مصرف کدئين با خطر اعتياد همراه است ، مراقب باشد
شنبه 23 دي 1396 - 6:48:19 PM
چه خبر - مصرف کدئين با چه خطراتي همراه است؟

آيا مي‌دانستيد کدئين براي کودکان خطرناک است؟ پس از بررسي گزارش‌هاي 50 سال گذشته، سازمان غذا و داروي آمريکا (FDA) نتيجه‌گيري کرد که کدئين و ترامادول به هيچ عنوان نبايد براي کودکان و نوجوانان تجويز شود. پس از انجام بررسي‌هاي گسترده اين سازمان متوجه 64 مورد مشکلات تنفسي و 24 مورد مرگ و مير ناشي از مصرف کدئين‌ها در کودکان شد. در حال حاضر سازمان FDA هشدار مي‌دهد که کدئين نبايد براي درد يا سرفه در کودکان زير 12 سال تجويز شود و توصيه مي‌کند نوجوانان 12 – 18 ساله‌اي که چاق هستند يا از مشکلات تنفسي رنج مي‌برند بايد از مصرف کدئين اجتناب کنند.

کدئين چيست؟ آيا کدئين يک ماده مخدر است؟

ممکن است تعجب کنيد، کدئين گونه‌اي ماده مخدر است و به عنوان يک داروي ضد درد مخدر شناخته مي‌شود. بيشترين مصرف پزشکي کدئين در درمان درد‌هاي خفيف تا نسبتا شديد و به عنوان يک داروي موثر در تسکين سرفه است. در واقع بنا به گزارش سازمان جهاني بهداشت اين ماده مخدر از پرمصرف‌ترين دارو‌هاي جهان است. کدئين ابتدا توسط شيميدان فرانسوي پير روبيکه در سال 1832 کشف شد.
در گذشته منبع ترياک، خشخاش بود. از مواد خام موجود در خشخاش براي ساخت کدئين، مورفين و ديگر مواد مخدر استفاده مي‌کنند. در سال 1950 سازمان FDA کدئين را به عنوان داروي مسکن پذيرفت. بخش عمده‌اي از صنايع خشخاش و مواد مخدر در افغانستان توليد مي‌شود. به دليل برخي مسائل سياسي در افغانستان، ايمن‌سازي اين محصول به طور فزاينده‌اي دشوار شده است. اگر چه به عنوان «ماده‌اي مخدر ضعيف و ايمن» در نظر گرفته شده و به عنوان داروي مسکن تجويز مي‌شود اما همچنان اعتيادآور است. در واقع اعتياد به کدئين سبب افزايش تمايل افراد براي مصرف ديگر مواد مخدر مي‌شود.
مشتقات ترياک با گيرنده‌هاي درد در مغز ارتباط دارند – به همين دليل است که سبب کاهش علائم درد مي‌شوند – و مي‌توانند حس رضايت و خوشايندي را در فرد ايجاد کنند. ممکن است برخي افراد براي دستيابي به اين حس رضايت ميزان بالايي از آنها را مصرف کنند و در نهايت به مواد مخدر قوي‌تر و حتي خطرناک‌تر از جمله هيدرو کودون Hydrocodone، اکسي کدون Oxycodone يا دارو‌هاي خياباني مانند هروئين روي بياورند. همچنين اين دارو ممکن است در فرمول برخي دارو‌هاي OTC، شربت‌هاي خوراکي (مانند شربت سرفه) موجود باشند.

کدئين و هيدروکودون

مصرف کدئين با خطر اعتياد همراه است ، مراقب باشد

هيدروکودون براي درمان درد‌هاي شديد استفاده مي‌شود. اين دارو در گروهي به نام ضد درد‌هاي مخدر قرار مي‌گيرد و روي سيستم عصبي مرکزي تاثير مي‌گذارد و درد را برطرف مي‌کند. اگر هيدروکودون براي مدت طولاني مصرف شود، باعث وابستگي رواني يا جسمي خواهد شد. اگر مصرف دارو به طور ناگهاني متوقف شود، داراي عوارض جانبي خواهد بود که وابستگي جسمي مشکل‌ساز مي‌شود. يک قرص هيدروکودون تاثيرات طولاني مدتي مي‌تواند داشته باشد، به همين دليل بهتر است با قرص‌هاي استامينوفن و کدئين مصرف نشود. هر دو دارو کدئين و هيدروکودون داراي عوارض جانبي هستند.
کدئين و هيدروکودون در درمان درد بسيار موثر عمل مي‌کنند؛ از آنجايي که هر دو مواد مخدر هستند. با اين حال مواد مخدر قوي هستند و ممکن است اعتيادآور باشند. اين دارو‌ها را با توجه به دستورالعمل پزشک مصرف کنيد و آنها را به هيچ عنوان با افراد ديگر به اشتراک نگذاريد.
استفاده طولاني‌مدت هر يک از اين دارو‌هاي مخدر مي‌تواند باعث وابستگي جسمي و رواني فرد شود؛ به اين معني که اگر شما مصرف را متوقف کنيد، ممکن است عوارضي را تجربه کنيد. عوارض جانبي کدئين درست مشابه ساير مواد مخدر است که اين علائم در کودکان مي‌تواند شديد‌تر باشد. مصرف طولاني‌مدت هيدروکودون براي کودکان ممکن است بسيار خطرناک و حتي مرگبار باشد.

عوارض جانبي کدئين

برخي از عوارض جانبي مصرف کدئين عبارتند از:

خواب‌آلودگي
يبوست
سرگيجه
گرفتگي عضلات معده
برخي عوارض جانبي نادر مصرف کدئينکاهش عملکرد ريه
مشکل تنفسي
خشکي دهان
تعريق بيش از حد
کهير
خارش
ايجاد اختلال در غدد آدرنال
شوک
اسهال
جايگزين مناسب کدئين

اگر درد داريد يا دچار گلو درد شده‌ايد، ممکن است راه‌هاي بهتري نيز براي تسکين درد وجود داشته باشند. در اينجا فهرستي از درمان‌هاي طبيعي را که خاصيت مسکن دارند، تهيه کرده‌ايم.
تسکين‌دهنده‌هاي درد عبارتند از:

فلفل (Cayenne)
روغن‌هاي ضروري
نمک اپسوم
طب سوزني

تسکين‌دهنده گلو درد عبارتند از:

عسل طبيعي
سير
ويتامين ث
ريشه شيرين بيان
روي (Zinc)
خواب کافي
روغن ضروري

نتيجه‌گيري در مورد مصرف داروي کدئين

- سازمان FDA هشدار مي‌دهد که کدئين‌ها نبايد براي کودکان زير 12 سال تجويز شود.
- کدئين يک داروي مخدر ضد درد، ضد سرفه و ضد اسهال است و بنا بر بسياري از گزارش‌ها يکي از پرمصرف‌ترين دارو‌هاي جهان است.
- کدئين ماده‌اي مخدر است و سوء مصرف آن مي‌تواند اعتيادآور باشد و عواقب جدي را به همراه داشته باشد.
- اين دارو را مطابق دستور نسخه پزشک خود مصرف کنيد و به هيچ عنوان آن را با ديگران به اشتراک نگذاريد.
- دارو‌ها را در يک کابينت و دور از دسترس کودکان نگهداري کنيد.
- دارو‌هاي فراوان ديگري جهت تسکين درد و گلو درد وجود دارند.


منبع: faradeed.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/88788/مصرف کدئين با خطر اعتياد همراه است ، مراقب باشد
بستن   چاپ