آخرین اخبار

حاتمي کيا: فيلمسازان ارگاني لژيونرهاي مزدور هستند آيا من از آن ها هستم؟ سينما

حاتمي کيا: فيلمسازان ارگاني لژيونرهاي مزدور هستند آيا من از آن ها هستم؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - گفت و گو با ابراهيم حاتمي کيا
بعد از دريافت جايزه بهترين کارگرداني در سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر، سخنان شما واکنش‌هاي زيادي به دنبال داشت. برخي‌ها مي‌پرسيدند که اعتراض حاتمي‌کيا به چه افرادي و چه چيزهايي بوده!

اگر قهرمانان آثارم در آن اختتاميه حضور داشتند، همين کاري را مي‌کردند که من کردم. آنچه در اختتاميه جشنواره فجر براي من رخ داد، شهودي‌ترين نوع واکنش بود. آنچه از زبانم جاري شد، همه وجودم فرياد مي‌زد و اگر از ناي جانم نبود، چنين موجي نمي‌ساخت. اختتاميه فجر ده‌ها‌ ميليون تماشاچي داشت؛ کسبه و کارگر و روحاني و دانشجو و خانه‌دار و پير و جوان. همان‌هايي که اين چهار دهه مخاطب آثارم بودند. حاضران جشن مرا عفو کنند که سه دقيقه ساز ناکوک شنيدند و ريتم شادي‌شان بهم ريخت. بنده به گواه اين چند سال هيچ اصراري به ديده‌شدن و سخنراني ندارم. بسيار کم مصاحبه مي‌کنم. هيچ سايت، تلگرام و اينستاگرامي هم ندارم.به نظرم اشتباه از دعوت‌کنندگان من بود. همان‌ها که تلفني بي‌واسطه و با واسطه تلاش کردند که من حتما در اين مجلس حضور داشته باشم. خب قرار نبود زينت‌المجلس کساني شوم که دردشان با درد من يکي نيست.گفتن از مقام شهيد، بالاآوردن خانواده شهيد، قيام‌دادن حاضران و بغض مقام مسئول دردي دوا نمي‌کند. مهندسي جشنواره ملي فجر انقلاب بايد با خطر ملي همسو باشد. چه سخت است قاضي فيلمي شوي که از داعش سخن بگويد و به‌قدري عصباني‌‌ات ‌کند که حتي مضمون اثر را در حد تابلوي نامزدي جشنواره هم تحمل نکني. سال‌هاست که جشنواره مصادره شده است. جشن آن مال اين دوستان و فجر انقلابش مال سينه‌سوزان.

عده‌اي معتقدند که حاتمي‌کيا تاب و تحمل نقد فيلمش را ندارد! آيا واقعا اين‌گونه بود؟ شما دقيقا به چه چيزي اعتراض کرديد؟

من روي سخنم با «رسانه ملي» بود که چرا آنتن زنده را در اختيار کساني مي‌گذارد که تلويحا فيلم‌سازاني را که دغدغه‌هاي ملي نظام دارند، به‌عنوان فيلم‌ساز ارگاني و وابسته به مردم القا کنند. اين هم حکايت غريبي است. از طرفي همين جماعت در بوق مي‌دمند که رسانه ملي مرده و مخاطب ندارد و همه آنتن‌ها به آن سوي مرزها تنظيم شده است، ولي همين آب‌باريکه را هم ندارند و در اختيار جريان فکري قرار مي‌گيرد که هيچ عُلقه‌اي به مضامين ملي-ميهني ندارد. تا جايي که يکي درباره «به وقت شام» گفت اين فيلم براي طرفداران حضور ايران در سوريه ساخته شده است! پس وجه افتراق «شبکه ملي» با شبکه «من و تو» در چيست. من از آقاي عسکري ممنونم که اعتراضم را حق دانستند، ولي روي سخنم به مقام مسئول شبکه‌اي است که فيلم‌هاي اين فيلم‌ساز ارگاني و وابسته را بارها از شبکه‌اش پخش مي‌کند. اگر پخش آن وجاهتي براي شبکه دارد، چرا در ايام دهه فجر ما را به قربانگاه مي‌برند. آخر اين چه رسم منحطي است که در رسانه ملي باب شده که منتقد خسته از سالن سينما، دوان‌دوان وارد استوديو مي‌شود و هنوز عرقش خشک نشده و نفس‌هايش آرام نگرفته شروع مي‌کند به بريدن و سلاخي فيلم‌هايي که حاصل زحمت يک سال گروه فيلم‌سازي است!

آقاي حاتمي‌کيا! شما چرا به ترکيب واژگاني «فيلم‌ساز ارگاني» حساسيت به خرج مي‌دهيد؟ واقعيت اين است که شما هميشه تهيه‌کننده دولتي داشته‌ايد. هرچند که سينماي ما همواره از سوي دولت‌ها حمايت شده است. راستي با اين نگاه، تحليلتان از «سينماي مستقل» در ايران چيست؟

فيلم‌ساز ارگاني يعني چه؟ يعني فيلم‌سازي که به سفارش فيلم مي‌سازد؛ يعني فيلم‌ساز تبليغاتي و به‌اصطلاح پروپاگاند. من مايل نيستم نماينده کساني باشم که بحق اين عنوان را دارند؛ يعني اشخاصي حرفه‌اي همچون لژيونرهاي مزدور که تشکيلات دولتي نظام آنها را دعوت به همکاري مي‌کنند. خواه فيلم درباره تاريخ اسلام بسازند خواه جنگ و شهيد و شهادت و روحانيت يا هر بحث ديگري. اين لژيونرهاي فيلم‌ساز هيچ تعلق خاطري به آنچه مي‌سازند، ندارند. فقط قواعد سينما را خوب بلدند و خوب هم پول مي‌گيرند. بله اين شکل فيلم‌ساز داريم و البته مختص به سينماي ايران هم نيست. ولي آيا من در اين ‌گونه جا مي‌گيرم؟ بارها گفته‌ام که هيچ فيلم‌نامه‌اي را نساختم مگر آنکه جرقه‌اش در وجود خودم زده شده، خودم آتش گرفتم و تا ساختن آن عطش‌ام نخوابيده است. تنها فيلمي که به من توصيه شد و من با شرط تحقيق به سمت آن رفتم، فيلم «خاکستر سبز» بود که از طرف وزير ارشاد وقت پيشنهاد شد.
مابقي فيلم‌نامه‌هايم از فيلم‌هاي کوتاه تا بلند همه آن چيزي است که خودم داوطلب بودم. ‌اي کاش ساختار تبليغي نظام چنان هوشمند بود که مي‌توانست امثال حاتمي‌کيا را به سفارش بگيرد؛ ولي چه کنم که من هميشه چند قدم جلوتر از نظام تبليغي بودم و نتيجه‌اش مشکلاتي بود که در پخش فيلم رخ مي‌داد. هنوز هم دست و دل عده‌اي از مميزان از دادن پروانه ساخت به من مي‌لرزد. من براي «به وقت شام» بارها متقاضي سفر به مناطق جنگ‌زده سوريه بودم؛ ولي اجازه داده نمي‌شد. چهره گمنامي هم نداشتم که پنهاني بروم. من براي تحقيق و صرفا ديدار از نزديک، التماس‌ها به سردار قاسم سليماني کردم. آيا کسي به من سفارش ساخت فيلم «به وقت شام» داده بود. بله. من سفارش‌پذير هستم؛ ولي سفارش از قلبم مي‌گيرم. عافيت‌طلب نيستم؛ والا به نصيحت‌هاي خيرخواهانه دوستانم که من را از ساخت فيلمي درباره سوريه برحذر مي‌کردند، گوش مي‌کردم. فيلم «به وقت شام»، «باديگارد» يا «چ» را نمي‌توان در بخش خصوصي ساخت. چه کسي توانسته که من دومي باشم. من فيلم‌هايي را که امکان ساخت در بخش خصوصي داشته، ساخته‌ام. مگر «کرخه تا راين» نيست. «بوي پيراهن يوسف» يا «برج مينو» يا «به نام پدر» يا «به رنگ ارغوان» يا «دعوت» يا «گزارش يک جشن» در اين جرگه نيستند. اصلا بخش خصوصي و دولتي که فضيلت ذاتي ندارند. متأسفانه اين برچسب‌هاي مغرضانه و پر از حسادت، آدرس غلط به مخاطب مي‌دهد.

بعد از «چ» و «باديگارد» و حالا هم در «به‌وقت شام» به نظر مي‌رسد تسلط شما بر جزئيات و فرم بصري مورد علاقه‌تان، شما را به‌عنوان يکي از تکنيکي‌ترين فيلم‌سازان ايران مطرح مي‌کند؛ اما برخي‌ها معتقدند اين رويه به‌نوعي تداعي‌کننده سينماي آمريکاست. نظر خودتان چيست؟

امان از اين نگاه؛ يکي مي‌گويد حاتمي‌کيا تمام شده. حاتمي‌کيا تکراري شده. حاتمي‌کيا گم شده. حاتمي‌کيا حرفي براي گفتن ندارد و حالا حاتمي‌کيا آمريکايي شده! من با اين «مدح مايل به ذم» چه بايد کنم. روزي که فيلم‌نامه را به مدير فيلم‌برداري‌ام دادم گفت آيا واقعا مي‌تواني در سينماي ايران اين سکانس‌ها را بسازي. گفتم ترجيح مي‌دهم از آنچه هستم بالاتر را نشانه بروم، والا شوقي براي ساختن در من ايجاد نمي‌شود. به‌هرحال بخشي از هنر جاه‌طلبي آن است، والا در پيله خود مي‌پوسيم.بيرون‌زدن از آنچه هستي هميشه برايم مهم بوده است. من با همه قوا از همه آنچه مي‌دانستم و آموخته بودم استفاده کردم تا فيلمي بسازم که در عين سرگرم‌کنندگي و جذابيت، بتوانم حرف‌هايم را بزنم. بارها به جواناني برخوردم که از فيلم‌هاي ايراني دلخور بودند که چرا تا اين حد سست و شل ساخته مي‌شوند.


منبع: روزنامه شرقارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سلبريتي‌هاي مشهور و پرطرفدار مردم به کدام هيأت مي‌روند؟ + عکس

بيوگرافي تام هاردي به مناسبت تولد 41 سالگي + تصاوير

سعيد کنگراني عزيز؛ ديگر کسي مثل تو عاشق نخواهد بود

گمانه زني ها براي پايان سريال بازي تاج و تخت Game of Thrones

بازيگري که در 27 سالگي براي ملکه شدن سينما را ترک کرد + عکس

10 تا از مشهورترين زنان در فيلم هاي ترسناک + عکس ( قسمت1)

سلبريتي هاي مهربان که به طرفداران خود سر مي زنند! + عکس

حسين پناهي دوم را بيشتر بشناسيد + عکس

13 ميني سريال جذاب براي فصل پاييز + عکس

گفتگوي جالب با ابوالفضل پورعرب/ از روزهاي جذابيت تا بيماري

نقش هاي شرورانه اي که به جسم و روح بازيگران آسيب رساند + تصوير

گاف هاي عجيب فيلم هاي مشهور سينماي هاليوود + عکس

تعريف و تمجيد پنه لوپه کروز و خاوير باردم از اصغر فرهادي + فيلم

هنرمند همه کاره؛ بازيگر، کارگردان و نقاش + تصاوير

نگاهي به تاريخ سينما به مناسبت روز ملي سينما + تصوير

خون آشام ها، اين موجودات اهريمني چرا انقدر جذاب شدند؟! + عکس

عجيب ترين ستاره هاليوود که با اتوبوس و مترو رفت و آمد مي کند! + عکس

نگاهي به «خشت و آينه» شاهکار ابراهيم گلستان به بهانه اکران در جشنواره ونيز

بحران آب در سينماي هاليوود + تصاوير

فيلم هاي ايراني که در مراسم اسکار 2019 حضور دارند

از شهرزاد شدن ليلا حاتمي تا اهريمن شدن بيتا فرهي!!! + عکس

اميدوارکننده ترين فيلم هاي پاييز 2018 + عکس

کارگردان هايي که عاشق بازيگران فيلم خود شده و ازدواج کردند! + عکس (قسمت 2)

سلبريتي هايي که تبديل به رقباي ترامپ شدند!! + عکس

بيوگرافي و عکس هاي جواد عزتي؛ پولسازترين بازيگر سال

ستاره هاي مشهوري که در جشنواره ونيز 2018 حضور دارند + عکس

بازيگراني که براي ايفاي يک نقش‌ دست به کارهاي ديوانه‌واري زدند + عکس

کارگردان هايي که عاشق بازيگران فيلم خود شده و ازدواج کردند! + عکس

سير تا پياز تمام رسوايي هاي جنسي ستاره هاي هاليوود + تصوير

تمام فيلم هاي هاليوودي که ايران را به تصوير کشيدند + عکس

بازيگراني که سرصحنه فيلم ها واقعا دچار سانحه و زخمي شدند + عکس

فيلم هاي ايراني پرشانس براي حضور در اسکار 2018

فرزندان ستاره هاي مشهور چه هنرهايي دارند؟! (قسمت2) + عکس

مشهورترين و محبوب ترين بازيگران کره اي کدامند؟! + عکس

مهناز افشار از يک بحران پنهان غم انگيز خبر مي‌دهد

تهمينه ميلاني: گفتند اگر در مورد ايدز فيلم بسازي آبروي ما در دنيا مي‌رود!

اين ستاره هاي هاليوود چرا اصلا پير نمي شوند؟! + عکس

فرزندان ستاره هاي مشهور چه هنرهايي دارند؟! + عکس

بازيگر ايراني-امريکايي که موفقيتش را مديون زيبايي ظاهرش نيست!

معرفي جذاب ترين فيلم هاي کمدي براي تابستان 97 + عکس

بازيگراني که دکتر شدند + عکس

بازيگران و خواننده هايي که اجازه ندارند با هم کار کنند! + عکس

درد دل عزت‌الله انتظامي در روزهاي پاياني حياتش در بستر بيماري + فيلم

بيوگرافي و عکس هاي سمانه پاکدل و هادي کاظمي

گزارش تصويري: جلوه هاي ويژه گران ترين فيلم هاي هاليوود و هزينه ساختشان

12 بازيگري که بيشتر از يک نقش در يک فيلم داشتند + عکس

دليل احضار پرستو صالحي به دادگاه از زبان خودش + فيلم

امين حيايي و پسرش در کنار مادر ليلا حاتمي مي‌بازد يا اوج مي‌گيرد؟

بازيگراني که در فيلم ها با هم دشمن اما در واقعيت دوست صميمي اند + عکس

16 نکته که درباره رابرت دنيرو نمي دانستيد/ به مناسبت 75 سالگي بازيگر