آخرین اخبار


چگونه لکه هاي ناشي از جوش هاي غرور را درمان کنيم؟ پوست، مو و زيبايي

چگونه لکه هاي ناشي از جوش هاي غرور را درمان کنيم؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - جوش‌ غرور تا چند سالگي ؟!

برديا از هنگام بلوغ با جوش‌هاي صورتش درگير است. او داروهاي مختلفي دريافت کرده. يکي از آنها ترکيب مايعي بود که جوش‌ها را بلافاصله با 5-4 بار مصرف از بين مي‌برد ولي اين دارو باعث ايجاد لکه روي پوست شد و برديا مجبور شد دارو را کنار بگذارد.

داروي ديگر او آکوتان يا ايزوترتينويين است که آن هم تاثير خوبي دارد ولي از مصرف طولاني آن نگران است. برديا دنبال دارويي است که کمترين عارضه را داشته باشد و مي‌خواهد بداند اين جوش‌ها چه موقع او را رها مي‌کنند؟ او حالا 38 ساله شده و هر وقت به پزشک مراجعه مي‌کند، به او مي‌گويند اينها جوش‌هاي بلوغ است! به راستي، شايد اين سوال خيلي از بيماراني باشد که مشکلي مشابه برديا دارند؛ اينکه واقعا جوش‌هاي غرور‌جواني تا چند سالگي ادامه مي‌يابند؟ توضيحات متخصصان را درباره مشکل اين بيمار بخوانيد.جوش‌هاي بلوغ ممکن است تا ميانسالي هم ادامه پيدا کنند

آکنه يا همان جوش‌هاي معمولي مشکل پوستي بسيار شايعي به‌خصوص در جوانان است و باوجود شکل ظاهري ساده آن، معمولا به دليل به جاي گذاشتن جوشگاه مشکلات رواني براي افراد ايجاد مي‌کند.

شدت بيماري برحسب تظاهرات باليني متفاوت است. هرچه شدت ضايعات بيشتر باشد، درمان طولاني‌تر مي‌شود و استفاده از داروهاي قوي‌تر ضروري خواهد شد. عوامل متعددي در بروز جوش صورت دخيل هستند؛

- تغييرات هورموني بدن- بيماري‌هاي داخلي- مصرف بعضي از داروهاي اعصاب- مصرف مواد آرايشي - ضدآفتاب‌هاي روغن‌دار - داشتن مشاغلي که فرد با روغن‌هاي صنعتي يا آلاينده‌هاي محيطي سروکار دارد

باعث تشديد جوش و تداوم آن در سنين بالاتر مي‌شود. فردي که در سن بالا هنوز جوش‌هاي صورتش فروکش نکرده يا نسبت به قبل شدت يافته بايد معاينه و قبل از هر چيز عامل محرک شناسايي شود. درست است که اوج بروز جوش صورت در سنين بلوغ است ولي درصدي از افراد هم هستند که جوش‌هاي صورتشان تا سنين 40 يا حتي بعد از آن هم ادامه مي‌يابد ولي شدت جوش‌ها در سنين بالا به شدت دوران بلوغ نيست.

بيماران حتما بايد به غذاي خود دقت کنند. بعضي افراد عادت به خوردن مواد شيرين دارند ولي توجه داشته باشيد مصرف شيريني‌ها مي‌تواند باعث بروز جوش يا تشديد آن شود.

خشکي لب و مخاط؛ دو عارضه اصلي آکوتان

يکي از داروهاي پايه براي درمان خفيف جوش، داروهاي موضعي آنتي‌بيوتيکي الکلي است که همراه شستشو با صابون ملايم، بيماري را کنترل مي‌کنند.

در مواردي که جوش شديدتر باشد، نياز به تجويز داروهاي قوي‌تر خوراکي است. داروهاي مشتق از ويتامينa مثل آکوتان داروي بسيار مفيدي براي از بين بردن جوش‌هاي شديد است.

اين دارو نيز بايد حتما با نظر پزشک متخصص پوست مصرف شود. مهم‌ترين مشکلي که اين دارو ممکن است براي بيمار ايجاد کند، خشکي لب و مخاط‌ دهان است. تاکنون عارضه داخلي آن ديده نشده ولي آکوتان نيز مانند هر داروي ديگري اگر بي‌اندازه يا توسط افرادي که به يک بيماري خاص ديگر مبتلا هستند، استفاده شود، مي‌تواند عوارض جانبي ايجاد کند. براي همه بيماراني که اين دارو را به مدت طولاني استفاده مي‌کنند، آزمايش‌هاي دوره‌اي درخواست مي‌شود و اگر مشکلي در آزمايش وجود داشته باشد در صورت نياز دوز دارو کاهش مي‌يابد يا قطع مي‌شود.

به همين دليل است که هميشه توصيه مي‌کنيم بيماران معاينه‌هاي دوره‌اي را جدي بگيرند و با اتمام دارو خودشان نسبت به تهيه مجدد دارو اقدام نکنند.

جوش صورت نشانه التهاب در پوست است و پوست ملتهب نيز آسيب‌پذير مي‌شود.پوست ملتهب در مجاورت با نور آفتاب تيره‌تر مي‌شود. درجه تيرگي نيز بر حسب شدت ضايعه است. مصرف ضدآفتاب براي افراد دچار جوش الزامي است.

تير‌گي‌هايي که از جوش‌ها باقي مي‌مانند، معمولا گذرا هستند و با گذشت زمان بهتر مي‌شوند ولي در صورت تداوم آنها مي‌توان از داروهاي لايه‌برداري که پزشک تجويز مي‌‌کند، استفاده کرد.

دکتر محمدرضا قاسمي
عضو هيات‌علمي دانشگاه علوم‌پزشکي شهيد بهشتي


اگر آکوتان مي‌خوريد از کرم‌هاي لايه‌بردار استفاده نکنيد

متاسفانه اين آقا به نام دارويي که فکر مي‌کنند باعث ايجاد لکه روي پوست شده، اشاره نکرده‌اند. البته بعيد به نظر مي‌رسد که دارو باعث ايجاد لکه شده باشد اما پوست افرادي که از آکوتان استفاده مي‌کنند، حساس‌تر مي‌شود. از طرف ديگر، ضايعات جوش‌مانند روي پوست هم سطح پوست را ظريف‌تر و شکننده‌تر مي‌کنند. در اين وضعيت شايد پوست نتواند کرم‌هاي لايه‌بردار را تحمل کند و آسيب بيشتري به آن برسد، حتي باوجود اينکه از بهترين و قوي‌ترين لايه‌بردار هم استفاده شود.

به همين دليل اصلا توصيه نمي‌کنيم فردي که در حال استفاده از آکوتان يا درمان جوش است از کرم لايه‌بردار استفاده کند. بهتر است طول دوره درمان با آکوتان به اتمام برسد و بعد استفاده از لايه‌بردارها که آن هم نيازمند رعايت نکاتي است، آغاز شود ولي افرادي هم هستند که پوستشان تحمل کرم‌هاي لايه‌بردار را دارد. اين افراد مي‌توانند به درمان توامان دو مشکل پوستي خود بپردازند.

کرم‌هاي لايه‌بردار پوست را حساس مي‌کند و افراد در اين مدت بايد به طور مرتب حتي در خانه از ضدآفتاب‌هاي قوي استفاده کنند. استفاده از لايه‌بردار در هر فصلي از سال ممکن است، فقط همه بيماران بايد به نکاتي که پزشک بر آنها تاکيد مي‌کند مثل مصرف دارو قبل از خواب و ... کاملا توجه کنند و درمان را نيمه‌کاره رها نکنند. ظاهرا بيمار دنبال داروي ديگري است اما بهتر است به مصرف همان دارو ادامه دهد.

دکتر مسعود داوودي
عضو هيات‌علمي دانشگاه بقيه‌ا...(عج)

منبع:salamat.ir

ارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

تزريق چربي به صورت براي چه افرادي مناسب است

بارداري و تغييرات پوستي در اين دوران

تقويت مو با دمنوش هاي گياهي

جوانسازي پوست صورت و معرفي جديدترين دستگاه هاي جوانسازي

درمان ريزش مو با سيب زميني سرخ شده !

از بين بردن جوش صورت با طب سوزني

ماسک صورت براي جوانسازي پوست از ماسک زردچوبه تا ماسک خيار

راه هايي براي رشد سريع مو

درمان افتادگي پوست شکم بعد از زايمان با چند روش ساده

جلوگيري از سفيدي مو با اين خوراکي ها امکانپذير است

علت اصلي ريزش مو چيست و براي جلوگيري از ريزش مو چه کنيم؟

آلوئه ورا موثر براي درمان پسوريازيس

علت تبخال زدن چيست؟ + جلوگيري از تبخال

8 واقعيت که ناخن ها در مورد سلامت شما بيان مي کنند

لکه صورت يا ملاسما را چطور درمان کنيم؟

شامپو رفع سفيدي مو واقعيت دارد؟

تاثير آلودگي هوا بر پوست + مراقبت از پوست در هواي آلوده

در پاکسازي صورتتان مراقب اين اشتباهات آسيب رسان باشيد

خوابيدن با آرايش بيشتر از آنکه فکر مي کنيد خطرناک است!!!

گل مژه چيست و چطور درمان مي شود و چه تفاوتي با شالازيون دارد؟

پوستم چرب است، آيا اين مشکل ژنتيکي است؟

مصرف مکمل‌ براي رشد مو باعث افزايش موهاي زائد بدن و جوش مي‌شود؟

پوست گردن و 6 توصيه متخصص پوست که براي مراقبت از گردن بايد بدانيد

پوست شما بعد از 50 سالگي به اين دلايل ممکن است بهبود يابد!!

سم زدايي پوست بدن با چند روش ساده

شستشوي هر روزه موهايتان را متوقف کنيد تا شاهد اين اتفاقات خوب باشيد!

علت خارش سر و درمان خارش سر

شست شوي صورت با پاک کننده ها براي پوست مفيدتر است يا فقط آب؟!

تاتو ايمن‌تر است يا کاشت ابرو؟

جوش هاي سرسياه خبر مي دهند از سر درون!

چرا يبوست باعث آکنه مي شود؟ + درمان

آيا نوشيدن کلاژن خوراکي واقعا تاثيري بر پوستتان دارد؟

پس از اتوي مو از اين روغن استفاده کنيد

تاتوي کنار چشم مدي انرژي درمان, آرام ساز يا خطرناک؟

استفاده از موچين پس از اپيلاسيون, درست يا غلط؟

جلوگيري از خشک شدن پوست در طول دوره سرماخوردگي

آقايان براي پيشگيري از کچل شدن گوشت قرمز بخورند!

به شامپويتان نمک اضافه کنيد تا مشکلات موهايتان را حل کنيد!

سفت کردن پوست صورت با اين ماسک هاي خانگي

برجسته کردن گونه با اين حرکات ساده!!

بيماري هايي که به ناخن آسيب مي رسانند

ترميم زخم ها‌ با استفاده از ترکيب روغن شترمرغ

چه کساني بايد پوست شان را پاکسازي کنند؟

هرگز در باشگاه بدون دمپايي دوش نگيريد

استفاده از خمير دندان براي از بين بردن جوش انتخاب درستي است؟

خوردني هاي مغذي براي ناخن ‌ها

از بين بردن جاي جوش با 7 محصول تخصصي پوست

زنان شاغل اين مدل کفش را فراموش کنند!!

پاکسازي و لايه برداري پوست صورت با اسکراپ شکر خانگي!

روش‌هاي اشتباه در مراقبت از پوست