آخرین اخبار


8 واقعيت در مورد «سرطان پوست» که بايد بدانيد پوست، مو و زيبايي

8 واقعيت در مورد «سرطان پوست» که بايد بدانيد

  بزرگنمايي:

چه خبر - آگاهي خود را در مورد سرطان پوست بيشتر کنيد

با نزديک شدن به فصل گرم سال لازم است که مواردي را رعايت کرده و اگرچه به طور کامل نمي توان خطر ابتلا به اين بيماري را از بين برد اما به راحتي مي توان بسياري از عوامل پرخطر را کاهش داد. استفاده از دستگاه هاي سولاريم و آفتاب گرفتن به مدت طولاني نيز، گرچه تنها عوامل ابتلا به سرطان پوست نيستند اما سالانه قربانيان فراواني مي گيرند. در ادامه شما را با واقعيت هايي از سرطان که شايد نشنيده باشيد، بيشتر آشنا خواهيم کرد:

سرطان پوست در ميان جمعيت جوان رو به افزايش است

بر اساس پژوهش هاي انجام شده در کلينيک «مايو» در روچستر مينه سوتا، ملانوما، نوع کشنده اي از سرطان پوست است که از سال 1970 ميلادي (1350 شمسي) در ميان زنان و مردان زير 40 سال به ترتيب 8 و 4 برابر افزايش پيدا کرده است.

اگرچه اين بيماري در کودکان شيوع کمتري دارد اما در ميان نوزادان تازه متولد شده تا 19 سال آمريکايي و در فواصل سال هاي 1973 تا 2009 ميلادي (1352 تا 1388 شمسي) با افزايش دو درصدي همراه بود. دکتر «اندرو سي. کراکوسکي» اذعان مي دارد که «ملانوما» تنها نوع سرطان مشاهده شده در ميان جمعيت نامبرده نبوده است.

سرطان پوست مي تواند در درون چشم ها هم وجود داشته باشد

دکتر «مونا مفيد» از متخصصان پوست و رئيس انجمن سرطان پوست آمريکا در سن ديه گو مي گويد، سرطان «مالانوماي چشمي» به صورت لکه هايي شبيه به کک در چشم ظاهر مي شود. بر اساس آمار بدست آمده از انجمن نامبرده شده، سالانه حدود 2000 مورد جديد از سرطان چشم مورد مداوا قرار مي گيرند.

وي اضافه مي کند: “سلول هاي بازال و سنگفرشي روي پلک از جمله مکان هايي هستند که مورد غفلت قرار مي گيرند و محل شکل گيري انواع سرطان هاي چشمي هستند.”

سرطان پوست در مکان هايي از بدن که آفتاب به آنها نمي رسد توسعه مي يابد

دکتر «مايکل هنري»، از متخصصان پوست دانشگاه «ويل کورنل» مي گويد، مکان هايي چون زير بيضه و داخل واژن در معرض توسعه سلول هاي سرطاني هستند. اگر برخي از متخصصان پوست اندام هايي چون فواصل بين انگشتان پاهاي تان را چک مي کنند تعجب نکنيد، چرا که مواردي از سرطان پوست در بين انگشتان پا نيز قابل مشاهده است.

پروفسور «ادم فرايمن» از دانشکده پزشکي «جورج واشنگتن» نيز در زير بغل يکي از بيماران خود چنين عارضه اي را مشاهده کرد. وي مي گويد: “به همين دلايل نيز بهتر است سالانه يک بار براي اطمينان از عدم ابتلا به انواع سرطان هاي پوست به يکي از متخصصان زبده مراجعه کرده و وضعيت پوست بدن خود را چک کنيد.”

پوست هاي تيره تر، از ابتلا به سرطان پوست در امان نيستند

اگرچه ابتلا به سرطان پوست در ميان افرادي که پوست هاي تيره تري دارند کمتر ديده مي شود اما بدان معنا نيست که اين افراد به سرطان پوست مبتلا نمي شوند. حتي درمان اين نوع سرطان در ميان اين گروه دشوارتر نيز است.

داده هاي بدست آمده از انجمن سرطان پوست آمريکا در يک مطالعه 5 ساله نشان داده که احتمال زنده ماندن سياهپوستان مبتلا به «ملانوما» در مقايسه با سفيدپوستان کمتر است چرا که در قياس با 93 درصد سفيدپوستي که جان سالم بدر مي برند، تنها 64 درصد از سياهپوستان مبتلا زنده مي مانند. دکتر مفيد به وضعيت «باب مارلي» خواننده اشاره مي کند.

اين خواننده جامائيکايي به سرطان پوست در ميان انگشتان پا مبتلا شد. دکتر مفيد مي افزايد: “بسياري از سياهپوستان، سرطان پوست خود را چندان جدي تلقي نمي کنند اين در حالي است که اين نوع از سرطان در ميان جمعيت «هيسپاني» با افزايش چشمگيري همراه است. مراجعه ماهانه به پزشک و چک کردن اندام هايي چون فواصل بين انگشتان پا به تشخيص به موقع اين بيماري و قبل از پيشرفت آن مي انجامد.”

خال ها تنها نشانه ابتلا به سرطان پوست نيستند

اگرچه مشاهده برخي از خال هايي که به اندازه يک مداد تراش هستند و به طور ناگهاني بر روي مناطق مختلف پوست ظاهر مي شوند تنها نشانه سرطان پوست نيستند اما از بازرترين آنها تلقي مي شوند. اين خال ها عمدتا قهوه اي رنگ هستند و شکل، اندازه و رنگ شان نيز تغيير پيدا مي کند.

با اين حال «ملانوما» مي تواند به صورت يک زخم يا جوش بر روي پوست ظاهر شود که عمدتا هم بهبود پيدا نمي کند. انجمن سرطان آمريکا خاطر نشان مي کند که اين جوش ها يا زخم ها، ممکن است درد يا خارش داشته باشند و در مواقعي نيز خونريزي کنند. از ساير نشانه هاي اين نوع از سرطان، مشاهده در سلول هاي بازال و سنگفرشي هستند.

هيچ سرطان پوست خوش خيمي وجود ندارد

همان طور که پيش از اين نيز اشاره شد «ملانوما» کشنده ترين نوع سرطان پوست است. شايد به همين دليل باشد که افرادي که به انواعي غير از اين نوع ابتلا پيدا مي کنند آن را خوب مي دانند. عدم درمان سلول هاي بازال و سنگفرشي شکل مي تواند ايجاد ناراحتي هايي در فرد کرده و در سطح بدن او پيشرفت نيز کند. همچنين عدم درمان سبب تغيير شکل بسيار بد آن نيز خواهد شد.

اشعه «يو وي» تنها عامل ابتلا به سرطان پوست نيست

اگرچه دريافت اشعه «يو وي» از طريق آفتاب يا در داخل دستگاه هاي سولاريم مي تواند به ابتلا به سرطان پوست بيانجامد، با اين حال، ژنتيک افراد نقش بسيار تعيين کننده در مبتلا شدن آنها به انواع سرطان پوست دارد. اگر در ميان يکي از اعضاي خانواده شما اين نوع سرطان وجود داشته، احتمال ابتلاي شما نيز افزايش پيدا مي کند.

يکي ديگر از عواملي که شما را در معرض اين نوع از سرطان قرار مي دهد استفاده از داروهاي ايمني (immunosuppressant) است که بعد از انجام عمل پيوند عضو به شما، تجويز شده اند.

مقدار ضدآفتابي که استفاده مي کنيد هنوز هم کافي نيست

بر اساس آمار بدست آمده از انجمن سرطان آمريکا، بيشتر مردم آمريکا تنها 25 تا 50 درصد از ميزان توصيه شده ضدآفتاب ها را مصرف مي کنند. اين کرم ها بايد 15 دقيقه پيش از مواجه مستقيم با نور آفتاب بر روي پوست ماليده شوند و اگر فرد عرق کرده يا در داخل آب شنا کرده بايد هر دو ساعت يک بار نيز آن را تجديد کند.

براي آنکه بتوانيد از اشعه هاي «يو وي اِي» و «يو وي بي» در امان بمانيد بايد از ضدآفتابي که «اِس پي اِف» آن حداقل 30 باشد استفاده کنيد. بر خلاف تصور بسياري، کرم هاي ضدآفتاب تنها مخصوص سواحل دريا و روزهاي گرم نيستند بلکه بايد در تمام طول سال مصرف شوند.منبع: rooziaro.com

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بارداري و تغييرات پوستي در اين دوران

تقويت مو با دمنوش هاي گياهي

جوانسازي پوست صورت و معرفي جديدترين دستگاه هاي جوانسازي

درمان ريزش مو با سيب زميني سرخ شده !

از بين بردن جوش صورت با طب سوزني

ماسک صورت براي جوانسازي پوست از ماسک زردچوبه تا ماسک خيار

راه هايي براي رشد سريع مو

درمان افتادگي پوست شکم بعد از زايمان با چند روش ساده

جلوگيري از سفيدي مو با اين خوراکي ها امکانپذير است

علت اصلي ريزش مو چيست و براي جلوگيري از ريزش مو چه کنيم؟

آلوئه ورا موثر براي درمان پسوريازيس

علت تبخال زدن چيست؟ + جلوگيري از تبخال

8 واقعيت که ناخن ها در مورد سلامت شما بيان مي کنند

لکه صورت يا ملاسما را چطور درمان کنيم؟

شامپو رفع سفيدي مو واقعيت دارد؟

تاثير آلودگي هوا بر پوست + مراقبت از پوست در هواي آلوده

در پاکسازي صورتتان مراقب اين اشتباهات آسيب رسان باشيد

خوابيدن با آرايش بيشتر از آنکه فکر مي کنيد خطرناک است!!!

گل مژه چيست و چطور درمان مي شود و چه تفاوتي با شالازيون دارد؟

پوستم چرب است، آيا اين مشکل ژنتيکي است؟

مصرف مکمل‌ براي رشد مو باعث افزايش موهاي زائد بدن و جوش مي‌شود؟

پوست گردن و 6 توصيه متخصص پوست که براي مراقبت از گردن بايد بدانيد

پوست شما بعد از 50 سالگي به اين دلايل ممکن است بهبود يابد!!

سم زدايي پوست بدن با چند روش ساده

شستشوي هر روزه موهايتان را متوقف کنيد تا شاهد اين اتفاقات خوب باشيد!

علت خارش سر و درمان خارش سر

شست شوي صورت با پاک کننده ها براي پوست مفيدتر است يا فقط آب؟!

تاتو ايمن‌تر است يا کاشت ابرو؟

جوش هاي سرسياه خبر مي دهند از سر درون!

چرا يبوست باعث آکنه مي شود؟ + درمان

آيا نوشيدن کلاژن خوراکي واقعا تاثيري بر پوستتان دارد؟

پس از اتوي مو از اين روغن استفاده کنيد

تاتوي کنار چشم مدي انرژي درمان, آرام ساز يا خطرناک؟

استفاده از موچين پس از اپيلاسيون, درست يا غلط؟

جلوگيري از خشک شدن پوست در طول دوره سرماخوردگي

آقايان براي پيشگيري از کچل شدن گوشت قرمز بخورند!

به شامپويتان نمک اضافه کنيد تا مشکلات موهايتان را حل کنيد!

سفت کردن پوست صورت با اين ماسک هاي خانگي

برجسته کردن گونه با اين حرکات ساده!!

بيماري هايي که به ناخن آسيب مي رسانند

ترميم زخم ها‌ با استفاده از ترکيب روغن شترمرغ

چه کساني بايد پوست شان را پاکسازي کنند؟

هرگز در باشگاه بدون دمپايي دوش نگيريد

استفاده از خمير دندان براي از بين بردن جوش انتخاب درستي است؟

خوردني هاي مغذي براي ناخن ‌ها

از بين بردن جاي جوش با 7 محصول تخصصي پوست

زنان شاغل اين مدل کفش را فراموش کنند!!

پاکسازي و لايه برداري پوست صورت با اسکراپ شکر خانگي!

روش‌هاي اشتباه در مراقبت از پوست

علت سفيد شدن مو در جواني را با اين سه دليل توضيح مي دهيم