آخرین اخبار

طلاق صوري، راهي جديد براي کسب درآمد؟ اجتماعي

طلاق صوري، راهي جديد براي کسب درآمد؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - در گذشته برخي براي معافيت سربازي به طلاق صوري، روي آورده بودند

«تعدادي از زوج‌ها براي کسب درآمد بيشتر، دست به‌ طلاق صوري مي‌زنند تا ماهانه مبلغي را به‌ عنوان مستمري زنان سرپرست خانوار دريافت کنند.» اين خبري بود که «علي رستميان»، يکي از اعضاي کميسيون اجتماعي مجلس به يکي از خبرگزاري‌ها اعلام کرد و گفت: «برخي از بند 3 ماده 48 قانون حمايت از خانواده، سوء‌استفاده کرده و با طلاق صوري حرمت خانواده را از بين مي‌برند تا درآمدشان افزايش پيدا کند.»
البته، اين اتفاق، ماجراي تازه‌اي نيست و در چند سال گذشته هم برخي خانواده‌ها براي معافيت فرزندانشان از سربازي به طلاق صوري، روي آورده بودند، به طوري که تا چند وقت، طلاق براي معافيت سربازي، تيتر اول رسانه‌هاي کشور بود.
با اين همه، «انوشيروان محسني بندپي»، رئيس سازمان بهزيستي کشور، اين موضوع را تکذيب مي‌کند و مي‌گويد: «سازمان بهزيستي کشور تا پايان سال 95، به هر زن سرپرست خانوار 53 هزار تومان پرداخت مي‌کرد که اين رقم در حال حاضر، به 168 هزار تومان رسيده است. به همين علت، طلاق صوري براي دريافت اين مبلغ منطقي نيست.»
وي مي‌افزايد: «در گذشته، برخي از خانواده‌ها براي معافيت از سربازي دست به طلاق صوري مي‌زدند اما به عقيده من، رواج طلاق صوري براي دريافت مستمري منقطي نيست. چراکه هيچ خانواده‌اي حاضر نيست آبروي خود را ببرد و تنها زندگي کند تا تنها، ماهانه 168 هزار تومان از بهزيستي دريافت کند.»
رئيس سازمان بهزيستي کشور درباره تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش سازمان بهزيستي، مي‌گويد: «حدود 210 هزار زن سرپرست خانوار از بهزيستي مستمري دريافت مي‌کنند که تحت پوشش بيمه تأمين اجتماعي قرار دارند. در مورد طلاق صوري خانواده‌ها براي دريافت مستمري هم نمي‌توان بدون بررسي قضاوت کرد. به همين علت، کساني که مدعي اين اتفاق هستند بايد مستندات خود را ارائه کنند تا بهزيستي اين موضوع را پيگيري کند.»

حبس و جزاي نقدي براي خانواده‌هاي متخلف!

رستميان، عضو کميسيون اجتماعي مجلس، با اشاره به جزاي نقدي و حبس براي خانواده‌هاي متخلف معتقد است، چون اين افراد به قداست و جايگاه خانواده لطمه مي‌زنند، قانونگذار بايد براي آنها مجازات سنگين درنظر بگيرد.
فاطمه عباسي مشاور امور بانوان رئيس سازمان بهزيستي نيز مي‌گويد: «تنها نمي‌توان به نظر يک نهاد در مورد مجازات متخلفان اکتفا کرد. به همين دليل، لازم است بعد از اثبات موضوع، نهادهاي مربوطه از جمله قوه قضائيه، در مورد مجازات متخلفان تصميم‌گيري کنند.»
وي مي‌افزايد: «بهتر است آقاي رستميان نماينده مردم سلسله و دلفان مجلس مستندات خود را در اين زمينه ارائه کند تا مشخص شود اين اتفاق توسط چه کساني و در چه استان‌هايي صورت گرفته است. عباسي در ادامه تأکيد مي‌کند که تمام زنان سرپرست خانوار کشور تحت پوشش سازمان بهزيستي قرار نمي‌گيرند و اين سازمان، تنها زنان کم بضاعتي را که توسط مددکاران تأييد شده باشند وارد چرخه حمايت مي‌کند.»
وي طلاق صوري براي کسب درآمد را غيرمنطقي مي‌داند و تأکيد مي‌کند: «اگر هم برخي از افراد دست به چنين کارهايي بزنند که من آن را بعيد مي‌دانم، اين مشکل مربوط به سازمان بهزيستي نمي‌شود. البته، در گذشته برخي براي معافيت سربازي به طلاق صوري، روي آورده بودند که با پيگيري مسئولان مربوطه، متوقف شد.»
وي درباره خدماتي که در دفتر زنان و خانواده بهزيستي به زنان سرپرست خانوار ارائه مي‌شود، مي‌گويد: «اهداي 15 ميليون تومان وام اشتغال بلاعوض و تأمين هزينه تحصيل مدرسه و دانشگاه فرزندان، از جمله خدماتي است که اين دفتر به زنان سرپرست خانوار کم بضاعت اعطا مي‌کند تا آنها مهارت‌هاي کافي براي توانمندسازي را ياد بگيرند.»

افزايش طلاق صوري براي مستمري را رد مي‌کنم

علي ساري يکي از اعضاي کميسيون اجتماعي مجلس هم معتقد است افزايش طلاق صوري خانواده‌ها براي دريافت مستمري از بهزيستي غيرمنطقي است. بنابراين، اين موضوع در جامعه به ندرت اتفاق مي‌افتد و نبايد آن را به کل کشور تعميم داد.
ساري با اشاره به اينکه ممکن است برخي خانواده‌ها مشکل اقتصادي داشته باشند اما هيچ کدام حاضر نيستند کانون خانواده را براي به دست آوردن اين پول ناچيز از بين ببرند، مي‌گويد: «مگر بهزيستي به جامعه هدف و افراد تحت پوشش خود چقدر مي‌دهد؟ به نظر من، هيچ خانواده‌اي حاضر نيست براي به دست آوردن اين پول ناچيز، با آبروي خود و خانواده‌اش بازي کند.»

برخورد با کساني که براي دريافت پول طلاق مي‌گيرند

فاطمه ذوالقدر عضو کميسيون فرهنگي مجلس هم با تأکيد بر اينکه اگر خانواده‌اي براي دريافت مستمري دست به چنين اقدامي زده، حتماً با او برخورد خواهد شد، مي‌گويد: «در کنار طلاق‌هاي واقعي، طلاق‌هاي صوري به‌عنوان يک راهکار براي گرفتن مستمري يا اخذ معافيت فرزند از خدمت سربازي توسط زوجين صورت مي‌گيرد که اين خود يک آسيب اجتماعي بسيار جدي است و کاملاً خلاف قانون است.»
وي با تأکيد بر اينکه، اين آسيب را نبايد صرفاً به پاي نقص در قوانين و مقررات يا فشار اقتصادي موجود نوشت، مي‌افزايد: «برخي آسيب‌ها برخاسته از اتخاذ و انتخاب ساده‌ترين راه‌ها براي برون رفت از مشکلات است. مشکلاتي که يقيناً مي‌پذيريم که فشار اقتصادي بر خانوارها آنها را به اين سمت و سو سوق داده است.»


seemorghcom/news
منبع: iran-newspaper.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

امنيت سايبري واتس‌اپ زير سوال رفت؟

بازار تقلب در معاينه فني خودرو‌ها داغ شد

اخاذي تلگرامي به خاطر ناکام شدن در خواستگاري

وزير ارتباطات: بابت فيلتر اينستاگرام نگران نباشيد

تغيير زمان برگزاري کنکور 98 تکذيب شد

آغاز روند جذب 5 هزار کارمند جديد از هفته آينده

فقر و معلوليت؛ علت بازماندن ايراني‌ها از تحصيل

مخالفت استانداري با پولي شدن تونل‌هاي تهران

پس از بخاري، کمبود توالت در مدارس معضل شد

فعلا بي‌خيال جاده چالوس شويد

دريافت هر کارت سوخت 10هزار تومان آب مي‌خورد

مانتوي جلو باز توطئه دشمنان است

کودکان گل فروش کرماني ناپديد شدند

وعده اتمام طرح‌هاي مسکن مهر تا پايان سال 98

پيش‌بيني کولاک و برف در 20 استان

خانه خرابي به کفش ملي هم رسيد

حناچي: پولي شدن تونل‌ها در حد يک نظريه است

ماجراي خريد و فروش مجازي دختران عراقي

منشا بوي نامطبوع تهران مشخص شد

ماجراي جنجالي يک زن افغان در متروي تهران+عکس

سيل و آبگرفتگي در 15 استان کشور

پرداخت عمده مطالبات معلمان تا پايان سال

5 تونل شهري تهران پولي مي‌شود

قابل توجه؛ عربستان کودک همسري را محدود کرد

جلوگيري از فيلترينگ کسب و کارهاي نوپا

حجاب نبود، بدتر از ترکيه بوديم

فراگير شدن رقص مائده بين دختران اينستاگرامي+عکس

لزوم پرداختن به مسائل جامعه و تربيت دانشجوي ماهر در دانشگاه‌ها

هواي 13 استان برفي و باراني مي‌شود

سرقت مسلحانه از آرايشگاه‌هاي زنانه

آموزش و پرورش کرمان: مجبوريم بچه‌ها را با وانت نيسان به کلاس ببريم!

بازار خودرو در انتظار شوک

مکارم شيرازي: عده‌اي مي‌خواهند مردم را مايوس کنند

براي دريافت کارت ملي هوشمند اقدام کنيد

تکميل ظرفيت از سال آينده حذف مي‌شود

بيلبورد ميدان وليعصر باز هم حاشيه‌ساز شد+عکس

آقازاده‌هاي متخلف در حوزه قاچاق معرفي مي‌شوند

بارش باران و احتمال آب‌گرفتگي معابر در 5 استان

نماينده بانه: ايران خودرو و سايپا آمريکايي شده‌اند؟!

جزئيات پرونده سرقت آرم‌ خودرو‌هاي لوکس

تکذيب معافيت سربازي از طريق ارائه مقاله ISI

استاندار تهران: بوي نامطبوع ربطي به فاضلاب ندارد

توزيع کارت طرح ترافيک سهميه‌بگيران

موافقت محيط زيست با انتقال آب خزر به سمنان

جلسات کميته فيلترينگ آنلاين برگزار مي‌شود

کدام استان‌ها بالاترين نرخ بيکاري را دارند؟

مصرف اينترنت داخلي سه برابر شد

هواشناسي: بارورسازي ابر‌ها بر کم آبي اثر ندارد

ترافيک روان در هراز و فيروزکوه

ماجراي يک بيلبورد جنجالي در تهران