آخرین اخبار

فروش خودروهاي وارداتي با دلار 4200 تومان است يا 6000هزار تومان؟ اقتصادي

فروش خودروهاي وارداتي با دلار 4200 تومان است يا 6000هزار تومان؟

  بزرگنمايي:

چه خبر - دلار 4200 توماني کدام خودروها را ارزان مي کند؟

از هفته گذشته با اجراي يکسان‌سازي نرخ ارز، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهور درباره کالاهايي که با ارز آزاد وارد مي‌شدند، گفت:‌ کالاهايي که واردات آنها با ارز آزاد انجام مي‌گرفت، به دليل اين‌که از اين به بعد با ارز 4200 توماني وارد خواهد شد، به طور حتم کاهش قيمت خواهد داشت.
يکي از بازارهايي که انتظار مي‌رود با کاهش قيمت دلار به 4200 تومان، شاهد ارزاني در آن باشيم، خودروهاي وارداتي است. از ابتداي سال جاري با گران شدن دلار، خودروهاي وارداتي بين ده تا 50 ميليون تومان افزايش قيمت داشت و حال که دلار در سطح 4200 تومان تثبيت شده، انتظار ارزاني اين خودروها مي‌رود.
افزايش قيمت ناگهاني و سرسام‌آور خودروهاي وارداتي باعث شد برخي نهادهاي نظارتي و حاکميتي مانند سازمان بازرسي کل کشور به اين موضوع ورود کنند. قاضي ناصر سراج، رئيس سازمان بازرسي کل کشور در اين باره اعلام کرد : سازمان بازرسي به موضوع گراني خودروها ورود کرده و گراني خودروهاي داخلي و خارجي را بشدت پيگيري مي‌کنيم. همچنين اقداماتي براي جلوگيري از گراني خودرو در دست انجام است که در هفته جاري با مسئولان عالي جلسه‌اي برگزار مي‌شود تا بتوانيم جلوي گراني خودروها را بگيريم.

دلالان پولدارتر شدند

سعيد موتمني، رئيس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو از جمله افرادي است که نسبت به گراني خودرو انتقاد دارد و مي‌گويد: همه خودروهايي که وارد کشور شده با دلار 3700 توماني بود و اين افزايش قيمت، تنها دلالان را منتفع کرد و از رشد قيمت دلار پول زيادي به جيب زدند.
اين مقام صنفي بصراحت گفت: سال گذشته هيات دولت تصميم گرفت تعرفه واردات خودرو را از 55 به 95 درصد برساند، اما هيچ خودرويي با اين تعرفه و دلار 6000 توماني حتي ثبت سفارش هم نشد و ترخيصي با اين ارقام صورت نگرفت.
وي با بيان اين‌که اکنون واردکنندگان خودرو بايد با دولت همکاري کنند، افزود:همه خودروهاي خارجي با دلار 6000 توماني محاسبه مي‌شوند و به فروش مي‌رسند در حالي که دولت اعلام کرده دلار با نرخ 4200 تومان عرضه مي‌شود، اما قيمت اين خودروها هنوز کاهش نيافته است.
موتمني با تاکيد بر اين‌که برخي واردکنندگان بعد از گراني دلار از عرضه خودرو خودداري کردند و سايت خود را بستند، تصريح کرد: اکنون ثبت سفارش خودرو با نرخ 4200 تومان قابل انجام است و بقيه هزينه‌ها نيز مشخص است، اما خريداران بلاتکليف هستند و هيچ خريد و فروشي در خودروهاي خارجي انجام نمي‌شود.
رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان خودرو تاکيد کرد: سازمان حمايت از توليدکنندگان و مصرف‌کنندگان بايد نسبت به قيمت خودروهاي وارداتي ورود کند و نگذارد بيش از اين مصرف‌کنندگان متضرر شوند.

ملاک، دلار 4200 تومان است

کوروش مرشد سلوک، رئيس انجمن واردکنندگان خودرو هم گفت: ملاک ما براي تعيين قيمت خودروهاي وارداتي ارز 4200 تومان است.
وي با بيان اين‌که همه نوسانات نرخ ارز از 15 اسفند تا 15 فروردين بود، تاکيد کرد: در اين مدت هيچ‌کدام از برندها بخشنامه جديدي از خود ارائه نکردند و سايت خود را بسته نگه داشتند تا نرخ ارز تعيين تکليف شود. با توجه به تعيين نرخ 4200 تومان براي دلار، همه ثبت سفارش‌ها با اين قيمت انجام خواهد شد.
مرشد سلوک درباره کاهش قيمت خودروهاي وارداتي مي‌گويد: اگر ثبت سفارش با نرخ بالاتر از 4200 تومان انجام و حواله صادر شده باشد، امکان تعديل قيمت وجود ندارد، اما اگر فقط ثبت سفارش صورت گرفته مي‌توان قيمت آن را به دلار 4200 کاهش داد.
اين مقام صنفي به نظارت سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان اشاره کرد و گفت: همه نمايندگي‌هاي رسمي، خودرو را با دلار 4200 توماني وارد مي‌کنند و اين رقم براي ما ملاک خواهد بود اما اگر سفارش بر اساس دلار گران انجام شده باشد ديگر امکان کاهش قيمت وجود ندارد.

80 هزار خودروي وارداتي منتظر حضور در ايران

علي علي‌آبادي، مديرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت از ثبت سفارش براي واردات 80 هزار خودروي خارجي از دي‌ماه سال قبل خبر داد.
علي‌آبادي در پاسخ به اين سوال مبني بر اين‌که نمايندگان مجلس تعرفه‌هاي واردات خودرو را بسيار بالا اعلام کرده و حداکثر تعرفه اعمال‌شده در دنيا را 20‌درصد مي‌دانند، توضيح داد: ميانگين تعرفه‌هاي ما نيز کمتر از 20 درصد مي‌شود و عددي بين 19 تا 20 درصد را در برمي‌گيرد. نرخ موثر تعرفه نيز سال گذشته 3/12 درصد بوده است.
مديرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت اظهار کرد: سال 1397 در تعرفه خودروهاي هيبريدي حدود 20 درصد کاهش تعرفه صورت گرفته و خودروهايي که 1500 سي‌سي و کمتر ظرفيت دارند، تعرفه‌شان به حالت قبل بازگشته است. اما در مورد خودروهاي بنزيني و هيبريدي از دي سال گذشته که مصوبه هيات وزيران ابلاغ شده،ورودي‌هاي مصوب طبق طبقه‌بندي و بر اساس حجم موتور دريافت و همان‌طور که اشاره شد تا زمان صدور دستورالعمل جديد تعرفه‌هاي قبلي لازم‌الاجرا هستند. طبق دستورالعمل جديد، تعرفه واردات خودرو با حجم موتور هزار تا 1500 سي‌سي از 40 درصد به 55 درصد، تعرفه واردات خودروهاي با حجم موتور 1500 تا 2000 سي‌سي از 55 درصد به 75 درصد و تعرفه واردات خودروهاي با حجم موتور 2000 تا 2500 سي‌سي نيز از 55 درصد به 95 درصد افزايش يافته است. طبق اين دستورالعمل، واردات خودروهاي با ارزش گمرکي بيش از 40 هزار دلار نيز ممنوع اعلام شده است.

فروش خودروهاي وارداتي با دلار 4200 تومان است يا 6000هزار تومان؟


منبع: alef.irارسال نظر شما

Protected by FormShield

اخبار خواندنی

گران‌ترين منطقه تهران؛ متري 22 ميليون تومان!

لاريجاني: وام ارزان در اختيار سيل‌زدگان قرار گيرد

صادرات، پياز را کيلويي 11 هزار تومان کرد

بازار مسکن در سال 98 به کدام سو مي‌رود؟

امکان بازنگري در مزد کارگران متناسب با نرخ تورم

قيمت سکه در آخرين روز سال 97

افزايش 15 درصدي نرخ حق بيمه شخص ثالث

زمان واريز سود آخرين گروه مشمولان سهام عدالت

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/28

حداقل دستمزد 408 هزارتومان افزايش يافت

قيمت مرغ در بازار 47 درصد بالاتر از نرخ مصوب!

200 هزار تومان‌هاي کارمندان دولت چه شد؟

قيمت طلا، قيمت دلار، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/27

گران‌فروشي با استقبال مردم افزايش مي‌يابد

امکان توزيع گوشت سهميه‌اي بر بستر کارت بانکي

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/13

امکان برداشت از عابربانک‌ها تا 500 هزار تومان

شيريني شب عيد گران نمي‌شود

دور جديد کاهش قيمت ارز در بازار کليد خورد

قيمت خودرو‌هاي داخلي در بازار

شکر را گران‌تر از کيلويي 4200 تومان نخريد

پاسخ جهرمي به اعتصاب موبايل‌فروشانِ تبريز

بازار بي‌توجه به ستاد تنظيم بازار؛ مرغ 15 هزار تومان!

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/14

قيمت انواع شيريني در آستانه نوروز

خانه گران نمي‌شود

قيمت خودرو‌هاي داخلي در بازار امروز 15 اسفند ماه

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/15

دلار گران شد؛ افزايش تقاضا در بازار ارز

تعطيلي 46 وب‌سايت فروش بليت هواپيما

يارانه نقدي 20 اسفند واريز مي‌شود

کاهش قيمت 1 تا 5 ميليوني خودرو‌هاي داخلي

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/16

پيش‌بيني ثبات قيمت موبايل در سال 98

جزئيات مصوبه جديد دولت درباره وام مسکن

مشترکان پرمصرف رصد مي‌شوند

دليل رفت و برگشت مداوم قيمت دلار

افزايش پلکاني ماليات مشمول حقوق‌ بالا مي‌شود

قيمت موبايل باز هم کاهش مي‌يابد

شوراي نگهبان، افزايش حقوق کارمندان را تائيد کرد

قيمت مرغ به 16 هزار تومان رسيد

افزايش قيمت خودرو‌هاي سايپا ادامه دارد

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/18

قيمت انواع گوشت، مرغ و ماهي در بازار

قيمت آجيل در آستانه عيد نوروز

بليت نوروزي قطار گران نمي‌شود

انجمن ا.بازار: مردم خريد نکنند تا مشکل حل شود

ميزان افزايش حقوق کارمندان در سال 98

توزيع بن‌کارت کالا براي کارگران

قيمت طلا، قيمت سکه و قيمت ارز امروز 97/12/19