آخرین اخبار

ظريف: در مذاکره با آمريکا را نبسته‌ايم سياسي

ظريف: در مذاکره با آمريکا را نبسته‌ايم

  بزرگنمايي:

چه خبر - ظريف: در پمپئو هر چيزي ديدم جز احترام دوجانبه

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با «ليز دوسِت» Lyse Doucet خبرنگار ارشد بين‌المللي شبکه بي بي سي در نيويورک به پرسش‌هاي او درباره موضوعات مختلف پاسخ گفت .
خبرنگار بي بي سي از وزير امور خارجه سئوال کرد : چه اندازه نگران هستيد که توافق هسته اي ايران فروبپاشد؟
ظريف پاسخ داد: خب اين احتمال وجود دارد، اما اين نه تنها گام رو به عقب براي ايران، بلکه شکست براي جامعه بين‌المللي، قوانين بين‌المللي و سازمان ملل خواهد بود. آنچه اکنون با آن روبرو هستيم قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل است و يکي از اعضاي دائم اين شورا نه تنها قطعنامه‌اي را که خودش به آن رأي داده و درواقع، به شوراي امنيت ارائه و بر سر آن مذاکره کرده است، نقض مي کند، بلکه کشورهايي را که قصد دارند اين قطعنامه را اجرا کنند، مجازات مي کند. اين، نخستين بار است که چنين اتفاقي رخ مي دهد. بنابراين، سقوط برجام نه تنها يک پسرفت ، بلکه رويه (بد) بسيار جدي در نظام بين‌المللي خواهد بود.
خبرنگار بي بي سي با اشاره به برجام از ظريف پرسيد: اکنون که توافق به تار مويي بسته است، اروپا سازوکار ويژه اي فراهم کرده است تا به شرکت‌هاي خصوصي و شرکت‌هاي نفتي اجازه دهد از طريق دور زدن دلار آمريکا، استفاده از ساير ارزها و پرهيز از تحريم‌هاي آمريکا، با ايران تجارت داشته باشند. عملي کردن اين سازوکار نيز دشوار خواهد بود.
وزير امور خارجه در پاسخ گفت: بله، اين کار دشوار خواهد بود، زيرا دلار آمريکا نقش فراگير در نظام مالي بين‌الملل دارد. اين کار دشوار خواهد بود، اما تصميم بسيار روشن است: آيا جامعه بين المللي به آمريکا اجازه سلطه خواهد داد يا نه. البته آمريکا در گذشته سلطه داشت، اما بر اساس مجموعه اي از قوانين و نه بر اساس موارد ديکته شده که هر چند روز يک بار تغيير مي کنند.
خبرنگار بي بي سي از ظريف سئوال کرد: هفته گذشته در سازمان ملل، از شما حمايت هاي زيادي شد. بسياري از اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل از شما حمايت سياسي کردند، اما همان طور که مي دانيد شرکت ها و غول هاي تجاري بزرگ نظير «ايرباس» و «توتال» فرانسه هم اکنون نيز سرمايه گذاري هاي چند ميليارد دلاري خود در ايران را به علت نگراني از تحريم هاي آمريکا، لغو کرده اند.
ظريف در پاسخ گفت: بدون شک، همان طور که گفتم آمريکا در نظام مالي بين‌المللي، نقش گسترده اي دارد و به چالش کشيدن آن مستلزم (زمان و تلاش) زياد خواهد بود؛ اما ايران لزوما نياز ندارد با کساني که در معرض (تحريم هاي) آمريکا قرار دارند، تعامل داشته باشد. شمار زيادي از شرکت ها در عرصه فناوري هاي پيشرفته و مطرح، هيچ گونه در معرض (تحريم هايي) آمريکا نيستند. اگر اروپا بتواند جايگزين هايي بيابد، آنگاه ما (تعامل) با اين شرکت ها را آغاز خواهيم کرد و اطمينان دارم به محض اينکه غول هاي تجاري ببينند که حضور در ايران، منطقي است و خطري ندارد، آنها نيز همين کار را خواهند کرد، زيرا ايران امن‌ترين، ايمن ترين و باثبات ترين اوضاع را در منطقه (غرب آسيا) دارد و همه به حضور در آن علاقه دارند.
خبرنگار بي بي سي از ظريف سئوال کرد: دونالد ترامپ هشدار بسيار جدي داد که هر کس ايران را منزوي نکند، با پيامدهاي شديد روبرو خواهد شد. اکنون تکليف کشوري مانند انگليس که بيش از هر چيز ديگر، به دنبال حفظ روابط تجاري و سياسي خود با ايران است، چيست؟ آنها (مقامات انگليس) در اين زمينه چه به شما گفتند؟
ظريف در پاسخ گفت: ترزا مي نخست وزير انگليس، امانوئل مکرون و ديگران، تعهدشان را اعلام کردند و گفتند ما به بهره مندي ايران از مزاياي اقتصادي توافق متعهديم. تعهداتي که اروپايي ها دادند، احتمالاً بهتر از آن چيزي بود که کسي تصورش را مي کرد. مرحله بعد، تبديل اين تعهدات سياسي به سازوکار بود و به اعتقاد من، اين سازوکارها قرار است اجرايي شود. محک بعدي که مهم ترين و دشوارترين آزمون خواهد بود، اين است که ببينيم آيا سازوکارها مؤثر است يا خير. به عقيده ما، دليلي وجود ندارد که اين سازوکارها عمل نکند. ما قصد داريم اندکي بيشتر شکيبايي کنيم، اما اين بدين معنا نيست که کاسه صبر ما هرگز لبريز نخواهد شد، اما اندکي بيشتر صبر مي‌کنيم تا ببينيم چه مي شود.
خبرنگار بي بي سي درخصوص بهبود روابط آمريکا و ايران از ظريف سئوال کرد : راه برون رفت وجود دارد: شما مي توانيد پيشنهاد ترامپ را براي ديدار (دو جانبه) با حسن روحاني بپذيريد. آيا اين کار، غيرممکن است؟
ظريف پاسخ داد : هيچ چيزي غيرممکن نيست. اما نتيجه ديدار (احتمالي) ترامپ با روحاني، فرصتي براي عکس گرفتن مقابل خبرنگاران و سندي دو صفحه اي خواهد بود. ما هم اکنون سندي 150 صفحه اي در اختيار داريم که متن توافق است که نه تنها ايران و آمريکا، بلکه شش قدرت ديگر، بر سر تک تک واژه هاي آن مذاکره کردند. به عنوان فردي که بر سر اين توافق مذاکره و براي مدتي طولاني درگير اين فرآيند بوده است، مي توانم به ترامپ اطمينان دهم که آمريکا به توافق بهتري نخواهد رسيد.
خبرنگار بي بي سي با اشاره به ادعاهاي مقامات دولت آمريکا درباره پيامدهاي توافق با کره شمالي از ظريف سئوال کرد: کيم جونگ اون رهبر کره شمالي به نتيجه متفاوتي رسيد و از دشمن درجه يک عمومي در آمريکا به رهبري تبديل شد که ترامپ مي گويد به خاطر نامه هاي زيبايش، عاشق و شيفته او شده است.
ظريف در پاسخ گفت: روابط بين المللي به عاشق شدن ارتباطي ندارد. روابط بين الملل، (مبتني) بر احترام به تعهدات است. آمريکا بر سر توافق مذاکره کرد. مي دانيد که با روي کار آمدن دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا، فقط دولت اين کشور تغيير کرد و اينگونه نبود که انقلاب رخ دهد. توافق هسته اي نيز يک توافق شخصي بين من و «جان کري» يا بين رئيس جمهور اوباما و حسن روحاني نيست، بلکه توافقي بين المللي ميان هفت کشور و اتحاديه اروپا است که در قطعنامه شوراي امنيت نيز درج شده است.
خبرنگار بي بي سي با اشاره به احتمال گفت‌وگوي بين ايران و آمريکا از ظريف پرسيد: آيا شما کاملا درها را به روي گفت‌وگو با ترامپ بسته ايد؟ آيا درها هنوز باز است؟»
ظريف پاسخ داد:« نه، ما درها را نبسته‌ايم. درها نيز باز است، مشروط بر اينکه، چنين ديداري قابل اطمينان باشد. ما بايد اطمينان يابيم که به محض اينکه به توافق رسيديم، توافق اجرايي شود.»
خبرنگار بي بي سي از آقاي ظريف پرسيد : در دولت سابق آمريکا، رابطه‌اي بين شما و «جان کري» شکل گرفت. پس چرا اکنون با مايک پمپئو وزير امور خارجه آمريکا گفت‌وگو نمي‌کنيد؟ شما که هم اکنون نيز تابو گفت‌وگو با وزراي امور خارجه آمريکا را شکسته‌ايد. گفت‌وگو را در اين سطح (وزراي امور خارجه) آغاز کنيد، آيا مي‌توانيد چنين کاري کنيد؟»
ظريف در پاسخ گفت : به نظرم آنچه براي گفت‌وگو ضروري است، اعتماد دو جانبه نيست.
خبرنگار گفت: بله، حتي اوباما رئيس جمهور سابق آمريکا نيز گفت اعتمادي وجود ندارد.
ظريف در پاسخ گفت بله و اين، پيش شرط مذاکره نيست، اما احترام دوجانبه پيش شرط گفت‌وگو است و من در مايک پمپئو هر چيزي ديدم به جز احترام دوجانبه.
خبرنگار بي بي سي از ظريف پرسيد : ترامپ گفت که روحاني، مردي دوست داشتني است؛ مگر اين احترام نيست؟
ظريف پاسخ داد: نه، اين احترام نيست. احترام بدين معناست که براي خودتان و قول‌هايتان احترام قائل باشيد.
خبرنگار بي بي سي گفت : به نظرم آنها گفته اند که به قول هايشان عمل خواهند کرد.
وزير امور خارجه در پاسخ با اشاره به رفتار رئيس جمهوري آمريکا پس از نشست گروه هفت گفت: نه، زمانيکه شما باور داريد که مي توانيد با گروه هفت به توافق برسيد و سپس سوار هواپيما شويد و اين توافق را پاره کنيد؛ فقط به اين علت که شخصي سخناني بر زبان آورده که براي شما ناخوشايند بوده است، اين به من نشان نمي‌دهد که شما مذاکره کننده‌اي قابل اطمينان هستيد.
خبرنگار بي بي سي از ظريف پرسيد: شما به گونه اي وانمود مي کنيد که گويي گذر زمان به نفع شما خواهد بود، اما در ايران موج بي سابقه اي از اعتراض ها شکل گرفته است: افزايش نارضايتي، اعتراض ها به گراني، سياست هاي اقتصادي دولت شما، انتقاد از حکومت ايران. اينها رو به افزايش است و تحريم هاي بيشتر در ماه نوامبر، در راه است.
ظريف پاسخ داد: به نظرم تحريم‌ها تاکنون نيز اثر خود را گذاشته‌اند، زيرا آثار تحريم ها بيش از اينکه جنبه واقعي داشته باشد، جنبه رواني دارد.
خبرنگار گفت : اما ريال، حدود 80 درصد از ارزش خود را از دست داده است.
ظريف در پاسخ گفت: همان طور که گفتم، اين اثر رواني (تحريم ها) است و در دو روز اخير، ريال دوباره توانست حدود 30 درصد از اين 80 درصد را دوباره به دست آورد. اين، يک جنگ رواني است. جنگ اقتصادي که آمريکا و برخي وابستگان آن در منطقه عليه ايران راه انداخته اند، بيش از آنکه واقعا جنگ اقتصادي باشد، جنگ رواني است.
خبرنگار بي بي سي از ظريف پرسيد: حسن روحاني براي نخستين بار در پنج سال اخير در پارلمان ايران با انتقادات شديد در خصوص سياست هاي ناکارآمد اقتصادي روبرو شد. بنابراين، موضوع فقط تحريم ها نيست.
ظريف گفت : نه، اين به تلفيقي از مسائل مربوط مي شود که در ايران رخ داده است.


منبع: iribnews.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ترامپ به ايران سفر مي‌کند؟

ترور «عرفات» با خميردندان آغشته به سم

دادستان: نجات جان «زنجاني» دست خودش است

دهقان: استيضاح روحاني، وقت تلف کردن است

پيشنهاد احمدي‌نژاد براي برگزاري رفراندوم اقتصادي

جلالي: هيچ رفتار انتخاباتي از لاريجاني نديدم

رهبر انقلاب: در 22 بهمن امسال، جمعيت بيشتري آمده بودند

احتمال جنگ ميان ايران و اسرائيل؟ جدي نگيريد!

پايداري مي‌خواهد قاليباف را جايگزين روحاني کند

‎روحاني: بايد شرايط کشور را درک کرد

سفير پاکستان به وزارت خارجه ايران احضار شد

روحاني: انتقام شهداي مرزبان را مي‌گيريم

ظريف: تا دمشق بخواهد در سوريه مي‌مانيم

دليل سفر امام جمعه اهواز به انگليس از زبان بعيدي‌نژاد

توضيحات قاليباف درباره حواشي عروسي دخترش

غيررسمي؛ طرح استيضاح روحاني کليد خورد

هشدار فرماندهان نظامي ايران به پاکستان

هشدار «جمهوري اسلامي» درباره حملات تروريستي

ترامپ، امروز دنيا را غافلگير مي‌کند

فرمانده کل سپاه: نفوذي‌ها در سيستم اداري کشور، براي مردم مشکل ايجاد مي‌کنند

ملاقات کروبي با چند تن از روحانيون اصلاح‌طلب

آمريکا خواهان آزادي مير، رهنورد و کروبي شد!

تحصن سراسري عليه تصويب FATF

نامه روحاني به رهبري درباره بيانيه 40 سالگي انقلاب

عامل حمله تروريستي اتوبوس سپاه را بشناسيد

زدوبند 280 ميليون يورويي در شرکت «هفت‌تپه»

امام جمعه اهواز: در انگليس بستري نشده‌ام

نقشه آمريکا براي اخلال در برنامه موشکي ايران

سخنان منتسب به حدادعادل تکذيب شد

نوبخت: حقوق اسفند از نيمه دوم ماه واريز مي‌شود

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌ قضائيه،مروي در آستان‌ قدس

افزايش فشارها به مجمع براي رد FATF

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌قضائيه،مروي در آستان‌قدس

تشکيل شوراي رهبري براي تعيين جايگزين مقام معظم رهبري تکذيب شد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

روحاني عازم سوچي مي‌شود

رئيس جديد قوه قضائيه تا پايان سال معرفي مي‌شود

درخواست طلاب براي تجمع عليه گراني و FATF

توئيت فارسي ترامپ عليه ايران؛ ظريف جواب داد

بلندگوي مرکزي راهپيمايي قم عليه رئيس جمهور

برگزاري راهپيمايي 22 بهمن در امنيت کامل

روحاني: در زمان قاجار و پهلوي دو سوم ايران جدا شد، آنها خيانت کردند

حضور آملي لاريجاني و روحاني در خيابان آزادي

مرضيه هاشمي در راه آزادي

حضور نمادين «جليقه‌زردها» در جشن انقلاب

بروجردي: چرا بعد از 50 سال بايد پرايد بسازيم؟

توضيح علم‌الهدي درباره عکس جنجالي همافران

آمريکا صلاحيت انتقاد از حقوق‌بشر در ايران را ندارد

خاتمي: مردم در عذاب هستند