آخرین اخبار

سرانجام کي روش رسما اعلام کرد: من سرمربي ايران هستم بعد از نود

سرانجام کي روش رسما اعلام کرد: من سرمربي ايران هستم

  بزرگنمايي:

چه خبر - کي‌روش رسماً اعلام کرد: من سرمربي ايران در جام‌ ملت‌ها هستم

سرمربي تيم ملي در گفت‌وگو با سايت فدراسيون فوتبال گفت: بازيکنان من به خوبي ميدانند که بيشتر از هر زمان ديگر به وفاداري و تعهدشان در تيم ملي نياز دارم. پس بايد شجاعت و جسارت لازم را داشته باشند که خودشان را فداي تيم کنند.

سرمربي تيم ملي در ابتدا در پاسخ به سوالي در مورد بازديدهاي چند روز گذشته از امکانات موجود در امارات گفت: در ابتدا بايد بگويم که در يک زمان مناسب تصميم گرفتم در امارات حضور داشته و بر بازديدهايي که مي بايست در اين کشور انجام شود نظارت داشته باشم. همچنين در حاشيه برگزاري کارگاه آموزشي جام ملتها تعدادي از جلسات را با AFC و کميته برگزاري مسابقات برگزار کردم که اين کار هم انجام شد. ضمن اينکه بازديدهايي هم انجام داده و البته نتايج اين بازديدها و مسايلي که در اينجا ديدم من را به هيچ وجه شگفت زده نکرد. در خلال برگزاري اين مسابقات در کشور امارات با مسايلي جدي، دغدغه هايي پيچيده و مشکلاتي رو برو هستيم که نه تنها در دوره آماده سازي بلکه در طول مسابقات جام ملتها با آن دست به گريبان خواهيم بود.

کوه مشکلات‌مان زير آب است!

وي افزود: اگر بخواهيم مطمئن شويم که شرايط براي تيم ما ايده ال است، بايد کارهاي زيادي انجام شود. بگذاريد اينگونه بگويم که چالشي که ما در کشور امارات پيش رو داريم حتي بزرگتر از چالشهايي است که ما در جام جهاني روسيه با آن روبرو بوديم. چراکه در روسيه سروکارما با افراد بسيار حرفه اي بود. افرادي که در مسايل آماده سازي و برگزاري اين مسابقات با فيفا همکاري کرده بودند و تمامي خواسته هاي تيم هاي ملي مختلف در آنجا پيش بيني شده بود. ولي در اينجا اين مسئله صدق نمي کند و مشکلات زيادي وجود دارد.
وي تاکيد کرد: همانطور که گفتم مسير طولاني را در پيش داريم و اگر بخواهيم مشکلات را درون و بيرون زمين حل کنيم و در امارات موفق شويم راه بسيار سخت و طولاني را پيش رو داريم. اين مسير بايد براي يک تيم حرفه اي، تيمي که در حال حاضر توقعات زيادي از آن مي رود ديده و برطرف شود.
کي روش در ادامه و در مورد اينکه آيا اين مسايل در مسير آماده سازي ما وجود دارد يا در زمان برگزاري مسابقات جام ملتها است، گفت: بگذاريد اينگونه توضيح دهم که يکي از اولين مسايلي که با آن روبرو هستيم مسئله آماده سازي تيم ملي است و زماني که از جنبه تمريني در امارات حضور مي يابيم. فراموش نکنيم که تنها اين مسابقات نيست که براي ما اهميت دارد و ما بايد تمرينات خوبي را در طول اردوها سپري کنيم تا بتوانيم در بازيها موفق باشيم. بازيهاي هر تورنمنت را همه مي بينند، اما پشت اين مسابقات آماده سازي تيم است که بايد انجام شود. مثال آن دقيقا مانند يک کوه يخ است که شما تنها قسمت بيروني آن را مشاهده مي کنيد ولي ساير قسمتهاي بزرگتر که مهمتر هستند در زير آب و در واقع در پشت مسابقات ما پنهان شده اند. در اينجا صحبت من در مورد انجام تمرينات خوب و محل هاي اسکان خوب براي تيم ها است؛ که متاسفانه در امارات محل هاي اسکاني که وجود دارد شرايط يک تورنمنت بزرگ از جنبه ورزشي را ندارد.
سرمربي تيم ملي افزود: هيچ گونه تجهيزاتي براي ريکاوري و بازگرداندن انرژي و توان بازيکنان در بين مسابقات در محل هتل ها تيم ها وجود ندارد. مسايل ديگري هم که از اهميت بالايي برخوردارد هستند مشخص و شفاف سازي نشده است. مثلا در هتلهاي محل اسکان تيم ها، مکان استقرار ميهمانان، هواداران و رسانه ها به لحاظ ورود و خروج و ساير مسايل مشخص نشده و نحوه ورود و خروج خود تيمها هم در هتل ها نامعلوم است.


مي گويند پيشرفت فوتبال آسيا هدف است اما هيچي ندارند!

سرمربي تيم ملي در پاسخ به سوالي در مورد اينکه به نظر مي رسد موضوع ريکاوري تيم در فاصله بين مسابقات در زمره دغدغه هاي اصلي شما است، گفت: بله. هتلهاي تيم ها آمادگي ارائه امکانات مورد نياز يک تيم حرفه اي ورزشي که قصد دارد در يک تورنمنت با سطح بسيار بالا مثل جام ملتها حضور يابند را ندارند. در اينجا هتلهاي بسيار مجلل و باشکوهي وجود دارد. ولي اين هتل ها براي توريست ها و کساني که قصد لذت بردن از تعطيلاتشان را دارند آماده شده و نه براي يک تيم ورزشي حرفه اي.
وي تاکيد کرد: متاسفانه در اينجا امکانات لازم براي بازيکناني که مي خواهند به صورت حرفه اي به موفقيت دست پيدا کنند خيلي محدود است. اين را هم بايد در نظر بگيريم که تيم ملي ما منابع مالي بسيار بزرگي ندارد و خودمان امکان انجام هزينه هاي زيادي را نداريم. به همين خاطر بايد تلاش کنيم که اين موانع را به صورت کاملا منطقي و با فکر درست از سر راه برداريم.
کي روش در پاسخ به سوالي در مورد تفاوت سازماندهي دو تورنمنت بزرگ يعني جام ملتها و جام جهاني توسط فيفا و کنفدراسيون فوتبال آسيا گفت: پس از ساليان بسيار طولاني که در اين سطح از تورنمنتها حضور داشته ام براي من جاي شگفتي ندارد. وقتي صحبت از پيشرفت، ترقي و حرکت رو به جلو مي کنيم و در حال صحبت در مورد AFC هستيم، واقعيت اين است که AFC کاملا در اين بخش درجا زده و در واقع در اين سري موضوعات پيشرفتي نداشته است. بنده به هيچ عنوان شگفت زده نيستم و دقيقا به همين دليل است که خودم به اينجا آمدم تا تمام اين مشکلات را قبل از روبرو شدن با آن مشاهده کرده و راه حلي براي آن پيدا کنم. اين دقيقا يک قسمت بسيار حساس است که شما به آن اشاره کرديد. شش ماه از مسابقات جام جهاني روسيه مي گذرد و هيچ شکي نداريم که فضايي که اينجا براي تيم و بازيکنان ما مهيا خواهد شد با استاندارهاي بسيار پايين تر از استاندارهاي جام جهاني باشد. اين تنها براي بازيکنان ايران نيست و اين احساسي است که همه بازيکنان تيم هاي ملي کره جنوبي، استراليا، ژاپن و عربستان که در جام جهاني حضور داشتند، خواهند داشت. البته نکته حائز اهميت اين است که بايد تمرکز همه بازيکنان را حفظ کنيم و بازيکنان ما بايد انگيزه بسيار بالايي داشته باشند.
وي در ادامه تاکيد کرد: جالب اينجاست که در هفته گذشته در اجلاس فيفا حضور داشتم. يکي از سرفصلهايي که در آنجا مطرح شد اين بود؛ که چگونه و با چه معيار و برنامه هايي مي توانيم فوتبال آسيا را توسعه دهيم. اما درست شش ماه پس از جام جهاني، AFC شرايط و استانداردهايي کاملا پايين تر را به تيم ها در جام ملتها و از جنبه ملزومات مورد نياز براي تيم هاي حرفه اي ورزشي ارائه خواهد کرد.
کي روش افزود: ضمن اينکه اين جام و تورنمنت بزرگ در ژانويه و در وسط فصل فوتبالي بازيکنان برگزار مي شود. بخصوص بازيکناني که در حال بازي در اروپا و وسط مسابقات هستند. به نظر من بايد شرايط دقيقا برعکس مي شد و ما بازيکنان را از يک تورنمنت به تورنمنتي دعوت مي کرديم که سطح بالاتري از فوتبال را تجربه کنند. بايد به آنها يک رويا و يک آرزوي بالاتر را ارائه دهيم. به هر حال بزرگترين چالش ما اين است که اين واقعيت را بپذيريم و تلاش کنيم از لحاظ روحي و رواني شرايط و فضايي را مهيا کنيم که بازيکنان بتوانند وظايفشان را بخوبي انجام دهند.

وظيفه من چيست؟

وي اظهار داشت: من در يک جمله ساده صحبتم را خلاصه مي کنم و آن اين است که وظيفه و تعهد من چيست؟ وظيفه، تعهد و ماموريت من نه تنها در درون زمين بلکه در بيرون از آن و نسبت به هواداران، فدراسيون و مسئولين ورزشي اين است که همه را کنار هم و گرد هم جمع کنم. چرا که اگر بازيکنان و فدراسيون ما تمرکزشان از آن اهداف از دست بدهند ما همه چيز را از دست خواهيم داد.
کارلوس کي روش در پاسخ به سوالي در مورد اينکه چه مسايلي هست که سعي در کنترل آن داريد؟، گفت: در برخي از مواقع بعضي افراد متاسفانه اينگونه القا مي کنند که من تلاش مي کنم، تا تمام مسايل درون و بيرون زمين را کنترل کنم. البته برخي از اين صحبتها گاها از روي ناآگاهي است. وظيفه و دغدغه اصلي من به عنوان يک مربي و مدير اين است که تمام جزئياتي که مي تواند باعث ارتقاي عملکرد ما بشود را تحت نظر خودم داشته باشم. ولي در آخر به اين سوال بازمي گرديم که آيا شما مي خواهيد يک مدير يا يک مربي خوب باشيد يا خير؟. اگر شما همه فاکتورهاي لازم را که مي تواند در موفقيت تان تاثير گذار باشد را کنترل نکنيد شما يک رهبر و مدير خوب نيستيد. به خاطر اينکه يکي از مهمترين مسايلي که براي موفقيت يک مدير، رهبر و يا سرمربي تيم وجود دارد اين است که بايد مسايل تمريني، تيمي و تمامي موضوعاتي که منافع تيم را در گرو آن است مانند برنامه آماده سازي، تمرينات، مسابقات و البسه و تجهيزات تيم و لباسهايي که تيم ميخواهد بپوشد، را بررسي کرده و لباسهاي با کيفيت و سطح بالايي در اختيار داشته باشد.
سرمربي تيم ملي در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد رقباي تيم ملي و تفاوت بازيهاي جام جهاني و جام ملتها به لحاظ سبک بازي و حفظ و مالکيت توپ افزود: هميشه در زندگي سعي کرده ام که نگاهم به همه چيز ساده باشد. فوتبال يک بازي ساده است و رفتارها و تصميم هاي ما هم بايد ساده باشد. مطلب پايه اي اين است که در سي و پنج سال گذشته زندگي مربيگري ام مبنا را بر يک اصل ساده گذاشته ام. هر روز که بيدار مي شوم سعي مي کنم يک فرد و مربي بهتر باشم. سعي مي کنم از روز گذشته مرتکب اشتباهات کمتري بشوم. هميشه سعي مي کنم بهتر باشم و اگر بخواهم بهتر باشم بايد تلاش کنم کادر و بازيکنان من بهتر باشند. اما سوال اين است که اين کار را چگونه انجام مي دهم؟ در واقع تنها راهي که مي شود به اين مهم دست پيدا کرد اين است که شناخت بهتري از يکديگر داشته باشيم. زماني که صبح از خواب بيدار مي شويم بايد اراده اي قوي درون ما باشد که به خودمان بگوييم ما شناخت بهتري از مسير پيش رويمان و کار تيمي مان داريم. البته اگر تصميم ما براي پيشرفت باشد بايد حريفانمان را هم بهتر بشناسيم و بدانيم چه رقبايي داريم و آنها در حال چه تلاشي هستند و چه پيشرفتهايي را تجربه مي کنند.
وي با اشاره به مسابقات جام ملتها گفت: ما در جام ملتها مسابقاتي کاملا متفاوتي را تجربه مي کنيم و بازيهايي که در جام ملتها با آن روبرو هستيم کاملا با جام جهاني متفاوت است. هدف اصلي ما در روسيه صعود به مرحله دوم مسابقات بود. اما وقتي وارد چالش جام ملتها شده ايم، بايد بپذيريم هدفمان اين است که قهرمان اين مسابقات بشويم. مردم و هوادران بدانند که در جام ملتها فضا و سناريويي کاملا متفاوت را پيش رو داريم. در حال حاضر بايد کنترل همه چيز را به دست بگيريم و در واقع مسابقات را کنترل کنيم.
کي روش گفت: در امارات بايد نوع بازي مان را به خوبي کنترل کنيم؛ چرا که نگرش ما بايد نسبت به برخي بازيها مانند عراق، ويتنام و يمن و ديگر رقباي آسيايي مان با نگرش ما در بازي مقابل مراکش که بهترين تيم آفريقاست و بازيکناني به مراتب با سطح بالاتري از تيم ما دارد، متفاوت باشد. البته اين تفاوت در ديدگاه ما نسبت به بازيهاي پيش رو بايد با بازي مقابل پرتغال که قهرمان اروپاست و يا اسپانيا که قهرمان جهان است، وجود داشته باشد. باز هم تکرار مي کنم اگر شما خودتان را به خوبي نشناسيد، نمي توانيد حريف هاي خود را به خوبي بشناسيد. در لحظه اي که شما واقعيت را مي پذيريد و متوجه مي شويد که نوع بازي تيم مقابل شما متفاوت است در نتيجه بايد تصميمات و انتخاب هاي متفاوتي را بگيريد.
سرمربي تيم ملي تاکيد کرد: در اين صورت مطمئنا استايل 23 بازيکن نهايي که براي جام ملتهاي آسيا انتخاب مي شوند از بازيکناني که براي جام جهاني روسيه انتخاب شدند، متفاوت خواهد بود. البته اين موضوع هيچ ارتباطي به سطح بازيکنان ندارد و تنها نوع انتخابهاي ما براي جام ملتها متفاوت خواهد بود. وقتي ما اين چالش را پذيرفتيم که مي خواهيم در امارات قهرمان شويم بايد راه حل هاي متفاوتي را اتخاذ کنيم و اين تصميمات قطعا از تصميمات ما در روسيه متفاوت خواهد بود. دوباره تکرار مي کنم چالش پيش روي ما بسيار بزرگ است و تک تک تصميمات من مبنايش اين خواهد بود که همه چيز را تحت کنترل داشته باشيم و تلاشمان اين خواهد بود که هر روز بهتر از ديروز باشيم. چالشي که ما در حال حاضر براي کسب موفقيت در جام ملتها داريم بسيار بسيار بزرگتر، متفاوت تر و منحصربفرد تر از چالش ما در جام جهاني خواهد بود.
وي اظهار داشت: وقتي شما صحبت از برد يک، دو يا سه بازي مي کنيد، با صحبتي که شما از قهرماني در يک تورنمنت مي کنيد، متفاوت است. شايد قصد شما بردن چند بازي باشد، ولي زماني که شما صحبت از قهرماني مي کنيد پس بايد برتر و بهتر از همه تيم هاي قاره خود باشيد. به خاطر اينکه تمام قدرتهاي قاره به دنبال اين مقام هستند و ما اين آرزو را داريم که بهتر باشيم و اين راه حل يگانه را داريم که در تمام تصميمات مان بهترين باشيم که در آخر استحقاق جام را داشته باشيم.

من بيدار باش مي دهم!

کي روش افزود: هم اکنون زمان بيدار شدن است و وظيفه من به عنوان مربي اين است که اين بيدار باش را به همه اعلام کنم. ماموريت من اين است که اين سازمان و سيستم را به سمت هدف و دليل مان سوق دهم. بيدار باش من اين است که همه مشکلات را بازگو کنم و قطعا مشکلات ما در امارات به هيچ عنوان قابل مقايسه با قبل نيست. بزرگترين چالش فوتبال ايران در 50 سال گذشته قهرماني در اين دوره از جام ملتهاي آسياست. بخاطر اينکه آخرين زماني که ايران قهرمان آسيا شد به سال 1976 و زماني بازمي گردد که در آن تاريخ به دنيا نيامده بودم (با خنده! )، پس چالش بزرگي پيش رو داريم.
کارلوس کي روش در پاسخ به سوالي در مورد توقع اش از هواداران و مسئولان گفت؟ اين فرصت را داريم که در جام ملتها قهرمان شويم. پس بايد هر کاري که لازم است را امروز انجام دهيم و نه فردا. اگر حتي يک نفر اين فکر را داشته باشد که ما کار راحتي پيش رو داريم نه تنها غير قابل قبول است بلکه يک حرف خنده دار است. وي افزود: ما يک جام جهاني خوب را پشت سر گذاشته ايم و بايد بلد باشيم و ياد بگيريم که از جايگاهي که بدست آورده ايم حسن استفاده را داشته باشيم. ما در جام جهاني جايگاهي را بدست آورديم و به همين خاطر نمي توانيم زير سايه نخلسانهاي جنوب ايران بنشينيم يا از آب و هواي خوب شمال ايران لذت ببريم. ما نبايد بگذاريم اين احساس در ما ايجاد شود که رو به عقب حرکت مي کنيم. ما بايد کوه ها را پشت سر بگذاريم و بايد قله ها را فتح کنيم. ما بايد قله دماوند را فتح و در درياي کاسپين شنا کنيم و بايد در خليج فارس، خودمان را به موفقيت برسانيم.

مراقب اين دو دسته باشيم!

سرمربي تيم ملي تاکيد کرد: براي رسيدن به موفقيت و فتح قله هايي که در مورد آن صحبت کرديم بايد حواسمان به دو دسته از افراد باشد. افرادي که آمادگي مقابله با هر گونه چالش و مشکلاتي را دارند. افرادي که مي توانند کوه ها را پشت سر گذاشته و در درياها شنا کنند و خودشان را به سرحد موفقيت برسانند. اما از آن مهمتر بايد حواسمان به افرادي باشد که در چند سال گذشته شاهد حضور آنها بوديم. افرادي که تهمت مي زنند، دروغ مي گويند و تلاش مي کنند با ايجاد تفرقه، ما را پايين بکشنانند ولي ما هرگز نمي ايستيم و رو به جلو حرکت مي کنيم.
کي روش در پاسخ به سوالي در مورد بازيکنان تيم ملي که باشگاه هايشان را عوض کرده و سيري صعود داشته و در حال حاضر در اروپا شاغل هستند گفت: واقعا اتفاق خوبي بود و علت آن افتخار و اعتباري است که تيم ملي در جام جهاني در سراسر جهان کسب کرده است. بارها گفته ام و باز مي گويم که برخي افراد در درون ايران اطلاع کاملي از اعتبار و وجهه اي که تيم ملي در سراسر دنيا کسب کرد ندارند. اين افراد اگر اين مسايل را مي دانستند سکوت مي کردند و يکسري از صحبتها را انجام نمي دادند.
وي افزود: نقطه اي که حال حاضر در آن حضور داريم يک شروع است. سوال اصلي اين است که ما چگونه مي توانيم از اين فرصت استفاده کنيم که بازيکنانمان را در يک فضاي رقابتي بالاتر قرار دهيم. در مسابقات و ليگ هايي که فشار و سرعت و ريتم بازي ها در آنها بيشتر است. ليگ هايي که در انها بازيکنان آماده هستند هر سه يا چهار روز يکبار بازيهاي سطح بالا و با ريکاوري خوب انجام بدهند.
کي روش تاکيد کرد: بعد از هفت، هشت سال کار مداوم و مستمر، اکنون زمان جشن گرفتن نيست. بلکه بايد بدانيم چگونه از اين جايگاه بدست آمده استفاده کرده تا رو به جلو حرکت کنيم و يک تيم بهتر بشويم. هميشه به بازيکنان تيم ملي گفته ام اگر بخواهيم پيشرفت کنيم بايد به بازيکنان و تيم بهتري تبديل شويم. هيچ بازيکني نمي تواند بدون داشتن مشارکت بالا و نقش آفريني خوب در تيم ملي، پيراهن آن را بر تن کند.
وي افزود: ما نسبت به گذشته اميدوارتر و با انگيزه تر هستيم اما هيچ وقت مغرور نمي شويم و هيچ گاه دست از تلاش برنداشته ايم. بازيکنان من به خوبي ميدانند که بيشتر از هر زمان ديگر به وفاداري و تعهدشان در تيم ملي نياز دارم. بايد شجاعت و جسارت لازم را داشته باشند که خودشان را فداي تيم کنند همانطور که در گذشته اين کار را انجام دادند و اين اصل پايه اي ما درون و بيرون از زمين مسابقه است.

يک گروه وفادار مي خواهم

سرمربي تيم ملي گفت: ما به گروهي از افراد وفادار و متعهد نياز داريم و مي خواهيم دوستي ما به صورت وفادارانه و متعهدانه ادامه داشته باشد. ولي اين تنها شامل بازيکنان نيست و همه از جمله هواداران و مسئولين هم بايد نسبت به هدف ما متعهد شوند. اگر شما فکر کنيد جام ملتها نسبت به جام جهاني آسانتر است دچار يک اشتباه بزرگ شده ايد. ما طي 7، 8 سال گذشته هيچگاه مسابقاتي به اين سختي نداشته ايم. من دوست ندارم سياست وارد فوتبال شود و البته دوست ندارم فوتبال وارد سياست شود. به همين خاطر اعتقاد دارم که نمي توانيم تظاهر کنيم که در حال حاضر اطراف تيم ملي اتفاقاتي نمي افتد. نمي توانيم چشم هاي خود را روي واقعيات ببنديم. ما تيمي هستيم که درون و بيرون زمين مشکلات بزرگي داريم. همچنين حريفان بزرگي مانند ژاپن، کره، استراليا و عربستان درون زمين در انتظار ما هستند. بخصوص سه تيم ژاپن، کره جنوبي و استراليا بهترين تيم هاي اين تورنمنت هستند که طي 35 ، 40 سال گذشته کارهاي توسعه اي و زير ساختي روي فوتبال انجام داده اند.
وي اظهار داشت: ما علاوه بر درون زمين و حريفاني که در بالا توضيح دادم، چالش هاي بزرگي هم در بيرون از زمين و از جنبه هاي مالي، آماده سازي ، امکانات، فضاي تحت فشاري که با آن روبرو هستيم و بازي هاي دوستانه داريم. يکسري از کشورها در تلاش هستند که رابطه غير دوستانه اي را با ايران ايجاد کنند. اما همانطور که گفتم من يک مربي هستم و تاکيد مي کنم که خوب نيست که سياست وارد فوتبال شود و خوب نيست فوتبال سياسي شود.
کي روش در ادامه بيان کرد: وظيفه و هدف اصلي ما اين است که باعث شادي و غرور ايران و ايراني شويم و بايد براي اين هدف ارزشمند، خودمان را فداي اين تيم کنيم. واقعا نمي دانم آيا اين اتفاق در تاريخ فوتبال ايران دوباره مي افتد؟ اينکه ما روحيه لازم را براي قهرماني در اين مسابقات داشته و بازيکنان بسيار خوبي در اختيارمان باشد و اعتماد به نفس لازم در روح و کالبد ما جاري باشد؟. همانطور که گفتم بايد شجاعانه و متعهدانه درون زمين، و با فکر و مغزمان مسايل بيرون زمين را کنترل کنيم.
وي افزود: شايد برخي از صحبتهاي من براي بعضي افراد يک زبان ناشناخته بوده و درکش براي آنها بسيار دشوار باشد. مانند اين است که برخي به نقاشي پيکاسو نگاه و فکر مي کردند اين نقاش بزرگ و فقيد يک سري رنگ را به صورت تلفيقي به يک بوم نقاشي پاشيده و هيچ مفهومي براي آنها نداشت. بخصوص زماني که ما صحبت از وفاداري و تعهد مي کنيم. ولي براي من اين دو مفهوم جايگاه والايي دارند؛ وفاداري و تعهد به تيم.
سرمربي تيم ملي در ادامه در پاسخ به سوالي در مورد شايعات مطرح شده در هفته گذشته در برخي رسانه ها در مورد حضورش در قاره هاي مختلف براي ادامه کار گفت: برخي از مسايل در زندگي آنقدر ساده است که براي برخي افراد درک اين سادگي دشوار است. آقاي تاج و هيات رئيسه فدراسيون فوتبال تصميم گرفتند تا از من براي کسب عنوان قهرماني و مقام در جام ملتها دعوت کنند تا اين عنوان را به چالش بکشم که اين موضوع اول بود.

بعد 8 سال بالاخره صاحب زمين تمرين شديم!

وي افزود: موضوع دوم اين است که با گذشت 8 سال کار در ايران، ميراثي بوجود آمده و در مهر ماه امسال و پس از 8 سال اصرار کي روش اين فرصت را خواهيم داشت که احتياج ما به داشتن يک زمين تمرين استاندارد در مرکز ملي فوتبال برآورده شود و در مهر ماه سال جاري اين زمين چمن به بهره برداري برسد. همچنين مرکز PEC که متعلق به ملي پوشان است ساخته شده و اين واقعياتي است که برخي چشم شان را روي آن مي بندند. واقيعاتي که برخي وانمود مي کنند متوجه آن نيستند و اين مسايلي است که من درک نمي کنم.
کي روش ادامه داد: موضوع سومي که من با افتخار دعوت رئيس و فدراسيون فوتبال ايران را پذيرفتم تا کارم را تا پايان جام ملتهاي اسيا ادامه دهم اين بود که به توافق رسيديم که به خودمان دروغ نگوييم. اين موضوع بين بنده و آقاي تاج بسيار شفاف بود که اگر نتوانيم راه حل هاي مناسبي براي حمايت از تيم ملي پيدا کنيم نمي توانيم به موفقيت برسيم. اما در اين بين برخي افراد در تلاش هستند که وانمود کنند که اين مسايل را نمي بينند.
وي تاکيد کرد: يک بار ديگر مي گويم که بدون حمايت مالي لازم نمي توانيم برنامه هاي آماده سازي خودمان را پياده کنيم. در نتيجه هدف مان از بين مي رود و ديگر راهي براي اجرا کردن برنامه هاي آماده سازي تيم ملي نخواهيم داشت و از همه مهمتر تيم ملي روحيه و اعتماد به نفسش را از دست خواهد داد. مطلب اول و دوم و سوم من بسيار ساده است اما برخي ترجيح مي دهند چشمشان را روي آن ببندند. خيلي ساده است که اگر در مهر و آبان امسال فدراسيون فوتبال نتواند از برنامه هاي تيم ملي حمايت کند آماده سازي ما کاملا از بين مي رود و شما ديگر به سرمربي نيازي نخواهيد داشت. سرمربي که تنها يک چيز در ذهنش در زمان برگشت بود. تنها دليلي که پيشنهاد آقاي تاج را قبول کردم اين بود که سعي کنيم در امارات قهرمان شويم.
کي روش افزود: همانطور که گفتم به اعتقاد من شجاعت مورد نياز را داريم و بايد پس از 8 سال به تيم ملي ايران و اهداف آن وفادار باشيم. بايد به احترام تمام اشک هايي که ريخته شد و فداکاري ها و جنگ هايي که انجام شده دست به دست هم بدهيم. اما اگر به اين موضوعات دست پيدا نکنيم، من با آقاي تاج به توافق رسيديم که اگر در ماه هاي اکتبر و نوامبر امسال نتوانيم اين حمايتها را داشته باشيم توافقات ما ادامه نخواهد داشت و اين موضوعات را امضا هم کرده و مکتوب هم کرده ايم. پس از تمام سختي هاي 8 سال گذشته، من به کلام و قولم پايبند و متعهد بودم و توقع من اين است که طرف مقابل هم به قولها و وعهده هاي داده شده پايبند باشد و حمايتها از برنامه هاي ارائه شده را پياده کنيم؛ تا با يک برنامه آماده سازي خوب به آرزوي بزرگي که داريم و آن هم قهرماني در جام ملتها است، دست پيدا کنيم.

اينجا تيم را دفاعي نمي برد!

وي ادامه داد: براي من شرايط بسيار شفاف است و من راجع به خودم و کادرم صحبت نمي کنم. البته متوجه هستم که برخي افراد وقتي قراردادي را امضا مي کنند فقط راجع به منافع خودشان صحبت مي کنند و من مي دانم براي اين افراد درک شرايط فعلي ما دشوار است. ولي بقيه افراد مانند من در درجه اول در مورد منافع تيم صحبت مي کنند و نمي خواهم بگويم کلام من درست است و آنها اشتباه مي کنند. يا بگويم انها در جهاني ديگر زندگي مي کنند و من در جهاني ديگر. اما من هميشه در مورد منافع تيم صحبت کرده ام.
وي در ادامه در مورد انتخاب بازيکنان براي چند ماه آينده و فرايند انتخاب آنها گفت: در اين مورد مثل هميشه خيلي سيستماتيک و سخت گيرانه تصميم مي گيرم ولي يک اصل وجود دارد و آن اين است که اگر شما بخواهيد بازيکنان بهتري داشته باشيد يا بايد بازيکنان فعلي تان را بهتر آماده کنيد و يا بايد بازيکن بهتري را بياوريد. براي من اين مطلب هيچگاه جاي سوال نبوده و مطمئنا نوع انتخابهاي من نسبت به جام جهاني روسيه متفاوت خواهد بود. يک مثال مي زنم. بازيکناني که من براي برزيل دعوت کردم نسبت به بازيکناني که به استراليا بردم متفاوت بودند. اما قطعا بايد ما از تجربه جام جهاني بازيکنان به عنوان يک نقطه شروع استفاده و سعي کنيم اين تجربه را حفظ و از اعتماد به نفس بازيکنان استفاده کنيم.
وي افزود: شکي نيست که بازي چند هفته پيش ما برابر ازبکستان نشان داد که گروهي از بازيکنان بسيار مطمئن و خوب را در اختيار داريم که سطح بالايي از فوتبال را نشان دادند. دليل آن اين است که اين بازيکنان، هم خودشان را به خوبي مي شناسند و هم نسبت به کارهايي که بايد انجام دهند به خوبي اشراف دارند. ولي باز هم تاکيد مي کنم که ما گروگان گذشته مان نيستيم و منظور من از اين حرف اين نيست که اگر بازيکني در جام جهاني روسيه بازي کرده ديگر کارت اعتباري دارد و حتما به تيم ملي دعوت مي شود. خير. بازيکنان تنها در جلسات تمرين است که مي توانند ثابت کنند آيا استحقاق حضور در ليست نهايي ما را دارند يا خير.
کي روش گفت: ما در تيم ملي هميشه سيستمي داريم که ماتريکس عملکردي بازيکنان را در آن ثبت مي کنيم. البته هميشه خودم به شخصه اين امور را دنبال مي کنم. اين موضوعي بود که خودم در ايران شروع کردم و بر اين اساس در آخر ماه ميلادي اکتبر ما يک ليست 34 نفره از بازيکنان را اعلام مي کنيم که ليست آماده باش بازيکنان براي جام ملتها است. ليست ديگر ما در انتهاي ماه نوامبر خواهد بود و اين ليست هيچ قطعيتي ندارد. در ماه سوم که دسامبر است کيفيت بازيکنان را بسيار موشکافانه بررسي مي کنم و ليست نهايي را به احتمال زياد در 23 دسامبر اعلام مي کنيم و در نتيجه در انتهاي هر ماه، ماتريکس مشاهدات فني ما منتشر مي شود. ليست 34 نفري که ما اطمينان داريم که مي توانند کانديد حضور در ليست نهايي جام ملتها باشند.
کي روش در مورد دعوت از بازيکنان شاغل در ليگ هاي خارج و داخل کشور و انتقاداتي که از تعداد بازيکنان دعوت شده از باشگاه هاي مختلف مطرح مي شود،گفت: مطمئنا سطح مسابقات هيچ کشوري قابل مقايسه با ليگ انگلستان نيست و نمي دانم چرا برخي افراد وقتي ما صحبت از کيفيت ليگ ايران يا ليگ قطر و يا حتي ليگ هاي امروز کشورهاي امريکاي جنوبي مي کنيم حساس مي شوند. خيلي از اين ليگ ها نسبت به ليگ هاي اروپايي سطح پايين تري دارند و هيچ اشکالي ندارد که اين صحبتها مطرح شود. اشکال زماني است که ما بخواهيم به خودمان دروغ بگوييم و کاري نکنيم که پيشرفت داشته باشيم. ما نبايد به خودمان دروغ بگوييم و خودمان را پنهان کنيم. به همين خاطر قبل از روسيه اين برنامه را تدوين کرديم که بازيکنان به صورت ميانگين يک روز و نيم هر هفته را با ما باشند. دليل آن هم اين بود که مي خواستيم اين فضا به بازيکنان داخلي داده شود که در ازاي اينکه فشار فوتبال بين المللي را تجربه نمي کنند بيايند و اين پيشرفت را در کنار کادر تيم ملي تجربه کنند.
وي افزود: تئوري من به عنوان مربي اين است که همه را با يک چشم نگاه کنم. ولي هميشه بهترين ها را انتخاب مي کنم و برايم فرقي نمي کند اين بازيکن کجا بازي مي کند. سعي مي کنم راهکارهايي به بازيکنانم بدهم که آنها هم پيشرفت کنند و اين وظيفه من بوده و هست. ولي واقعيت اين است که پس از 7 ، 8 سال کار در ايران و تعداد بازي هاي زيادي که پشت سر گذاشتيم نمي توانم چشم روي تجربه اکثريت اين بازيکنان ببندم. لحظه اي که ما مقابل ژاپن مقابل کره و مقابل قدرتهاي آسيا بازي مي کنيم تجربه بازيکنان ما بسيار مهم است و ما نمي توانيم به راحتي از آن ها چشم پوشي کنيم. ولي هم بنده و هم کادر من هيچ وقت ادعا نمي کنيم که ما اشتباه نکرده ايم. ما هم امکان دارد مرتکب اشتباه شده و گاها قضاوت اشتباه کرده باشيم. ولي من هميشه عاشقانه منتظر شنيدن مطالب و انتقادات صادقانه و نقطه نظرات متعهدانه بوده ام، چراکه اينها خيلي به من کمک کرده و خواهد کرد. من هم ممکن است به بازبيني احتياج داشته باشم و تصميماتم را بازنگري کنم و من حتي از آنهايي که نقطه نظراتشان را صادقانه بيان مي کنند، تشکر مي کنم.
وي بيان داشت: ولي ارائه نقطه نظرات صادقانه و متعهدانه با بي احترامي کردن و مسايلي که وجاهت سرمربي تيم ملي را زير سوال مي برد و باعث تفرقه و دودستگي در فوتبال ايران مي شود غير قابل قبول است. واقعيت اين است که با رئيس فدراسيون هم صحبت کرده ام تا اين گونه مسايل را در دستان رئيس گذاشته که با اين مسايل برخورد شود. در پايان صحبتهاي خود را با ضرب المثلي تمام مي کنم؛ من فرصت اين را ندارم که وقتم را صرف اسب جان وين بازيگر فيلم هاي وسترن قديمي کنم.


منبع: سايت فدراسيون فوتبالارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

پيشنهاد خنده دار استقلال براي دربي

تهديد بازيکن تيم ملي فوتسال بانوان بخاطر گلايه کردن

در جلسه احضار وريا غفوري به وزارت ورزش چه گذشت؛ بايد از ديدن صف گوشت شرمنده شد!

درخشش خيره کننده سردار آزمون در بازي شب گذشته

اين 5 نفر يا از فدراسيون فوتبال مي روند يا دادگاهي مي شوند!!

آتوسا حجازي دختر ناصر حجازي مدير تيم ملي شد! عکس

مذاکرات پنهاني فدراسيون با مربي ايراني؛ دوست دارم بيايم!

نقره داغ شدن چلسي توسط فيفا؛ محروميت از 2 پنجره نقل و انتقالات

اينتر ميلان باز هم اجازه بازي به مائورو ايکاردي نداد

علي کريمي استعفا داد

مذاکره ايران با سرمربي خوش چهره ايتاليايي !!

توضيح سرمربي چلسي درباره اتفاق عجيب و مقاومت دروازه بان تيم!

مدافع رئال مادريد الکلاسيکو را از دست داد

بهترين خبر ممکن براي استقلال و پرسپوليس

اسامي بازيکنان تيم ملي فوتبال اميد ايران: 5 استقلالي و 1 پرسپوليسي

موافقت با ميزباني دبي از بازي پرسپوليس و الاهلي

تغيير ساعت بازي حساس استقلال و فولاد خوزستان

تاريخ دادگاه حسين هدايتي به اتهام اخلال در نظام اقتصادي ايران

جريمه سنگين دروازه بان چلسي بخاطر حرکت عجيبش

بهترين خبر براي تيم ملي فوتبال بانوان ايران

مهدي تاج: مونتلا را نميشناسم؛ سرمربي بزودي معرفي مي شود

بازداشت عليرضا حقيقي بخاطر شکستن بيني معاون باشگاه استقلال!!

ادعاي علي خطير درباره کتک خوردن از عليرضا حقيقي

عکس: حسين هدايتي با لباس آبي زندان در دادگاه

مديرعامل سابق پرسپوليس: از هدايتي نمي پرسيديم پول ها را از کجا مي آورد!

کدام افراد بايد پول هايي که از حسين هدايتي گرفتند پس بدهند؟

محروميت سرخيو راموس پس از حرکت غيرورزشي و سوتي خودش!

ورود رئيس پليس به موضوع توقيف خودرو فرهاد مجيدي

توضيح پليسي که با فرهاد مجيدي درگير شد! عکس

تغيير زمان بازي العين و استقلال بخاطر ماه رمضان

شکايت عليرضا حقيقي از معاون باشگاه استقلال پس از شکستن بيني وي

توافق براي جابجايي ايکاردي و ديبالا بين اينتر ميلان و يوونتوس

خبر خوب براي پرسپوليس: حذف نام ژاوي از ليست السد در ليگ قهرمانان

محروميت منشا و حقيقي از فوتبال به دستور کميته اخلاق

شوک به ليگ قهرمانان اروپا؛ منچسترسيتي کنار گذاشته مي شود!

احضار پرسپوليسي هايي که از حسين هدايتي پول گرفته بودند

هواداران پرسپوليس: سوشا مکاني بخاطر باب اسفنجي محروم شد؛ منشا هم بايد محروم شود

قوانين جديد فيفا؛ گرفتن پنالتي سخت تر شد

درگيري بين هواداران تيم ملوان و نيروي انتظامي

درگذشت بازيکن 17 ساله تراکتورسازي

پيچيده شدن شرايط مهدي تاج در انتخابات آسيا

حذف عامل اصلي دعواي کي روش و برانکو

راي پرونده خوشحالي زشت و جنجالي ديگو سيمئونه صادر شد

محروميت مادام العمر بازيکن چاقوکش ترکيه اي!

ضرر فغاني به پرسپوليس؛ پنالتي هاي سرخ پوشان پريد

تاييد مهماني بازيکنان يوونتوس با حضور 60 مدل!!

درخواست فوتباليست جنجالي؛ علي اکبريان: علي دايي به دادم برس

علي کفاشيان بالاخره استعفا داد و از فوتبال رفت

تغيير عجيب داور بازي استقلال با درخواست عربستان!

برد زنيت با درخشش مجدد سردار آزمون