نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد
چهارشنبه 20 دي 1396 - 3:24:57 AM
چه خبر - کبد ناسالم چه نشانه هاي دارد و چه عواملي باعث بروز مشکل در کبد مي شود؟

اگر هر يک از اين نشانه ها آشنا به نظر مي رسند، وقت آن رسيده که به پزشک مراجعه کنيد. اين علائم بيانگر وجود يک مشکل در کبد شما هستند.

1. نشانه هاي بيماري کبد : چشم هاي شما به رنگ زرد در مي آيند

liver-disease01.jpg

دکتر نارايانان منون Narayanan Menon، مدير پزشکي پيوند کبد در کلينيک کليولند Cleveland مي گويد: زرد شدن چشم ها نشان مي دهد که کبد شما به خوبي کار نمي کند و در واقع يکي از مهم ترين نشانه هاي بيماري کبد است. يک ماده زرد رنگ به نام بيلي روبين* bilirubin معمولا به وسيله کبد شکسته مي شود و به اين ترتيب از بدن دفع مي شود. اما زماني که کبد دچار مشکل شده است، بيلي روبين در بدن جمع شده و منجر به زرد شدن چشم ها مي شود.

*بيلي روبين Bilirubin :بيلي‌روبين يکي از رنگدانه هاي زردرنگ صفراوي است که از شکست و تجزيهٔ طبيعي هموگلوبين حاصل مي‌شود و عامل رنگ زرد ادرار و رنگ قهوه‌اي مدفوع است.

2. نشانه هاي بيماري کبد : شکم تان پر از آب مي شود

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

اگر شکم به طور ناگهاني ورم کرده و متوقف نمي شود، مطمئنا مشکل بزرگتر از يک نفخ ساده است. دکتر منون مي گويد: "افزايش فشار در داخل رگ هاي خوني در اطراف کبد منجر به تجمع مايعات در شکم مي شود." در اين شرايط لازم است به پزشک مراجعه کنيد. پزشک به شما مي گويد اين ورم مربوط به نفخ گاز ويا غذا و يا مربوط به مايعات است.

3. نشانه هاي بيماري کبد : شما مبتلا به هپاتيت A، B يا C هستيد.

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

زماني که ويروس ها يا انگل ها کبد را آلوده مي کنند، باعث التهاب و کاهش عملکرد کبد مي شوند. رايج ترين نوع عفونت کبد ويروس هاي هپاتيت هستند. هپاتيت A از طريق تماس با مدفوع فرد آلوده يا مصرف مواد غذايي و نوشيدني هاي خطرناک بروز مي کند، در حالي که هپاتيت هاي B و C بيشتر از طريق خون، رابطه جنسي يا تماس با ترشحات و مايعات بدن فرد بيمار منتقل مي شود. دکتر منون مي گويد: روش هاي درماني موثري براي درمان هپاتيت C وجود دارد، بنابراين افراد بايد آزمايش شوند. در مورد روش هاي مراقبت از کبد خود با پزشک مشورت کنيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : کدام نوع هپاتيت با رابطه جنسي منتقل مي شود؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : هپاتيت B

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : کدام نوع از هپاتيت ها خطرناک هستند؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 12 سوال مهم درباره هپاتيت

4. نشانه هاي بيماري کبد : بدن شما دائم دچار خارش مي شود

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

شايد باور نکنيد اما يک کبد ناسالم منجر به خارش تمام بدن مي شود. دکتر منون در اين باره مي گويد: ما در مورد علت بروز اين عارضه مطمئن نيستيم ، اما احتمالا خارش بدن مربوط به نمک صفراست.صفرا يک ماده گوارشي است که به وسيله کبد توليد مي شود، اما در افرادي که مبتلا به سيروز اوليه صفراوي هستند (بيماري خودايمني کبدي است که منجر به بروز اختلال در مجاي صفراوي مي شود)، صفرا تجمع پيدا کرده و منجر به بروز خارش قابل توجه مي شود.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : درباره سيروز کبدي چه مي دانيد؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : از سيروز تا سرطان کبد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 7 نشانه ابتلا به سيروز کبدي

5. نشانه هاي بيماري کبد: شما به طور مداوم خسته هستيد

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

خستگي مداوم تقريبا هميشه نشانه اين است که مشکلي در بدن شما وجود دارد. بيماري کبد منجر به خستگي مي شود.

6. نشانه هاي بيماري کبد: الکل زياد مي نوشيد

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

مصرف زياد و مداوم الکل به مرور زمان صدمات زيادي به کبد مي زند و در نهايت منجر به بيماري کبد مي شود. کبد به بدن کمک مي کند تا مواد شيميايي و سموم را از خود خارج کند، بنابراين پمپاژ مداوم کبد به دليل وجود مشوروبات الکلي در آن به معناي کار بيش از حد کبد است.

7. نشانه هاي بيماري کبد : داراي وزن زيادي هستيد

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

اضافه وزن يا چاقي بيشتر از آنچه به نظر مي رسد روي بدن تاثير مي گذارد. بيماري کبد چرب غير الکلي در حال افزايش است، به ويژه در افرادي که در سنين بين 40 تا 50 سال هستند و اساسا به معناي اين است که چربي در اطراف اندام هاي داخلي تجمع پيدا کرده است. گاهي اين چربي ها منجر به بروز سيروز کبد cirrhosis مي شود. خبر خوب اين که مي توانيد عواملي را که منجر به بروز اين بيماري مي شوند مديريت کنيد، برخي از اين عوامل عبارتند از چاقي، کلسترول بالا و ديابت.

8. نشانه هاي بيماري کبد : سابقه ابتلا به بيماري کبد در خانواده شما وجود دارد

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

برخي بيماري هاي کبد ارثي هستند، بنابراين اگر فکر مي کنيد در بين نزديکان شما فردي بر اثر بيماري يا سرطان کبد از دنيا رفته است، حتما به پزشک مراجعه کنيد، پزشک مي تواند کبد شما را مورد بررسي قرار دهد.

9. نشانه هاي بيماري کبد: گيج يا فراموش کار هستيد

نشانه هاي بيماري کبد + عوال بيماري زا در کبد

اگر به طور ناگهاني مسائل را فراموش مي کنيد و يا به راحتي گيج مي شويد، هميشه مربوط به بروز مشکلي در مغز نيست.آنسفالوپاتي کبدي Hepatic encephalopathy زماني رخ مي دهد که کبد قادر نيست سموم را به درستي از بدن خارج کند و معمولا در بيماران مبتلا به بيماري مزمن کبدي، سيروز يا هپاتيت اتفاق مي افتد. اگر اين علائم را مشاهده کرديد، حتما به پزشک مراجعه کنيد.


منبع: سيمرغ

http://www.CheKhabar.ir/News/87553/نشانه هاي بيماري کبد - عوال بيماري زا در کبد
بستن   چاپ