آخرین اخبار

کنايه لاريجاني به احمدي نژاد و انتقاداتش سياسي

کنايه لاريجاني به احمدي نژاد و انتقاداتش

  بزرگنمايي:

چه خبر - چند استان وضعيت نامناسبي از نظر کسب و کار دارند

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اقدامات انجام شده براي بهبود فضاي کسب‌وکار به خصوص صنايع کوچک و متوسط گفت: در شرايط سخت فعلي عده‌اي به جاي همکاري و کمک به وفاق ملي به خاطر منافع سياسي نازل‌شان، نقش اپوزيسيون به خود مي‌گيرند که انگار از کره مريخ آمده‌اند. در شرايط سخت بايد نگاه مسئولانه و طبيبانه داشت.
علي لاريجاني در مراسم افتتاح بزرگترين نمايشگاه توانمندي‌هاي صنايع کوچک ايران که در مصلي تهران تا 23 مردادماه برگزار مي‌شود، گفت: شما صنايع کوچک و متوسط پيشران صنعت کشور هستيد که از نظر تعداد و تاثير نقش پيشران در اقتصاد داريد که بايد از شما حمايت کرد.
وي با بيان اين‌که پيشنهادات مطرح شده از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت بايد پيگيري شود، گفت: ما حاضريم در مجلس شوراي اسلامي اين پيشنهادات را تبديل به قانون دائمي کرده يا آن را در شوراي سران قوا بررسي کنيم. اين پيشنهادات براي حمايت از صنايع است که بايد پيگيري شود. همچنين بايد فکري کرد تا در درازمدت منابعي براي فعالان در عرصه صنايع کوچک و متوسط ايجاد شود تا آنها با توجه به تلاطم ارزي از حمايت‌هاي بانکي برخوردار شوند.
رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: آقاي شريعتمداري پيشنهادي درباره‌ي ارزش افزوده مطرح کرد که بايد در دولت بررسي شود تا در اين باره تخفيف‌هايي لحاظ شود، ارزيابي از وضع درآمدهاي دولت صورت گرفته و قانوني در مجلس شوراي اسلامي براي موضوع ارزش افزوده در شرف بررسي است. بايد همه اين حرف‌ها منقح شود تا شاهد ساماندهي در صنعت باشيم. اين موارد را در شوراي قوا هم مطرح مي‌کنيم که قطعا مورد حمايت قرار مي‌گيرد.
لاريجاني با اشاره به قانون بهبود فضاي کسب‌وکار گفت: در ماده 4 اين قانون ما اتاق‌ها را موظف کرده‌ايم که سالانه شاخص‌هاي مهم و ملي کسب‌وکار را تدوين کرده و براساس آن وضعيت کسب‌وکار در بخش‌هاي صنعتي کشور را ساماندهي کنيم. اتاق‌هاي بازرگاني، تعاون و بخش خصوصي هفت گزارش را به ما ارائه کردند که آخرين آن مربوط به سه ماهه بهار 1397 است. آمار ارائه شده در اين گزارش خوب نيست، اما برداشت‌هاي خوبي درباره اشکالات و لزوم حمايت‌ها صورت گرفته که بايد مورد توجه قرار گيرند، زيرا صنايع نقش مهمي در اقتصاد دارد که بايد مشکلات آنها برطرف شود.
به گفته وي اين گزارش بررسي دقيق آماري کرده که مي‌تواند به وزارت صنعت و مسئولان در دولت و مجلس شوراي اسلامي کمک کرده تا مشکلات صنايع را دريابد. براساس اين گزارش رقم شاخص ملي محيط کسب و کار در بهار سال 1397، 6.15 است که نمره خوبي نيست چون پايين‌ترين نمره 10 است که براساس آن اين شاخص مطلوب نيست. نسبت به زمستان سال 1396 که شاخص ملي محيط کسب‌وکار 5.8 بوده مي‌توان گفت که ما تنزلي از نظر محيط کسب‌وکار داشتيم که بايد تصميمات سريع براي بهبود اين وضعيت گرفته شود.
رييس قوه مقننه ادامه داد: در بين مولفه‌هاي ذکر شده سه مولفه بيشترين مشکلات را براي بخش‌هاي صنعتي ايجاد کرده است که اولين آن غيرقابل پيش‌بيني بودن قيمت مواد اوليه و تغييرات قيمت است که بخش صنعت را آزار مي‌دهد. مشکل دوم دشواري در تامين منابع مالي از بانک‌هاست و مشکل سوم بي‌ثباتي سياست‌ها و مقررات ناظر به کسب‌وکار است که قدرت پيش بيني براي واحدهاي صنعتي را دشوار مي‌کند.
لاريجاني ادامه داد: مولفه‌هاي ديگري هستند که تاثيرات کمتري در صنايع دارند از جمله آن دسترسي به حامل‌هاي انرژي است. ما در کشوري با منابع نفتي و گازي زندگي مي‌کنيم که به همين دليل قيمت حمل‌ونقل و منابع نفتي و گازي نسبت به ساير کشورها بهتر است. موضوع دوم نحوه‌ي استقبال مشتريان از نوآوري و ارائه خدمت است . اين نشان مي‌دهد که شما توانسته‌ايد از نوآوري استفاده کنيد اين گزارش هم به حجم زيادي از اختراعات مربوط به صنايع کوچک اشاره مي‌کند.
رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که طبق اين گزارش چند استان وضعيت نامناسبي از نظر کسب و کار دارند، گفت: سه استان خراسان شمالي، سيستان و بلوچستان و خوزستان از نظر کسب و کار وضعيت نامناسب‌تري نسبت به ساير استان‌ها دارند که بايد وزير صنعت، معدن و تجارت توجه بيشتري به اين استان‌ها کند. استان‌هاي گيلان، فارس و زنجان وضع بهتري از نظر کسب و کار دارند.
وي خاطر نشان کرد: طبق اين گزارش شاخص کارآفريني در سه ماهه اول سال جاري 6.3 بوده است . با توجه به اين‌که پايين‌ترين نمره 10 مي‌باشد اين رقم شاخص پاييني است. در زمستان سال 1396 ميانگين شش بوده يعني سقوط مختصري از اين نظر داشتيم کما اين‌که اين رقم در زمستان هم خوب نبوده است.
لاريجاني با بيان اين‌که بنگاه‌هايي با 6 تا 10 نفر پرسنل نسبت به بنگاه‌هايي با بيش از 200 نفر پرسنل شرايط نامناسب‌تري دارند، اظهار کرد: اين بخش آسيب پذيري بيشتري دارد که نيازمند کمک و حمايت دارد.


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محکوميت حبس نسرين ستوده قطعي شد

توضيح درباره پرونده طاهري، سيف و سعيد قاسمي

نيرو‌هاي «سنتکام» تروريست اعلام مي‌شوند

ائتلاف دو شهردار غيرپاسخگو براي انتخابات 1400

سمت جديد فرمانده سابق سپاه

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

محمد خاتمي: قطعا رفع حصر به نفع نظام است

آمريکا معافيت نفتي ايران را تمديد نمي‌کند

شکايت نمايندگان لرستان و خوزستان از وزير نيرو

کنايه به طراحان تحريم آيفون؛ از خودتان شروع کنيد

سردار سلامي به فرماندهي کل سپاه منصوب شد

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

حملات ارتش اسرائيل به نوار غزه

تماس تلفني ترامپ با فرمانده ارتش ملي ليبي

صديقي: به جهنم که تحريم‌ها تشديد مي‌شود

رئيسي: مردم نگران جبران خسارات سيل نباشند

روحاني: توهين به سپاه، توهين به مردم ايران است

رويترز: آمريکا، تحريم‌هاي ايران را کاهش مي‌دهد

پژمانفر: وزير ارتباطات استيضاح شود

رئيس‌جمهور پيشين پرو خودکشي کرد

تقدير رهبر انقلاب از اتحاد ارتش و سپاه

دادستاني: چاره‌اي نباشد، اينستاگرام را فيلتر مي‌کنيم

ضرغامي: روحاني من را فيلتر کرده است

اسامي فرماندهان تروريست سنتکام اعلام مي‌شود

اعتراض ايران و 7 کشور به اقدامات آمريکا

آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند

ظريف با بشار اسد ديدار کرد

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

انهدام تيم تروريستي در سيستان و بلوچستان

ماجراهاي تقابل ازغدي و ضرغامي با روحاني

وکيل احمدي‌نژاد: از عباس اميري‌فر شکايت مي‌کنيم

آمريکا اقدام خصمانه عليه سپاه را رسمي کرد

وضعيت پرونده نرگس محمدي، ستوده و زاغري

صف‌ بنزين در سوريه به خاطر تحريم نفت ايران

داماد روحاني: نه پدرم ژن خوب بوده نه خودم!

ماجرايي که روحاني را عصباني کرد

تقاضاي وام 18ميليارد دلاري ايران صحت ندارد

درخواست اعدام مرسي به اتهام جاسوسي براي سپاه

ظريف: آماده همکاري با فرانسه هستيم

ترامپ: ما نباشيم، ايران دو هفته‌اي رياض را مي‌گيرد

عراقچي: پاريس فوراً شفاف‌سازي کند

محکوميت دختر خيابان انقلاب به يک سال حبس

فريدون به کريمي‌قدوسي: فايل صوتي را منتشر کن

تاکيد نامزد انتخابات آمريکا بر بازگشت به برجام

ادعاي حمله اسرائيل به پايگاه ايراني در سوريه

سردار سلامي: ترامپ هيچ غلطي نمي‌تواند بکند

تغيير رويکرد روس‌ها در قبال ايران در سوريه

وزير احمدي‌نژاد: مجلس آينده متحول مي‌شود

متهم پرونده پتروشيمي: مرجان معتقد و محجبه بود

«اون» به ترامپ اولتيماتوم داد