آخرین اخبار


حاتمي کيا: فيلمسازان ارگاني لژيونرهاي مزدور هستند آيا من از آن ها هستم؟ سينما

حاتمي کيا: فيلمسازان ارگاني لژيونرهاي مزدور هستند آيا من از آن ها هستم؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - گفت و گو با ابراهيم حاتمي کيا
بعد از دريافت جايزه بهترين کارگرداني در سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر، سخنان شما واکنش‌هاي زيادي به دنبال داشت. برخي‌ها مي‌پرسيدند که اعتراض حاتمي‌کيا به چه افرادي و چه چيزهايي بوده!

اگر قهرمانان آثارم در آن اختتاميه حضور داشتند، همين کاري را مي‌کردند که من کردم. آنچه در اختتاميه جشنواره فجر براي من رخ داد، شهودي‌ترين نوع واکنش بود. آنچه از زبانم جاري شد، همه وجودم فرياد مي‌زد و اگر از ناي جانم نبود، چنين موجي نمي‌ساخت. اختتاميه فجر ده‌ها‌ ميليون تماشاچي داشت؛ کسبه و کارگر و روحاني و دانشجو و خانه‌دار و پير و جوان. همان‌هايي که اين چهار دهه مخاطب آثارم بودند. حاضران جشن مرا عفو کنند که سه دقيقه ساز ناکوک شنيدند و ريتم شادي‌شان بهم ريخت. بنده به گواه اين چند سال هيچ اصراري به ديده‌شدن و سخنراني ندارم. بسيار کم مصاحبه مي‌کنم. هيچ سايت، تلگرام و اينستاگرامي هم ندارم.به نظرم اشتباه از دعوت‌کنندگان من بود. همان‌ها که تلفني بي‌واسطه و با واسطه تلاش کردند که من حتما در اين مجلس حضور داشته باشم. خب قرار نبود زينت‌المجلس کساني شوم که دردشان با درد من يکي نيست.گفتن از مقام شهيد، بالاآوردن خانواده شهيد، قيام‌دادن حاضران و بغض مقام مسئول دردي دوا نمي‌کند. مهندسي جشنواره ملي فجر انقلاب بايد با خطر ملي همسو باشد. چه سخت است قاضي فيلمي شوي که از داعش سخن بگويد و به‌قدري عصباني‌‌ات ‌کند که حتي مضمون اثر را در حد تابلوي نامزدي جشنواره هم تحمل نکني. سال‌هاست که جشنواره مصادره شده است. جشن آن مال اين دوستان و فجر انقلابش مال سينه‌سوزان.

عده‌اي معتقدند که حاتمي‌کيا تاب و تحمل نقد فيلمش را ندارد! آيا واقعا اين‌گونه بود؟ شما دقيقا به چه چيزي اعتراض کرديد؟

من روي سخنم با «رسانه ملي» بود که چرا آنتن زنده را در اختيار کساني مي‌گذارد که تلويحا فيلم‌سازاني را که دغدغه‌هاي ملي نظام دارند، به‌عنوان فيلم‌ساز ارگاني و وابسته به مردم القا کنند. اين هم حکايت غريبي است. از طرفي همين جماعت در بوق مي‌دمند که رسانه ملي مرده و مخاطب ندارد و همه آنتن‌ها به آن سوي مرزها تنظيم شده است، ولي همين آب‌باريکه را هم ندارند و در اختيار جريان فکري قرار مي‌گيرد که هيچ عُلقه‌اي به مضامين ملي-ميهني ندارد. تا جايي که يکي درباره «به وقت شام» گفت اين فيلم براي طرفداران حضور ايران در سوريه ساخته شده است! پس وجه افتراق «شبکه ملي» با شبکه «من و تو» در چيست. من از آقاي عسکري ممنونم که اعتراضم را حق دانستند، ولي روي سخنم به مقام مسئول شبکه‌اي است که فيلم‌هاي اين فيلم‌ساز ارگاني و وابسته را بارها از شبکه‌اش پخش مي‌کند. اگر پخش آن وجاهتي براي شبکه دارد، چرا در ايام دهه فجر ما را به قربانگاه مي‌برند. آخر اين چه رسم منحطي است که در رسانه ملي باب شده که منتقد خسته از سالن سينما، دوان‌دوان وارد استوديو مي‌شود و هنوز عرقش خشک نشده و نفس‌هايش آرام نگرفته شروع مي‌کند به بريدن و سلاخي فيلم‌هايي که حاصل زحمت يک سال گروه فيلم‌سازي است!

آقاي حاتمي‌کيا! شما چرا به ترکيب واژگاني «فيلم‌ساز ارگاني» حساسيت به خرج مي‌دهيد؟ واقعيت اين است که شما هميشه تهيه‌کننده دولتي داشته‌ايد. هرچند که سينماي ما همواره از سوي دولت‌ها حمايت شده است. راستي با اين نگاه، تحليلتان از «سينماي مستقل» در ايران چيست؟

فيلم‌ساز ارگاني يعني چه؟ يعني فيلم‌سازي که به سفارش فيلم مي‌سازد؛ يعني فيلم‌ساز تبليغاتي و به‌اصطلاح پروپاگاند. من مايل نيستم نماينده کساني باشم که بحق اين عنوان را دارند؛ يعني اشخاصي حرفه‌اي همچون لژيونرهاي مزدور که تشکيلات دولتي نظام آنها را دعوت به همکاري مي‌کنند. خواه فيلم درباره تاريخ اسلام بسازند خواه جنگ و شهيد و شهادت و روحانيت يا هر بحث ديگري. اين لژيونرهاي فيلم‌ساز هيچ تعلق خاطري به آنچه مي‌سازند، ندارند. فقط قواعد سينما را خوب بلدند و خوب هم پول مي‌گيرند. بله اين شکل فيلم‌ساز داريم و البته مختص به سينماي ايران هم نيست. ولي آيا من در اين ‌گونه جا مي‌گيرم؟ بارها گفته‌ام که هيچ فيلم‌نامه‌اي را نساختم مگر آنکه جرقه‌اش در وجود خودم زده شده، خودم آتش گرفتم و تا ساختن آن عطش‌ام نخوابيده است. تنها فيلمي که به من توصيه شد و من با شرط تحقيق به سمت آن رفتم، فيلم «خاکستر سبز» بود که از طرف وزير ارشاد وقت پيشنهاد شد.
مابقي فيلم‌نامه‌هايم از فيلم‌هاي کوتاه تا بلند همه آن چيزي است که خودم داوطلب بودم. ‌اي کاش ساختار تبليغي نظام چنان هوشمند بود که مي‌توانست امثال حاتمي‌کيا را به سفارش بگيرد؛ ولي چه کنم که من هميشه چند قدم جلوتر از نظام تبليغي بودم و نتيجه‌اش مشکلاتي بود که در پخش فيلم رخ مي‌داد. هنوز هم دست و دل عده‌اي از مميزان از دادن پروانه ساخت به من مي‌لرزد. من براي «به وقت شام» بارها متقاضي سفر به مناطق جنگ‌زده سوريه بودم؛ ولي اجازه داده نمي‌شد. چهره گمنامي هم نداشتم که پنهاني بروم. من براي تحقيق و صرفا ديدار از نزديک، التماس‌ها به سردار قاسم سليماني کردم. آيا کسي به من سفارش ساخت فيلم «به وقت شام» داده بود. بله. من سفارش‌پذير هستم؛ ولي سفارش از قلبم مي‌گيرم. عافيت‌طلب نيستم؛ والا به نصيحت‌هاي خيرخواهانه دوستانم که من را از ساخت فيلمي درباره سوريه برحذر مي‌کردند، گوش مي‌کردم. فيلم «به وقت شام»، «باديگارد» يا «چ» را نمي‌توان در بخش خصوصي ساخت. چه کسي توانسته که من دومي باشم. من فيلم‌هايي را که امکان ساخت در بخش خصوصي داشته، ساخته‌ام. مگر «کرخه تا راين» نيست. «بوي پيراهن يوسف» يا «برج مينو» يا «به نام پدر» يا «به رنگ ارغوان» يا «دعوت» يا «گزارش يک جشن» در اين جرگه نيستند. اصلا بخش خصوصي و دولتي که فضيلت ذاتي ندارند. متأسفانه اين برچسب‌هاي مغرضانه و پر از حسادت، آدرس غلط به مخاطب مي‌دهد.

بعد از «چ» و «باديگارد» و حالا هم در «به‌وقت شام» به نظر مي‌رسد تسلط شما بر جزئيات و فرم بصري مورد علاقه‌تان، شما را به‌عنوان يکي از تکنيکي‌ترين فيلم‌سازان ايران مطرح مي‌کند؛ اما برخي‌ها معتقدند اين رويه به‌نوعي تداعي‌کننده سينماي آمريکاست. نظر خودتان چيست؟

امان از اين نگاه؛ يکي مي‌گويد حاتمي‌کيا تمام شده. حاتمي‌کيا تکراري شده. حاتمي‌کيا گم شده. حاتمي‌کيا حرفي براي گفتن ندارد و حالا حاتمي‌کيا آمريکايي شده! من با اين «مدح مايل به ذم» چه بايد کنم. روزي که فيلم‌نامه را به مدير فيلم‌برداري‌ام دادم گفت آيا واقعا مي‌تواني در سينماي ايران اين سکانس‌ها را بسازي. گفتم ترجيح مي‌دهم از آنچه هستم بالاتر را نشانه بروم، والا شوقي براي ساختن در من ايجاد نمي‌شود. به‌هرحال بخشي از هنر جاه‌طلبي آن است، والا در پيله خود مي‌پوسيم.بيرون‌زدن از آنچه هستي هميشه برايم مهم بوده است. من با همه قوا از همه آنچه مي‌دانستم و آموخته بودم استفاده کردم تا فيلمي بسازم که در عين سرگرم‌کنندگي و جذابيت، بتوانم حرف‌هايم را بزنم. بارها به جواناني برخوردم که از فيلم‌هاي ايراني دلخور بودند که چرا تا اين حد سست و شل ساخته مي‌شوند.


منبع: روزنامه شرق
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

انتقاد حسام نواب صفوي از ليلا حاتمي

قدرداني زيباي نويد محمدزاده از سعيد راد + عکس و فيلم

مهران مديري با گريمي عجيب در ما همه با هم هستيم

مي‌دانستيد استيون‌ هاوکينگ هم در زلزله‌ بوئين‌زهرا گير افتاده بود؟

پژمان جمشيدي: من دوبار زندگي کرده ام

فيلم نظريه همه چيز: پرده برداري از حقايق زندگي خصوصي عشق و ازدواج استيون هاوکينگ

آرزوي عجيب رضا عطاران براي مصادره شدن سينماي ايران از سوي فردي خاص + فيلم

نتايج جالب واکنش تند ستارگان زن به پايين تر بودن دستمزدشان نسبت به مردها

افشاگري ضياءالدين دري از وابستگي سياستمداراني با جاي مهر بر پيشاني به بريتانيا

پاسخ خوب داروغه زاده به جديدترين اظهارات حاتمي کيا

رامبد جوان با گريم خلافکاران در قانون مورفي

حسرتي که بر دل مريم کاوياني ماند

بازيگراني که جذابيتشان پول‌ زيادي به بدنه سينماي ايران تزريق کرد + تصاوير

زناني که در سينماي ايران به عزت نفس شان جفا شد

حاتمي کيا: فيلمسازان ارگاني لژيونرهاي مزدور هستند آيا من از آن ها هستم؟

نتيجه حمله به نيکي کريمي

تبريک پرويز پرستويي به بهروز وثوقي + عکس بهروز وثوقي و همسرش

بوسه هاي ميلياري رضا عطاران بر ناصر ملک مطيعي در شب تولدش + عکس

ناگفته هاي رضا عطاران از سال هاي دوري اش از تلويزيون

حميد فرخ نژاد و دختر شيطان هندي + عکس

چهره هاي حاشيه ساز سينما و تلويزيون در سال 96/ از ليلا حاتمي تا آزاده نامداري

متن پرويز پرستويي براي جشن آتش پاک ....

نوشته احساسي شهاب حسيني براي درگذشت لوون هفتوان

مهريه جالب و متفاوت گوهر خيرانديش + فيلم

توهين سخيف يک رسانه به مغز نويد محمدزاده

متن پرويز پرستويي برا جشن آتش پاک ....

روايت الناز شاکردوست از دردهايش در بيمارستان: ديگه نميکشم

اولين واکنش و نظر شقايق دهقان نسبت به رفتار بهاره رهنما پس از ازدواج مجدد

حرف هاي آذر معماريان در ستايش همسرش علي معلم

واکنش هديه تهراني به فوت لوون هفتوان + فيلم

بازيگران زن جذابي که در سينماي ايران چادري شدند + تصاوير

مجرد ماندن دختران فاجعه است يا ... ؟ از ترانه عليدوستي تا زهرا آيت اللهي

زيبا بروفه با چشماني اشکبار علت دير مادر شدنش را گفت + فيلم

چرا حسن فتحي روز زن را به نامرد تبريک گفت ؟ + عکس

همايون شهنواز مرد ثبت‌کننده بخشي از حماسه تاريخي اين سرزمين

سلفي امين حيايي در کنار بازيگران خارجي ساخت ايران 2

بيژن بنفشه خواه و احمد مهران فر با چهره اي متفاوت در کاتيوشا+ عکس

لباس و گريم متفاوت سارا بهرامي و مهران احمدي در ساخت ايران 2 + عکس

چرا خشايار الوند از جداييش از مهران مديري خوشحال است ؟

گرفتاري هايي که باعث دوري رزيتا غفاري از بازيگري شد

چرا اصغر فرهادي تمام عوامل فيلم همه مي دانند را اسپانيايي انتخاب کرد ؟

ابتلاي عرفان خان ستاره باليوود به يک بيماري نادر

چه آينده اي در انتظار نامزدها و برندگان اسکار 2018 خواهد بود ؟

اشتباه آفرين عبيسي و حاشيه هاي فضاي مجازي

اسکار 2018 : تصاويري از حرکات شيطنت آميز جنيفر لارنس در اختتاميه

اسکار 2018 : سادگي تاثيرگذار فرانسيس مک‌دورمند در مراسم اسکار

توضيحات مهناز افشار در مورد شايعه دستمزد ميلياردي اش

روايت الناز شاکردوست از سختي روزهاي کنوني اش در بيمارستان+ عکس

آرزوي امير آقايي از روزگار کودکي تا کنون + عکس

مدعيان اسکار 2018: جايزه اسکار تعلق مي گيرد به ...؟