آخرین اخبار

جهانگيري: هرکس خيانت کرد مهر خيانت بر پيشاني اش بزنيم سياسي

جهانگيري: هرکس خيانت کرد مهر خيانت بر پيشاني اش بزنيم

  بزرگنمايي:

چه خبر - سخنان معاون اول رئيس جمهور در همايش روز ملي روستا و عشاير

اسحاق جهانگيري در پنجمين همايش روز ملي روستا و عشاير اظهار کرد: اينکه جايگاه روستا در نظام اقتصادي ، سياسي و اجتماعي و فرهنگي ما کجاست امر روشني است؛ يکي از مراکز و سازه هاي اصلي هويت بخشي به ايران است.
معاون اول رئيس جمهور تصريح کرد: نمي شود درباره ايران و ويژگي‌هايش گفت و فکر کرد اين امتيازات مختص به جامعه شهري است.
روستا يک نماد هويتي مهم بوده و امروز به عنوان کانون توليد بايد به آن اشاره شود.بله؛ طي ساليان گذشته شرايطي پيش آمده که بخش قابل توجهي از جمعيت روستايي به شهرها مهاجرت کرده‌اند.
معاون اول رياست جمهوري سپس خاطرنشان کرد: البته اين موضوع را نبايد از نظر دور داشت که تعداد زيادي از روستاها با افزايش جمعيت به شهر تبديل شده است ؛ بنابراين بخشي از آمار افزايش جمعيت شهري معني‌اش اين نيست که روستاييان به حاشيه هاي شهرها مهاجرت کرده اند، بلکه روستاها به شهر تبديل شده‌اند.
توسعه شهرها وقتي شکل مي گيرد که به توسعه روستاها توجه کنيم. نقاط ضعف را به صورت جدي شناسايي کنيم و از آن برنامه اصلاحي تهيه کنيم.
معاون اول رئيس جمهور سپس خاطرنشان کرد: ساکنين روستاها بايد احساس کنند نيازهاي اوليه را به خوبي دارا هستند. در آستانه چهل‌سالگي جمهوري اسلامي ، حتما يکي از موارد مهم فراهم شدن زير ساختار هاي مهم در روستاها هستند.
وي در ادامه يادآورشد: فراموش نکنيم در اوايل انقلاب يک خانواده روستايي از حداقل امکانات رفاهي بي بهره بودند. آنقدر امکانات رفاهي در روستاها وجود نداشت که بعد امکانات ساده اي مثل يخچال که آمد در آمار دولت ها ميزان استفاده از اين امکانات طرح مي شد .
وي گفت: به جهت راه آسفالته بيش از 92/. از جمعيت روستايي راه آسفالته دارند. در دو دولت يازدهم و دوازدهم ميزان آمار راه آسفالته افزايش يافت. به 7500 روستا در اين دوره آب اشاميدني و‌بهداشتي رسيد .
معاون اول رئيس جمهور اظهار کرد: در سال 95 به اندازه ده سال پيش آب آشاميدني به روستاها رسيد. وزير محترم نفت تدبيري انديشيد تا از بودجه دولت استفاده نشود اما به روستاها گاز رساني شود.
در حوزه بهداشت 99/. جمعيت روستايي کشور زير نظر مراکز درماني برده شده است.
با اشاره به آمار قبولي دانش آموزان در رشته پزشکي در شهرستان سراوان گفت: اين ها استعداد هاي کم نظير کشور هستند.
معاون اول رئيس جمهور در ادامه با بيان اينکه «رساندن اينترنت به شهرستان ها و روستاها پرداختن به کالاي لوکس نيست» گفت: ما بايد کاري کنيم که روستايي توانمند شود و اين امر در دولت مطرح شد. توانمند سازي به اين معنا که مراکز درماني و آموزشي و فني و حرفه اي به مردم مهارت ياد بدهد.
زنجيره کشاورزي بايد طوري باشد که بيش ترين بازده آن به خود روستاييان داده شود. شبکه توزيع ما به گونه‌اي است که قيمت توليد کننده با مصرف کننده فاصله زيادي دارد. به همين دليل بخش زيادي از محصولات ما در راه رساندن به مصرف کننده از بين مي برد.
بسته بندي ما هم مشکل دارد. 90/. توليد زعفران در ايران است اما سهم ايران در بازار جهاني کم است. بخش خصوصي ما هنوز به سمتي نرفته که از اين محصول استفاده کنند.
جهانگيري با اشاره به کمبود آب در کشور گفت: 90/. آب کشور در بخش کشاورزي مصرف مي شود؛ اگر کشاورزي به جايي برسد که 10 تا 20/. صرفه جويي کند مشکلات ما در کمبود آب حل مي شود. کساني که از آب‌رساني مدرن استفاده مي کنند توسط دولت حمايت خوبي مي شوند.
وي با بيان اينکه کشت گلخانه اي موضوع مهمي است گفت: هرکس با هر نيتي که در اجراي طرح هاي ملي اخلال ايجاد مي کند کار خلاف انجام مي دهد.
معاون اول رئيس جمهوري گفت: در جلسه اي به ضرورت ايجاد اشتغال روستايي اشاره کرديم؛ مقام معظم رهبري موافقت کردند يک و نيم ميليارد دلار براي اشتغال روستايي برداشت کنيم . با توجه به دوران انتخابات براي اينکه شائبه اي پيش نيايد هر دو طرف کمي تعلل کرديم. سال گذشته اين قانون در اختيار ما قرار گرفت. توافق با بانک ها شد که اين مقدار تبديل به ريال شود با کارمزد 4تا 6/. وام داده شود.
وي در همين راستا ادامه داد: اين مقدار به صورت وام نصفش با ارز قبلي ارائه شده و از الان به بعد با سامانه نيما در اختيار روستاييان قرار مي گيرد، رقمش قابل توجه است .
بايد دقت شود عده اي رانت جو نيايند سو استفاده کند ؛ کسي تخلف کرد بايد با او بر خورد قاطع شود. اين پول متعلق به کساني است که در مناطق روستايي ايجاد اشتغال کنند.
روندش نسبت به آنچه که آقاي رئيس جمهور انتظار داشتند کندتر است. در کنار اين منابع منابع خوبي با تدبير آقاي سعيدي کيا و رضوي با همکاري بانک درنظر گرفته شده که وام 8/. بدهند. 2400 طرح تصويب شده و 1600 تاي آن هم به بهره برداري رسيده است.
طرح هاي کوچک و صنايع کوچک راه ايجاد اشتغال در کشور هستند به شرطي که هم اقتصادي باشند و هم کسي که مي خواهد اين کار را انجام دهد اهليت داشته باشند.مدير با انگيزه بن بست‌ها را مي شکند.
وي در ادامه سخنانش با اشاره به ضرورت برخورد با فاسدين اقتصادي گفت: راهش اين است که همه کار کنيم و هرکس خيانت کرد مهر خيانت بر پيشاني اش بزنيم. اين کشور کشور بزرگ و با استعدادي است.
در اين وضعيت که مردم با مشکل رو به رو هستند تلاش کنيم با راه هاي خوب و مديران با انگيزه از اين دوران، با انگيزه عبور کنيم.
جهانگيري در پايان با اشاره به تلاش هاي دولت براي گسترش کسب و کار روستايي گفت: جواني که مي توانست ابزار دست قاچاقچي قرار بگيرد با تلاش عده اي که صندوقي جهت ايجاد کسب و کار کوچک ايجاد کرده بودند تعميرگاهي افتتاح کرد، در اوايل دولت به ديدن اين کسب و کارها رفتم ، عده اي در تهران در روزنامه هايشان نوشتند معاون اول رفته و تعميرگاه افتتاح کرده؛ اين تعميرگاه ارزشش از خيلي طرح هاي بزرگ بيش تر است.


منبع:isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فرمانده کل سپاه: نفوذي‌ها در سيستم اداري کشور، براي مردم مشکل ايجاد مي‌کنند

ملاقات کروبي با چند تن از روحانيون اصلاح‌طلب

آمريکا خواهان آزادي مير، رهنورد و کروبي شد!

تحصن سراسري عليه تصويب FATF

نامه روحاني به رهبري درباره بيانيه 40 سالگي انقلاب

عامل حمله تروريستي اتوبوس سپاه را بشناسيد

زدوبند 280 ميليون يورويي در شرکت «هفت‌تپه»

امام جمعه اهواز: در انگليس بستري نشده‌ام

نقشه آمريکا براي اخلال در برنامه موشکي ايران

سخنان منتسب به حدادعادل تکذيب شد

نوبخت: حقوق اسفند از نيمه دوم ماه واريز مي‌شود

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌ قضائيه،مروي در آستان‌ قدس

افزايش فشارها به مجمع براي رد FATF

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌قضائيه،مروي در آستان‌قدس

تشکيل شوراي رهبري براي تعيين جايگزين مقام معظم رهبري تکذيب شد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

روحاني عازم سوچي مي‌شود

رئيس جديد قوه قضائيه تا پايان سال معرفي مي‌شود

درخواست طلاب براي تجمع عليه گراني و FATF

توئيت فارسي ترامپ عليه ايران؛ ظريف جواب داد

بلندگوي مرکزي راهپيمايي قم عليه رئيس جمهور

برگزاري راهپيمايي 22 بهمن در امنيت کامل

روحاني: در زمان قاجار و پهلوي دو سوم ايران جدا شد، آنها خيانت کردند

حضور آملي لاريجاني و روحاني در خيابان آزادي

مرضيه هاشمي در راه آزادي

حضور نمادين «جليقه‌زردها» در جشن انقلاب

بروجردي: چرا بعد از 50 سال بايد پرايد بسازيم؟

توضيح علم‌الهدي درباره عکس جنجالي همافران

آمريکا صلاحيت انتقاد از حقوق‌بشر در ايران را ندارد

خاتمي: مردم در عذاب هستند

پيام فرصت‌طلبانه فرح به مناسبت سالگرد انقلاب

پمپئو: موضوع آقازاده‌هاي ايراني را پيگيري مي‌کنم

عباسي: آقاي لاريجاني و روحاني، بريد به جهنم!

پاسخ ضرغامي به اتهام فروختن آرشيو تلويزيون ملي

انگليسي‌ها خواستار تعويق برگزيت شدند

چه کسي در اعتماد ملي پشت کروبي را خالي کرد؟!

واکنش زائري به عکس جنجالي همافران مقابل علم‌الهدي

طائب: در 10 دقيقه مي‌توانيم اسرائيل را بگيريم

اعلام آمادگي ترامپ براي سفر به تهران؟!

چند عمليات خرابکارانه در آستانه دهه فجر خنثي شد

سردار شريف: بعد از جنگ صف گوشت نديده بوديم

واکنش ترکيه به ادعاي نسل کشي ارامنه

وزير بهداشت: مسير هاشمي را ادامه مي‌دهم

توئيت ابراهيم رييسي درباره تهديد و تحريم ايران

توضيح درباره دستور مهم رهبر انقلاب

سه اتهام جديد به اسماعيل بخشي تفهيم شد

دستور ويژه رهبري براي اصلاح ساختار کشور

توکلي و مسيح علي‌نژاد، دل دادند و قلوه گرفتند!

مکارم: راهپيمايي 22 بهمن ربطي به گراني ندارد