آخرین اخبار

آيا بعد از زلزله حالا نوبت به آتش فشان دماوند رسيده است؟ اجتماعي

آيا بعد از زلزله حالا نوبت به آتش فشان دماوند رسيده است؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - احتمال فوران آتشفشان دماوند چقدر است؟

سيل، زلزله، فرونشست زمين و ...، به اين فهرست که مي‌تواند بلند‌بالاتر از اين باشد، مي‌شود خطر جديدي را هم اضافه کرد: فوران آتشفشان دماوند! بسياري از ما فوران آتشفشان را فقط در فيلم‌هاي مستند ديده‌ايم. احتمالا اين اتفاق طبيعي برايمان جالب يا حتي زيبا بوده است، اما اگر بدانيم آتشفشان مستعد فوراني درست بيخ گوشمان است ديگر خبر برايمان جالب نيست. بايد اين واقعيت را يک خطر بالقوه تلقي کنيم، حال آن که براي مقابله با خطرات شناخته شده‌اي مانند زلزله که ثابت شده است دير يا زود در در تهران رخ مي‌دهد هم آماده نيستيم، چه رسد به فوران آتشفشان دماوند!
همه چيز از انتشار يک فيلم شروع شد که دو کوهنورد ادعا کردند آتشفشان دماوند مواد مذاب را بيرون مي‌ريزد. آن زمان بود که با اظهارنظرات مختلفي روبه‌رو شديم. اين در حالي است که دماوند يک کوه آتشفشاني مطبق و نيمه‌فعال است که عمدتا در دوران چهارم زمين‌شناسي موسوم به دوران هولوسين تشکيل شده و اولين فوران آن هزاران سال قبل رخ داده ‌است. وجود چندين چشمه گوگردي و چشمه‌هاي آب گرم از شواهد نيمه فعال‌ بودن اين آتشفشان است. بيشترين و عمده‌ترين فعاليت آتشفشاني اين کوه که باعث شکل‌گيري آن شده در حدود 10 هزار سال قبل روي داده ‌است. قطر دهانه اين آتشفشان در حدود 400 متر است که درياچه‌اي از يخ آن را پوشانده‌ است و رودخانه هايي در اطراف آن وجود دارد. همچنين نشانه‌هايي از وجود دهانه‌هاي قديمي و کاسه‌هاي آتشفشاني در پهلوهاي جنوبي و شمالي کوه، ملاحظه مي‌شود که قطر کاسه شمالي به 9 کيلومتر مي‌رسد.

آتشفشان دماوند نيمه‌فعال است

روز گذشته عضو هيات علمي دانشکده علوم زميني دانشگاه شهيد بهشتي، در واکنش به جدي‌ بودن خطر فوران آتشفشان دماوند، گفت: شناخت کافي نسبت به اين کوه وجود ندارد. دماوند شبيه مريضي است که هيچ‌ خبري از حالش نداريم. چند روز گذشته گزارشي از مطالعات پژوهشگران ايالات‌ متحده درباره فعاليت‌هاي آتشفشاني کره زمين منتشر شد که بر اساس اين گزارش دور جديدي از فعاليت‌هاي آتشفشاني در راه است و يکي از قله‌هاي پر خطر در فهرست تهيه شده توسط اين پژوهشگران نيز قله دماوند اعلام شده‌است.
فريبرز مسعودي، عضو هيات علمي دانشکده علوم زميني دانشگاه شهيد بهشتي در اين باره گفت: شناخت کافي در مورد کوه دماوند وجود ندارد. دماوند شبيه مريضي است که هيچ‌ خبري از حالش نداريم. بايد بررسي‌ها و آزمايش‌هاي کافي صورت بگيرد تا وقتي با چنين اخبار مثبت يا منفي در مورد آتشفشان دماوند مواجه مي‌شويم، بتوانيم با قاطعيت اظهار نظر کنيم، اما در حال حاضر اطلاعات ما کافي نيست.
اين مطالعات حتي هزينه زيادي هم نمي‌خواهد، بلکه فقط بايد به اين مساله اهميت داد، هر چند يک‌ سري اقدامات و مطالعات توسط سازمان زمين‌شناسي در حال انجام است. با اين حال هيچ‌ پايگاه دائمي‌اي براي مطالعه، پايش و برنامه‌ريزي طراحي نشده است.
او گزارش مذکور را جدي ندانست و گفت: تحولات زمين‌شناسي همواره وجود داشته است و مطالعاتي که انجام مي‌شود، نشان مي‌دهد گاه فعاليت‌ها حادتر مي‌شود و همين بي‌اطلاعي از شرايط دماوند است که موجب شده تا خبري مطرح شود و برخي شروع به اظهار نظر کنند که در چنين شرايطي از نظر روحي و رواني به مردم فشار مي‌آيد.
او در پاسخ به اين سوال که آيا امکان غافلگيري نسبت به فوران آتشفشان در دماوند وجود دارد يا خير، گفت: وقتي اطلاعات نداريم نمي‌توانيم با قاطعيت آن را رد يا تاييد کنيم. متاسفانه هر اتفاقي که مي‌افتد مثل زلزله يا انتشار گاز آن را به فوران آتشفشان دماوند ربط مي‌دهند و ما توانايي اظهارنظر نداريم.
فريبرز مسعودي، با بيان اين که آتشفشان دماوند نيمه فعال است، اين نيمه فعال‌ بودن به اين معنا نيست که گدازه ايجاد مي‌کند،اما اثرات و تبعات ديگري همچون تاثيرگذاري روي زلزله، آب شدن برف‌ها و ايجاد سيلاب و توليد گاز دارد و از همه مهم‌تر اين است که به علت نزديکي به پايتخت داراي اثرات رواني بوده و همين ضرورت مطالعه روي دماوند را افزايش مي‌دهد.

طرح خودتان يا طرح مساله؟

محمود ميرلوحي، عضو شوراي شهر تهران درباره احتمال فوران آتشفشان در دماوند مي گويد: برخي‌‌ مرتبا دغدغه و نگراني در مردم تهران ايجاد مي ‌کنند. در واقع اين مطالب به گونه‌‌اي مطرح نمي‌شود که منجر به حرکت، اقدام و تحولي در روند برنامه‌ ساخت و سازها، ايمني ساختمان ها و آماده باش جامعه شود.
برخي‌ وقتي مطلبي را مطرح مي ‌کنند بيشتر براي طرح خودشان است تا طرح مساله. بنابراين، اگر براي اين قضايا دلايل و مدارکي دارند به وزارت کشور منعکس کنند. تازه اين مساله مربوط به شهر تهران هم نيست که بگوييم ستاد بحران تهران وارد عمل شود. ضمن اين که بعيد مي دانم دوستان از نزديک و با بررسي علمي و کارشناسي به اين جمع‌بندي رسيده باشند. اگر هم رسيده‌اند، بايد سازمان زمين شناسي و موسسه ژئوفيزيک دانشگاه تهران در اين باره اظهار نظر کنند. من دامن زدن به اين مطالب را صلاح نمي‌دانم.
مدت‌هاست که وقتي حادثه اي مانند رلزله پيش مي آيد، شاهد مطرح شدن چنين نظراتي هستيم. ممکن است يک نفر در يک گروه تلگرام يا در جلسه محدودي نظري بدهد. منتشر کردن اين نظرات مفيد نيست. اگر فايده اي براي طرح اين مسائل باشد، بايد نيروهاي مربوط به حوزه‌هاي اسکان، امداد و نجات و ارتباطات وارد ميدان شده و در اين زمينه پيش‌بيني و فعاليت کنند. وگرنه نبايد يک نفر در يک جايي مطلبي را منعکس و منتشر کند و به اين طريق استرس و نگراني در جامعه ايجاد شود.
اکنون در آستانه عيد نوروز هستيم. برخي اجازه نمي‌دهند که مردم لحظاتي را شادمان باشند و احساس راحتي کنند.
از او در مورد پايگاه‌هاي مطالعه و پايش مي پرسيم که مي گويد: در دنيا که شرايط امکانات پايش بهتر است، مکررا بزرگان علم زمين شناسي مي گويند که حرکات زمين قابل پيش‌بيني نيست و نمي‌توان زلزله و آتشفشان را پيش‌بيني کرد. فقط بايد تدبير، برنامه ريزي و پيشگيري کرد تا آسيب‌هاي چنين حوادثي کاهش يابند.
کاهش آسيب‌ها به دست دوستاني که اين خبرها را توليد مي‌کنند، نيست. به دست سازندگان، مهندسان و مجموعه شهرداري هاست که بايد همگي تلاش کنند تا نظام ساخت و ساز، اسکان و ساماندهي شهرها مورد توجه قرار گيرد. بالاخره هر جا کوه است، احتمال فوران آتشفشان هست و نمي توان به مردم گفت که از کنار کوه ها متفرق شوند تا از فوران آتشفشان در امان باشند. در واقع کوه مرکز مبدا همه آبادي ها و بارش هاست و نمي توان مردم را از آن جدا کرد.
تقريبا تا جايي که ما از صاحبنظران و دانشمندان علوم زمين شناسي، زلزله شناسي و حوادث شنيده ايم، مي‌گويند چنين حوادثي قابل پيش‌بيني نيست.


منبع: armandaily.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا چهارشنبه 97/06/28

اعلام علت اوليه تصادف مرگبار اتوبوس و تريلي در نطنز

مداحي که سران سه قوه را در جلسه عزاداري به باد توهين گرفت

حميد رسايي: تتلو مرتد و حکمش اعدام است

فوت 21 نفر در تصادف اتوبوس با تانکر در جاده کاشان-نطنز+اسامي

صدور حکم ارتداد براي «امير تتلو»؟

300 ميليون پول در حساب چند کارتن خواب

نتايج نهايي آزمون استخدامي آموزش و پرورش اعلام شد

ماجراي سوزاندن کبوترها در مراسم عزاداري چه بود؟

"وضعيت بحراني" درياچه اروميه در آخرين روزهاي تابستان 97

کدام استانداران با صندلي هايشان خداحافظي مي کنند؟ +اسامي

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا سه شنبه 97/06/27

نرخ قيمت پروازهاي اربعين تغيير کرد

اينستاگرام هم به عاقبت تلگرام دچار مي شود؟

روزنامه «ج.ا»: صداوسيما با پخش مداحي هاي «سين سين» و «حوس حوس» دنبال چيست؟

مد عجيب و پرطرفدار محرم امسال؛ از خريد دستمال اشک تا ...

شروط ماندن بازنشسته‌ها

تذکر جدي شهردار تهران درباره نصب بنر حاشيه ساز+عکس

انتقاد از مداحي‌هاي گوش‌خراش در صدا و سيما

اشتري: همه کودکان مفقودشده پاکستاني پيدا شدند

آتش هورالعظيم مهار شد

تمهيد مجلس درباره مديرانِ فراري از بازنشستگي

هشدار قاضي سراج به بازنشستگان؛ تنها 60 روز فرصت داريد

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا دوشنبه 97/06/26

اگر داروي آنلاين مي خريد اينجا را بخوانيد

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا يکشنبه 97/06/25

ناآرامي هاي گسترده در کردستان تکذيب شد

توضيح خرم آبادي درباره فيلتر برخي سايت هاي فروش بليط هواپيما

«مدرسه معين» تغيير نام يافت

رضايت 63 درصدي ايراني‌ها از سطح زندگي

سوزاندن دست و صورت دختر نوجوان با اتوي داغ توسط نامادري اش

پرونده دختر وزير سابق تکميل و متهم در بازداشت است

فرصت 60 روزه به بازنشستگان براي تَرک پُست

آقاي لاريجاني با لحن مطمئني اعلام کرد که جانباز نبود، معتاد بود!

ما دهه شصتي‌ها عادت کرده‌ايم!

بازداشت دو عضو شورا در شهرستان شوش

ولخرجي اين روزهاي عراقي ها در ايران

بيانيه سفارت ايران، در پي خودسوزي چند پناهجو در زندان وين

موافقت آيت الله طالقاني با اجباري نبودن حجاب براي زنان

تيتري که موجب توقيف يک روزنامه شد

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا شنبه 97/06/24

چرا مملکت روي هوا اداره مي‌شود؟!

محدوديت‌هاي ترافيکي جاده‌هاي کشور تا 24 شهريور

واکنش به ماجراي اختصاص دلار 7000 توماني به زائران اربعين

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا جمعه 97/06/23

تغيير ساعت کار متروي تهران و حومه از شنبه

ترافيک سنگين در جاده کرج - چالوس

راز قتل فجيع كارمند بيمارستاني در غرب تهران فاش شد

توضيح وزارت بهداشت درباره خبر «مرگ غم انگيز زهراي سه ساله»

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا پنجشنبه 97/06/22