آخرین اخبار

واکنش CNN به «مشت محکم مردم ايران بر دهان پمپئو» سياسي

واکنش CNN به «مشت محکم مردم ايران بر دهان پمپئو»

  بزرگنمايي:

چه خبر - سي ان ان: پاسخ مقامات ايران به وزير خارجه آمريکا سخت بود

شبکه تلويزيوني سي ان ان اعلام کرد: مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا يک روز پس از طرح مطالبات 12 گانه از ايران، با پاسخ سخت مقامات و يکي از فرماندهان ارشد نظامي اين کشور مواجه شد.
رسانه آمريکايي در گزارشي با زير نويس «تهران پاسخي خشمگينانه به واشنگتن داد»، گفت: يک فرمانده ارشد نظامي ايران به اظهارات تند آمريکا (پمپئو) پاسخ داد.
رسانه تصويري آمريکايي در اين گزارش که چندين بار پخش شد، افزود: يک روز پس از آنکه ارشدترين ديپلمات آمريکايي ايران را به اعمال فشارهاي نظامي، تحريم ها و درهم کوبيدن تهديد کرد، يک فرمانده عالي نظامي جمهوري اسلامي گفت که مردم ايران مشت (محکمي) بر دهان پمپئو خواهند زد.
سي ان ان ادامه داد: اين درحالي بود که پمپئو در برابر انتقاد از آنچه در قبال ايران مطرح کرده بود، گفت آنچه بيان کردم معيارهاي سطح پائيني بود که از همه کشورها انتظار مي رود، ما «قوانين خاصي» وضع نکرديم، تنها از آنها (تهران) خواستيم رفتاري عادي و نه دشمني داشته باشند.
جمانه کارداشه (Jomana Kardasheh) خبرنگار سي ان ان از استانبول در اين باره گفت: سخن يک فرمانده عالي نظامي ايران که «ايرانيان بايد مشت بر دهان وزيرخارجه آمريکا بکوبند»، پاسخي است که بايد انتظار آن را داشت. در گذشته نيز چنين پاسخ هايي را از طرف مقامات ايراني در مورد واشنگتن شنيده ايم.
خبرنگار سي ان ان همچنين به واکنش رئيس جمهوري ايران در اين رابطه اشاره کرد و گفت: حسن روحاني نيز اساسا بيان کرد، آمريکا تصور کرده چه کسي است تا (بگويد) کشورها مستقل چه بايد انجام دهند.
خبرنگار اين رسانه سپس در باره انتقادها از سخنان ضدايراني پمپئو گفت: بسياري از کارشناسان فهرست درخواستي وزير خارجه آمريکا را «دست نيافتني» و «توهم» توصيف کرده و ناممکن مي دانند تا شاهد باشيم تهران فهرست 12درخواست مطرح شده را بپذيرد.
کارداشه ادامه داد: اگر اعمال چنين فشارهايي کارساز بود با برجام کار با ايران خاتمه نمي يافت، برخي رويکرد دولت ترامپ براي فشار فزاينده بر تهران را تائيد مي کنند که اسرائيل (رژيم صهيونيستي) و کشورهاي حوزه خليج فارس به عنوان رقيب ايران با کاخ سفيد همسو هستند، اما اروپا براي ايجاد سپر دفاع از شرکت هاي خود در برابر اعمال اين فشارها تلاش مي کند.
خبرنگار سي ان ان در پايان گفت: بايد ديد که واکنش بعدي و پاسخ ايران و همچنين واکنش بين المللي چگونه است؟ زيرا آمريکا براي اجرايي کردن اين خواسته نيازمند حمايت جهاني است. پس بايد منتظر ماند و ديد.
سردار اسماعيل کوثري جانشين فرماندهي قرارگاه ثارالله تهران در واکنش به ادعاهاي روز دوشنبه ( 31 ارديبهشت ماه) پمپئو، تاکيد کرد: ملت ايران در مقابل اين‌ها يکپارچه بايستند و مشت محکمي بر دهان وزير امور خارجه آمريکا و کساني که از آنها حمايت مي‌کنند خواهند زد. وي که جديدا معرفي شده به نظرم نسبت به مسائل بين‌المللي به ويژه ايران چندان توجيه نيست. 12 موردي هم که مطرح کرد هر کدام در گذشته مشخص شده است.
پمپئو که حدود يک ماه پيش از رياست سازمان جاسوسي آمريکا به سمت وزير امور خارجه منصوب شده، عصر دوشنبه در سخناني مملو از اتهام هاي بي اساس عليه ايران راهبرد جديد واشنگتن را در قبال تهران پس از اعلام خروج آمريکا از برجام که با انتقادهاي زيادي روبرو شد، اعلام کرد.
وي گفت: آمريکا پس از خروج از برجام به دنبال تشديد فشار مالي و تحريم هاي بي سابقه عليه ايران، جلوگيري از نفوذ و هژموني منطقه اي اين کشور و ممانعت از برنامه هاي هسته اي و موشکي تهران است.
پمپئو در سخنراني خود که 12 شرط براي ايران گذاشته مدعي شد که برجام نقايص مرگبار دارد و جهان را به خطر انداخته است.
رئيس جمهوري ايران نيز در واکنش به اين ادعاها با بيان اينکه دولت جديد آمريکا اين کشور را به 15 سال پيش برگردانده، گفت:همه کشورهاي دنيا خواهان استقلال در تصميم‌ هستند وشايد آمريکايي‌ها بتوانند با فشاردر بعضي جاها کاري پيش ببرند، اما منطق نمي‌پذيرد که بواهند براي دنيا تصميم بگيرند.
فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز با اشاره به اينکه آژانس بين المللي انرژي اتمي در همه 10 گزارش فصلي خود پايبندي ايران به برجام را تاييد کرده است، گفت: (آژانس) تصريح کرده که همه دسترسي هاي لازم را (از سوي ايران) دريافت کرده است.
موگريني تاکيد کرد: اتحاديه اروپا به استمرار اجراي کامل و موثر برجام متعهد است و تا زماني که ايران به همه تعهدهاي هسته اي خود پايبند باشد (همچنان که تاکنون بوده) متعهد خواهد ماند.
وزير خارجه ايران نيز در توئيتر با رد سخنان پمپئو نوشت: ديپلماسي حقه بازي آمريکا صرفا بازگشت به عادت هاي گذشته است. اين کشور محبوس در توهمات و سياست هاي شکست خورده اي است که از سوي گروههايي با منافع خاص ديکته مي شود. همان انتخاب هاي غلط را تکرار مي کند و به تبع آن همان نتايج زيان بار را برداشت خواهد کرد.
وزارت امور خارجه ايران نيز در بيانيه اي اظهارات سخيف وزير خارجه آمريکا را نشانه درماندگي مقام هاي اين کشور اعلام کرد و افزود: ايران با رد تک تک اتهامات و اکاذيب مطرح شده در اين به اصطلاح راهبرد جديد، اظهارات وقيحانه پمپئو را مداخله آشکار در امور داخلي خود مي داند.
رئيس جمهوري آمريکا 18 ارديبهشت ماه خروج اين کشور را از توافق هسته اي 1+5 با ايران (برجام) اعلام کرد که نقض آشکار تعهد واشنگتن براي اجراي کامل اين پيمان و زيرپاگذاشتن قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل است.


منبع: irna.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

طرح دوفوريتي مستنثي شدن ازقانون منع به کارگيري بازنشستگان منتفي شد

سوابق کاري و تحصيلي 4 وزير پيشنهادي از سوي روحاني

اولين افشاگري جهانگيري از اختياراتش در دولت

خنثي شدن طرح داعش براي نفوذ به ايران

جسد خاشقچي بالاخره کجاست؟

کارمند توئيتر جاسوس عربستان از آب درآمد

ترامپ يک زن را براي جانشيني هيلي ترجيح مي‌دهد

روحاني 4 وزير پيشنهادي را به مجلس معرفي کرد

ترامپ: از توضيح عربستان درباره کشته شدن خاشقجي راضي نيستم

روحاني استعفاي آخوندي وشريعتمداري را پذيرفت/ انتصاب اسلامي به سرپرستي وزارتخانه‌هاي راه و شهرسازي

خيز جدي آخوندي براي شهرداري تهران

انتصاب سرپرست وزارت راه و شهرسازي به زودي

وزير راه و شهرسازي استعفايش را منتشر کرد

آيت الله احمد خاتمي:قصه تصويب FATF هنوز تمام نشده است

ميرسليم: دولت براي پرداخت بدهکاري‌هايش بازار ارز را آشفته کرده

هتاکي کريمي قدوسي برايش دردسرساز مي‌شود

نگراني آمريکا از سرنوشت خاشقجي روزنامه‌نگار مخالف دولت سعودي

تلاش دوجانبه ايران و پاکستان براي عمليات فوري عليه گروگان‌گيرهاي ايراني

واکنش مطهري به اظهارات دادستان درباره حضور زنان در استاديوم

احمد توکلي: اين جملات از من نيست

متلک به خاطرات هاشمي، وزيرديپلمه احمدي نژاد و شنود مهاجراني

صداوسيما اشتهايي سيري‌ناپذير براي عزاداري و مداحي دارد

اگر حضور زنان در ورزشگاه تکرار شود به دادستان تهران دستور ورود مي دهم

رهبري:در دوران پهلوي تعداد دانشجويان کشور150 هزار نفر بود اما حالا بيش از 4 ميليون است

مدير شرکت نمايندگي تويوتا در ايران دستگير شد+جزييات

مرزبانان ميرجاوه بيهوش و سپس ربوده شدند

کيهان: در دانشگاه علامه چه مي گذرد؟ منتظر فتنه بزرگ باشيد

علم الهدي: حدود 2-3 ميليون حقوق مي گيرم

پشت پرده استعفاي جنجالي عارف

پاسخ رهبري به يک استفتاء درباره نگهداري سگ

تحريم هاي جديد و گسترده آمريکا عليه چندين بانک،شرکت و سازمان بسيج

هاشمي شاهرودي در جلسات شوراي نگهبان هم ديگر شرکت نمي کند

تجمع بازنشستگان مقابل مجلس

واکنش زاکاني به داستان «چشمک معنادار نعمتي»

گزارش کيهان از مهماني مختلط ايراني ها در سفارت فرانسه

... تو هم بزن!

ماجراي دستور ميرحسين موسوي درمورد فرزند يکي از سران قوا

توضيح سفير ايران در ترکيه دربارۀ خبر حمله انتحاري به سفارت

«صديقي» جايگزين آيت الله جنتي شد

خبر فوري؛بمب‌گذاري انتحاري در سفارت ايران در ترکيه/واکنش ايران

دولت تصميمي براي سهميه‌بندي و افزايش قيمت سوخت ندارد

شکايت رئيس دولت اصلاحات از 4 نفر

شهردار تهران هم رفتني شد/ شهردار بعدي کيست؟

فراخوان رهبري از مراجع رسمي و نخبگان براي نظر مشورتي

فرار قاليباف به آلمان؟!

جاسوس 2 تابعيتي به 8 سال و 6 ماه حبس محکوم شد

وقت انتخابات نبايد به لُپ لُپ رجوع کنيم!

سخنان روحاني در دانشگاه تهران/فريادهاي اعتراضي دختر دانشجو به روحاني

حسن عباسي به حبس قطعي محکوم شد

دفتر هاشمي شاهرودي اخبار منتشره در شبکه هاي مجازي را رد کرد