آخرین اخبار

جمع‌بندي جلسات موسوي‌لاري و خاتمي سياسي

جمع‌بندي جلسات موسوي‌لاري و خاتمي

  بزرگنمايي:

چه خبر - اصلاح‌طلبان درمورد محوريت خاتمي اختلاف‌نظري ندارند

عبدالله ناصري عضو شوراي مشورتي اصلاح طلبان، با اشاره به برخي اظهارنظرها مبني بر شکل‌گيري جبهه اصلاحات خارج از محوريت سيد محمد خاتمي گفت: جريان اصلاح‌طلبي اگر حول محور رييس دولت اصلاحات به عنوان صاحب اين گفتمان نباشد، پا نخواهد گرفت. اين را نه تنها احزاب اصلاح‌طلب و شخصيت‌هاي حقيقي بلکه اجماع جريان اصلاحات تاييد مي‌کند.
در اين موضوع نبايد ترديد کرد؛ اگرچه بارها خود ايشان اين توصيه را داشتند و حتي از رييس شوراي عالي اصلاح‌طلبان درخواست کردند که فراتر از بحث انتخابات ورود کند و محوريت کار را در جبهه اصلاحات به دست بگيرد، اما عملا با جمع‌بندي اتفاقات سال‌هاي اخير مي‌توان متوجه شد. يک ائتلاف و اجماع فراگير در جريان اصلاحات، عملا حول محور شخصي غير از آقاي خاتمي تشکيل نمي‌شود. احزاب و جريان‌هاي اصلاح‌طلب در محور بودن سيد محمد خاتمي اختلاف‌نظر ندارند حتي دوستان ما که دنبال تشکيل پارلمان اصلاحات هستند معتقدند کار به دست شوراي هماهنگي جبهه اصلاحات با محويت رييس دولت اصلاحات پيش برود.
اين عضو شوراي مشورتي اصلاح‌طلبان در خصوص پارلمان اصلاحات و امکان جايگزيني آن با شوراي عالي سياست‌گذاري اصلاح‌طلبان هم گفت: احزاب مطرح اصلاح‌طلب که عضو شوراي عالي سياستگذاري هستند معتقدند با تجربه‌اي که در سال 94 شکل گرفت و شوراي هماهنگي در کنار شوراي راهبردي برآمده از شوراي مشورتي قرار گرفت، در تشکيل يک جبهه فراگير در جبهه اصلاحات تجربه موفقي بوده است. بنابراين قرار شد همين ساختار بماند و در نهايت اصلاحاتي در ساختار و ترکيب انساني آن صورت بگيرد و نهاد ناظر هم به جاي پارلمان اصلاحات همان شوراي مشورتي آقاي خاتمي باشد.
در جلساتي که موسوي لاري و خاتمي داشتند به همين جمع‌بندي رسيدند و محمد خاتمي کار را به هيات رييسه واگذار کرد تا ساختار و ترکيب اصلاح شده را به ايشان ارائه دهد و نهايتا قبل از آغاز زمستان فعاليت خودشان را براي نقش آفريني در انتخابات سال 98 آغاز کنند. البته در گزارشي که آقاي موسوي لاري و برخي ديگر از هيات رييسه به آقاي خاتمي و شوراي مشورتي داده‌اند، اعلام کردند که هسته اصلي شکل گرفته است اما برخي اختلاف‌نظرها هنوز وجود دارد. ترديدي ندارم که جبهه اصلاحات در آينده هم با محوريت همين شورا خواهد بود.
عضو هيات مديره بنياد باران همچنين در خصوص ضعف شوراي عالي سياستگذاري گفت: از نظر بنده ضعف شوراي عالي از آنجايي نشات مي‌گيرد که هنوز برخي مفهوم کار تشکيلاتي و اينکه تشکيلات مهمتر از کنش‌گري سياسي و کنش‌گري انتخاباتي است را متوجه نشده‌اند. برخي از احزاب اصلاح‌طلب اين موضوع را ملکه نکرده‌اند و مشخصا در ايام کسب کرسي، اين منش که اخلاق سياسي است تحت تاثير کنش‌ها قرار مي‌گيرد.
همچنين احزاب اصلاح‌طلب مانند احزاب اصولگرا يک قد و قواره ندارند، يعني برخي احزاب در عرصه کار سياسي، اثرگذاري، کار تشکيلاتي و تحرکات انتخاباتي چه از نظر سياسي براي شکل‌دهي کارزارهاي انتخاباتي و چه از نظر تامين مالي حوزه‌هاي انتخاباتي با هم متفاوت هستند، يعني احزاب به ميزان اثرگذاري، وسعت و پراکندگي و تاثيرگذاري هم سياسي و هم مالي در جبهه اصلاحات بايد ظرفيت راي داشته باشند.
بعضي از احزاب اصلاح‌طلب که خيلي دايره محدودي دارند و کم‌اثر هستند يا فعاليت استاني به معناي واقعي ندارند، صرفا با يک روزنامه سه يا چهار هزار تيراژي و يک دفتر مرکزي فکر مي‌کنند بايد از قد و قواره‌اي مشابه با ساير احزاب برخوردار باشند. اين واقعيتي است که هم از نظر سياسي و هم از نظر تاريخ احزاب، عقل سياسي چنين پديده‌اي را نمي‌پذيرد. تصور برخي از دوستان اين است که شوراي عالي سياستگذاري شبيه به مجلس است که نماينده تهران با سه مليون راي همان جايگاهي را داشته باشد که يک نماينده که از يک شهر کوچک با هشت هزار راي آمده؛ کار تشکيلات با کار پارلمان متفاومت است.
بعضي از دوستان ما اين واقعيت را نمي‌خواهند بپذيرند که برخي احزاب جريان اصلاحات، احزاب فراگير هستند و در انتخابات سال‌هاي اخير بار تشکيلات و بار مالي انتخابات عمدتا بر دوش اينها بوده است؛ چه در گذشته که حزب مشارکت و سازمان مجاهدين انقلاب و حزب کارگزاران بار ستادها، تشکيلات و نهايتنا مسائل مالي را به عهده داشتند و چه امروز که حزب اتحاد ملت و حزب کارگزاران اين دو وظيفه را انجام مي‌دهند. اين احزاب کارکرد و فراگيري‌شان با احزاب ديگري که نمي‌خواهم نام ببرم کاملا متفاوت است پس اين واقعيت را بايد بپذيرند که به ميزان تاثيرگذاري اجتماعي و منابع مالي از ظرفيت درون شوراي عالي سياستگذاري برخوردار باشند.


منبع: ilna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سفير پاکستان به وزارت خارجه ايران احضار شد

روحاني: انتقام شهداي مرزبان را مي‌گيريم

ظريف: تا دمشق بخواهد در سوريه مي‌مانيم

دليل سفر امام جمعه اهواز به انگليس از زبان بعيدي‌نژاد

توضيحات قاليباف درباره حواشي عروسي دخترش

غيررسمي؛ طرح استيضاح روحاني کليد خورد

هشدار فرماندهان نظامي ايران به پاکستان

هشدار «جمهوري اسلامي» درباره حملات تروريستي

ترامپ، امروز دنيا را غافلگير مي‌کند

فرمانده کل سپاه: نفوذي‌ها در سيستم اداري کشور، براي مردم مشکل ايجاد مي‌کنند

ملاقات کروبي با چند تن از روحانيون اصلاح‌طلب

آمريکا خواهان آزادي مير، رهنورد و کروبي شد!

تحصن سراسري عليه تصويب FATF

نامه روحاني به رهبري درباره بيانيه 40 سالگي انقلاب

عامل حمله تروريستي اتوبوس سپاه را بشناسيد

زدوبند 280 ميليون يورويي در شرکت «هفت‌تپه»

امام جمعه اهواز: در انگليس بستري نشده‌ام

نقشه آمريکا براي اخلال در برنامه موشکي ايران

سخنان منتسب به حدادعادل تکذيب شد

نوبخت: حقوق اسفند از نيمه دوم ماه واريز مي‌شود

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌ قضائيه،مروي در آستان‌ قدس

افزايش فشارها به مجمع براي رد FATF

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌قضائيه،مروي در آستان‌قدس

تشکيل شوراي رهبري براي تعيين جايگزين مقام معظم رهبري تکذيب شد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

روحاني عازم سوچي مي‌شود

رئيس جديد قوه قضائيه تا پايان سال معرفي مي‌شود

درخواست طلاب براي تجمع عليه گراني و FATF

توئيت فارسي ترامپ عليه ايران؛ ظريف جواب داد

بلندگوي مرکزي راهپيمايي قم عليه رئيس جمهور

برگزاري راهپيمايي 22 بهمن در امنيت کامل

روحاني: در زمان قاجار و پهلوي دو سوم ايران جدا شد، آنها خيانت کردند

حضور آملي لاريجاني و روحاني در خيابان آزادي

مرضيه هاشمي در راه آزادي

حضور نمادين «جليقه‌زردها» در جشن انقلاب

بروجردي: چرا بعد از 50 سال بايد پرايد بسازيم؟

توضيح علم‌الهدي درباره عکس جنجالي همافران

آمريکا صلاحيت انتقاد از حقوق‌بشر در ايران را ندارد

خاتمي: مردم در عذاب هستند

پيام فرصت‌طلبانه فرح به مناسبت سالگرد انقلاب

پمپئو: موضوع آقازاده‌هاي ايراني را پيگيري مي‌کنم

عباسي: آقاي لاريجاني و روحاني، بريد به جهنم!

پاسخ ضرغامي به اتهام فروختن آرشيو تلويزيون ملي

انگليسي‌ها خواستار تعويق برگزيت شدند

چه کسي در اعتماد ملي پشت کروبي را خالي کرد؟!

واکنش زائري به عکس جنجالي همافران مقابل علم‌الهدي

طائب: در 10 دقيقه مي‌توانيم اسرائيل را بگيريم

اعلام آمادگي ترامپ براي سفر به تهران؟!

چند عمليات خرابکارانه در آستانه دهه فجر خنثي شد