آخرین اخبار

بهاره رهنما در کافه گوزن خودش چه کار مي کند؟ از کافه داري لذت مي برم! سينما

بهاره رهنما در کافه گوزن خودش چه کار مي کند؟ از کافه داري لذت مي برم!

  بزرگنمايي:

چه خبر - در کافه گوزن بهاره رهنما چه خبر است؟

بهاره رهنما بازيگري که سال هاست در سريال هاي تلويزيوني مختلف و فيلم هاي سينمايي نقش آفريني کرده اين روزها بيشتر وقت خودش را در کافه رستورانش مي گذراند. کافه اي دنج در کوچه اي خلوت. جايي نه چندان بزرگ اما دلنشين. بهاره رهنما اين روزها ترجيح مي دهد به جاي بازي کردن در فيلم و سريال، کنج کافه اش بنشيند.
براي اينکه از زير و بم کافه داري سر در بياوريم و ببينيم چرا خانم بازيگر اين روزها کنج کافه اش را به همه جا ترجيح مي دهد راهي سعادت آباد شديم. جايي که به محض ورود، چهره خندان خانم بازيگر را مي بينيم که در حال خوش و بش کردن با کساني است که به کافه او آمده اند.


کافه يعني جذابيت و آرامش

بهاره رهنما از خيلي وقت پيش ها دوست داشت کاري به جز سينما و تئاتر براي خودش راه بيندازد و چون قسمتي از زندگي روزانه خودش را به نويسندگي اختصاص داده بود دنبال محيطي آرام و دنج مي گشت که علاوه بر ايجاد آرامش، بتواند از آنجا براي نوشته هايش الهام بگيرد. براي همين به اين فکر افتاد که کافه رستوراني کلاسيک در يک کوچه دنج و خلوت به اتفاق چند نفر از دوستانش راه بيندازد. «اين محيط براي من آرامش مي آورد و در عين حال پر از جذابيت است چون مي توانم در اينجا رفت و آمد آدم ها را ببينم و با آنها معاشرت کنم. البته کافه داري، کار سنگيني است. آن هم از اين بابت که آدم بايد حواسش به نظم و انضباطي باشد که اين مکان به آن نياز دارد.»

يک کار گروهي

بهاره رهنما از ابتداي کار تمام هزينه هاي لازم براي راه اندازي چنين کافه رستوراني را نداشت و البته مشغله هاي زيادش هم اجازه نمي داد تا به تنهايي به امور کافه رسيدگي کند، براي همين با چند نفر از دوستانش شريک شد تا کافه شان را با کمک هم راه اندازي کنند: «چند نفر از دوستانم و يکي از اقوام دور به من پيشنهاد دادند تا يک رستوران افتتاح کنيم، قبل از اينکه اين پيشنهاد را اجرايي کنم، دو ماه فکر کردم و طي چند جلسه به اين دوستان ملحق شدم.

البته بخش اعظم سهام و رسيدگي به اينجا بر دوش دوستانم است و من بيشتر در قسمت ثبت لوگو و نمايندگي گرفتن در شهرستان ها به عنوان موسس يک کافه فرهنگي فعاليت مي کنم. کافه اي که در آن جشن کتاب برگزار مي کنيم و سعي مي کنيم ماهي يک بار ميزبان چهره هاي ادبي و فرهنگي باشيم و ارتباطات مردم را گسترش بدهيم.»

محيط کوچک و صميمي کافه را دوست دارم

کافه رستوراني که خانم رهنما مديريتش را برعهده دارد، مثل يک خانه چوبي وسط کوچه واقع شده و از لحاظ موقعيتي چشم رهگذران را به خود خيره مي کندو همين خيره کننده بودن باعث شده نظر بهاره رهنما به آن جلب شود: «يکي از نکاتي که براي من خيلي جالب بود همين محيط کوچک کافه است. محيط هاي کوچک راحت تر اداره مي شوند و صميميت بيشتري به کسي که در آنجاست انتقال مي دهد.

براي همين، اينجا به دلم نشست و ارتباط خوبي با مردم برقرار کردم. البته اينجا هنوز کامل نشده، قرار است که روي موسيقي داخل کافه کارهاي زيادي انجام بدهيم و به شکل خاصي از موسيقي در آن برسيم. منوي آن هم تغييرات زيادي مي کند. در کار کافه داري، علاوه بر ديزاين زيبا، موسيقي و منوي غذا يا نوشيدني هاي گرم و سرد از اهميت ويژه اي برخوردار هستند.»

به نفع بچه هاي بيمار تابلو مي فروشيم

بهاره رهنما خودش يکي از مشتريان پر و پا قرص گالري هاي عکس و نقاشي است، براي همين هم در اين کافه رستوران دست به کار جالبي زده که استفاده از تابلوهاي متغير روي ديوار است. او هر ماه از هنرمند جواني که کارهاي قابل توجهي ارائه داده کارهايش را مي گيرد و روي ديوار کافه رستوران نصب مي کند و قيمتش را هم زير آن مي نويسد تا هر کسي تمايل داشت آن را خريداري کند. سود اين کار هم به نفع بچه هايي است که درگير بيماري هاي خاص هستند.

«ماه قبل تابلوهايي که روي ديوار نصب شد، به نفع بچه هاي هموفيلي بود که تا الان شش تا از آنها به فروش رفته است. همين موضوع، کافه ما را از ديگر کافه ها متمايز کرده است. اگر کافه داري بتواند از اين مدل کارها انجام بدهد قطعا مشتريان بيشتري جذب مي کند و اين خلاقيت ها در رونق کارش موثر است. البته ما به جز اين کار، کارهاي جالب ديگري هم انجام داده ايم براي مثال روزهاي چهارشنبه غذاها و خوراکي هاي کافه رستوران ما براي بانواني که مي آيند نصف قيمت است و همين مسئله به تعداد مشتريان ما اضافه کرده است.»


اصول کافه داري را رعايت مي کنيم

بهاره رهنما از اصول کافه داري و البته رستوران داري هم برايمان مي گويد. او اعتقاد دارد اگر کافه دارها بعضي مسائل کوچک را رعايت کنند، مي توانند يک کافه رستوران خوب و خوشنام داشته باشند: «من فکر مي کنم مهمترين اصلي که بايد در اين کار رعايت شود صداقت است. مردم صداقت را بيشتر دوست دارند و همين باعث مي شود افراد به يکديگر اعتماد کنند. ما هميشه عادت داريم به مشتري راستش را بگوييم. مثلا پرس هاي يک نفره ما، دو نفر را کاملا سير مي کند و ما اين موضوع را با مشتريان درميان مي گذاريم. دليلش را هم مي گوييم. ما پرس ها را حجيم تر آماده مي کنيم تا قيمتش خيلي پايين نيايد.

از طرف ديگر ما سعي مي کنيم خودمان به مشتريان پيشنهاد کنيم تا اضافه غذاي شان را با خود به خانه ببرند، چون اصلا دوست نداريم غذاها دور ريخته شوند. گاهي شده خودمان به آنها پيشنهاد مي کنيم بقيه غذا را برايشان بسته بندي کنيم.

يکي ديگر از مهم ترين مواردي که يک کافه دار بايد آن را رعايت کند، تازه بودن محصولات است. اينجا تمام مواد غذايي تازه و به روز خريداري مي شود. گاهي اوقات اين موضوع باعث مي شود وسط روز با کمبود ماده غذايي رو به رو شويم و دوباره برويم خريد. با اين حال دوست داريم غذاي تازه دست مشتري بدهيم. اينجا شبيه خانه اي است که هرزمان ممکن است برايش مهمان بيايد و بايد از مهمان خوب پذيرايي کرد، خصوصا مهماني که خودش پول غذايش را حساب مي کند.»

اينجا کافه دار هستم نه بازيگر

بهاره رهنما به عنوان يک هنرمند و البته يک کافه دار دوست دارد مشتريانش با روي خوش، تميزي کافه و عطر و طعم هاي خوب مواجه شوند براي همين در ارتباط با مشتريان شبيه آدم معروف هاي ديگر براي خودش مرز خاصي قائل نمي شود: «من دوست ندارم دور از دسترس باشم و شيوه زندگي ام در اين 25 سالي که در سينما و تلويزيون فعاليت مي کنم به گونه اي بوده که هيچوقت بين من و مردم فاصله اي به وجود نيامده چون در دل اجتماع و در دل اتفاق ها بودن، بيشتر با روحيه ام سازگار است. مردم بيشتر اينجا مي آيند تا مرا ببينند و ببينند يک بازيگر چطور مي تواند رستوراني را اداره کند. برايشان جالب است من را در اين قالب ببينند.

من به عنوان کافه دار سعي مي کنم وارد حريم خصوصي مشتريانم نشوم و براي سرکشي کردن به حرف هاي آنها از بهانه هايي مثل «غذا چطور بود»، «راضي بودين» و.. استفاده نمي کنم. اما در کنار اين با مردمي که دوست دارند با من حرف بزنند، سوال بپرسند، عکس بگيرند و... حتما عکس مي گيرم و سعي مي کنم اجازه ندهم مشکلي پيش بيايد.»

موضوع جالب توجه ديگر در کافه رستوران بهاره رهنما اين است که اينجا اتاق فکر دارد و همه کساني که در اين مجموعه همکاري دارند هر از چند گاهي دور هم جمع مي شوند تا در مورد اداره اين مکان و حتي خوشامدگويي با هم صحبت کنند.در اين اتاق آدم هاي هنرمندي شبيه بهرام رادان و سحر دولتشاهي هم مشاوره داده اند.

بهاره رهنما مي گويد در هر کاري، جلسات هفتگي و صحبت کردن باعث موفقيت مي شود. آنها اسم اين کافه را هم زماني پيدا کردند که در اتاق فکرشان در حال بحث و تبادل نظر بودند: «گوزن؛ اسم تک و خوش آهنگي به نظرمان آمد. اسمي که مي شد آن را به عنوان يک لوگوي جذاب معرفي کرد. علاوه بر آن، گوزن نماد سلامتي و سبزي طبيعت است و دست بازارياب را براي تبليغات باز مي گذارد.»


مي خواهم با گوزن همسفر شوم

بهاره رهنما و دوستانش دوست دارند گوزن را به شهرستان هاي ديگر هم ببرند. آنها اين سفر را از شهرهاي کرمانشاه و شيراز شروع کرده اند و راه طولاني را در پيش دارند: «مي خواهيم کارمان را گسترش دهيم و به نظر من کافه و رستوران اگر در شهرها و مناطق مختلف شعبه داشته باشند، خيلي موفق تر است. در همين راستا اگر کسي بخواهد با ما همکاري کند مي پذيريم و با هم شعبه هاي مختلف چه در تهران و چه در شهرستان ها، راه اندازي خواهيم کرد.

اين روزها ما سرمايه لازم و امکاناتش را نداريم تا بتوانيم در تهران باز هم شعبه بزنيم. چيزي که بيشتر راغب هستيم نمايندگي در شهرستان هاست چون باعث مي شود پاتوق فرهنگي در شهرستان ها ايجاد شود و علاوه بر آن براي ما هم خيلي هزينه بردار نيست.»


ادم ها بايد در اين کار صبور باشند

موضوع جذاب و مهم در رستوران داري و البته کافه داري، سودي است که در مقابل سرمايه گذاري هاي انجام شده دريافت مي شود. خيلي ها فکر مي کنند اگر رستوران و کافه اي داشته باشند مي توانند يک شبه پولدار شوند. اما اين طور نيست . يک کافه و يا يک رستوران ماه ها فرصت لازم دارد تا فقط بتواند هزينه هاي خودش را بازگرداند.

بهاره رهنما مي گويد: «ما پنجشنبه ها و جمعه ها فروش خوبي داريم اما تا حالا آنقدرها سود نکرديم. آدم ها بايد در اين کار صبور باشند تا در طولاني مدت نتيجه خوبي به دست آورند. از طرف ديگر اگر کسي بخواهد جاي شيکي اجاره کند و روي دکوراسيون و نحوه چيدمانش هم کار کند بايد حدودا 500 ميليون تومان کنار بگذارد.
البته آشپز، کمک آشپز، کافه کار، سالن کار، مسئول خريد مواد غذايي و گارسون ها هم حداقل ماهي يک تا دو ميليون تومان حقوق مي گيرند. به اصطلاح اگر رستوراني خوب کار کند سر يک ساله تازه به سوددهي مي افتد و بعد از يک سال تنها مي تواند هزينه هاي خرج شده را جبران کند.
منبع : همشهري سرنخارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ستاره هايي که در سال 2018 درخشيدند + عکس

فيلم هايي که در واقعيت باعث مرگ انسان هاي معمولي شدند! + عکس

از مهناز افشار تا هومن سيدي؛ بازيگراني که سوداي چه خبر دارند

بيوگرافي و عکس هاي حسين محب اهري از جواني تا پيري

جسارت بازيگر زن سياسي ترين اسکار تاريخ را رقم زد! + عکس

بهترين فيلم هاي ترانه عليدوستي + عکس

23 حقيقت جذاب ناگفته در مورد فيلم ترسناک «جن‌گير»!

فراز و فرود سلبريتي هاي ايران در اينستاگرام/ از آرمين زارعي تا مهناز افشار

جاني دپ چگونه ثروت خود را به باد داد؟! + عکس

ستاره هاي زن جشنواره فجر/ از هديه تهراني تا الناز شاکردوست

فيلم هاي شادي که هنگام ناراحتي حالتان را عوض مي کند! (قسمت 3)

10 صحنه از فيلم‌هاي ‌هاليوود که حتي مردها را هم به گريه انداختند!! (+عکس)

کنجکاوي ‌برانگيزترين فيلم هاي جشنواره فجر امسال + عکس

اعترافات عحيب ستاره ها/ فوبياي عروسک و خيس کردن رختخواب!!

واکنش‌هاي منفي به گلدن گلوب 2019/ جفا در حق ليدي گاگا!

اتاق تاريک؛ پديده آزار جنسي کودکان در سينماي ايران

فيلم هاي شادي که هنگام ناراحتي حالتان را عوض مي کند! (قسمت 2)

فيلم‌هايي که سبک داستان‌گويي در سينما را دگرگون کرد

اشتباهات تاريخي بزرگ در فيلم هاي مشهور هاليوود!! (قسمت 2)

فيلم‌هاي معروف 2018 که انتظار بيشتري از آن‌ها داشتيم! + عکس

تماشايي ترين صحنه هاي مراسم گلدن گلوب 2019

بررسي فيلم Roma؛ بهترين فيلم خارجي زبان گلدن گلوب

نگاهي به زندگي و کارنامه هنري بهترين بازيگر مرد گلدن گلوب 2019

ناکامي و تنهايي ستاره پرآوازه بعد از دوران رسوايي

رقابت انيميشن‌هاي سي و هفتمين جشنواره ملي فيلم فجر

عکس هاي ديدني از برندگان گلدن گلوب 2019 با جايزه هايشان

کدام بازيگر شانس بردن چه خبر را دارد؟ از ليلا حاتمي تا بهرام رادان

ستاره هايي که والدينشان در کودکي آنها را رها کردند!!

اشتباهات تاريخي بزرگ در فيلم هاي مشهور هاليوود!!

معرفي 22 فيلم حاضر در جشنواره فيلم فجر سال 97

فيلم هاي شادي که هنگام ناراحتي حالتان را عوض مي کند! (قسمت 1)

عکس هاي نيکول کيدمن، امبر هرد و جيسون موموآ در Aquaman

بازي کردن سام درخشاني در يک ژانر بدنام بعد از پدر شدن!

جکي چان: کودک يتيمي که تا پاي مرگ رفت!! + عکس کودکي

رفتارها و ترس هاي مردان خشن هاليوود در واقعيت!

خاطرات جالب کمال تبريزي از فيلم هايش + عکس

ترانه عيلدوستي و نيکي کريمي در بين زيباترين زنان 2018

بهترين انيميشن سال 2018 کدام خواهد بود؟

معرفي بهترين فيلم‌هاي کريسمسي تمام دوران + عکس

سلبريتي‌هاي مشهور هاليوود سال 2018 را چگونه گذراندند!

ازدواج اين زوج هاي هاليوود در خفا انجام شد!

نقد فيلم «مارموز»: سرشار از شوخي هاي سياسي

5 سلبريتي که شغل هاي ساده و معمولي را انتخاب کردند

ستاره‌هاي هاليوود که در دوران نوجواني ازدواج کردند + عکس

سلبريتي‌هاي بالاي 50 سال که همچنان مي درخشند + عکس

بهترين فيلم هاي تاريخ با موضوع «کريسمس» + عکس

نيکي نصيريان؛ آهوي سريال بانوي عمارت

نگاهي به کارنامه حامد بهداد؛ بازيگر پرکار بي اعصاب!

داستان زندگي «نيکول کيدمن»؛ زن زيبا و بي نقص هاليوود

5 تريلر دلهره آور که روي صندلي ميخکوبتان مي کند! + عکس (قسمت2)