آخرین اخبار

پمپئو: آمريکا براي مقابله با تهديد ايران درباره تنگه هرمز سناريوهايي دارد جهان

پمپئو: آمريکا براي مقابله با تهديد ايران درباره تنگه هرمز سناريوهايي دارد

  بزرگنمايي:

چه خبر - واکنش وزير خارجه آمريکا به تهديد ايران درباره بستن تنگه هرمز

مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا در گفت‌وگو با اسکاي نيوز عربي مدعي شد که آمريکا براي مقابله با تهديدات اخير ايران و اشاره تلويحي به بستن تنگه هرمز و تعطيل کردن کشتيراني بين‌المللي سناريوهايي دارد.
وي مدعي شد: همه چيز با رفتار نامناسب ايران و شليک موشک از يمن به تمام کشورهاي حاشيه خليج (فارس) آغاز شد بنابراين سياست آمريکا به دنبال مقابله با اين امور است.
در رابطه با اين تهديدات لازم است تمام دنيا بداند که آمريکا ملزم به محافظت از خطوط کشتيراني و صادرات نفت به تمام جهان است، آمريکا از دهه‌ها پيش به اين امر پايبند بوده و به پايبندي خود ادامه مي‌دهد.
وزير خارجه آمريکا با طرح اين ادعا که ايران در برخي کشورهاي منطقه از جمله يمن، عراق، لبنان و سوريه بي‌ثباتي ايجاد مي‌کند، گفت: ما شرکايي فوق‌العاده همچون امارات، عربستان، بحرين و ديگر کشورها را داريم که به دنبال مقابله با اقدامات ايران هستند. ما به دنبال مقابله با حوثي‌ها (انصارالله) در يمن و حزب‌الله در لبنان و سوريه هستيم.
وي در رابطه با يمن، گفت: آمريکا به همراه امارات و عربستان به دنبال کاهش خطرات ايران در يمن است و عمليات قاچاق سلاح از ايران به منطقه را کشف کرده است.
مايک پمپئو مدعي شد: شبه نظاميان شيعه در عراق و سوريه به دنبال ضرر زدن به شهروندان عادي هستند بنابراين ما به دنبال برخي اقدامات هستيم و از مهم‌ترين اقداماتي که اکنون روي آن تمرکز داريم محروم کردن ايران از توان مالي است که به وسيله آن به رفتارهاي نامناسب خود ادامه مي‌دهد. اين اقدامات سلسله گسترده‌اي از تحريم‌ها است که ملت ايران را هدف قرار نمي‌دهد بلکه هدف آن قانع کردن ايران در رابطه با اينکه رفتارهاي شرورانه آنها غيرقابل قبول است و در نتيجه آن هزينه زيادي بايد پرداخت کند.
وي با اشاره به اينکه آمريکا و کشورهاي اروپايي به دنبال برنامه‌اي جديد براي توقف برنامه هسته‌اي ايران هستند، مدعي شد: واشنگتن از همان ابتدا مي‌دانست که توافق هسته‌اي ايران راهي براي دستيابي به سلاح هسته‌اي است و با آن مقابله خواهد کرد.
اين مقام آمريکايي مدعي شد که ايران بايد بداند که اقتصاد آن بهبود نخواهد يافت مگر اينکه اين کشور به يک کشور عادي تبديل شود.
وي با بيان اينکه آمريکا براي تضمين پايبندي جهان به اجراي تحريم‌ها عليه ايران فعاليت خواهد کرد، افزود: دستيابي به نفت ايران بعد از چهارم نوامبر نقض تحريم‌هاي آمريکا به شمار مي‌رود.
وي در رابطه با سوريه و حضور نيروهاي ايراني در آن کشور مدعي شد: ايران بايد از سوريه خارج شود، آنها کاري براي انجام دادن در آنجا ندارند، دليلي براي ماندن آنها در سوريه وجود ندارد، ايران به مدت طولاني در آنجا نفوذ داشت، نيروهاي ايراني بايد سوريه را ترک کنند.
حسن روحاني، رئيس‌جمهور ايران روز سه شنبه گذشته در سفر به سوئيس در ديدار با گروهي از ايرانيان مقيم سوئيس با اشاره به سخنان مقام‌هاي آمريکايي در مورد تلاش براي قطع صادرات نفت ايران هشدار داد: اصلا معني ندارد که نفت ايران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. نفت ايران صادر نشود، نفت کل منطقه صادر نمي‌شود. اگر شما مي‌توانيد، اين کار را انجام دهيد تا نتيجه آن را ببينيد.
سردار محمدعلي جعفري، فرمانده کل سپاه با اشاره به مواضع قاطعانه رئيس‌جمهور برابر شيطنت اخير آمريکايي‌ها در طراحي تحريم‌هاي جديد نفتي عليه ايران نسبت به عملي شدن آن در صورت لزوم ابراز اميدواري و بر همراه بودن آحاد مردم و مسئولين نظام در اين زمينه تاکيد کرد:يقينا، در شرايط محتمل با عملي شدن مواضع اخير مسئولين اجرايي کشور که در حال پيش گرفتن رويکرد و نگاه انقلابي در صحنه نبرد امروز با دشمن به ويژه آمريکاي مکار و جنايتکار هستند ، مي‌توان به دشمنان فهماند که استفاده از تنگه هرمز براي همه و يا براي هيچ‌کس چه معنا و مفهومي مي‌تواند داشته باشد.
همچنين سردار قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس جمهوري اسلامي اسران در پيامي به حسن روحاني گفت: آنچه از فرمايشات حضرتعالي در رسانه‌ها منعکس شد، مبني بر اينکه اگر نفت جمهوري اسلامي ايران صادر نشود، تضميني براي صدور نفت کل منطقه نمي‌باشد و بيانات بسيار ارزشمندي که در موضع جمهوري اسلامي ايران نسبت به رژيم صهيونيستي فرموديد، مايه مباهات و افتخار است.
ادعاي کشف سلاح ايراني در يمن درحالي مطرح مي شود که بهرام قاسمي،سخنگوي وزارت خارجه ايران در رابطه با مساله حمايت تسليحاتي از يمن اعلام کرده است: ما هيچ‌گونه ارتباط تسليحاتي با يمن نداريم، يمن در محاصره است و چنين امکاني در کل وجود ندارد در غير اين‌صورت ايران به قدري شهامت دارد که چنين اقدام و سياستي را اگر داشته باشد اعلام کند؛ آنچه امروز در دستان مردم يمن است سلاح‌هايي است که از دولت‌هاي قبل در پادگان‌ها وجود داشته، امروز مشاهده مي‌کنيم يمن براي آنکه در مقابل تجاوز و حملات بي‌امان از خود محافظت کند به سراغ تکنيک‌هاي دروني رفته و اين طبيعي است.
علي اکبر ولايتي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل پيش از اين تاکيد کرده است: جمهوري اسلامي ايران هيچ موشکي به يمن نداده است، يمني‌ها در زمان علي عبدالله صالح و منصورهادي و حتي قبل‌تر توسط اردوگاه‌هاي شرق عمدتاً تسليح مي‌شدند، ما از اين نگران نيستيم که مردم دنيا بدانند جمهوري اسلامي ايران سلاح به عراق، سوريه و يا لبنان داده است به آنها سلاح داده‌ايم تا در مقابل داعش و تروريست ايستادگي کنند، به يمن کمک‌هاي انساني و حمايت‌هاي سياسي مي‌کنيم ولي موشک را ايران به آنها نداده است و يمني ها نيازي به آن ندارند چرا که با امکاناتي که در اختيار دارند توانسته اند در مقابل سعودي‌ها ايستادگي کنند و با همين امکانات پيروز خواهند شد.
اين مقام آمريکايي درحالي مدعي لزوم خروج ايران از سوريه است که وليد معلم، وزيرخارجه سوريه پيش از اين در رابطه با اين امر تصريح کرده است: ايران حضور نظامي در سوريه ندارد و تنها مستشاران نظامي که در کنار نيروهاي اين کشور و با هماهنگي با ارتش آن فعاليت مي‌کنند،‌ در کشور هستند.
تبليغات رسانه‌اي غرب و آمريکا پيرامون حضور ايران نادرست است و بر خلاف حضور ترکيه، آمريکا و فرانسه، حضور ايران در خاک سوريه قانوني است.از زمان آغاز توطئه عليه اين کشور، جمهوري اسلامي ايران براي مقابله با تروريسم به کمک دمشق شتافته و دولت سوريه قدردان اين کمک‌هاي ايران است.


منبع: isna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بولتون: اگر تحريم‌ها موجب تغييرات دروني در ايران نشود ...

ترامپ: به نيويورک مي روم!

يک هواپيماي نظامي روسيه با 14 سرنشين در حملات به لاذقيه مفقود شد

شاخ اينستاگرام خودکشي کرد/عکس

مسکو: ارتش سوريه به اشتباه هواپيماي روسي را ساقط کرده است

صدور فتواي عجيب در مصر جنجال به پا کرد

واکنش پوتين به سرنگوني هواپيماي روسيه توسط ارتش سوريه

اظهارات نتانياهو به پوتين در پي سقوط هواپيماي روسيه

اظهارات بي سابقه و تعجب برانگيز رهبر کره‌شمالي

پاسخ تلافي جويانه چين عليه آمريکا/تشديد جنگ تجاري ميان 2 کشور

واکنش ترامپ در مورد سقوط جنگنده روس در سوريه

ابتلاي «ابوبکر البغدادي» به سرطان ريه

توهين آشکار نتانياهو به پوتين

توافق تاريخي دو کره درباره «خلع سلاح اتمي»

ترامپ: اين تحولات واقعا هيجان انگيز است

آمريکا: به دنبال امضاي يک پيمان با ايران هستيم

لندن اتباع ايراني-انگليسي را از سفر به ايران منع کرد

حمله تروريستي با ميوه هاي حاوي سوزن در استراليا

اسد: اسرائيل مسئول سرنگوني هواپيماي روسيه است

توضيح روسيه درباره سرنگوني هواپيماي نظامي در سوريه

پرده برداري خودروساز آلماني از دروغ سفير آمريکا درباره ايران

بيانيه تند سفارت روسيه عليه تل‌آويو

آمريکا تحريم‌هاي جديدي عليه ارتش چين و 33 فرد و نهاد روسي وضع کرد

روسيه نتايج تحقيقات اسرائيل درباره سقوط هواپيمايش در سوريه را رد کرد

روسيه ادعاي گاردين را رد کرد

آغاز فعاليت رسمي آمازون در ترکيه

ايجاد بزرگترين شرکت هواپيمايي جهان در امارات؟

ترامپ وعده جنجالي اش را عملي کرد+عکس

تير آمريکا در اوپک به سنگ خورد

مسکو: اسرائيل توافق نظامي در سوريه را نقض کرد

خبرسازي يک اتفاق کم سابقه درمورد ايران در مرکز ترکيه

تهديد بشار اسد به ترور

ترامپ: خواهان توافقي جامع با ايران هستيم

نماينده فلسطين از آمريکا اخراج شد

پروازهاي «بريتيش ايرويز» از اول پاييز متوقف مي‌شود

سفارت سوريه در اوکراين بسته شد

واکنش سفارت آمريکا به ديدار قاسم سليماني با فرستاده واشنگتن

جان کري: ترامپ همچون يک دختر نوجوان احساس ناامني مي کند

رابطه ترامپ و وزيرش شکراب شده

حمله موشکي اسرائيل به اطراف فرودگاه دمشق

حمله موشکي اسرائيل به حومه يکي از فرودگاه هاي سوريه در دمشق

کري خطاب به ترامپ: مي خواهي چيز يادبگيري کتابم را بخر

تهديد اسرائيل به حمله نظامي به ايران

اعتراض فرانسه به حمله موشکي اخير سپاه+واکنش ايران

ديدارهاي کري و ظريف در 2 سال اخير «شرم آور» است

سخنگوي نتانياهو استعفا کرد

حکم جلب استاندار بصره صادر شد

هديه مجلل امير قطر به اردوغان+تصاوير

اتحاديه اروپا تحريم بانک مرکزي عراق را لغو کرد

اتهام آزار جنسي 11 زن ديگر عليه سخنگوي نتانياهو