محمود کلاري در دورهمي: در يک اتفاق تراژيک از همسرم خواستگاري کردم
شنبه 23 دي 1396 - 1:49:26 PM
چه خبر - محمود کلاري در برنامه دورهمي

مهران مديري مجري و کارگردان برنامه تلويزيوني دورهمي، شب گذشته ميزبان محمود کلاري عکاس و فيلمبردار سينماي ايران شد.
محمود کلاري در ابتداي گفتگوي خود به چگونگي ورودش به عرصه عکاسي و فيلمبرداري اشاره کرد و گفت:
عشق به عکاسي من را وارد اين حرفه کرد. من در خانواده سنتي و مذهبي متولد شدم و هيچ تصويري از عکاسي و عکس نداشتم؛ اما تصورم اين است که شايد عکاسخانه اي که در دوران کودکي رفتم، در ذهنم ثبت شده يا شايد اين ماندگار شدن تصاوير در عکاسي است که من را جذب کار کرد. سال 1363 با فيلم «جاده هاي سرو» شروع به کار کردم و پس از آن مدير فيلمبرداري 80 فيلم سينمايي شدم.
کلاري در خصوص اينکه کدام فيلم براي او ماندگارتر شده است، بيان کرد:
کمي سخت است؛ اما دو فيلم بخصوص هستند؛ يکي کار اصغر فرهادي و ديگري فيلم داريوش مهرجويي که فيلمبرداري خاصي داشتند و در بين فيلم‌ها به نظرم چشمگيرتر به نظرم مي رسد.
وي با اشاره به اينکه اولين نفري بود که فرو ريختن ديوار برلين را ثبت کرد، توضيح داد:
بسيار اتفاقي وقتي فيلمبرداري فيلم «کرخه تا راين» تمام شد، بحث ديوار پيش آمد و فکر کردم به برلين بروم. بعد از يک هفته حضورم در اين شهر ديوار فرو ريخت و موفق به ثبت آن لحظه شدم.
کلاري با توجه به تجربه‌هاي متفاوت حضور خود در جشتواره‌هاي بين المللي درباره جايزه کن و اسکار گفت:
دريافت جايزه کن خيلي حس عجيبي بود. ما فکر مي‌کرديم آنجا آخر سينماست و خيلي برايمان غرور آفرين بود؛ اما در اسکار اين اتفاق فرق مي‌کند. بين همه فيلم هاي دنيا، يک جايزه براي فيلمي به زبان غير انگليسي است که آن هم نصيب فيلم يک ايراني شد. واقعا احساس خوبي داشتم و حتي خاطره‌اش برام جذاب است.
مدير فيلمبرداري فيلم هاي معروف سينمايي ادامه داد:
ما خودمان مي‌دانيم تصويري که ضبط مي‌کنيم، فيلم است و ساختگي است؛ اما احساساتي مي‌شويم. مثلاً در صحنه‌اي که پيمان معادي در «جدايي نادر از سيمين» پدرش را حمام مي‌کرد؛ از بس گريه کردم خودم کار را نديدم و ياد پدر خودم و کارهايي که برايش انجام مي دادم، افتادم. يا برعکس آن سر کار «ساعت 5عصر» به خاطر خنده هاي مکرر من بارها تصويربرداري قطع شد‌!
وي در پاسخ به سوال معروف مديري درباره عشق اظهار کرد:
بيش از 40 سال است که ازدواج کردم و همسرم خواهر يکي از صميمي ترين دوستان من بود که در يک اتفاق تراژيک از او درخواست ازدواج کردم و نزديک به نيم قرن است، با هم زندگي مي کنيم.
کلاري با اشاره به جوايز متعدد داخلي و خارجي خود عنوان کرد:
در لهستان جشنواره‌اي براي فيلمبرداري هست که آنجا يک بار براي فيلم مرحوم عباس کيارستمي کانديداي دريافت جايزه شدم و سال آينده‌اش داور بودم. سال هاي بعد براي فيلم جدايي نادر از سيمين جايزه نقره‌اي دوم را کسب کردم. همچنين در فرانسه و انجمن فيلمبرداران فرانسه از من تقدير شده است.
مديري در يک حرکت غافلگيرکننده با مسعود کيميايي به صورت تلفني تماس گرفت و کيميايي درباره خصوصيت اخلاقي کلاري گفت:
محمود پشت دوربين شناخته شده است و يکي از بزرگترين ويژگي‌هايش لهجه تهراني اوست. وقتي مي‌خواستم او را براي فيلم «سرب» انتخاب کنم، قبل از هر چيز عاشق عکس‌ها و نگاه زيباي او شدم و همانجا با يک استعدادي که پر از انفجار بود، روبرو شدم.
مديري در تماس تلفني که با کيميايي داشت از او براي حضور در برنامه دورهمي دعوت کرد.
کيميايي در بين صحبت‌هايش به بيماري خود اشاره کرد و گفت:
اين روزها قدري به دليل مشکل ديسک کمر حالم خوب نيست.
کلاري بعد از تماس تلفني با مسعود کيميايي با اشاره به خاطرات دوران دبيرستان خود گفت:
زماني که من در مقطع دبيرستان تحصيل مي‌کردم، يک روز در راه برگشت گروه فيلمبرداري آقاي کيميايي را براي تصويربرداري فيلم «قيصر» ديدم و چند سال بعد من با کيميايي براي انتخاب لوکيشن به همان محله و همان نقطه رفتيم. هميشه به کوچکترها مي‌گويم که فاصله اي بين ما و آنها نيست و اين خاطره را برايشان تعريف مي‌کنم.
وي در ادامه سينماي ايران را در جهان داراي مقام بالايي دانست و درخصوص تفاوت‌ کار در ايران و خارج از کشور بيان کرد:
سينماي ايران پيشرفت خيلي خوبي کرده است. همه پذيرفتند که سينماي ايران جايگاه ويژه‌اي دارد اما بايد بگويم تفاوت‌هاي اساسي در شيوه ساخت فيلم در ايران و کشورهاي ديگر است. تفاوت‌هايي که بيشتر به قواعد سينما برمي‌گردد که هنوز در سينماي ايران جا نيفتاده است؛ مثلاً ما برنامه ريزي و يا هيچ نوع ساعت کاري و تعطيلاتي نداريم و ساعت هيچ چيزي از پيش تعيين نشده نيست.
همچنين کلاري يکي از قديمي‌ترين دوربين‌هاي خود را به موزه دورهمي اهدا کرد.
مديري در پايان اين برنامه علاوه بر تماس تلفني با مسعود کيميايي، از بهار روح افزا کوچکترين نابغه رياضي ايران براي حضور به روي صحنه دورهمي دعوت کرد تا دسته گلي را به نابغه سينماي ايران بدهد. او با اين کار براي دومين بار کلاري را غافلگير کرد. گفتني است؛ شب گذشته محمود کلاري با بيان خاطره‌اي از فيلمبرداري «ساعت 5 عصر» از همکاري با مديري گفت و پس از آن مجري دورهمي براي همه مهمان‌هاي حاضر در استوديو آش گرفت!


منبع: سيمرغ

http://www.CheKhabar.ir/News/88767/محمود کلاري در دورهمي- در يک اتفاق تراژيک از همسرم خواستگاري کردم
بستن   چاپ