آخرین اخبار

تخفيف 50 توماني به ازاي خريد هر کيلو بار بدون کيسه پلاستيکي اقتصادي

تخفيف 50 توماني به ازاي خريد هر کيلو بار بدون کيسه پلاستيکي

  بزرگنمايي:

چه خبر - تخفيف 50 توماني به ازاي خريد هر کيلو بار بدون کيسه پلاستيکي

عبدالحسين رحيمي مدير عامل ميادين ميوه و تره بار شهر تهران در نشست امروز پنج‌شنبه در خصوص 21 تيرماه - روز بدون نايلکس، گفت: شوراي اسلامي شهر تهران در سال 1388 به عنوان نهاد قانون‌گذار تکليفي را برعهده شهرداري تهران گذاشت تا نسبت به تغيير الگوي مصرف در کيسه‌هاي پلاستيکي تغييرات جدي را ايجاد کند که برهمين اساس شهرداري بايد با همکاري ستاد محيط زيست و ديگر دستگاه‌هاي ذيربط نسبت به اين تغيير الگو اقدامات جدي را انجام مي‌داد.
از آن سال به بعد در ميدان مرکزي ميوه و تره‌بار شهر تهران واحد توليد نايلکس شکل گرفت که اين واحد اقدام به توليد کيسه‌هاي تجديدپذير کرد؛ به شکلي که در ابتدا تنها 20 درصد از مصرف بازارهاي ميوه و تره‌بار از اين واحد بود، اما خوشبختانه امروز 100 درصد نايلکس‌ها توسط اين واحد توليد مي‌شود.
مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران ادامه داد: نايلکس‌هاي توليدي اين واحد تجديدپذير هستند و در بازارهاي ميوه و تره‌بار مورد استفاده قرار مي‌گيرند. در حال حاضر 50 درصد نايلکس استفاده شده در تمامي ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران تجديدپذير و 50 درصد مابقي پايه گياهي هستند.
رحيمي با اشاره به 21 تيرماه روز بدون نايلکس تاکيد کرد: شهروندان نقش مهمي در زمينه کاهش مصرف پلاستيک در کشور دارند. متاسفانه در سال 2014، 300 ميليون تن انواع ظروف پلاستيکي در جهان توليد شده که کشور ما جزو 10 کشور نخست در استفاده از ظروف پلاستيکي بوده و در حقيقت شهروندان کشور ما سه برابر بيشتر از ميانگين جهاني مصرف پلاستيک دارند که شاخص بسيار نگران‌کننده‌اي است.
اخيرا در جهت الگوهاي تشويقي اقدامي در سازمان ميادين ميوه و تره‌بار شکل گرفته که اگر شهروندان به ازاي هر کيلو باري که از ميادين خريداري مي‌کنند از کيسه‌هاي پلاستيکي استفاده نکنند، به آنها به ازاي هر کيلو، 50 تومان تخفيف داده مي‌شود.
مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران در تشريح جزييات طرح تخفيف عدم استفاده از کيسه‌هاي پلاستيکي گفت: اين طرح از ابتداي خردادماه در تمامي ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران اجرايي شده است که به ازاي هر کيلو بار خريداري شده توسط شهروندان در صورت عدم استفاده از کيسه‌هاي پلاستيکي تخفيف 50 توماني داده مي‌شود.
با توجه به افزايش قيمت نايلکس بهره‌بردارها در ميادين راغب هستند که در اين طرح مشارکت جدي داشته باشند ضمن آنکه اگر شهروندان از کيسه‌هاي پارچه‌اي استفاده کنند و همزمان توليد اين کيسه‌ها با توليد باکيفيت مناسب انجام شود، مي‌توانند چندين بار اين کيسه‌ها را بعد از شست‌وشو استفاده کنند.
رحيمي در خصوص عرضه کيسه‌هاي پارچه‌اي به شهروندان در ميادين ميوه و تره‌بار گفت: امکان عرضه کيسه‌هاي پارچه‌اي به صورت رايگان با توجه به هزينه‌اي که در بر دارد براي شهرداري تهران امکان‌پذير نيست و از سوي ديگر شهرداري نمي تواند به شهروندان خريد اين کيسه‌ها را تحميل کند، لذا عرضه اين کيسه‌ها در بازارهاي ميوه و تره‌بار انجام نشده است. لذا ما از سياست‌هاي تشويق و ترغيب براي مشارکت شهروندان در بهره‌گيري از کيسه‌هاي پارچه‌اي استفاده کرده‌ايم.
مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره‌بار شهر تهران در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با تاکيد بر اين‌که ظرف هفت سال گذشته سعي شد با بهره‌گيري از سياست‌هاي تشويق و ترغيب و برگزاري روز بدون نايلکس، مشارکت شهروندان را در اين حوزه جذب کنيم، اضافه کرد: در حال حاضر تمامي نايلکس‌هاي ارائه شده به مردم در بازارها تجديدپذير هستند، اما ما بايد به سمت عدم استفاده از نايلکس‌ها حرکت کنيم.
جعفري - قائم مقام مرکز مديريت محيط زيست شهرداري تهران - نيز در بخش ديگري از اين نشست خبري با تاکيد بر اين‌که 100 درصد اهداف مصوبه شوراي اسلامي شهر تهران در تغيير الگوي مصرف نايلکس‌هاي پلاستيکي محقق شده است، افزود: متولي بهداشت کشور وزارت بهداشت است، در حالي که هيچ ممنوعيتي براي کيسه‌هاي پلاستيکي در نانوايي‌ها اعمال نشده است. اين در حالي است که کيسه‌هاي پلاستيکي در نانوايي‌ها با حرارت بالا سروکار دارند و مستقيما بر سلامت انسان‌ها تاثير مي‌گذارد، اما در ميادين ميوه و تره‌بار بيشتر مباحث زيست محيطي مدنظر است. لذا بايد همه دستگاه‌ها در تغيير الگوي کيسه‌هاي پلاستيکي مشارکت داشته باشند.


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

گران‌ترين منطقه تهران؛ متري 22 ميليون تومان!

لاريجاني: وام ارزان در اختيار سيل‌زدگان قرار گيرد

صادرات، پياز را کيلويي 11 هزار تومان کرد

بازار مسکن در سال 98 به کدام سو مي‌رود؟

امکان بازنگري در مزد کارگران متناسب با نرخ تورم

قيمت سکه در آخرين روز سال 97

افزايش 15 درصدي نرخ حق بيمه شخص ثالث

زمان واريز سود آخرين گروه مشمولان سهام عدالت

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/28

حداقل دستمزد 408 هزارتومان افزايش يافت

قيمت مرغ در بازار 47 درصد بالاتر از نرخ مصوب!

200 هزار تومان‌هاي کارمندان دولت چه شد؟

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/27

گران‌فروشي با استقبال مردم افزايش مي‌يابد

امکان توزيع گوشت سهميه‌اي بر بستر کارت بانکي

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/13

امکان برداشت از عابربانک‌ها تا 500 هزار تومان

شيريني شب عيد گران نمي‌شود

دور جديد کاهش قيمت ارز در بازار کليد خورد

قيمت خودرو‌هاي داخلي در بازار

شکر را گران‌تر از کيلويي 4200 تومان نخريد

پاسخ جهرمي به اعتصاب موبايل‌فروشانِ تبريز

بازار بي‌توجه به ستاد تنظيم بازار؛ مرغ 15 هزار تومان!

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/14

قيمت انواع شيريني در آستانه نوروز

خانه گران نمي‌شود

قيمت خودرو‌هاي داخلي در بازار امروز 15 اسفند ماه

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/15

دلار گران شد؛ افزايش تقاضا در بازار ارز

تعطيلي 46 وب‌سايت فروش بليت هواپيما

يارانه نقدي 20 اسفند واريز مي‌شود

کاهش قيمت 1 تا 5 ميليوني خودرو‌هاي داخلي

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/16

پيش‌بيني ثبات قيمت موبايل در سال 98

جزئيات مصوبه جديد دولت درباره وام مسکن

مشترکان پرمصرف رصد مي‌شوند

دليل رفت و برگشت مداوم قيمت دلار

افزايش پلکاني ماليات مشمول حقوق‌ بالا مي‌شود

قيمت موبايل باز هم کاهش مي‌يابد

شوراي نگهبان، افزايش حقوق کارمندان را تائيد کرد

قيمت مرغ به 16 هزار تومان رسيد

افزايش قيمت خودرو‌هاي سايپا ادامه دارد

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/18

قيمت انواع گوشت، مرغ و ماهي در بازار

قيمت آجيل در آستانه عيد نوروز

بليت نوروزي قطار گران نمي‌شود

انجمن ا.بازار: مردم خريد نکنند تا مشکل حل شود

ميزان افزايش حقوق کارمندان در سال 98

توزيع بن‌کارت کالا براي کارگران

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/19