آخرین اخبار

جهانگيري: هرکس خيانت کرد مهر خيانت بر پيشاني اش بزنيم سياسي

جهانگيري: هرکس خيانت کرد مهر خيانت بر پيشاني اش بزنيم

  بزرگنمايي:

چه خبر - سخنان معاون اول رئيس جمهور در همايش روز ملي روستا و عشاير

اسحاق جهانگيري در پنجمين همايش روز ملي روستا و عشاير اظهار کرد: اينکه جايگاه روستا در نظام اقتصادي ، سياسي و اجتماعي و فرهنگي ما کجاست امر روشني است؛ يکي از مراکز و سازه هاي اصلي هويت بخشي به ايران است.
معاون اول رئيس جمهور تصريح کرد: نمي شود درباره ايران و ويژگي‌هايش گفت و فکر کرد اين امتيازات مختص به جامعه شهري است.
روستا يک نماد هويتي مهم بوده و امروز به عنوان کانون توليد بايد به آن اشاره شود.بله؛ طي ساليان گذشته شرايطي پيش آمده که بخش قابل توجهي از جمعيت روستايي به شهرها مهاجرت کرده‌اند.
معاون اول رياست جمهوري سپس خاطرنشان کرد: البته اين موضوع را نبايد از نظر دور داشت که تعداد زيادي از روستاها با افزايش جمعيت به شهر تبديل شده است ؛ بنابراين بخشي از آمار افزايش جمعيت شهري معني‌اش اين نيست که روستاييان به حاشيه هاي شهرها مهاجرت کرده اند، بلکه روستاها به شهر تبديل شده‌اند.
توسعه شهرها وقتي شکل مي گيرد که به توسعه روستاها توجه کنيم. نقاط ضعف را به صورت جدي شناسايي کنيم و از آن برنامه اصلاحي تهيه کنيم.
معاون اول رئيس جمهور سپس خاطرنشان کرد: ساکنين روستاها بايد احساس کنند نيازهاي اوليه را به خوبي دارا هستند. در آستانه چهل‌سالگي جمهوري اسلامي ، حتما يکي از موارد مهم فراهم شدن زير ساختار هاي مهم در روستاها هستند.
وي در ادامه يادآورشد: فراموش نکنيم در اوايل انقلاب يک خانواده روستايي از حداقل امکانات رفاهي بي بهره بودند. آنقدر امکانات رفاهي در روستاها وجود نداشت که بعد امکانات ساده اي مثل يخچال که آمد در آمار دولت ها ميزان استفاده از اين امکانات طرح مي شد .
وي گفت: به جهت راه آسفالته بيش از 92/. از جمعيت روستايي راه آسفالته دارند. در دو دولت يازدهم و دوازدهم ميزان آمار راه آسفالته افزايش يافت. به 7500 روستا در اين دوره آب اشاميدني و‌بهداشتي رسيد .
معاون اول رئيس جمهور اظهار کرد: در سال 95 به اندازه ده سال پيش آب آشاميدني به روستاها رسيد. وزير محترم نفت تدبيري انديشيد تا از بودجه دولت استفاده نشود اما به روستاها گاز رساني شود.
در حوزه بهداشت 99/. جمعيت روستايي کشور زير نظر مراکز درماني برده شده است.
با اشاره به آمار قبولي دانش آموزان در رشته پزشکي در شهرستان سراوان گفت: اين ها استعداد هاي کم نظير کشور هستند.
معاون اول رئيس جمهور در ادامه با بيان اينکه «رساندن اينترنت به شهرستان ها و روستاها پرداختن به کالاي لوکس نيست» گفت: ما بايد کاري کنيم که روستايي توانمند شود و اين امر در دولت مطرح شد. توانمند سازي به اين معنا که مراکز درماني و آموزشي و فني و حرفه اي به مردم مهارت ياد بدهد.
زنجيره کشاورزي بايد طوري باشد که بيش ترين بازده آن به خود روستاييان داده شود. شبکه توزيع ما به گونه‌اي است که قيمت توليد کننده با مصرف کننده فاصله زيادي دارد. به همين دليل بخش زيادي از محصولات ما در راه رساندن به مصرف کننده از بين مي برد.
بسته بندي ما هم مشکل دارد. 90/. توليد زعفران در ايران است اما سهم ايران در بازار جهاني کم است. بخش خصوصي ما هنوز به سمتي نرفته که از اين محصول استفاده کنند.
جهانگيري با اشاره به کمبود آب در کشور گفت: 90/. آب کشور در بخش کشاورزي مصرف مي شود؛ اگر کشاورزي به جايي برسد که 10 تا 20/. صرفه جويي کند مشکلات ما در کمبود آب حل مي شود. کساني که از آب‌رساني مدرن استفاده مي کنند توسط دولت حمايت خوبي مي شوند.
وي با بيان اينکه کشت گلخانه اي موضوع مهمي است گفت: هرکس با هر نيتي که در اجراي طرح هاي ملي اخلال ايجاد مي کند کار خلاف انجام مي دهد.
معاون اول رئيس جمهوري گفت: در جلسه اي به ضرورت ايجاد اشتغال روستايي اشاره کرديم؛ مقام معظم رهبري موافقت کردند يک و نيم ميليارد دلار براي اشتغال روستايي برداشت کنيم . با توجه به دوران انتخابات براي اينکه شائبه اي پيش نيايد هر دو طرف کمي تعلل کرديم. سال گذشته اين قانون در اختيار ما قرار گرفت. توافق با بانک ها شد که اين مقدار تبديل به ريال شود با کارمزد 4تا 6/. وام داده شود.
وي در همين راستا ادامه داد: اين مقدار به صورت وام نصفش با ارز قبلي ارائه شده و از الان به بعد با سامانه نيما در اختيار روستاييان قرار مي گيرد، رقمش قابل توجه است .
بايد دقت شود عده اي رانت جو نيايند سو استفاده کند ؛ کسي تخلف کرد بايد با او بر خورد قاطع شود. اين پول متعلق به کساني است که در مناطق روستايي ايجاد اشتغال کنند.
روندش نسبت به آنچه که آقاي رئيس جمهور انتظار داشتند کندتر است. در کنار اين منابع منابع خوبي با تدبير آقاي سعيدي کيا و رضوي با همکاري بانک درنظر گرفته شده که وام 8/. بدهند. 2400 طرح تصويب شده و 1600 تاي آن هم به بهره برداري رسيده است.
طرح هاي کوچک و صنايع کوچک راه ايجاد اشتغال در کشور هستند به شرطي که هم اقتصادي باشند و هم کسي که مي خواهد اين کار را انجام دهد اهليت داشته باشند.مدير با انگيزه بن بست‌ها را مي شکند.
وي در ادامه سخنانش با اشاره به ضرورت برخورد با فاسدين اقتصادي گفت: راهش اين است که همه کار کنيم و هرکس خيانت کرد مهر خيانت بر پيشاني اش بزنيم. اين کشور کشور بزرگ و با استعدادي است.
در اين وضعيت که مردم با مشکل رو به رو هستند تلاش کنيم با راه هاي خوب و مديران با انگيزه از اين دوران، با انگيزه عبور کنيم.
جهانگيري در پايان با اشاره به تلاش هاي دولت براي گسترش کسب و کار روستايي گفت: جواني که مي توانست ابزار دست قاچاقچي قرار بگيرد با تلاش عده اي که صندوقي جهت ايجاد کسب و کار کوچک ايجاد کرده بودند تعميرگاهي افتتاح کرد، در اوايل دولت به ديدن اين کسب و کارها رفتم ، عده اي در تهران در روزنامه هايشان نوشتند معاون اول رفته و تعميرگاه افتتاح کرده؛ اين تعميرگاه ارزشش از خيلي طرح هاي بزرگ بيش تر است.


منبع:isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محکوميت حبس نسرين ستوده قطعي شد

توضيح درباره پرونده طاهري، سيف و سعيد قاسمي

نيرو‌هاي «سنتکام» تروريست اعلام مي‌شوند

ائتلاف دو شهردار غيرپاسخگو براي انتخابات 1400

سمت جديد فرمانده سابق سپاه

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

محمد خاتمي: قطعا رفع حصر به نفع نظام است

آمريکا معافيت نفتي ايران را تمديد نمي‌کند

شکايت نمايندگان لرستان و خوزستان از وزير نيرو

کنايه به طراحان تحريم آيفون؛ از خودتان شروع کنيد

سردار سلامي به فرماندهي کل سپاه منصوب شد

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

حملات ارتش اسرائيل به نوار غزه

تماس تلفني ترامپ با فرمانده ارتش ملي ليبي

صديقي: به جهنم که تحريم‌ها تشديد مي‌شود

رئيسي: مردم نگران جبران خسارات سيل نباشند

روحاني: توهين به سپاه، توهين به مردم ايران است

رويترز: آمريکا، تحريم‌هاي ايران را کاهش مي‌دهد

پژمانفر: وزير ارتباطات استيضاح شود

رئيس‌جمهور پيشين پرو خودکشي کرد

تقدير رهبر انقلاب از اتحاد ارتش و سپاه

دادستاني: چاره‌اي نباشد، اينستاگرام را فيلتر مي‌کنيم

ضرغامي: روحاني من را فيلتر کرده است

اسامي فرماندهان تروريست سنتکام اعلام مي‌شود

اعتراض ايران و 7 کشور به اقدامات آمريکا

آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند

ظريف با بشار اسد ديدار کرد

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

انهدام تيم تروريستي در سيستان و بلوچستان

ماجراهاي تقابل ازغدي و ضرغامي با روحاني

وکيل احمدي‌نژاد: از عباس اميري‌فر شکايت مي‌کنيم

آمريکا اقدام خصمانه عليه سپاه را رسمي کرد

وضعيت پرونده نرگس محمدي، ستوده و زاغري

صف‌ بنزين در سوريه به خاطر تحريم نفت ايران

داماد روحاني: نه پدرم ژن خوب بوده نه خودم!

ماجرايي که روحاني را عصباني کرد

تقاضاي وام 18ميليارد دلاري ايران صحت ندارد

درخواست اعدام مرسي به اتهام جاسوسي براي سپاه

ظريف: آماده همکاري با فرانسه هستيم

ترامپ: ما نباشيم، ايران دو هفته‌اي رياض را مي‌گيرد

عراقچي: پاريس فوراً شفاف‌سازي کند

محکوميت دختر خيابان انقلاب به يک سال حبس

فريدون به کريمي‌قدوسي: فايل صوتي را منتشر کن

تاکيد نامزد انتخابات آمريکا بر بازگشت به برجام

ادعاي حمله اسرائيل به پايگاه ايراني در سوريه

سردار سلامي: ترامپ هيچ غلطي نمي‌تواند بکند

تغيير رويکرد روس‌ها در قبال ايران در سوريه

وزير احمدي‌نژاد: مجلس آينده متحول مي‌شود

متهم پرونده پتروشيمي: مرجان معتقد و محجبه بود

«اون» به ترامپ اولتيماتوم داد