ارتباط خرابي دندان ها با بيماري ها، از مشکل قلبي تا اضافه وزن
شنبه 1 دي 1397 - 8:01:09 PM
چه خبر - خراب شدن دندان ها و بروز بيماري هاي قلبي و ريوي

جدا از بيماري لثه و حتي سرطان دهان، مشکلات سلامت ديگري وجود دارند که ممکن است بهداشت ضعيف دهان و دندان، دندان هاي آسيب ديده و يا جاي خالي دندان در آنها نقش داشته باشند. در ادامه با برخي از مهمترين آنها بيشتر آشنا مي شويم.

افزايش وزن يا چاقي

دندان آسيب ديده، دردناک و يا جاي خالي دندان مي تواند به معناي جويدن نامناسب غذا يا محدود شدن مواد غذايي مصرفي شما باشد. در شرايطي که بيشتر بزرگسالان داراي 32 دندان هستند، به گفته شبکه چاقي کانادا، اگر داراي 21 دندان يا کمتر باشيد، به واسطه ناتواني در جويدن درست وعده هاي غذايي در معرض خطر بيشتري براي چاقي قرار داريد.
تمايل افراد به مصرف غذاهايي که راحت‌تر جويده مي شوند و به طور معمول گزينه هايي ناسالم و حاوي چربي زياد هستند، مانند فست فودها، بخشي ديگر از مشکل است. همچنين، زماني که دندان هاي شما کار خود را به خوبي انجام نمي دهند، جويدن غذاهاي مغذي و سرشار از فيبر، مانند سيب، آسان نخواهد بود.

خطر بيشتر براي ديابت
دندانپزشکي

از دست دادن دندان با خطر بيشتر براي ابتلا به ديابت پيوند خورده است. اين شرايط به واسطه التهاب در جريان خون شکل مي گيرد. ديابت به واسطه ناتواني بدن در تنظيم قند خون شکل مي گيرد که مي تواند به مشکلات سلامت جدي‌تر منجر شود.
زماني که به ديابت مبتلا هستيد، احتمال ابتلا به مسائل جدي‌تر دهان و دندان نيز افزايش مي يابد. به گفته کلينيک مايو، سطوح بالاتر قند خون مي تواند به پوسيدگي دندان، بيماري لثه و ديگر بيماري هاي دهان و دندان منجر شود.

احتمال بيشتر ابتلا به بيماري قلبي

شايد باورکردني نباشد، اما سلامت دندان ها و قلب شما با هم پيوند خورده اند. به گفته انجمن دندانپزشکي آمريکا، برخي مطالعات ارتباط بين سلامت صعيف دهان و دندان و سلامت ضعيف قلب را نشان داده اند، اگرچه دلايل اين شرايط همچنان به طور دقيق مشخص نيست.
به رغم مشخص نبودن دلايل، شما بايد سلامت دندان ها و لثه هاي خود را به عنوان دروازه اي به سمت بيماري هاي ديگر، از جمله آنهايي که قلب را تحت تاثير قرار مي دهند، در نظر بگيريد.

خطر کم وزني نوزاد هنگام تولد

اگر زني باردار هستيد، سلامت ضعيف دهان و دندان يا ابتلا به بيماري لثه مي تواند نه تنها خود شما، بلکه نسل آينده را نيز تحت تاثير قرار دهد.
برخي مطالعات پيوند بين سلامت ضعيف دهان و دندان با تولد زودرس و همچنين کم وزني نوزاد هنگام تولد را نشان داده اند. اين قبيل نوزادان در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به عفونت ها، ناهنجاري ها و حتي مرگ هستند.

تضعيف استخوان ها

پوکي استخوان شرايطي جدي است که موجب شکنندگي استخوان ها شده و احتمال مواجهه با آسيب ديدگي هاي جدي به واسطه زمين خوردن يا حتي انجام کارهاي روزانه را افزايش مي دهد.
به گفته کلينيک مايو، ممکن است ارتباطي بين پوکي استخوان که کل بدن را تحت تاثير قرار مي دهد و از دست دادن دندان و استخوان پريودنتال که از دندان ها پشتيباني مي کند، وجود داشته باشد. برخي مطالعات نشان داده اند افرادي که دندان خود را از دست مي دهند و با ضعف استخوان پريودنتال مواجه هستند، نشانه هاي ضعف اسکلتي در ديگر بخش هاي بدن را نيز نشان مي دهند.

عوارض تنفسي
دندانپزشکي

برخي مشکلات تنفسي مي توانند با بيماري لثه در ارتباط باشند. بيماري لثه موجب تجمع باکتري هاي مضر در دهان مي شود. اين باکتري ها مي توانند از دهان به ريه ها راه يابند که خبر بدي براي ريه هاي بيمار و همچنين ريه هاي سالم محسوب مي شود.
مشکلات تنفسي ناشي از بهداشت ضعيف دهان و دندان به طور خاص سالمندان را تحت تاثير قرار مي دهند، اما اين به معناي آن نيست که افراد در سنين ديگر مصونيت دارند. در صورت عدم درمان، بيماري لثه در هر سني مي تواند مشکل آفرين باشد. اگر اخيرا با مشکلات تنفسي مواجه شده ايد، پس از مشورت با پزشک خود به دندانپزشک نيز مراجعه کنيد.

افزايش احتمال ابتلا به زوال عقل

عدم رسيدگي به وضعيت دهان و دندان مي تواند اثر منفي بر سلامت رواني شما داشته باشد. به گفته انجمن آلزايمر آمريکا، حفظ سلامت دهان و دندان به پيشگيري از آثار زوال عقل که موجب سردرگمي و از دست دادن حافظه مي شود، کمک مي کند. حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان براي افراد مبتلا به اين شرايط دشوارتر مي شود.
همچنين، مطالعه اي که در دانشگاه لنکاشاير انجام شد، وجود باکتري هاي بيماري لثه در مغز بيماران را نشان داد. در اين مطالعه با حضور 20 شرکت کننده که 10 نفر از آنها به زوال عقل مبتلا بودند، تقريبا در نيمي از افراد بيمار نوع خاصي از باکتري به نام Porphyromonas gingivalis در مغز مشاهده شد.

بيشتر بدانيد : فکر مي کنيد سواد سلامت دهان و دندان را داريد يا آموزش لازم است؟

بيشتر بدانيد : ميوه ها و سبزيجات بسيار مفيد براي دهان و دندان

بيشتر بدانيد : هر نوع درد دندان خبر از چه مشکلي مي دهد؟

بيشتر بدانيد : اگر دندان هاي سالمي مي خواهيد اين خوراکي ها را بخوريد


منبع : asriran.com

http://www.CheKhabar.ir/News/147944/ارتباط خرابي دندان ها با بيماري ها، از مشکل قلبي تا اضافه وزن
بستن   چاپ