علت کبد چرب غيرالکلي چيست و آيا کبد چرب درمان مي شود؟
جمعه 15 دي 1396 - 8:20:11 AM
چه خبر - علائم کبد چرب غير الکلي و علت آن چيست؟

دکتر حسين فودازي دبير انجمن آنکولوژي و راديوتراپي درباره کبد چرب بيان کرد:اگر رسوب سلول هاي چربي در کبد بيش از حد معين باشد گفته مي شود فرد مبتلا به کبد چرب شده است. در حالت عادي در داخل کبد چربي وجود دارد، حدود 5 الي 7 درصد از بافت کبد را چربي و رسوب چربي تشکيل داده است. اگر بيش از 10 درصد از بافت کبد درگير چربي شود بي شک فرد دچار کبد چرب مي شود.
کبد چرب شايع ترين بيماري گوارشي و کبد در کشور است، افراد بين 40 تا 60 سال بيشترين آمار مبتلايان را به خود اختصاص داده اند. متاسفانه با توجه به آمار تخميني در کلان شهرها بيش از حدود 40 درصد افراد در کشور مبتلا به کبد چرب هستند به عبارتي ديگر 2 برابر نرمال دنيا کبد چرب را در ايران شاهد هستيم.در سطح دنيا 20 درصد افراد بالاي 40 سال درگير بيماري کبد چرب هستند.
کبد چرب 2 علت اصلي دارد. علل الکلي و غير الکلي. با توجه به اين که مصرف الکل در کشور ما بالا نيست اما شاهد آمار بالاي کبد چرب هستيم که اين آمار در خصوص کبد چرب غير الکلي است.

علت هاي غير الکلي کبد چرب

چاقي بيش از حد، ديابت، مصرف غذاهاي آماده و پر چرب، بي تحرکي، عدم مصرف ميوه و سبزيجات از مهم ترين و اساسي ترين علل غير الکلي‌ست که مي تواند در نهايت به کبد چرب منجر شود.

علائم کبد چرب

علت کبد چرب غيرالکلي چيست و آيا کبد چرب درمان مي شود؟

کبد چرب در مراحل ابتدايي نشانه واضحي ندارد اما با توجه به ميزان چربي موجود به سه درجه 1،2،3 تقسيم بندي مي شوند. درجه 3 شديدترين حالت اين بيماري است، در مراحل پيشرفته بيمار با علائمي چون سوء‌هاضمه، دردهايي در نواحي زير دنده بخصوص در سمت راست، نفخ زياد، خستگي زودرس و احساس کسالت مزمن رو به رو مي شود.
کبد چرب مي تواند مقدمه ابتلا به نارسايي کبد يا سيروز شود.مهم ترين علت نارسايي کبد يا سيروز، ويروس «هپاتيت» است. اما پيش بيني شده مهم ترين علت سيروز در آينده کبد چرب باشد.
کبد چرب علاوه بر سيروز کبدي مي تواند زمينه ساز بيماري هاي ديگر چون چاقي، فشار خون، ديابت، شيوع ابتلا به سرطان به خصوص سرطان هاي گوارش، پروستات، سينه و رحم در زنان شود.
کبد چرب اگر کنترل نشود و فرد بيماري را به درجه 3 آن برساند بي شک خطر نارسايي کبد و در نهايت مرگ را شاهد خواهد بود. کبد چرب يک عارضه قابل برگشت بوده و اين موضوع وابسته به تغيير در سبک زندگي بيمار است. اما متاسفانه اگر اين سبک زندگي نامناسب ادامه پيدا کنند بي شک با افزايش اين بيماري در سطح کشور رو به رو خواهيم شد.

آيا افراد لاغر هم ممکن است کبدچربي داشته باشند؟

بله. مهم ترين علل کبد چرب غيرالکلي، تغذيه است. اما دلايل متفاوت ديگري هم در بروز اين بيماري نقش دارند. براي مثال ديابت، افراد ديابتي ممکن است لاغر باشند و يا مصرف خودسرانه برخي از دارو ها هم مي تواند يک فرد را مستعد ابتلا به کبد چرب کند بخصوص کورتون ها، استروئيد ها، مُسکن ها(استامينوفن)، داروهاي ضدتشنج، داروهاي هورموني زنانه و بتامتازون که در کشور ما مصرف بالايي دارند.
مصرف برخي از دمنوش ها که در طب سنتي بسيار به آن تاکيد شده مي تواند براي بهبود عملکرد کبد ميسر باشد اما تحقيق علمي و ثابت شده اي در خصوص درمان يا کنترل کبد چرب انجام نشده است. در مطالعات ديده شده است مصرف ويتامين B شدت کبد چرب را کاهش مي دهد، ناگفته نماند مصرف اين ويتامين بايد تحت نظر پزشک صورت گيرد .

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : موثرترين راه درمان کبد چرب

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : پاکسازي کبد چرب با ميل کردن اين ترکيب قبل از صبحانه

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : علائم ابتلا به کبد چرب

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : عوارض عدم درمان کبد چرب چيست؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : رژيم غذايي براي کبد چرب


منبع: jamejamonline.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/87210/علت کبد چرب غيرالکلي چيست و آيا کبد چرب درمان مي شود؟
بستن   چاپ