه کاهش دهد. براي موارد شديد هايپرهيدروز، شما مي توانيد حتي جراحي برداشتن غدد عرق را نيز مد نظر قرار دهيد.

بيشتر بدانيد : درمان عرق کف دست و پا با بوتاکس!

بيشتر بدانيد : با بوتاکس هم چين و چروک ها را صاف کنيد و هم اين اختلال ها را درمان کنيد!

داروها

پزشک شما ممکن است مصرف دارو براي درمان تعريق بيش از حد را تجويز کند. آنتي کولينرژيک ها رايج‌ترين نمونه ها در اين زمينه هستند که از رسيدن پيامرسان هاي شيميايي محرک تعريق به غدد عرق پيشگيري مي کنند. با اين وجود، اين داروها کل بدن و نه فقط زيربغل ها را هدف قرار مي دهند، از اين رو، ممکن است با عوارض جانبي مانند خشکي دهان، يبوست، و تاري ديد همراه باشند.

ميرادراي miraDry

اين روش که تاييده سازمان غذا و داروي آمريکا را دريافت کرده در واقع غدد عرق در زيربغل را با استفاده از انرژي الکترومغناطيسي از بين مي برد. البته، اين به معناي آن نيست که پس از استفاده از اين روش با گرم شدن بيش از حد بدن خود مواجه خواهيد شد. ما در سراسر بدن خود داراي غدد عرق هستيم، از اين رو، فقدان مقداري از آنها در يک بخش خاص بر توانايي تنظيم دماي بدن تاثيرگذار نيست. البته به رغم کارآمدي، روش ميرادراي گزينه اي پر هزينه محسوب مي شود.

چگونه زيربغل عرقي را پنهان کنيم؟
تعريق زير بغل

پنهان کردن بخش هاي خيس زيربغل، تعريق بيش از حد را برطرف نمي کند، اما مي تواند احساس خجالت و ناراحتي کمتر فرد تا زمان انتخاب بهترين گزينه درمان از سوي پزشک را به همراه داشته باشد.

پدهاي زيربغل مي توانند از خيس شدن لباس پيشگيري کنند.

از آنجايي که مشاهده لکه هاي خيس روي لباس هايي با رنگ تيره دشوارتر است، استفاده از رنگ هاي سياه و آبي تيره نيز مي تواند کمک کند. همچنين، استفاده از لباس هاي گشاد که احتمال کمتري دارد با پوست در تماس بوده و با عرق خيس شوند نيز مي تواند مد نظر قرار بگيرد.

بيشتر بدانيد : علت عرق کف دست چيست؟

بيشتر بدانيد : علت عرق کردن در خواب/چرا خيس عرق از خواب بيدار مي شويد؟

بيشتر بدانيد : عرق كردن بيش از اندازه ; مساله‌اي مهم


منبع : asriran.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

علايم سوء هاضمه و روش هاي پيشگيري از سوء هاضمه

دچار تنگي دريچه قلب هستم براي درمان چه کاري انجام دهم؟

روش خانگي براي تشخيص کبد چرب

درد پهلو نشانه چيست

فشار خون پايين چيست؟ + دلايل فشار خون پايين

تکنيک هاي طلايي براي درمان سريع سردرد ساده

فيبروز کبدي چيست؟ آيا فيبروز درمان مي شود؟

تدابير طب سنتي براي درمان آلرژي بهاره

مراقب مصرف مکمل ويتامين D باشيد

فشار خون در هر سني چند است و براي درمان فشار خون چه کنيم؟

چه عواملي خطر بروز سرطان روده بزرگ را افزايش مي دهند؟

درمان آمبولي ريه با چه روش هايي امکان پذير است؟

سکته مغزي و آنوريسم مغزي چه تفاوتي با هم دارند؟

کلسترول چيست و براي درمان کلسترول خون چه بايد کرد؟

درمان گلودرد با غرغره هاي طبيعي

عواملي که خطر ابتلا به سندرم روده تحريک پذير را افزايش مي دهند

بيماري قلبي که باعث سکته مغزي مي شود

روشهاي پيشگيري از ماشين گرفتگي

علت وجود خون در ادرار

تضمين سلامت قلب با رعايت اين نکات

روش هاي پيشيگيري و درمان عرق سوز شدن

تاثير سير و پياز بر پيشگيري از سرطان روده بزرگ

نکات بهداشتي براي پيشگيري از ابتلا هاري

علت و درمان رماتيسم مفصلي از ديدگاه طب سنتي

آشنايي با دلايل اصلي سکته قلبي

هشدارهاي بدن براي مراحل اوليه ابتلا به سرطان

کاهش علايم آلرژي با اين خوراکي ها

با مصرف اين خوراکي ها کبد چرب را از خود دور کنيد

کاهش علايم آلرژي در بهار با توصيه هاي طب سنتي

کلسترول را با اين ورزش ها مغلوب کنيد

دلايل سرفه و سرفه هاي خطرناک را تشخيص دهيد

فتق ديسک چرا ايجاد مي شود و چطور از فتق ديسک پيشگيري کنيم

آترواسکلروز atherosclerosis يا تصلب شرايين چيست؟

ورم معده يا گاستريت Gastritis چيست و چطور درمان مي شود؟

تشخيص سرطان مقعد و روش هاي درمان سرطان مقعد

9 راه حل طبيعي براي کنترل فشار خون

هر آنچه بايد درباره انحراف شصت پا بدانيد

چرا ديدتان تار شده ؟

چرا سرم درد مي کند؟

علت تکان هاي شديد پا در خواب يا سندروم پاي بيقرار چيست؟

با زير بغلي که زياد عرق مي کند و هميشه خيس است چکار کنم؟

چند روش خانگي براي درمان درد سياتيک

پيشگيري از شايع ترين سرطان دنيا با مصرف سير و پيار

عواملي که خطر لخته شدن خون را افزايش مي دهند

کمر درد : حقايق و باورهاي غلطي که بايد بدانيد

نشانه هاي عجيب بيماري قلبي

اين بيماري ها باعث چاقي تان مي شوند

علائم کم کاري تيروئيد و هرآنچه بايد در مورد ان بدانيد

درمان سر درد با ماساژ نقاط فشاري در سر

درمان عفونت سينوس با روش هاي خانگي