آخرین اخبار

چگونه لکه هاي ناشي از جوش هاي غرور را درمان کنيم؟ پوست، مو و زيبايي

چگونه لکه هاي ناشي از جوش هاي غرور را درمان کنيم؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - جوش‌ غرور تا چند سالگي ؟!

برديا از هنگام بلوغ با جوش‌هاي صورتش درگير است. او داروهاي مختلفي دريافت کرده. يکي از آنها ترکيب مايعي بود که جوش‌ها را بلافاصله با 5-4 بار مصرف از بين مي‌برد ولي اين دارو باعث ايجاد لکه روي پوست شد و برديا مجبور شد دارو را کنار بگذارد.

داروي ديگر او آکوتان يا ايزوترتينويين است که آن هم تاثير خوبي دارد ولي از مصرف طولاني آن نگران است. برديا دنبال دارويي است که کمترين عارضه را داشته باشد و مي‌خواهد بداند اين جوش‌ها چه موقع او را رها مي‌کنند؟ او حالا 38 ساله شده و هر وقت به پزشک مراجعه مي‌کند، به او مي‌گويند اينها جوش‌هاي بلوغ است! به راستي، شايد اين سوال خيلي از بيماراني باشد که مشکلي مشابه برديا دارند؛ اينکه واقعا جوش‌هاي غرور‌جواني تا چند سالگي ادامه مي‌يابند؟ توضيحات متخصصان را درباره مشکل اين بيمار بخوانيد.جوش‌هاي بلوغ ممکن است تا ميانسالي هم ادامه پيدا کنند

آکنه يا همان جوش‌هاي معمولي مشکل پوستي بسيار شايعي به‌خصوص در جوانان است و باوجود شکل ظاهري ساده آن، معمولا به دليل به جاي گذاشتن جوشگاه مشکلات رواني براي افراد ايجاد مي‌کند.

شدت بيماري برحسب تظاهرات باليني متفاوت است. هرچه شدت ضايعات بيشتر باشد، درمان طولاني‌تر مي‌شود و استفاده از داروهاي قوي‌تر ضروري خواهد شد. عوامل متعددي در بروز جوش صورت دخيل هستند؛

- تغييرات هورموني بدن- بيماري‌هاي داخلي- مصرف بعضي از داروهاي اعصاب- مصرف مواد آرايشي - ضدآفتاب‌هاي روغن‌دار - داشتن مشاغلي که فرد با روغن‌هاي صنعتي يا آلاينده‌هاي محيطي سروکار دارد

باعث تشديد جوش و تداوم آن در سنين بالاتر مي‌شود. فردي که در سن بالا هنوز جوش‌هاي صورتش فروکش نکرده يا نسبت به قبل شدت يافته بايد معاينه و قبل از هر چيز عامل محرک شناسايي شود. درست است که اوج بروز جوش صورت در سنين بلوغ است ولي درصدي از افراد هم هستند که جوش‌هاي صورتشان تا سنين 40 يا حتي بعد از آن هم ادامه مي‌يابد ولي شدت جوش‌ها در سنين بالا به شدت دوران بلوغ نيست.

بيماران حتما بايد به غذاي خود دقت کنند. بعضي افراد عادت به خوردن مواد شيرين دارند ولي توجه داشته باشيد مصرف شيريني‌ها مي‌تواند باعث بروز جوش يا تشديد آن شود.

خشکي لب و مخاط؛ دو عارضه اصلي آکوتان

يکي از داروهاي پايه براي درمان خفيف جوش، داروهاي موضعي آنتي‌بيوتيکي الکلي است که همراه شستشو با صابون ملايم، بيماري را کنترل مي‌کنند.

در مواردي که جوش شديدتر باشد، نياز به تجويز داروهاي قوي‌تر خوراکي است. داروهاي مشتق از ويتامينa مثل آکوتان داروي بسيار مفيدي براي از بين بردن جوش‌هاي شديد است.

اين دارو نيز بايد حتما با نظر پزشک متخصص پوست مصرف شود. مهم‌ترين مشکلي که اين دارو ممکن است براي بيمار ايجاد کند، خشکي لب و مخاط‌ دهان است. تاکنون عارضه داخلي آن ديده نشده ولي آکوتان نيز مانند هر داروي ديگري اگر بي‌اندازه يا توسط افرادي که به يک بيماري خاص ديگر مبتلا هستند، استفاده شود، مي‌تواند عوارض جانبي ايجاد کند. براي همه بيماراني که اين دارو را به مدت طولاني استفاده مي‌کنند، آزمايش‌هاي دوره‌اي درخواست مي‌شود و اگر مشکلي در آزمايش وجود داشته باشد در صورت نياز دوز دارو کاهش مي‌يابد يا قطع مي‌شود.

به همين دليل است که هميشه توصيه مي‌کنيم بيماران معاينه‌هاي دوره‌اي را جدي بگيرند و با اتمام دارو خودشان نسبت به تهيه مجدد دارو اقدام نکنند.

جوش صورت نشانه التهاب در پوست است و پوست ملتهب نيز آسيب‌پذير مي‌شود.پوست ملتهب در مجاورت با نور آفتاب تيره‌تر مي‌شود. درجه تيرگي نيز بر حسب شدت ضايعه است. مصرف ضدآفتاب براي افراد دچار جوش الزامي است.

تير‌گي‌هايي که از جوش‌ها باقي مي‌مانند، معمولا گذرا هستند و با گذشت زمان بهتر مي‌شوند ولي در صورت تداوم آنها مي‌توان از داروهاي لايه‌برداري که پزشک تجويز مي‌‌کند، استفاده کرد.

دکتر محمدرضا قاسمي
عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شهيد بهشتي


اگر آکوتان مي‌خوريد از کرم‌هاي لايه‌بردار استفاده نکنيد

متاسفانه اين آقا به نام دارويي که فکر مي‌کنند باعث ايجاد لکه روي پوست شده، اشاره نکرده‌اند. البته بعيد به نظر مي‌رسد که دارو باعث ايجاد لکه شده باشد اما پوست افرادي که از آکوتان استفاده مي‌کنند، حساس‌تر مي‌شود. از طرف ديگر، ضايعات جوش‌مانند روي پوست هم سطح پوست را ظريف‌تر و شکننده‌تر مي‌کنند. در اين وضعيت شايد پوست نتواند کرم‌هاي لايه‌بردار را تحمل کند و آسيب بيشتري به آن برسد، حتي باوجود اينکه از بهترين و قوي‌ترين لايه‌بردار هم استفاده شود.

به همين دليل اصلا توصيه نمي‌کنيم فردي که در حال استفاده از آکوتان يا درمان جوش است از کرم لايه‌بردار استفاده کند. بهتر است طول دوره درمان با آکوتان به اتمام برسد و بعد استفاده از لايه‌بردارها که آن هم نيازمند رعايت نکاتي است، آغاز شود ولي افرادي هم هستند که پوستشان تحمل کرم‌هاي لايه‌بردار را دارد. اين افراد مي‌توانند به درمان توامان دو مشکل پوستي خود بپردازند.

کرم‌هاي لايه‌بردار پوست را حساس مي‌کند و افراد در اين مدت بايد به طور مرتب حتي در خانه از ضدآفتاب‌هاي قوي استفاده کنند. استفاده از لايه‌بردار در هر فصلي از سال ممکن است، فقط همه بيماران بايد به نکاتي که پزشک بر آنها تاکيد مي‌کند مثل مصرف دارو قبل از خواب و ... کاملا توجه کنند و درمان را نيمه‌کاره رها نکنند. ظاهرا بيمار دنبال داروي ديگري است اما بهتر است به مصرف همان دارو ادامه دهد.

دکتر مسعود داوودي
عضو هيات‌علمي دانشگاه بقيه‌ا...(عج)

منبع:salamat.ir
ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

روش هايي طبيعي براي داشتن موهايي لخت و صاف بدون اتوي مو

فوايد ويتامين C براي پوست و ناخن چيست؟

بهترين مرطوب کننده هاي طبيعي که بايد به رژيم غذايي خود اضافه کنيد

اسکين تگ چيست و چطور از شرش خلاص شويم

هشدار چين چروک پوست در مورد اشتباهات تغذيه

گوشه لب و بيني ام زياد تبخال مي زند. راه‌هاي درمان آن چيست؟

عوارض استرس و اضطراب بر سلامت پوست چيست

چين و چروک پوست نشان دهنده چه مشکلات و بيماري هايي است؟

رژيم خام خواري براي پوست چه فوايدي دارد؟

علايم ابتلا به شپش و سريع ترين روش درمان شپش موي سر

تقويت ناخن ها با سير

رفع تيرگي زير بغل با چند روش خانگي سالم

علت کنده شدن پوست نوک انگشت ها

روند پيري پوست چگونه است و چطور از پيري زودرس پيشگيري کنيم

درمان فوري و جلوگيري از ريزش مو سر

نقش ويتامين E در سلامت و افزايش رشد مو

بوتاکس گياهي که از بروز چين و چروک پيشگيري مي کند

PH شامپو مناسب بايد در چه حد باشد تا به موها آسيب نرسد؟

درمان موهاي خشک به چند روش خانگي

سفيدي روي ناخن نشانه چيست؟

کرم هاي ضد چروک چطور عمل مي کنند

رنگ کبودي چه معنايي دارند؟ چه زماني کبودي بدن خطرناک است؟

شادابي پوست با حذف لبنيات از رژيم غذايي

چاق کردن صورت و گونه ها با چند روش طبيعي

چقدر شامپو به موهايم بزنم؟

بعد از 40 سالگي چطور پوستي محکم و شاداب داشته باشيم

بهترين مرطوب کننده هاي طبيعي براي پوست

درمان آکنه با چند توصيه کاربردي

ليزر موهاي زائد چه هنگامي سرطان زا مي شود؟

سفيد شدن مو و دلايل عجيب آن

بلفاروپلاستي و پاسخ به سوالات بلفاروپلاستي

ناخن پا چه بيماري هايي را برملا مي کند؟

چرا مصرف کرم ضد آفتاب مهم است؟

عمل بلفاروپلاستي و هر آنچه بايد قبل و بعد بلفاروپلاستي بدانيد

درمان ريزش مو با ژل دانه کتان

بلفاروپلاستي با دستگاه پلاسما جت چگونه انجام مي شود؟

مراقبت از پوست در شب براي پيشگيري از پيري زودرس

خواص سبزي ها و ميوه هاي رنگي براي پوست +هر رنگ چه خواصي دارد؟

کاشت مو چگونه انجام مي شود؟

خارش پوست علامت چه بيماري هايي است

جوان ماندن با چند عادت ساده روزانه

جوانسازي و شادابي پوست و مو با گل پنيرک

درمان سفيدي مو در خانه با ترکيبي ساده

کاهش وزن و ريزش مو چه ارتباطي دارند؟ + پيشگيري از ريزش مو

برنزه شدن پوست با اين خوراکي ها + عوارض برنزه کردن پوست

درمان کک و مک با ليزر حقيقت دارد؟

لک پوست اگر اين نشانه هاي عجيب را دارد حتما بايد چک شود

آفتاب سوختگي و باورهاي غلط مربوط به آن

عادت هاي تسريع کننده پيري که بايد کنار بگذاريد

علت ريزش مژه ها و روش هاي درمان ريزش مژه ها