آخرین اخبار

ايرباس: حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپيما به ايران جهان

ايرباس: حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپيما به ايران

  بزرگنمايي:

چه خبر - لابي اتحاديه اروپا به نفع ايران

ايرباس به ايران پيغام داده که به‌دنبال حفظ قرارداد فروش 100 فروند هواپيما است. اما سوال اين است که چه عاملي باعث شده که غول هواپيماساز اروپايي چنين پيغامي را به مقامات ايراني بدهد؟
منابع خبري مطلع از لابي اتحاديه اروپا به نفع ايران خبر داده‌اند و گفته مي‌شود که اتحاديه اروپا از شرکت ايرباس خواسته تا تعداد هواپيماهايي را که مي‌تواند به ايران تحويل دهد، اعلام کرده تا آنها بتوانند از طريق مذاکرات سياسي مجوزهاي لازم را اخذ کنند. بعد از تصميم «دونالد ترامپ» براي خروج از برجام، وزير خزانه‌داري آمريکا نيز از لغو مجوز فروش هواپيماهاي مسافربري بوئينگ و ايرباس به ايران خبر داد و اعلام کرد ايالات‌متحده، پس از يک دوره 90روزه، ديگر اجازه نخواهد داد هواپيماهاي مسافربري و قطعات و خدمات آن به ايران صادر شود.
بعد از اعلام اين خبر، سخنگوي بوئينگ اعلام کرد که به‌دنبال مسيري خواهد بود که دولت آمريکا آنها را هدايت مي‌کند. اما شرکت فرانسوي ايرباس از اظهارنظر صريح در خصوص قطع همکاري با ايران خودداري کرد و تصميم‌گيري در اين زمينه را نيازمند ارزيابي دقيق دانست. پيش از خروج آمريکا از برجام، شرکت ايرباس سه فروند هواپيما و شرکت ايتاليايي-فرانسوي «اي‌تي‌آر» نيز هشت فروند هواپيما را به ايران تحويل دادند.
خبرها حاکي از آن است که لابي هوايي اروپا با آمريکا براي اخذ مجوز تحويل هواپيما به ايران آغاز شده و اتحاديه اروپا در تلاش است تا بتواند قرارداد شرکت ايرباس با ايران‌اير را حفظ کند. همزمان با ديپلماسي جديد ايران براي روابط اقتصادي و سياسي در دوره پساخروج، اتحاديه اروپا نيز مصمم به حفظ برجام و توسعه روابط اقتصادي و سياسي خود با ايران است. از اين‌رو شنيده مي‌شود که اين اتحاديه از ايرباس خواسته تا ظرفيتي که مي‌تواند هواپيما به ايران تخصيص دهد را اعلام کند که آنها بتوانند براي اخذ مجوز از آمريکا وارد مذاکره شوند. بنابراين لابي‌هاي هوايي اروپا با آمريکا استارت خورده و بايد در انتظار نتيجه آن بود. يک مقام آگاه نيز به «دنياي‌اقتصاد» گفته است: دو شرکت ايرباس و ATR در تلاش هستند که قراردادهاي خود را با ايران حفظ کنند و اين مساله را به ايران‌اير نيز اعلام کرده‌اند.
با خروج ترامپ از برجام که در هجدهم ارديبهشت به‌صورت رسمي اعلام شد، وزير خزانه‌داري آمريکا نيز از لغو مجوز فروش هواپيماهاي مسافربري بوئينگ و ايرباس به ايران خبر داد و بر اساس آن اعلام کرد که ايالات‌متحده، پس از يک دوره 90 روزه (6 آگوست 2018)، ديگر اجازه نخواهد داد هواپيماهاي مسافربري، قطعات و خدمات آن به ايران صادر شود. استيون منوچين گفت: تحت توافق اصلي، مجوزهايي براي صادرات هواپيما، قطعات و خدمات، براي بوئينگ و ايرباس صادر شده بود که لغو خواهند شد.
بعد از اعلام اين خبر واکنش‌هاي مختلفي را از سوي سه شرکت هواپيماساز طرف معامله ايران، شاهد بوديم که تا حدي هم قابل‌انتظار بود. هواپيماساز آمريکايي (بوئينگ) که پس از برجام در کورس رقابت با ايرباس قرار گرفته بود و توانست براي فروش 80 فروند هواپيما با ايران‌اير قرارداد ببندد، پس از آنکه زمزمه‌هاي خروج آمريکا از برجام شدت گرفت، به‌صورت تلويحي دنباله‌روي از سياست‌هاي آمريکا را گوشزد کرده بود.
البته تحويل هواپيما نيز از سوي بوئينگ، به تعويق افتاده بود و به‌نظر مي‌رسيد که اين شرکت در انتظار تصميم نهايي دولت آمريکا درخصوص برجام بود، بنابراين بعد ازخروج آمريکا از برجام به‌صورت رسمي، ايران‌اير قاعدتا چشم اميدي به اين شرکت هواپيماساز نداشت و اظهارنظر گوردون جاندور، سخنگوي بوئينگ، بعد از اعلام موضع وزارت خزانه‌داري آمريکا درخصوص مجوزهاي ايرباس و بوئينگ، مهر تاييدي بود بر گمانه‌زني‌هايي که در اين مدت درخصوص بوئينگ صورت گرفته بود. اين مقام مسوول بوئينگ گفته بود: «ما به دنبال مسيري خواهيم بود که دولت آمريکا ما را هدايت کند، همان‌طور که در سراسر اين پروسه اين‌چنين بوده است.»
اما شرکت فرانسوي ايرباس و شرکت ايتاليايي-فرانسوي ATR از اظهارنظر صريح درخصوص قطع همکاري با ايران خودداري کردند. اواخر ارديبهشت بود که راينر الر، مدير روابط‌عمومي ايرباس، پس از اعلام موضع وزارت خزانه‌داري آمريکا گفت: «ما به دقت تصميم رئيس‌جمهوري آمريکا را ارزيابي خواهيم کرد و قدم بعدي ما بر اساس سياست داخلي و در متابعت کامل از تحريم‌ها و مقررات منع صادرات اتخاذ خواهد شد.»
از سويي اواخر خرداد نيز گوئيلام فائوري، مدير بخش هواپيماهاي غيرنظامي شرکت ايرباس در مصاحبه با روزنامه آلماني هامبورگر آبندبلات گفت: «هرچند هنوز منتظر جزئيات تحريم‌هاي جديد آمريکا هستيم، اما بعيد است بتوانيم 97 هواپيماي باقيمانده از سفارش (ايران) را تحويل بدهيم.» در مقابل، اخيرا مديرعامل شرکت هواپيمايي ATR از مذاکره با آمريکا براي تحويل چهار فروند هواپيما به ايران که در خط مونتاژ است، خبر داد. اين صحبت او درحالي مطرح شد که پيش از اين گفته بود تحويل هواپيماهاي اين شرکت به ايران، تحت‌تاثير تحريم‌هاي آمريکا قرار گرفته و ATR حاضر به ريسک‌کردن در اين زمينه نيست. در اين ميان، اصغر فخريه‌کاشان در گفت‌وگو با خبرگزاري «مهر» درخصوص آخرين وضعيت هواپيماي ATR پس از خروج آمريکا از برجام، اظهار کرده است: «نمايندگان شرکت هواپيماسازي ATR به ما اعلام کرده‌اند که از آمريکا صدور مجوز موردي براي تحويل تعدادي از هواپيماهاي باقي‌مانده از قرارداد فروش هواپيما به ايران را درخواست کرده‌اند.»
پيش از خروج آمريکا از برجام، شرکت هواپيماسازي ايرباس از 100 فروند هواپيماي سفارش داده شده ايران در قرارداد رسمي، 3 فروند هواپيما را به ايران تحويل داد. همچنين ATR نيز از 20 فروند هواپيماي سفارشي ايران در قرارداد رسمي اش، 8 فروند هواپيما را به ايران اير تحويل داده است. در مجموع، ايران‌اير توانست 11 هواپيماي پسابرجامي را وارد کشور کند. حال با خروج آمريکا از برجام، بايد در انتظار تصميم‌گيري‌هاي جديد اين دو شرکت باشيم.


منبع: asriran.comارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

بولتون: اگر تحريم‌ها موجب تغييرات دروني در ايران نشود ...

ترامپ: به نيويورک مي روم!

يک هواپيماي نظامي روسيه با 14 سرنشين در حملات به لاذقيه مفقود شد

شاخ اينستاگرام خودکشي کرد/عکس

مسکو: ارتش سوريه به اشتباه هواپيماي روسي را ساقط کرده است

صدور فتواي عجيب در مصر جنجال به پا کرد

واکنش پوتين به سرنگوني هواپيماي روسيه توسط ارتش سوريه

اظهارات نتانياهو به پوتين در پي سقوط هواپيماي روسيه

اظهارات بي سابقه و تعجب برانگيز رهبر کره‌شمالي

پاسخ تلافي جويانه چين عليه آمريکا/تشديد جنگ تجاري ميان 2 کشور

واکنش ترامپ در مورد سقوط جنگنده روس در سوريه

ابتلاي «ابوبکر البغدادي» به سرطان ريه

توهين آشکار نتانياهو به پوتين

توافق تاريخي دو کره درباره «خلع سلاح اتمي»

ترامپ: اين تحولات واقعا هيجان انگيز است

آمريکا: به دنبال امضاي يک پيمان با ايران هستيم

لندن اتباع ايراني-انگليسي را از سفر به ايران منع کرد

حمله تروريستي با ميوه هاي حاوي سوزن در استراليا

اسد: اسرائيل مسئول سرنگوني هواپيماي روسيه است

توضيح روسيه درباره سرنگوني هواپيماي نظامي در سوريه

پرده برداري خودروساز آلماني از دروغ سفير آمريکا درباره ايران

بيانيه تند سفارت روسيه عليه تل‌آويو

آمريکا تحريم‌هاي جديدي عليه ارتش چين و 33 فرد و نهاد روسي وضع کرد

روسيه نتايج تحقيقات اسرائيل درباره سقوط هواپيمايش در سوريه را رد کرد

روسيه ادعاي گاردين را رد کرد

آغاز فعاليت رسمي آمازون در ترکيه

ايجاد بزرگترين شرکت هواپيمايي جهان در امارات؟

ترامپ وعده جنجالي اش را عملي کرد+عکس

تير آمريکا در اوپک به سنگ خورد

مسکو: اسرائيل توافق نظامي در سوريه را نقض کرد

خبرسازي يک اتفاق کم سابقه درمورد ايران در مرکز ترکيه

تهديد بشار اسد به ترور

ترامپ: خواهان توافقي جامع با ايران هستيم

نماينده فلسطين از آمريکا اخراج شد

پروازهاي «بريتيش ايرويز» از اول پاييز متوقف مي‌شود

سفارت سوريه در اوکراين بسته شد

واکنش سفارت آمريکا به ديدار قاسم سليماني با فرستاده واشنگتن

جان کري: ترامپ همچون يک دختر نوجوان احساس ناامني مي کند

رابطه ترامپ و وزيرش شکراب شده

حمله موشکي اسرائيل به اطراف فرودگاه دمشق

حمله موشکي اسرائيل به حومه يکي از فرودگاه هاي سوريه در دمشق

کري خطاب به ترامپ: مي خواهي چيز يادبگيري کتابم را بخر

تهديد اسرائيل به حمله نظامي به ايران

اعتراض فرانسه به حمله موشکي اخير سپاه+واکنش ايران

ديدارهاي کري و ظريف در 2 سال اخير «شرم آور» است

سخنگوي نتانياهو استعفا کرد

حکم جلب استاندار بصره صادر شد

هديه مجلل امير قطر به اردوغان+تصاوير

اتحاديه اروپا تحريم بانک مرکزي عراق را لغو کرد

اتهام آزار جنسي 11 زن ديگر عليه سخنگوي نتانياهو