آخرین اخبار

واکنش CNN به «مشت محکم مردم ايران بر دهان پمپئو» سياسي

واکنش CNN به «مشت محکم مردم ايران بر دهان پمپئو»

  بزرگنمايي:

چه خبر - سي ان ان: پاسخ مقامات ايران به وزير خارجه آمريکا سخت بود

شبکه تلويزيوني سي ان ان اعلام کرد: مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا يک روز پس از طرح مطالبات 12 گانه از ايران، با پاسخ سخت مقامات و يکي از فرماندهان ارشد نظامي اين کشور مواجه شد.
رسانه آمريکايي در گزارشي با زير نويس «تهران پاسخي خشمگينانه به واشنگتن داد»، گفت: يک فرمانده ارشد نظامي ايران به اظهارات تند آمريکا (پمپئو) پاسخ داد.
رسانه تصويري آمريکايي در اين گزارش که چندين بار پخش شد، افزود: يک روز پس از آنکه ارشدترين ديپلمات آمريکايي ايران را به اعمال فشارهاي نظامي، تحريم ها و درهم کوبيدن تهديد کرد، يک فرمانده عالي نظامي جمهوري اسلامي گفت که مردم ايران مشت (محکمي) بر دهان پمپئو خواهند زد.
سي ان ان ادامه داد: اين درحالي بود که پمپئو در برابر انتقاد از آنچه در قبال ايران مطرح کرده بود، گفت آنچه بيان کردم معيارهاي سطح پائيني بود که از همه کشورها انتظار مي رود، ما «قوانين خاصي» وضع نکرديم، تنها از آنها (تهران) خواستيم رفتاري عادي و نه دشمني داشته باشند.
جمانه کارداشه (Jomana Kardasheh) خبرنگار سي ان ان از استانبول در اين باره گفت: سخن يک فرمانده عالي نظامي ايران که «ايرانيان بايد مشت بر دهان وزيرخارجه آمريکا بکوبند»، پاسخي است که بايد انتظار آن را داشت. در گذشته نيز چنين پاسخ هايي را از طرف مقامات ايراني در مورد واشنگتن شنيده ايم.
خبرنگار سي ان ان همچنين به واکنش رئيس جمهوري ايران در اين رابطه اشاره کرد و گفت: حسن روحاني نيز اساسا بيان کرد، آمريکا تصور کرده چه کسي است تا (بگويد) کشورها مستقل چه بايد انجام دهند.
خبرنگار اين رسانه سپس در باره انتقادها از سخنان ضدايراني پمپئو گفت: بسياري از کارشناسان فهرست درخواستي وزير خارجه آمريکا را «دست نيافتني» و «توهم» توصيف کرده و ناممکن مي دانند تا شاهد باشيم تهران فهرست 12درخواست مطرح شده را بپذيرد.
کارداشه ادامه داد: اگر اعمال چنين فشارهايي کارساز بود با برجام کار با ايران خاتمه نمي يافت، برخي رويکرد دولت ترامپ براي فشار فزاينده بر تهران را تائيد مي کنند که اسرائيل (رژيم صهيونيستي) و کشورهاي حوزه خليج فارس به عنوان رقيب ايران با کاخ سفيد همسو هستند، اما اروپا براي ايجاد سپر دفاع از شرکت هاي خود در برابر اعمال اين فشارها تلاش مي کند.
خبرنگار سي ان ان در پايان گفت: بايد ديد که واکنش بعدي و پاسخ ايران و همچنين واکنش بين المللي چگونه است؟ زيرا آمريکا براي اجرايي کردن اين خواسته نيازمند حمايت جهاني است. پس بايد منتظر ماند و ديد.
سردار اسماعيل کوثري جانشين فرماندهي قرارگاه ثارالله تهران در واکنش به ادعاهاي روز دوشنبه ( 31 ارديبهشت ماه) پمپئو، تاکيد کرد: ملت ايران در مقابل اين‌ها يکپارچه بايستند و مشت محکمي بر دهان وزير امور خارجه آمريکا و کساني که از آنها حمايت مي‌کنند خواهند زد. وي که جديدا معرفي شده به نظرم نسبت به مسائل بين‌المللي به ويژه ايران چندان توجيه نيست. 12 موردي هم که مطرح کرد هر کدام در گذشته مشخص شده است.
پمپئو که حدود يک ماه پيش از رياست سازمان جاسوسي آمريکا به سمت وزير امور خارجه منصوب شده، عصر دوشنبه در سخناني مملو از اتهام هاي بي اساس عليه ايران راهبرد جديد واشنگتن را در قبال تهران پس از اعلام خروج آمريکا از برجام که با انتقادهاي زيادي روبرو شد، اعلام کرد.
وي گفت: آمريکا پس از خروج از برجام به دنبال تشديد فشار مالي و تحريم هاي بي سابقه عليه ايران، جلوگيري از نفوذ و هژموني منطقه اي اين کشور و ممانعت از برنامه هاي هسته اي و موشکي تهران است.
پمپئو در سخنراني خود که 12 شرط براي ايران گذاشته مدعي شد که برجام نقايص مرگبار دارد و جهان را به خطر انداخته است.
رئيس جمهوري ايران نيز در واکنش به اين ادعاها با بيان اينکه دولت جديد آمريکا اين کشور را به 15 سال پيش برگردانده، گفت:همه کشورهاي دنيا خواهان استقلال در تصميم‌ هستند وشايد آمريکايي‌ها بتوانند با فشاردر بعضي جاها کاري پيش ببرند، اما منطق نمي‌پذيرد که بواهند براي دنيا تصميم بگيرند.
فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز با اشاره به اينکه آژانس بين المللي انرژي اتمي در همه 10 گزارش فصلي خود پايبندي ايران به برجام را تاييد کرده است، گفت: (آژانس) تصريح کرده که همه دسترسي هاي لازم را (از سوي ايران) دريافت کرده است.
موگريني تاکيد کرد: اتحاديه اروپا به استمرار اجراي کامل و موثر برجام متعهد است و تا زماني که ايران به همه تعهدهاي هسته اي خود پايبند باشد (همچنان که تاکنون بوده) متعهد خواهد ماند.
وزير خارجه ايران نيز در توئيتر با رد سخنان پمپئو نوشت: ديپلماسي حقه بازي آمريکا صرفا بازگشت به عادت هاي گذشته است. اين کشور محبوس در توهمات و سياست هاي شکست خورده اي است که از سوي گروههايي با منافع خاص ديکته مي شود. همان انتخاب هاي غلط را تکرار مي کند و به تبع آن همان نتايج زيان بار را برداشت خواهد کرد.
وزارت امور خارجه ايران نيز در بيانيه اي اظهارات سخيف وزير خارجه آمريکا را نشانه درماندگي مقام هاي اين کشور اعلام کرد و افزود: ايران با رد تک تک اتهامات و اکاذيب مطرح شده در اين به اصطلاح راهبرد جديد، اظهارات وقيحانه پمپئو را مداخله آشکار در امور داخلي خود مي داند.
رئيس جمهوري آمريکا 18 ارديبهشت ماه خروج اين کشور را از توافق هسته اي 1+5 با ايران (برجام) اعلام کرد که نقض آشکار تعهد واشنگتن براي اجراي کامل اين پيمان و زيرپاگذاشتن قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل است.


منبع: irna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

دهقان: استيضاح روحاني، وقت تلف کردن است

پيشنهاد احمدي‌نژاد براي برگزاري رفراندوم اقتصادي

جلالي: هيچ رفتار انتخاباتي از لاريجاني نديدم

رهبر انقلاب: در 22 بهمن امسال، جمعيت بيشتري آمده بودند

احتمال جنگ ميان ايران و اسرائيل؟ جدي نگيريد!

پايداري مي‌خواهد قاليباف را جايگزين روحاني کند

‎روحاني: بايد شرايط کشور را درک کرد

سفير پاکستان به وزارت خارجه ايران احضار شد

روحاني: انتقام شهداي مرزبان را مي‌گيريم

ظريف: تا دمشق بخواهد در سوريه مي‌مانيم

دليل سفر امام جمعه اهواز به انگليس از زبان بعيدي‌نژاد

توضيحات قاليباف درباره حواشي عروسي دخترش

غيررسمي؛ طرح استيضاح روحاني کليد خورد

هشدار فرماندهان نظامي ايران به پاکستان

هشدار «جمهوري اسلامي» درباره حملات تروريستي

ترامپ، امروز دنيا را غافلگير مي‌کند

فرمانده کل سپاه: نفوذي‌ها در سيستم اداري کشور، براي مردم مشکل ايجاد مي‌کنند

ملاقات کروبي با چند تن از روحانيون اصلاح‌طلب

آمريکا خواهان آزادي مير، رهنورد و کروبي شد!

تحصن سراسري عليه تصويب FATF

نامه روحاني به رهبري درباره بيانيه 40 سالگي انقلاب

عامل حمله تروريستي اتوبوس سپاه را بشناسيد

زدوبند 280 ميليون يورويي در شرکت «هفت‌تپه»

امام جمعه اهواز: در انگليس بستري نشده‌ام

نقشه آمريکا براي اخلال در برنامه موشکي ايران

سخنان منتسب به حدادعادل تکذيب شد

نوبخت: حقوق اسفند از نيمه دوم ماه واريز مي‌شود

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌ قضائيه،مروي در آستان‌ قدس

افزايش فشارها به مجمع براي رد FATF

گمانه‌زني؛ رئيسي در قوه‌قضائيه،مروي در آستان‌قدس

تشکيل شوراي رهبري براي تعيين جايگزين مقام معظم رهبري تکذيب شد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

«ج.ا»: صدا و سيما مردم را به شورش تشويق کرد

روحاني عازم سوچي مي‌شود

رئيس جديد قوه قضائيه تا پايان سال معرفي مي‌شود

درخواست طلاب براي تجمع عليه گراني و FATF

توئيت فارسي ترامپ عليه ايران؛ ظريف جواب داد

بلندگوي مرکزي راهپيمايي قم عليه رئيس جمهور

برگزاري راهپيمايي 22 بهمن در امنيت کامل

روحاني: در زمان قاجار و پهلوي دو سوم ايران جدا شد، آنها خيانت کردند

حضور آملي لاريجاني و روحاني در خيابان آزادي

مرضيه هاشمي در راه آزادي

حضور نمادين «جليقه‌زردها» در جشن انقلاب

بروجردي: چرا بعد از 50 سال بايد پرايد بسازيم؟

توضيح علم‌الهدي درباره عکس جنجالي همافران

آمريکا صلاحيت انتقاد از حقوق‌بشر در ايران را ندارد

خاتمي: مردم در عذاب هستند

پيام فرصت‌طلبانه فرح به مناسبت سالگرد انقلاب

پمپئو: موضوع آقازاده‌هاي ايراني را پيگيري مي‌کنم

عباسي: آقاي لاريجاني و روحاني، بريد به جهنم!