آخرین اخبار

8 واقعيت در مورد «سرطان پوست» که بايد بدانيد پوست، مو و زيبايي

8 واقعيت در مورد «سرطان پوست» که بايد بدانيد

  بزرگنمايي:

چه خبر - آگاهي خود را در مورد سرطان پوست بيشتر کنيد

با نزديک شدن به فصل گرم سال لازم است که مواردي را رعايت کرده و اگرچه به طور کامل نمي توان خطر ابتلا به اين بيماري را از بين برد اما به راحتي مي توان بسياري از عوامل پرخطر را کاهش داد. استفاده از دستگاه هاي سولاريم و آفتاب گرفتن به مدت طولاني نيز، گرچه تنها عوامل ابتلا به سرطان پوست نيستند اما سالانه قربانيان فراواني مي گيرند. در ادامه شما را با واقعيت هايي از سرطان که شايد نشنيده باشيد، بيشتر آشنا خواهيم کرد:

سرطان پوست در ميان جمعيت جوان رو به افزايش است

بر اساس پژوهش هاي انجام شده در کلينيک «مايو» در روچستر مينه سوتا، ملانوما، نوع کشنده اي از سرطان پوست است که از سال 1970 ميلادي (1350 شمسي) در ميان زنان و مردان زير 40 سال به ترتيب 8 و 4 برابر افزايش پيدا کرده است.

اگرچه اين بيماري در کودکان شيوع کمتري دارد اما در ميان نوزادان تازه متولد شده تا 19 سال آمريکايي و در فواصل سال هاي 1973 تا 2009 ميلادي (1352 تا 1388 شمسي) با افزايش دو درصدي همراه بود. دکتر «اندرو سي. کراکوسکي» اذعان مي دارد که «ملانوما» تنها نوع سرطان مشاهده شده در ميان جمعيت نامبرده نبوده است.

سرطان پوست مي تواند در درون چشم ها هم وجود داشته باشد

دکتر «مونا مفيد» از متخصصان پوست و رئيس انجمن سرطان پوست آمريکا در سن ديه گو مي گويد، سرطان «مالانوماي چشمي» به صورت لکه هايي شبيه به کک در چشم ظاهر مي شود. بر اساس آمار بدست آمده از انجمن نامبرده شده، سالانه حدود 2000 مورد جديد از سرطان چشم مورد مداوا قرار مي گيرند.

وي اضافه مي کند: “سلول هاي بازال و سنگفرشي روي پلک از جمله مکان هايي هستند که مورد غفلت قرار مي گيرند و محل شکل گيري انواع سرطان هاي چشمي هستند.”

سرطان پوست در مکان هايي از بدن که آفتاب به آنها نمي رسد توسعه مي يابد

دکتر «مايکل هنري»، از متخصصان پوست دانشگاه «ويل کورنل» مي گويد، مکان هايي چون زير بيضه و داخل واژن در معرض توسعه سلول هاي سرطاني هستند. اگر برخي از متخصصان پوست اندام هايي چون فواصل بين انگشتان پاهاي تان را چک مي کنند تعجب نکنيد، چرا که مواردي از سرطان پوست در بين انگشتان پا نيز قابل مشاهده است.

پروفسور «ادم فرايمن» از دانشکده پزشکي «جورج واشنگتن» نيز در زير بغل يکي از بيماران خود چنين عارضه اي را مشاهده کرد. وي مي گويد: “به همين دلايل نيز بهتر است سالانه يک بار براي اطمينان از عدم ابتلا به انواع سرطان هاي پوست به يکي از متخصصان زبده مراجعه کرده و وضعيت پوست بدن خود را چک کنيد.”

پوست هاي تيره تر، از ابتلا به سرطان پوست در امان نيستند

اگرچه ابتلا به سرطان پوست در ميان افرادي که پوست هاي تيره تري دارند کمتر ديده مي شود اما بدان معنا نيست که اين افراد به سرطان پوست مبتلا نمي شوند. حتي درمان اين نوع سرطان در ميان اين گروه دشوارتر نيز است.

داده هاي بدست آمده از انجمن سرطان پوست آمريکا در يک مطالعه 5 ساله نشان داده که احتمال زنده ماندن سياهپوستان مبتلا به «ملانوما» در مقايسه با سفيدپوستان کمتر است چرا که در قياس با 93 درصد سفيدپوستي که جان سالم بدر مي برند، تنها 64 درصد از سياهپوستان مبتلا زنده مي مانند. دکتر مفيد به وضعيت «باب مارلي» خواننده اشاره مي کند.

اين خواننده جامائيکايي به سرطان پوست در ميان انگشتان پا مبتلا شد. دکتر مفيد مي افزايد: “بسياري از سياهپوستان، سرطان پوست خود را چندان جدي تلقي نمي کنند اين در حالي است که اين نوع از سرطان در ميان جمعيت «هيسپاني» با افزايش چشمگيري همراه است. مراجعه ماهانه به پزشک و چک کردن اندام هايي چون فواصل بين انگشتان پا به تشخيص به موقع اين بيماري و قبل از پيشرفت آن مي انجامد.”

خال ها تنها نشانه ابتلا به سرطان پوست نيستند

اگرچه مشاهده برخي از خال هايي که به اندازه يک مداد تراش هستند و به طور ناگهاني بر روي مناطق مختلف پوست ظاهر مي شوند تنها نشانه سرطان پوست نيستند اما از بازرترين آنها تلقي مي شوند. اين خال ها عمدتا قهوه اي رنگ هستند و شکل، اندازه و رنگ شان نيز تغيير پيدا مي کند.

با اين حال «ملانوما» مي تواند به صورت يک زخم يا جوش بر روي پوست ظاهر شود که عمدتا هم بهبود پيدا نمي کند. انجمن سرطان آمريکا خاطر نشان مي کند که اين جوش ها يا زخم ها، ممکن است درد يا خارش داشته باشند و در مواقعي نيز خونريزي کنند. از ساير نشانه هاي اين نوع از سرطان، مشاهده در سلول هاي بازال و سنگفرشي هستند.

هيچ سرطان پوست خوش خيمي وجود ندارد

همان طور که پيش از اين نيز اشاره شد «ملانوما» کشنده ترين نوع سرطان پوست است. شايد به همين دليل باشد که افرادي که به انواعي غير از اين نوع ابتلا پيدا مي کنند آن را خوب مي دانند. عدم درمان سلول هاي بازال و سنگفرشي شکل مي تواند ايجاد ناراحتي هايي در فرد کرده و در سطح بدن او پيشرفت نيز کند. همچنين عدم درمان سبب تغيير شکل بسيار بد آن نيز خواهد شد.

اشعه «يو وي» تنها عامل ابتلا به سرطان پوست نيست

اگرچه دريافت اشعه «يو وي» از طريق آفتاب يا در داخل دستگاه هاي سولاريم مي تواند به ابتلا به سرطان پوست بيانجامد، با اين حال، ژنتيک افراد نقش بسيار تعيين کننده در مبتلا شدن آنها به انواع سرطان پوست دارد. اگر در ميان يکي از اعضاي خانواده شما اين نوع سرطان وجود داشته، احتمال ابتلاي شما نيز افزايش پيدا مي کند.

يکي ديگر از عواملي که شما را در معرض اين نوع از سرطان قرار مي دهد استفاده از داروهاي ايمني (immunosuppressant) است که بعد از انجام عمل پيوند عضو به شما، تجويز شده اند.

مقدار ضدآفتابي که استفاده مي کنيد هنوز هم کافي نيست

بر اساس آمار بدست آمده از انجمن سرطان آمريکا، بيشتر مردم آمريکا تنها 25 تا 50 درصد از ميزان توصيه شده ضدآفتاب ها را مصرف مي کنند. اين کرم ها بايد 15 دقيقه پيش از مواجه مستقيم با نور آفتاب بر روي پوست ماليده شوند و اگر فرد عرق کرده يا در داخل آب شنا کرده بايد هر دو ساعت يک بار نيز آن را تجديد کند.

براي آنکه بتوانيد از اشعه هاي «يو وي اِي» و «يو وي بي» در امان بمانيد بايد از ضدآفتابي که «اِس پي اِف» آن حداقل 30 باشد استفاده کنيد. بر خلاف تصور بسياري، کرم هاي ضدآفتاب تنها مخصوص سواحل دريا و روزهاي گرم نيستند بلکه بايد در تمام طول سال مصرف شوند.منبع: rooziaro.com
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

روش هايي طبيعي براي داشتن موهايي لخت و صاف بدون اتوي مو

فوايد ويتامين C براي پوست و ناخن چيست؟

بهترين مرطوب کننده هاي طبيعي که بايد به رژيم غذايي خود اضافه کنيد

اسکين تگ چيست و چطور از شرش خلاص شويم

هشدار چين چروک پوست در مورد اشتباهات تغذيه

گوشه لب و بيني ام زياد تبخال مي زند. راه‌هاي درمان آن چيست؟

عوارض استرس و اضطراب بر سلامت پوست چيست

چين و چروک پوست نشان دهنده چه مشکلات و بيماري هايي است؟

رژيم خام خواري براي پوست چه فوايدي دارد؟

علايم ابتلا به شپش و سريع ترين روش درمان شپش موي سر

تقويت ناخن ها با سير

رفع تيرگي زير بغل با چند روش خانگي سالم

علت کنده شدن پوست نوک انگشت ها

روند پيري پوست چگونه است و چطور از پيري زودرس پيشگيري کنيم

درمان فوري و جلوگيري از ريزش مو سر

نقش ويتامين E در سلامت و افزايش رشد مو

بوتاکس گياهي که از بروز چين و چروک پيشگيري مي کند

PH شامپو مناسب بايد در چه حد باشد تا به موها آسيب نرسد؟

درمان موهاي خشک به چند روش خانگي

سفيدي روي ناخن نشانه چيست؟

کرم هاي ضد چروک چطور عمل مي کنند

رنگ کبودي چه معنايي دارند؟ چه زماني کبودي بدن خطرناک است؟

شادابي پوست با حذف لبنيات از رژيم غذايي

چاق کردن صورت و گونه ها با چند روش طبيعي

چقدر شامپو به موهايم بزنم؟

بعد از 40 سالگي چطور پوستي محکم و شاداب داشته باشيم

بهترين مرطوب کننده هاي طبيعي براي پوست

درمان آکنه با چند توصيه کاربردي

ليزر موهاي زائد چه هنگامي سرطان زا مي شود؟

سفيد شدن مو و دلايل عجيب آن

بلفاروپلاستي و پاسخ به سوالات بلفاروپلاستي

ناخن پا چه بيماري هايي را برملا مي کند؟

چرا مصرف کرم ضد آفتاب مهم است؟

عمل بلفاروپلاستي و هر آنچه بايد قبل و بعد بلفاروپلاستي بدانيد

درمان ريزش مو با ژل دانه کتان

بلفاروپلاستي با دستگاه پلاسما جت چگونه انجام مي شود؟

مراقبت از پوست در شب براي پيشگيري از پيري زودرس

خواص سبزي ها و ميوه هاي رنگي براي پوست +هر رنگ چه خواصي دارد؟

کاشت مو چگونه انجام مي شود؟

خارش پوست علامت چه بيماري هايي است

جوان ماندن با چند عادت ساده روزانه

جوانسازي و شادابي پوست و مو با گل پنيرک

درمان سفيدي مو در خانه با ترکيبي ساده

کاهش وزن و ريزش مو چه ارتباطي دارند؟ + پيشگيري از ريزش مو

برنزه شدن پوست با اين خوراکي ها + عوارض برنزه کردن پوست

درمان کک و مک با ليزر حقيقت دارد؟

لک پوست اگر اين نشانه هاي عجيب را دارد حتما بايد چک شود

آفتاب سوختگي و باورهاي غلط مربوط به آن

عادت هاي تسريع کننده پيري که بايد کنار بگذاريد

علت ريزش مژه ها و روش هاي درمان ريزش مژه ها