آخرین اخبار

سود بانکي هم سد راه دلار نشد اقتصادي

سود بانکي هم سد راه دلار نشد

  بزرگنمايي:

چه خبر - تلاش همه جانبه براي نگه داشتن سپرده‌ها در شبکه بانکي کشور

گرچه نگراني از هجوم سپرده‌هاي بانکي سررسيده شده به سمت بازار ارز، بانک‌ها را وادار به بالابردن نرخ سود و تحميل زيان ناشي از آن، براي نگه‌داشت منابع کرد؛ اما در همين بين و در زماني که مردم در ترديد براي ورود به بازار پر ريسک ارز يا ماندن در بانک‌ها بودند، برخي نشانه‌ها و خبرها تصميم‌گيري آنها را آسان‌تر کرده و تا حدي بازار ارز را به سود بانکي ترجيح دادند.
در آستانه سررسيد حساب‌هاي سپرده‌اي که بانک‌ها در شهريورماه سال گذشته و قبل از کاهش دستوري نرخ سود بانکي (حداکثر 15 درصد) با سودهاي بالا باز کرده بودند، بانک مرکزي به آنها اعلام کرد که مي‌توانند اين سپرده‌ها را تا يک ماه ديگر تمديد کنند. دليل هم اين بود که در جريان التهابات بازار ارز و در زماني که تمايل براي ورود منابع به اين بازار بالا بود، شبکه بانکي بتواند با جذب و نگهداري سپرده‌ها مانع از خروج پول و حرکت به سمت بازار ارز و سکه و تشديد نوسان شود؛ از اين‌رو بانک‌ها نرخ سود در حساب‌هاي سپرده را در فاصله دوم شهريورماه به بعد افزايش داده و حتي سپرده‌هاي با سود 23 درصدي افتتاح کردند.
گر چه اين نرخ سود تا پنج درصد بالاتر از سود تسهيلات 18 درصدي فعلي بوده و زيان بالايي را به بانکها تحميل مي‌کند، ولي ظاهرا ترجيح بر اين بود که به هر ترتيبي شده سپرده‌ها در شبکه بانکي مانده و کمتر وارد بازارهاي ديگر شود. اما در همين زمان بود که برخي خبرها و نشانه‌ها بار ديگر هيجان براي تقاضاي دلار را افزايش داد و بازار را دستخوش نوسانات تندي کرد. ظاهرا بار ديگر سپرده‌هاي بانکي به سمت بازار ارز حرکت کرده و مردم ترجيح داده‌اند سرمايه‌گذاري را براي دلار انجام دهند. اين در حالي است که حتي مشاهدات ميداني از بازار ارز در روزهاي اخير نيز از اين حکايت داشت که مردمي که براي خريد آمده بودند، اغلب چک‌هاي بين بانکي به همراه داشته و حتي اظهار مي‌کردند که بخشي از سپرده بانکي را براي خريد ارز آورده‌اند!
تا حدود دو هفته اخير قيمت دلار براي مدتي بين 10 هزار تا 10 هزار و 500 تومان در حال معامله بود، ولي بعد از برخي اعلام نظرها و نرخ‌گذاري‌ها جريان بازار معکوس شد. به اعتقاد تحليلگران بازار، واکنش‌هاي برخي مسئولان از جمله بانک مرکزي تاثيرگذار بوده و به بازار پيام خطر داده است. اين در حالي است که گفت‌وگو با برخي مديران بانکي براي پيگيري جريان تغيير سپرده‌ها در مدت اخير و اثر آن بر بازار ارز با توضيحاتي از سوي آنها همراه بود؛ به طوري که اظهار مي‌کنند که هر چند به نظر نمي‌رسيده است تا تمامي سپرده‌گذاران مايل به تمديد حساب‌هاي خود حتي با سودهاي بالاتر باشند، اما اين انتظار وجود داشت که تا حدي مانع از التهاب بازار ارز شوند که در ابتدا تا حدي هم اين‌گونه پيش رفت و با وجود اين‌که حساب‌ها در خود بانک‌ها ثابت نماند و بين بانک‌ها جابه‌جا شد، ولي تا حدي در شبکه بانکي ماندگار بود؛ اما در ادامه زماني که بانک مرکزي به صراحت اعلام کرد که قرار نيست ارزي به بازار تزريق شود، اين نشانه‌اي براي مردم و فعالان بازار ارز بود که ممکن است با کمبود ارز مواجه شده و بايد نياز خود را به سرعت تامين کنند. از سوي ديگر اين انتظار وجود داشت که با کاهش عرضه، قيمت‌ها بالاتر برود؛ از اين‌رو تقاضا براي خريد در بازار با خارج کردن منابع از حساب‌هاي سپرده بالا رفت و در کنار آن برخي خبرهاي هيجاني ديگر موجب شد تا دلار تا مرز 15 هزار تومان در هفته گذشته افزايش يابد.
همچنين بعد از آنکه بازار تا حدي تعديل و تا ابتداي هفته قيمت‌ها تا 12 هزار و 500 تومان کاهش يافته بود، بار ديگر شاهد بهم ريختگي بازار و رشد قيمت دلار تا 14 هزار و 900 تومان نيز بوديم. دليل اين موضوع نيز از نگاه برخي مديران بانکي و البته تحليلگران بازار تا حدي به پيام بانک مرکزي در هفته گذشته براي بازار ارز بر مي‌گردد؛ به طوري که در ابتداي هفته با شروع توزيع ارز مسافرتي در بانک‌ها بانک مرکزي قيمت پايه را براي دلار حدود 12 هزار و 600 تومان اعلام کرد. اين نرخ هم‌سطح بازار آزاد بود و به مخاطبان بازار اين پيام را ميداد که 12 هزار تومان مي‌تواند کف قيمتي دلار باشد؛ از اين رو بار ديگر هيجان در بازار بالا رفت و قيمت‌ها از همان روز صعودي شد و تاکنون هم قيمت به کمتر از 13 هزار تومان نرسيده و عمدتا بين 13 هزار و 500 تا 14 هزار و 500 تومان در نوسان است.
گرچه تمام ماجراي بازار ارز و نوسانان والتهابات آن محدود به اين واکنش‌ها و سياست‌ها نيست و عوامل متعدي باعث ايجاد اين وضعيت شده است، ولي به نظر مي‌رسد اعلام پيام‌هايي که اثر منفي بر بازار داشته، خود مي‌تواند در شرايط فعلي به تشنج بيشتر بازار منجر شود. به گفته مديران بانکي، بانک مرکزي بايد بازار ارز را از طريق سياستگذاري‌ها کنترل کرده و تامين نياز واقعي ارزي مردم از جمله ارزهاي خدماتي از طريق صرافي ها و با توجه به عرضه و تقاضا تامين و نرخ گذاري شود.


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

اعدام مفسدان اقتصادي در ميدان آزادي

نفت با تحريم ايران به 100 دلار مي‌رسد

صادرات گوجه فرنگي ممنوع شد

خودروهاي لوکس ايران خودرو پيش فروش نمي شوند

علت گرانفروشي يا کم‌فروشي برخي از محصولات غذايي!

قيمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز دوشنبه 2 مهرماه 97

تاجران روس و افغان رب گوجه ايران را غارت کردند

شاخص قيمت مصرف کننده شهريور منتشر شد/افزايش نرخ تورم خانوارها

قيمت امروز خودرو در بازار/افزايش قيمت سمند ال ايکس+ليست قيمت ها

اگر آمريکا واقعا بخواهد جلوي فروش نفت ايران را بگيرد،کشورهاي ديگر با ايران نخواهند بود

طرح جديد نمايندگان براي استيضاح شريعتمداري

همتي: نمي توانيم مانند بچه پولدارها زندگي کنيم

محسني اژه اي هم راهي مجلس شد

قيمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز شنبه 10 شهريورماه 97

12 متهم پرونده واردات موبايل معرفي شدند + اسامي و اتهام

راهيابي «ژن هاي خوب» در شستا!

هجوم زودهنگام مردم به سايت شرکت سايپا

قيمت امروز خودرو در بازار/توقف قيمت خودرو تا اطلاع ثانوي+ليست قيمت ها

وضعيت عجيب بازار لوازم خانگي

کاهش 11 ميليون توماني قيمت پرايد

«رکود» در بازار مسکن بازگشت

قيمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز يکشنبه 11 شهريورماه 97

تکليف مجلس به دولت براي تأمين کالاهاي اساسي

با اَخم و تَخم و بگير و ببند،نمي‌توان اقتصاد را درست کرد

هجوم دوباره خريداران به بازار ارز/دلار دوباره بالا کشيد

کانتينرهاي عراقي سيب‌زميني را از سر مزرعه بار مي‌زنند

قيمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز دوشنبه 12 شهريورماه 97

دومين محموله ميلياردي پوشک و مواد شوينده کشف شد

سکه رکورد شکست

روغن موتور هم به ليست گراني ها اضافه شد

فهرست 75 قلم کالاي جديد مشمول دريافت ارز دولتي منتشر شد

کاهش 96 درصدي معاملات مسکن

قيمت پرايد امروز کاهش يافت+جدول قيمت

ژاپن از ماه آينده ميلادي از ايران نفت نمي‌خرد

هزينه مصالح هر متر مربع مسکن به بيش از 2.5 ميليون تومان رسيد

ماجراي بنرهاي عجيب خيابان هاي تهران

مدير عامل سايپا: پرايد 40 ميليوني را قبول نداريم

نامه سه وزير به رئيس‌جمهور براي تأمين سرمايه صنايع

تورم 130 درصدي لوازم التحرير در آستانه مهر

عرضه ارز مسافرتي و دانشجويي در بانک‌ها

قيمت سکه، طلا و ارز در بازار امروز سه شنبه 13 شهريورماه 97

مشکل کمبود پوشک در بازار به زودي حل مي‌شود

قيمت مرغ نرخ مصوب را هم از رو برد

قيمت عجيب امروز دلار در صرافي هاي فردوسي

قيمت دلار و يورو سر به فلک گذاشت

قيمت هر عدد تخم مرغ در ميادين 460 تومان

وزارت صنعت: افزايش قيمت خودرو دروغ است

سکه 4 ميليون و 720 هزار تومان شد

وزارت صنعت، شوراي رقابت را از قيمت‌گذاري خودرو کنار گذاشت/ افزايش، بي افزايش

پيش فروش محصولات سايپا از امروز آغاز مي شود