آخرین اخبار

کنايه لاريجاني به احمدي نژاد و انتقاداتش سياسي

کنايه لاريجاني به احمدي نژاد و انتقاداتش

  بزرگنمايي:

چه خبر - چند استان وضعيت نامناسبي از نظر کسب و کار دارند

رييس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اقدامات انجام شده براي بهبود فضاي کسب‌وکار به خصوص صنايع کوچک و متوسط گفت: در شرايط سخت فعلي عده‌اي به جاي همکاري و کمک به وفاق ملي به خاطر منافع سياسي نازل‌شان، نقش اپوزيسيون به خود مي‌گيرند که انگار از کره مريخ آمده‌اند. در شرايط سخت بايد نگاه مسئولانه و طبيبانه داشت.
علي لاريجاني در مراسم افتتاح بزرگترين نمايشگاه توانمندي‌هاي صنايع کوچک ايران که در مصلي تهران تا 23 مردادماه برگزار مي‌شود، گفت: شما صنايع کوچک و متوسط پيشران صنعت کشور هستيد که از نظر تعداد و تاثير نقش پيشران در اقتصاد داريد که بايد از شما حمايت کرد.
وي با بيان اين‌که پيشنهادات مطرح شده از سوي وزير صنعت، معدن و تجارت بايد پيگيري شود، گفت: ما حاضريم در مجلس شوراي اسلامي اين پيشنهادات را تبديل به قانون دائمي کرده يا آن را در شوراي سران قوا بررسي کنيم. اين پيشنهادات براي حمايت از صنايع است که بايد پيگيري شود. همچنين بايد فکري کرد تا در درازمدت منابعي براي فعالان در عرصه صنايع کوچک و متوسط ايجاد شود تا آنها با توجه به تلاطم ارزي از حمايت‌هاي بانکي برخوردار شوند.
رييس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: آقاي شريعتمداري پيشنهادي درباره‌ي ارزش افزوده مطرح کرد که بايد در دولت بررسي شود تا در اين باره تخفيف‌هايي لحاظ شود، ارزيابي از وضع درآمدهاي دولت صورت گرفته و قانوني در مجلس شوراي اسلامي براي موضوع ارزش افزوده در شرف بررسي است. بايد همه اين حرف‌ها منقح شود تا شاهد ساماندهي در صنعت باشيم. اين موارد را در شوراي قوا هم مطرح مي‌کنيم که قطعا مورد حمايت قرار مي‌گيرد.
لاريجاني با اشاره به قانون بهبود فضاي کسب‌وکار گفت: در ماده 4 اين قانون ما اتاق‌ها را موظف کرده‌ايم که سالانه شاخص‌هاي مهم و ملي کسب‌وکار را تدوين کرده و براساس آن وضعيت کسب‌وکار در بخش‌هاي صنعتي کشور را ساماندهي کنيم. اتاق‌هاي بازرگاني، تعاون و بخش خصوصي هفت گزارش را به ما ارائه کردند که آخرين آن مربوط به سه ماهه بهار 1397 است. آمار ارائه شده در اين گزارش خوب نيست، اما برداشت‌هاي خوبي درباره اشکالات و لزوم حمايت‌ها صورت گرفته که بايد مورد توجه قرار گيرند، زيرا صنايع نقش مهمي در اقتصاد دارد که بايد مشکلات آنها برطرف شود.
به گفته وي اين گزارش بررسي دقيق آماري کرده که مي‌تواند به وزارت صنعت و مسئولان در دولت و مجلس شوراي اسلامي کمک کرده تا مشکلات صنايع را دريابد. براساس اين گزارش رقم شاخص ملي محيط کسب و کار در بهار سال 1397، 6.15 است که نمره خوبي نيست چون پايين‌ترين نمره 10 است که براساس آن اين شاخص مطلوب نيست. نسبت به زمستان سال 1396 که شاخص ملي محيط کسب‌وکار 5.8 بوده مي‌توان گفت که ما تنزلي از نظر محيط کسب‌وکار داشتيم که بايد تصميمات سريع براي بهبود اين وضعيت گرفته شود.
رييس قوه مقننه ادامه داد: در بين مولفه‌هاي ذکر شده سه مولفه بيشترين مشکلات را براي بخش‌هاي صنعتي ايجاد کرده است که اولين آن غيرقابل پيش‌بيني بودن قيمت مواد اوليه و تغييرات قيمت است که بخش صنعت را آزار مي‌دهد. مشکل دوم دشواري در تامين منابع مالي از بانک‌هاست و مشکل سوم بي‌ثباتي سياست‌ها و مقررات ناظر به کسب‌وکار است که قدرت پيش بيني براي واحدهاي صنعتي را دشوار مي‌کند.
لاريجاني ادامه داد: مولفه‌هاي ديگري هستند که تاثيرات کمتري در صنايع دارند از جمله آن دسترسي به حامل‌هاي انرژي است. ما در کشوري با منابع نفتي و گازي زندگي مي‌کنيم که به همين دليل قيمت حمل‌ونقل و منابع نفتي و گازي نسبت به ساير کشورها بهتر است. موضوع دوم نحوه‌ي استقبال مشتريان از نوآوري و ارائه خدمت است . اين نشان مي‌دهد که شما توانسته‌ايد از نوآوري استفاده کنيد اين گزارش هم به حجم زيادي از اختراعات مربوط به صنايع کوچک اشاره مي‌کند.
رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که طبق اين گزارش چند استان وضعيت نامناسبي از نظر کسب و کار دارند، گفت: سه استان خراسان شمالي، سيستان و بلوچستان و خوزستان از نظر کسب و کار وضعيت نامناسب‌تري نسبت به ساير استان‌ها دارند که بايد وزير صنعت، معدن و تجارت توجه بيشتري به اين استان‌ها کند. استان‌هاي گيلان، فارس و زنجان وضع بهتري از نظر کسب و کار دارند.
وي خاطر نشان کرد: طبق اين گزارش شاخص کارآفريني در سه ماهه اول سال جاري 6.3 بوده است . با توجه به اين‌که پايين‌ترين نمره 10 مي‌باشد اين رقم شاخص پاييني است. در زمستان سال 1396 ميانگين شش بوده يعني سقوط مختصري از اين نظر داشتيم کما اين‌که اين رقم در زمستان هم خوب نبوده است.
لاريجاني با بيان اين‌که بنگاه‌هايي با 6 تا 10 نفر پرسنل نسبت به بنگاه‌هايي با بيش از 200 نفر پرسنل شرايط نامناسب‌تري دارند، اظهار کرد: اين بخش آسيب پذيري بيشتري دارد که نيازمند کمک و حمايت دارد.


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

سفير پاکستان به وزارت خارجه ايران احضار شد

روحاني: انتقام شهداي مرزبان را مي‌گيريم

ظريف: تا دمشق بخواهد در سوريه مي‌مانيم

دليل سفر امام جمعه اهواز به انگليس از زبان بعيدي‌نژاد

توضيحات قاليباف درباره حواشي عروسي دخترش

غيررسمي؛ طرح استيضاح روحاني کليد خورد

هشدار فرماندهان نظامي ايران به پاکستان

هشدار «جمهوري اسلامي» درباره حملات تروريستي

ترامپ، امروز دنيا را غافلگير مي‌کند

فرمانده کل سپاه: نفوذي‌ها در سيستم اداري کشور، براي مردم مشکل ايجاد مي‌کنند

ملاقات کروبي با چند تن از روحانيون اصلاح‌طلب

آمريکا خواهان آزادي مير، رهنورد و کروبي شد!

تحصن سراسري عليه تصويب FATF

نامه روحاني به رهبري درباره بيانيه 40 سالگي انقلاب

عامل حمله تروريستي اتوبوس سپاه را بشناسيد

زدوبند 280 ميليون يورويي در شرکت «هفت‌تپه»

امام جمعه اهواز: در انگليس بستري نشده‌ام

نقشه آمريکا براي اخلال در برنامه موشکي ايران

سخنان منتسب به حدادعادل تکذيب شد

نوبخت: حقوق اسفند از نيمه دوم ماه واريز مي‌شود

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌ قضائيه،مروي در آستان‌ قدس

افزايش فشارها به مجمع براي رد FATF

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌قضائيه،مروي در آستان‌قدس

تشکيل شوراي رهبري براي تعيين جايگزين مقام معظم رهبري تکذيب شد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

روحاني عازم سوچي مي‌شود

رئيس جديد قوه قضائيه تا پايان سال معرفي مي‌شود

درخواست طلاب براي تجمع عليه گراني و FATF

توئيت فارسي ترامپ عليه ايران؛ ظريف جواب داد

بلندگوي مرکزي راهپيمايي قم عليه رئيس جمهور

برگزاري راهپيمايي 22 بهمن در امنيت کامل

روحاني: در زمان قاجار و پهلوي دو سوم ايران جدا شد، آنها خيانت کردند

حضور آملي لاريجاني و روحاني در خيابان آزادي

مرضيه هاشمي در راه آزادي

حضور نمادين «جليقه‌زردها» در جشن انقلاب

بروجردي: چرا بعد از 50 سال بايد پرايد بسازيم؟

توضيح علم‌الهدي درباره عکس جنجالي همافران

آمريکا صلاحيت انتقاد از حقوق‌بشر در ايران را ندارد

خاتمي: مردم در عذاب هستند

پيام فرصت‌طلبانه فرح به مناسبت سالگرد انقلاب

پمپئو: موضوع آقازاده‌هاي ايراني را پيگيري مي‌کنم

عباسي: آقاي لاريجاني و روحاني، بريد به جهنم!

پاسخ ضرغامي به اتهام فروختن آرشيو تلويزيون ملي

انگليسي‌ها خواستار تعويق برگزيت شدند

چه کسي در اعتماد ملي پشت کروبي را خالي کرد؟!

واکنش زائري به عکس جنجالي همافران مقابل علم‌الهدي

طائب: در 10 دقيقه مي‌توانيم اسرائيل را بگيريم

اعلام آمادگي ترامپ براي سفر به تهران؟!

چند عمليات خرابکارانه در آستانه دهه فجر خنثي شد