آخرین اخبار

اينکه بگوييم 9 ميليارد دلار گم شده انگار رسماً مردم را به خيابان فرابخوانيم سياسي

اينکه بگوييم 9 ميليارد دلار گم شده انگار رسماً مردم را به خيابان فرابخوانيم

  بزرگنمايي:

چه خبر - 9 ميليارد دلار که هيچ، يک ريال هم گُم نشده

غلامعلي جعفرزاده ايمن‌آبادي، عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به انتشار اخباري درمورد «گُم شدن 9ميليارد دلار ارز دولتي 4200 توماني» در يک خبرگزاري اصولگرا و به نقل از يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس، اين مسائل را نادرست دانست و گفت: آن‌چنان که در اطلاعيه اخير بانک مرکزي هم مورد تاکيد قرار گرفته، واقعيت آن است که از مجموع حدود 11 هزار ميليارد ارز دولتي که در ماه‌هاي اخير تخصيص يافته، درباره تنها چيزي بيش از 2 ميليارد آن شفاف‌سازي دقيق شده و جزئيات نحوه تخصيص اين ميزان اعلام شده و درباره نحوه تخصيص باقي اين مبلغ که همان حدود 9 ميليارد دلار باشد، به جزئيات اطلاع‌رساني صورت نگرفته است.

اتفاقا نوبخت گزارشي بي‌سابقه از جزئيات تخصيص ارز به کميسيون بودجه مجلس ارائه کرد

وي با بيان اينکه اين جزئيات از فعاليت‌هاي اقتصادي زيرمجموعه‌هاي دولت در هيچ کشور ديگري در اين سطح گسترده رسانه‌اي نمي‌شود، خاطرنشان کرد: اتفاقاً آقاي نوبخت رييس سازمان برنامه و بودجه، روز سه‌شنبه همين هفته گذشته به‌همراه تعدادي ديگر از مسئولان اجرايي در جلسه کميسيون برنامه و بودجه مجلس حضور يافته و در اقدامي کم‌نظير جزئياتي دقيق از نحوه تخصيص اين 11 ميليارد دلار ارز دولتي به نمايندگان مردم ارائه کرد و واقعيت اين است که حتي يک دلار هم مفقود نشده است.

در گزارش نوبخت حتي بخشي از بودجه‌هاي امنيتي هم به اطلاع نمايندگان رسيد

اين عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تاکيد کرد: طبيعتاً برخي مسائل دفاعي و امنيتي وجود دارد که در هيچ کشور و دولتي اعلام نمي‌شود. اسناد و جزئيات اين گزارش در اختيار بنده و باقي اعضاي کميسيون برنامه و بودجه قرار دارد. جالب اين‌که اين مسائل معمولاً با اين جزئيات حتي به نمايندگان هم گفته نمي‌شد و اتفاقاً اين بار جزئياتي دقيق در اختيار مجلس قرار گرفته است و به‌جز جزئيات مربوط به هزينه‌کرد معمول کشور، حتي بخشي از جزئيات بودجه‌هاي مربوط به مسائل امنيتي‌تر نيز به اطلاع مجلس رسيد.

نبايد در تله فسادسازي آمريکا بيافتيم

نايب رييس فراکسيون مستقلين ولايي مجلس با اشاره به شرايط خاص و حساس کشور و فشارهاي خارجي براي تضعيف دولت و نيز برخي نارسايي‌هاي داخلي، يادآور شد: ما نبايد ذهن مردم را مخدوش کرده و در تله فسادسازي آمريکا بيافتيم. اين واقعيت نيست که همه اجزاي دولت را فساد فراگرفته و همه به فکر خود هستند. اين سياست‌هاي آمريکا است که به‌دنبال تلقين اين است که سر مردم کلاه رفته است.
نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: هرگز نمي‌گويم که هيچ فسادي در کشور وجود ندارد و حرفم اين نيست که همه امور بر وفق مراد است. بنده به نمايندگي از مردم به برخي معضلات انتقاد دارم و معتقدم مفاسدي نيز وجود دارد اما اين سطح از مفاسد در هر کشور و سيستمي وجود دارد. علاوه بر آن مي‌پذيرم که شايد به‌خاطر برخي مشکلات و فشارهاي اقتصادي، ميزان فساد در کشور ما بيشتر است اما اين‌که بگوييم ناگهان «9 ميليارد دلار در کشور گُم شده» و اين تصور را ايجاد کنيم که «هيچ نظارتي وجود ندارد»، کاملاً نادرست و دور از واقعيت است.

قرار نيست همه مسائل را به بهانه شفاف‌سازي افشا کنيم

جعفرزاده ايمن‌آبادي با اشاره به شرايط خاص کشور و قرار گرفتن در يک «جنگ اقتصادي»، گفت: شايد حتي برخي اين فضاسازي‌هاي رسانه‌اي براي آن است که ما دست‌مان را به‌طور کامل رو کنيم و متعاقباً حتي بخش خصوصي خودمان را در معرض خطر قرار دهيم. ما نبايد دست‌مان را رو کنيم.
وي خبرنگار ايلنا را خطاب قرار داد و گفت: باتوجه به اين‌که خبرنگاران امين حاکميت و مردم هستند، حاضرم جزئيات اسنادي که از طريق رييس سازمان برنامه و بودجه در اختيار کميسيون بودجه مجلس قرار گرفت، در اختيار شما به نمايندگي از اصحاب رسانه قرار دهم و شما صحت و کذب ادعاي ما را به اطلاع مردم برسانيد. واقعيت اين است که ما قادر به افشاي همه اين جزئيات نيستيم و قرار هم نيست چنين کنيم.

9 ميليارد دلار که هيچ، يک ريال هم گُم نشده است

عضو کميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس بار ديگر خاطرنشان کرد: آن‌چه در اين مقطع بايد بر آن تاکيد کنم اين است که حتي 9 ميليارد دلار و حتي يک دلار که هيچ، يک ريال هم گُم نشده است. کشور درگير يک جنگ اقتصادي سخت است و امروز سعي مي‌کنند با جوسازي رسانه‌اي ما را وادار کنند که به بهانه شفاف‌سازي، اين جزئيات را افشا کنيم و طبيعتا‌ً ما نبايد در راستاي خواست آن‌ها اقدام کنيم. دولت آمريکا و پنتاگون هم در همه امور شفاف نيست و بسياري از مسائل را تحت عنوان موضوعات امنيتي مسکوت نگاه مي‌دارد.

تمامي متخلفاني که در فساد 2 تا 3 ميلياردي نقش داشتند‌، شناسايي شده‌اند

او گفت: دولت بايد تا حد امکان شفاف عمل کند. ضمن آن‌که کسي منکر مشکلات اين بحث نيست و به هر حال تخلفاتي هم انجام شده است. اتفاقاً حدود 2 تا 3 ميليارد تومان از اين مبلغ مورد سوءاستفاده قرار گرفت که هم‌اکنون همه شرکت‌هاي متخلف در حوزه گوشي تلفن‌همراه، ارزاق و ... شناسايي شده‌اند و دادگستري و قوه قضاييه نيز به‌خوبي مشغول برخورد با متخلفان است.

عملکرد بسيار مثبت رسانه‌ها مانع از تخلفات و مفاسد است

نماينده مردم رشت با اشاره به پشت سر گذاشتن روز خبرنگار، يادآور شد: معتقدم به دليل عملکرد بسيار بسيار خوب و دقيق رسانه‌ها در ماه‌ها و سال‌هاي اخير شرايطي ايجاد شده که خوشبختانه همه خوف دارند که اگر قدمي اشتباه بگذارند، با رسانه‌ها درخواهند افتاد. رسانه‌ها اميدوارم با همين هوشياري ناظر عملکرد مسئولان باشند.
اين نماينده مجلس با لحني توام با کنايه و مزاح گفت: امروز خوشخبتانه يا متاسفانه، مسئولان ما چندان ترسي از خدا ندارند اما از مردم و رسانه‌ها مي‌ترسند.
عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: در حالي اين اخبار بي سند منتشر مي‌شود که شايد ميزان آن هم به‌روشني براي همه مردم مشخص نباشد. براي اين‌که درک دقيقي از اين ميزان از بودجه داشته باشيم بد نيست بدانيم که درآمد نفت کشور به‌طور سالانه حدود 27 تا 30 ميليارد دلار است و 9 ميليارد دلار چيزي در حدود يک سوم درآمد نفت کشور ناگهان گُم شده است؛ اين حرفي بي‌حساب است.
جعفرزاده ايمن‌آبادي در پايان تصريح کرد: بي‌تعارف اگر بگوييم که مثلاً 9 ميليارد دلار يا يک سوم درآمد نفت کشور ناگهان مفقود شده مثل اين است که رسماً مردم را به خيابان فرابخوانيم. واقعيت اين است که اين مسئله حقيقت ندارد.


seemorghcom/news
منبع: ilnanews.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

محکوميت حبس نسرين ستوده قطعي شد

توضيح درباره پرونده طاهري، سيف و سعيد قاسمي

نيرو‌هاي «سنتکام» تروريست اعلام مي‌شوند

ائتلاف دو شهردار غيرپاسخگو براي انتخابات 1400

سمت جديد فرمانده سابق سپاه

توافق ايران و پاکستان در مبارزه با تروريسم

محمد خاتمي: قطعا رفع حصر به نفع نظام است

آمريکا معافيت نفتي ايران را تمديد نمي‌کند

شکايت نمايندگان لرستان و خوزستان از وزير نيرو

کنايه به طراحان تحريم آيفون؛ از خودتان شروع کنيد

سردار سلامي به فرماندهي کل سپاه منصوب شد

روحاني: امسال مثل سال 57 سالي پر نعمت بود

حملات ارتش اسرائيل به نوار غزه

تماس تلفني ترامپ با فرمانده ارتش ملي ليبي

صديقي: به جهنم که تحريم‌ها تشديد مي‌شود

رئيسي: مردم نگران جبران خسارات سيل نباشند

روحاني: توهين به سپاه، توهين به مردم ايران است

رويترز: آمريکا، تحريم‌هاي ايران را کاهش مي‌دهد

پژمانفر: وزير ارتباطات استيضاح شود

رئيس‌جمهور پيشين پرو خودکشي کرد

تقدير رهبر انقلاب از اتحاد ارتش و سپاه

دادستاني: چاره‌اي نباشد، اينستاگرام را فيلتر مي‌کنيم

ضرغامي: روحاني من را فيلتر کرده است

اسامي فرماندهان تروريست سنتکام اعلام مي‌شود

اعتراض ايران و 7 کشور به اقدامات آمريکا

آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند

ظريف با بشار اسد ديدار کرد

ترامپ باز هم کنگره را دور زد

انهدام تيم تروريستي در سيستان و بلوچستان

ماجراهاي تقابل ازغدي و ضرغامي با روحاني

وکيل احمدي‌نژاد: از عباس اميري‌فر شکايت مي‌کنيم

آمريکا اقدام خصمانه عليه سپاه را رسمي کرد

وضعيت پرونده نرگس محمدي، ستوده و زاغري

صف‌ بنزين در سوريه به خاطر تحريم نفت ايران

داماد روحاني: نه پدرم ژن خوب بوده نه خودم!

ماجرايي که روحاني را عصباني کرد

تقاضاي وام 18ميليارد دلاري ايران صحت ندارد

درخواست اعدام مرسي به اتهام جاسوسي براي سپاه

ظريف: آماده همکاري با فرانسه هستيم

ترامپ: ما نباشيم، ايران دو هفته‌اي رياض را مي‌گيرد

عراقچي: پاريس فوراً شفاف‌سازي کند

محکوميت دختر خيابان انقلاب به يک سال حبس

فريدون به کريمي‌قدوسي: فايل صوتي را منتشر کن

تاکيد نامزد انتخابات آمريکا بر بازگشت به برجام

ادعاي حمله اسرائيل به پايگاه ايراني در سوريه

سردار سلامي: ترامپ هيچ غلطي نمي‌تواند بکند

تغيير رويکرد روس‌ها در قبال ايران در سوريه

وزير احمدي‌نژاد: مجلس آينده متحول مي‌شود

متهم پرونده پتروشيمي: مرجان معتقد و محجبه بود

«اون» به ترامپ اولتيماتوم داد