آخرین اخبار

واکنش CNN به «مشت محکم مردم ايران بر دهان پمپئو» سياسي

واکنش CNN به «مشت محکم مردم ايران بر دهان پمپئو»

  بزرگنمايي:

چه خبر - سي ان ان: پاسخ مقامات ايران به وزير خارجه آمريکا سخت بود

شبکه تلويزيوني سي ان ان اعلام کرد: مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا يک روز پس از طرح مطالبات 12 گانه از ايران، با پاسخ سخت مقامات و يکي از فرماندهان ارشد نظامي اين کشور مواجه شد.
رسانه آمريکايي در گزارشي با زير نويس «تهران پاسخي خشمگينانه به واشنگتن داد»، گفت: يک فرمانده ارشد نظامي ايران به اظهارات تند آمريکا (پمپئو) پاسخ داد.
رسانه تصويري آمريکايي در اين گزارش که چندين بار پخش شد، افزود: يک روز پس از آنکه ارشدترين ديپلمات آمريکايي ايران را به اعمال فشارهاي نظامي، تحريم ها و درهم کوبيدن تهديد کرد، يک فرمانده عالي نظامي جمهوري اسلامي گفت که مردم ايران مشت (محکمي) بر دهان پمپئو خواهند زد.
سي ان ان ادامه داد: اين درحالي بود که پمپئو در برابر انتقاد از آنچه در قبال ايران مطرح کرده بود، گفت آنچه بيان کردم معيارهاي سطح پائيني بود که از همه کشورها انتظار مي رود، ما «قوانين خاصي» وضع نکرديم، تنها از آنها (تهران) خواستيم رفتاري عادي و نه دشمني داشته باشند.
جمانه کارداشه (Jomana Kardasheh) خبرنگار سي ان ان از استانبول در اين باره گفت: سخن يک فرمانده عالي نظامي ايران که «ايرانيان بايد مشت بر دهان وزيرخارجه آمريکا بکوبند»، پاسخي است که بايد انتظار آن را داشت. در گذشته نيز چنين پاسخ هايي را از طرف مقامات ايراني در مورد واشنگتن شنيده ايم.
خبرنگار سي ان ان همچنين به واکنش رئيس جمهوري ايران در اين رابطه اشاره کرد و گفت: حسن روحاني نيز اساسا بيان کرد، آمريکا تصور کرده چه کسي است تا (بگويد) کشورها مستقل چه بايد انجام دهند.
خبرنگار اين رسانه سپس در باره انتقادها از سخنان ضدايراني پمپئو گفت: بسياري از کارشناسان فهرست درخواستي وزير خارجه آمريکا را «دست نيافتني» و «توهم» توصيف کرده و ناممکن مي دانند تا شاهد باشيم تهران فهرست 12درخواست مطرح شده را بپذيرد.
کارداشه ادامه داد: اگر اعمال چنين فشارهايي کارساز بود با برجام کار با ايران خاتمه نمي يافت، برخي رويکرد دولت ترامپ براي فشار فزاينده بر تهران را تائيد مي کنند که اسرائيل (رژيم صهيونيستي) و کشورهاي حوزه خليج فارس به عنوان رقيب ايران با کاخ سفيد همسو هستند، اما اروپا براي ايجاد سپر دفاع از شرکت هاي خود در برابر اعمال اين فشارها تلاش مي کند.
خبرنگار سي ان ان در پايان گفت: بايد ديد که واکنش بعدي و پاسخ ايران و همچنين واکنش بين المللي چگونه است؟ زيرا آمريکا براي اجرايي کردن اين خواسته نيازمند حمايت جهاني است. پس بايد منتظر ماند و ديد.
سردار اسماعيل کوثري جانشين فرماندهي قرارگاه ثارالله تهران در واکنش به ادعاهاي روز دوشنبه ( 31 ارديبهشت ماه) پمپئو، تاکيد کرد: ملت ايران در مقابل اين‌ها يکپارچه بايستند و مشت محکمي بر دهان وزير امور خارجه آمريکا و کساني که از آنها حمايت مي‌کنند خواهند زد. وي که جديدا معرفي شده به نظرم نسبت به مسائل بين‌المللي به ويژه ايران چندان توجيه نيست. 12 موردي هم که مطرح کرد هر کدام در گذشته مشخص شده است.
پمپئو که حدود يک ماه پيش از رياست سازمان جاسوسي آمريکا به سمت وزير امور خارجه منصوب شده، عصر دوشنبه در سخناني مملو از اتهام هاي بي اساس عليه ايران راهبرد جديد واشنگتن را در قبال تهران پس از اعلام خروج آمريکا از برجام که با انتقادهاي زيادي روبرو شد، اعلام کرد.
وي گفت: آمريکا پس از خروج از برجام به دنبال تشديد فشار مالي و تحريم هاي بي سابقه عليه ايران، جلوگيري از نفوذ و هژموني منطقه اي اين کشور و ممانعت از برنامه هاي هسته اي و موشکي تهران است.
پمپئو در سخنراني خود که 12 شرط براي ايران گذاشته مدعي شد که برجام نقايص مرگبار دارد و جهان را به خطر انداخته است.
رئيس جمهوري ايران نيز در واکنش به اين ادعاها با بيان اينکه دولت جديد آمريکا اين کشور را به 15 سال پيش برگردانده، گفت:همه کشورهاي دنيا خواهان استقلال در تصميم‌ هستند وشايد آمريکايي‌ها بتوانند با فشاردر بعضي جاها کاري پيش ببرند، اما منطق نمي‌پذيرد که بواهند براي دنيا تصميم بگيرند.
فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز با اشاره به اينکه آژانس بين المللي انرژي اتمي در همه 10 گزارش فصلي خود پايبندي ايران به برجام را تاييد کرده است، گفت: (آژانس) تصريح کرده که همه دسترسي هاي لازم را (از سوي ايران) دريافت کرده است.
موگريني تاکيد کرد: اتحاديه اروپا به استمرار اجراي کامل و موثر برجام متعهد است و تا زماني که ايران به همه تعهدهاي هسته اي خود پايبند باشد (همچنان که تاکنون بوده) متعهد خواهد ماند.
وزير خارجه ايران نيز در توئيتر با رد سخنان پمپئو نوشت: ديپلماسي حقه بازي آمريکا صرفا بازگشت به عادت هاي گذشته است. اين کشور محبوس در توهمات و سياست هاي شکست خورده اي است که از سوي گروههايي با منافع خاص ديکته مي شود. همان انتخاب هاي غلط را تکرار مي کند و به تبع آن همان نتايج زيان بار را برداشت خواهد کرد.
وزارت امور خارجه ايران نيز در بيانيه اي اظهارات سخيف وزير خارجه آمريکا را نشانه درماندگي مقام هاي اين کشور اعلام کرد و افزود: ايران با رد تک تک اتهامات و اکاذيب مطرح شده در اين به اصطلاح راهبرد جديد، اظهارات وقيحانه پمپئو را مداخله آشکار در امور داخلي خود مي داند.
رئيس جمهوري آمريکا 18 ارديبهشت ماه خروج اين کشور را از توافق هسته اي 1+5 با ايران (برجام) اعلام کرد که نقض آشکار تعهد واشنگتن براي اجراي کامل اين پيمان و زيرپاگذاشتن قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل است.


منبع: irna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

ظريف: ديدار هايم با کري اعلام نشده نبود

طلبه دارنده پلاکارد «استخر فرح در انتظارت» آزاد شد

استقبال وزارت خارجه از توافق سوچي در مورد ادلب

آيت‌الله جنتي استعفا داد

آيت الله شبستري درباره‌ي آن عکس: از توضيح عذر خواهم

آمانو انجام تعهدات کامل ايران نسبت به برجام را تأييد کرد

قاسمي: روحاني به نيويورک مي‌رود

سفارت ايران در يونان مورد تعرض قرار گرفت

درگيري زائران ايراني و عراقي در کربلا!

تحمل فقط براي مردم نباشد

احمدي‌نژاد به چي يا کي مي‌خندد؟

7 معاون شريعتمداري رفتني شدند

احضار بعضي اعضاي شوراي شهر تهران به قوه قضاييه

بيانيه دفتر ناطق نوري در پاسخ به اظهارات نماينده تبريز

آقاي ناطق‌نوري به ما پيام داده که هزينه‌ آخوندي براي ما زياد شده!

توييت ظريف خطاب به مديرعامل توييتر درباره اقدام اخيرش

افراد ديندار و متخصصي را که با گزينش هاي کذايي از تصدي گري محروم کردند

حمله به سفارت ايران در پاريس

ظريف: کشورهاي اروپايي خروج واشنگتن از توافق هسته اي را جبران کنند

علي مطهري «شمر» اين روزهاي جهان را معرفي کرد

واکنش وزارت خارجه ايران به تعرض به سفارت ايران در پاريس

زيباکلام: استيضاح وزرا حرکتي پوپوليستي و عوام‌فريبانه از سوي مجلس است

دستگيري 18 عضو شبکه هرمي خروج ارز از کشور

بازداشت 30 مظنون حادثه کنسولگري ايران در بصره

سخنان بي پرده ظريف با آمريکا و اروپا

انتقادشديد از صداوسيما براي پخش مستند از مداحي که حکم قتل صادر کرد

موضع گيري تند زائري عليه صادق زيباکلام

محسن هاشمي: شهردار ماندني است

روزنامه دولت: احمدي نژاد به ريش همه مي‌خندد

«علي عليزاده»: در برنامه «من و تو» برايم نقشه ريخته بودند

واکنش بحرين به ادعاي قاسمي در رابطه با 14 ايراني بازداشت شده

زيباکلام: مردم بازيچه ما نيستند

دولت اقليم کردستان با درخواست سرلشگر باقري مخالفت کرد

پيشنهاد عجيب 30 نماينده مجلس!

علم‌الهدي: بازار سوم ارز براي دزديدن و بردن مال مملکت است

اتفاقي مهم در دولت روحاني!

پيش‌بيني‌ها از احتمال ديدار روحاني و ترامپ

امام جمعه تهران: حواستان به مدرسه دخترتان هست؟

طرح اصلاح قانون ممنوعيت به کارگيري بازنشستگان تاييد شد

توييت محمود صادقي درباره 1 اقدام غيرقانوني در قبال زندانيان

سمت جديد سيف از سوي روحاني ابلاغ شد

ضراب در 1 رستوران معروف نيويورک به همراه زن ناشناسي ديده شد

روحاني مشهور: مگر اين صداوسيما در و پيکر ندارد؟

تذکر رهبر معظم انقلاب به رسانه ملي

معاون روحاني: دولت از طلبه پلاکارد به دست شکايت نکرده است

پيام معنادار انتقام اخير سپاه از تروريست‌ها

عراق براي پاکسازي و نظافت کنسولگري ايران در بصره دست به کار شد

پاسخ عراق به فضاسازي کاخ سفيد عليه ايران

واکنش ايران به بيانيه کاخ سفيد در مورد تحولات اخير در عراق

شهادت يک عضو سپاه در سوريه