خواص دمنوش زرشک + طرز تهيه دمنوش زرشک
دوشنبه 18 دي 1396 - 11:26:07 AM
چه خبر - با خواص دمنوش زرشک آشنا شويد

زرشک با داشتن ويتامين C فراوان از سرماخوردگي پيشگيري مي‌کند. زرشک، گياهي ترش مزه و سرشار از خاصيت است که در مناطق معتدل و نيمه استوايي اروپا، آسيا، آفريقا و آمريکا مي‌رويد.

مواد لازم براي تهيه دمنوش زرشک

زرشک تازه: به ازاي هر نفر، 2 قاشق غذاخوري
عسل يا نبات: به مقدار لازم

طرز تهيه دمنوش زرشک

براي تهيه دمنوش زرشک، 2 قاشق غذاخوري زرشک تازه شسته شده را در قوري بريزيد سپس 2 ليوان آب جوش به آن اضافه کنيد و بگذاريد به خوبي دَم بکشد. مي‌توانيد مقداري عسل يا نبات نيز به اين دمنوش اضافه و ميل کنيد.

خواص دمنوش زرشک

خواص دمنوش زرشک + طرز تهيه دمنوش زرشک

زرشک طبعي سرد و خشک دارد؛ دَم‌کرده زرشک براي درمان ورم و زخم معده و روده مناسب است. اين دمنوش اسهال‌هاي خوني را نيز درمان مي‌کند.
زرشک با داشتن ويتامين C فراوان از سرماخوردگي پيشگيري مي‌کند؛ دمنوش زرشک ادرارآور و خلط آور است و دهان را نيز خوشبو مي‌کند؛ اين دمنوش تصفيه‌کننده و ضدعفوني‌کننده خون و منقبض کننده عروق است.
زرشک، تقويت‌کننده قلب، کبد و صفرا آور است و سنگ کيسه صفرا را نيز درمان مي‌کند؛ دَم‌کرده زرشک، بي‌اشتهايي را برطرف مي‌کند و فشارخون را کاهش مي‌دهد؛ اين دمنوش براي درمان زردي و يرقان نيز مفيد است.
مبتلايان به ورم طحال بايد براي درمان دَم‌کرده زرشک را ميل کنند؛ اين دمنوش به بهبود بواسير نيز کمک شاياني مي‌کند. دَم‌کرده زرشک، نقرس و رماتيسم را از بين مي‌برد.

موارد منع مصرف دمنوش زرشک

زنان باردار بايد از مصرف دمنوش زرشک خودداري کنند.مصرف طولاني و زياد زرشک و فرآورده‌هاي آن سبب ناراحتي معده و روده مي‌شود؛ استفاده بيش از حد اين دمنوش، مانع جذب ويتامين B در بدن مي‌شود؛نوشيدن دمنوش زرشک براي مبتلايان به سرفه‌هاي خشک مضر است.

تداخل دارويي دمنوش زرشک

دمنوش زرشک ممکن است با آنتي بيوتيک‌ها تداخل ايجاد کند و تأثير آن‌ها را کاهش دهد؛ اين دمنوش مي‌تواند اثر دارو‌هاي رقيق‌کننده خون مانند آسپرين را کم کند.
زرشک ممکن است باعث افزايش اثر آنتي‌هيستامين‌ها شود؛ اين گياه فشارخون را کاهش مي‌دهد، بنابراين مي‌تواند اثر دارو‌هاي فشار خون را افزايش دهد؛ زرشک ممکن است موجب افزايش اثر دارو‌هاي ديورتيک (ادرارآور) نيز شود؛ اين گياه قند خون را کاهش و تأثير دارو‌هاي ديابت را افزايش مي‌دهد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : خواص زرشک

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : ويتامين ب و زرشک

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : چند فايده مهم از زرشک


منبع: yjc.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/87433/خواص دمنوش زرشک - طرز تهيه دمنوش زرشک
بستن   چاپ