آخرین اخبار

برده‌داري در جنوبِ تهران اجتماعي

برده‌داري در جنوبِ تهران

  بزرگنمايي:

چه خبر - مهمان‌نوازي از کودکان زباله‌گرد

عبدالله 18 سال و فتح الله 16سالش بود. اما نه چهره‌ي آنها و نه دست‌هاي پر پينه‌شان شبيه به 16 -18ساله‌ها بود. دنياي 18سالگي عبدالله، نه کلاس کنکور داشت، نه دانشگاه و نه روياي‌هاي پر آب‌وتاب آينده. کارگران روزمرد مرکز بازيافت زباله بودند و دغدغه‌هاي روزمره‌شان، بيرون کشيدن نان خود و خانواده‌شان از ميان انبوه زباله‌هاي تهران شده بود. چشم‌هاي سبز فتح الله در ميان چهره‌ي آفتاب سوخته و تيره‌اش برق مي‌زد، با اين حال پلک‌هاي افتاده‌اش از کابوس‌هايي که در بيداري هر روز مي‌ديد، روايت مي‌کرد.
4 کيلومتر مانده بود تا به مرکز بازيافت برسيم اما بوي تعفني که در فضا بود، چيز ديگري مي‌گفت. آفتاب تند ظهر تابستان و بوي تپه‌هاي زباله حتي از آن فاصله نفس کشيدن را سخت مي‌کرد. هرچه نزديک‌تر مي‌شديم شدت بو بالا مي‌رفت و هجمه مگس‌ها آزاردهنده‌تر مي‌شد. تمامي اين‌ها و بي‌روح و بي‌رنگ بودن منطقه مسکوني کهريزک، تهران را برايت عجوزه‌اي مي‌کند که آن بالا چهره‌اش را به رنگ و لعاب؛ بزک مي‌کنند غافل از اينکه تهران اين پايين هر ثانيه با درد و رنج چه مي‌زايد.

مهمان‌نوازي از زباله‌گردها

فتح‌الله نزديک به دو ماه مي‌شد که از قندهار به تهران آمده بود. هنوز نمي‌توانست فارسي را خوب صحبت کند. براي همين عبدالله، زبانش شد. دو هم‌خانه‌اي که بيش از نيمي از روز را کارگران مرکز بازيافت زباله مي‌شدند و مابقي روز نگهبان يک گلخانه در کهريزک بودند. نوبتي شب‌‌ها هم شيفت مي‌دادند.
عبدالله مي‌گويد: دو هفته پيش نگهبان نمي‌گذاشت فتح‌الله به خاطر اينکه افغانستاني‌ست، وارد مرکز بازيافت شود. فقط فتح‌الله نبود. خيلي از بچه‌ها را دستبند فلزي زدند. بچه‌ها تمام روز در حياط بودند. هرازگاهي از اين کارها مي‌کنند. بعضي وقت‌ها هم پليس مي‌آيد و ما را به مجبور مي‌کند به افغانستان برگرديم. ولي ما باز سه ميليون مي‌دهيم و به ايران برمي‌گرديم. آخر کشور ما چيزي براي زندگي کردن ندارد.
دو هفته پيش فتح‌الله را تصور کردم. دستبندهاي فلزي که در غربت به دستش بسته‌ شده و مادر و پدري که نبودند تا حامي‌اش باشند. آن دستبندها و بوي زباله‌ها در فضاي باز، با مغز استخوان و روح 16ساله‌اش چه کرد‌ه‌اند؟
عبدالله مي‌گويد: ما از ساعت 8 صبح تا 6 عصر اينجا پلاستيک‌ها را جمع مي‌کنيم. کوچکترين‌مان 13 سال دارد. بعضي از بچه‌ها به خاطر مريضي‌هايي که مي‌گيرند، مي‌ميرند. من دو سال است که اينجا کار مي‌کنم اما باز بعضي وقت‌ها نگهبان نمي‌گذارد به داخل مرکز بازيافت بروم‌. من و بچه‌هاي شبيه به من؛ از ديوار بالا مي‌رويم و داخل مي‌شويم.
زير گوش شهرداري تهران، نوجوانانِ اتباع توسط پيمانکاران به‌کار گرفته مي ‌شوند. اين درحالي‌ست که قانون کار ايران اتباع غيرقانوني را در محيط کار پوشش نمي‌دهد. حداقل قانون قابل اجرا حق شهروندي است. با اين حال اين نوجوانان از حداقل حقوق شهروندي هم محرومند.
شرايط کاري کودکان زباله‌گرد با توجه به سن و سالشان، عدم تهيه‌ي وسايل بهداشتي مورد نياز از طرف پيمانکار، ساعت کاري بيش‌ازحد معمول و از همه مهم‌تر رفتار نامناسب با کودکان زباله‌گرد مشغول در مراکز بازيافت، بي‌شباهت به برده‌داري‌هاي سده‌هاي 17 تا 19 آمريکا نيست.
کارفرما به کارگران روزانه 36 هزار تومان دستمزد در ازاي 10 ساعت کار سخت مي‌دهد. به بهانه‌ي روزمزد بودن و نداشتن کارت هويت با کارگران قرارداد نمي‌بندد. براي همين هيچ‌کس آنجا حتي با وجود داشتن کار سخت بيمه نمي‌شود. نداشتن بيمه‌هاي درماني درحالي‌ست که کارگران بازيافت روزانه ممکن است بر اثر گاز گرفتن حيوانات موزي مانند موش به کزار يا به دليل «خراش‌هاي پوستي» با سرنگ‌هاي خوني به ايدز مبتلا شوند. کارگران حاضر در مرکز بازيافت به دليل شرايط زندگي نامساعد هر روزِ هفته کار مي‌کنند. اين شرايط کاري، بدن‌هاي کوچک کودکان زباله‌گرد را تحليل مي‌برد.
عبدالله مي‌گويد: کارفرما به ما هر ماه يک دستکش مي‌دهد ولي ماسک نمي‌دهد. اگر دستکش پاره شود، تا ماه بعد دستکش نداريم. يک روزهايي به ما مي‌گويند بو مي‌دهي، کفشت پاره است، بچه‌اي، ريش داري. با اين‌ها بهانه مي‌آورند تا نگذارند داخل شوم.

پاسکاري زندگي زباله‌گردها در بين سازمان‌ها

اين مراکز زير نظر شهرداري است اما شهرداري خودش به طور مستقيم وارد عمل نمي‌شود و آن را به دست پيمانکار سپرده است. به همين دليل مسووليتي هم در مقابل کودکان زباله‌گرد و شرايطي که بر آن‌ها تحميل مي‌شود، نمي‌پذيرد و زندگي پردرد اين کودکان در بين شهرداري و پيمانکاران مدام دست به دست مي‌شود. با تمام شواهدي که حاکي از بيماري‌هاي سخت و حتي مرگ برخي از اين کودکان به دليل کار در اين محيط‌هاست. از سوي ديگر وزارت بهداشت به وضعيت بهداشت و سلامتشان رسيدگي نمي‌کند..
محيط‌هاي بازيافت زباله براي اين کودکان تجربيات روزانه‌ي پرخشم و خشونتي را ايجاد مي‌کند؛ کودکان و نوجواناني که در سن رشد و هويت‌يابي هستند. اين «محيط رشدي» گاهي آن‌ها را در کنار خطرهاي زيستي و بهداشتي يا به افسردگي و اضطراب مبتلا مي‌کند و گاه تمام خشونت تجربه‌شده به‌صورت‌هاي گوناگون دربزرگسالي آن‌ها به جامعه بازمي‌گردد. جامعه‌اي که با يک برچسب بزهکار و اوباش، کار را خاتمه مي‌دهد.
زير چشم بچه‌ها هاله‌ي سياه؛ خط انداخته بود. کابوس‌هاي شبانه عبدالله و فتح‌الله يک شبه تعبير شده بود. در جنگ‌هاي افغانستان يک کودک در جان هر دو نفرشان کشته شده بود. حالا هر دو مردي بالغ بودند که از دنياي بزرگترها، ترس و رنج دمادم را بر پيشاني نشان داشتند.


منبع: ilna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

فيلتر توييتر و اينستاگرام!

تجاوز مرد شرور به 11 پسر نوجوان

دود غليظ سه شهر خوزستان را به تعطيلي کشاند

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا سه شنبه 97/05/2

ماجراي تلخ طلاق مادران براي معافيت فرزندانشان از سربازي

آغاز طرح بيمه تکميلي رايگان 900 هزار راننده کاميون از امروز

جوان: مدير شبکه شدن علاوه بر انقلابي بودن تخصص هم مي خواهد

مصدومان زلزله سيرچ کرمان به 95 نفر رسيد

پايان فاميل بازي در شهرداري تهران!؟

استاندار کرمانشاه: تعداد مصدومان زلزله به 287 نفر رسيد

آمار مصدومان زلزله «تازه‌آباد» به 156 نفر رسيد

کاشت چمن در تهران ممنوع شد

قاچاقچيان مشهور شيشه در تهران به دام پليس افتادند

از م.م بالاترين وثيقه اخذ شده/ الف.ع از طرف صداوسيما قرارداد بست

چون پسرها کلاهشان را براي احترام برداشتند دخترها فکر کردند بايد حجابشان را بردارند!

برنامه قطعي برق امروز 31 تيرماه تهران اعلام شد+جدول

سرلشگر باقري: اطلاعات متقني از تهديد نظامي آمريکا عليه ايران وجود دارد

اعدام 2 قاتل کودکان مشهدي صبح امروز در ملاء عام+عکس

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا دوشنبه 97/05/1

واکنش جهرمي به فيلترينگ اينستاگرام: مگر من مسئول فيلترينگ هستم!

فروش خاک به خارج از کشور!

25 مصدوم به دنبال زلزله در تازه آباد کرمانشاه

کيهان:فساد موسسه ثامن الحجج بسيار بزرگتر از پرداخت پول به يکي دو سلبريتي است

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا يکشنبه 97/04/31

مجوز مربيگري مربي متجاوز شيرازي از پيش باطل شده بود

برنامه قطع برق امروز 30 تيرماه در تهران+ جدول

اينجا «سرطان» مي کارند+تصاوير

نظريات ذهن خطرناک «ابراهيم فياض»

بازداشت مسافر فحاش مترو

دليل سقوط "هواپيماي ATR تهران-ياسوج" اعلام شد

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا شنبه 97/04/30

اجراي 2 طرح ترافيکي ويژه از فردا در پايتخت

اطفاي حريق در هورالعظيم منتظر مجوز عراقي هاست

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا جمعه 97/04/29

کيهان: اگرباران نمي‌آمد،خانم پرزيدنت توپ جمع کن ها را هم ماچ مي کرد

قتل فجيع برادران دو قلو در زاهدان!

ماجراي وجود 100 هزار نيروي مازاد در آموزش و پرورش

سقوط رتبه تلگرام در ايران و جهان

جزئيات دستگيري سارق مسلح بانک ملي

محکوميت 2 تن از اعضاي گروه تروريستي داعش در کرمان

قطعي برق "قوز بالا قوز" نانوايي‌هاي کرمانشاه شده است

تجاوز يک مربي ورزشي به يک نوآموز در شيراز

سرقت مسلحانه از بانک ملي و داستان جالب دستگيري سارق+تصاوير

وکيل مدافع قربانيان اسيدپاشي هاي اصفهان: پرونده مختومه شد

پيش بيني وضعيت هواي تهران و ايران براي فردا پنجشنبه 97/04/28

ماجراي 2 کودک که ربوده و امعاء و احشاءشان تخليه شد و... صحت ندارد

بازداشت 30 تروريست مسلح در آشوب‌هاي اخير خرمشهر

حداکثر قيمت قبر در بهشت زهرا چقدر است؟

عذرخواهي وزير نيرو به خاطر قطعي برق

258 نفر در رابطه با حوادث 96 محکوم شدند