اتحاديه اروپا: اعتراض‌ها در ايران را زير نظر داريم
سه شنبه 12 دي 1396 - 11:23:36 AM
چه خبر - واکنش سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به ناآرامي هاي ايران

کاترين ري سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با انتشار پيامي در صفحه توئيتر خود به اعتراضات روزهاي اخير در ايران واکنش نشان داد.

وي در پيام خود نوشت: اتحاديه اروپا اعتراض‌ها در ايران را دنبال مي‌کند و با مقامات ايراني در ارتباط است. انتظار مي‌رود در پي سخنان حسن روحاني رئيس‌جمهوري ايران، حق تجمع مسالمت‌آميز و آزادي بيان رعايت شود.

انگليس و آلمان ازجمله کشورهاي اروپايي بودند که به اين ناآرامي‌ها واکنش نشان داده و در اظهاراتي مداخله جويانه از معترضان حمايت کردند.

در روزهاي اخير عده‌اي در برخي شهرهاي کشورمان اقدام به برگزاري تجمعات اعتراضي کردند که با استقبال و حمايت مقامات آمريکايي و برخي اروپايي‌ها مواجه شده است که در اين ميان با سوءاستفاده از اين شرايط تلاش مي‌کنند، با دامن زدن به ناآرامي‌ها سياست‌هاي مداخله‌جويانه خود را در ايران پيش ببرند.

حسن روحاني در سخنان يک‌شنبه شب خود با اشاره به ابراز شادماني دشمنان انقلاب و مداخله‌هاي رئيس جمهور آمريکا گفت: اين آقايي که امروز در آمريکا مي‌خواهد با مردم ما همدردي کند، يادش رفته که چند ماه پيش ملت ايران را تروريست ناميد؛ اين آدمي که سر تا پايش عليه ملت ايران است؛ حق ندارد براي مردم ايران دلسوزي کند.

وي گفت: اين نکته بايد براي همه روشن باشد که ما ملت آزادي هستيم و طبق قانون اساسي و حقوق شهروندي، مردم در بيان انتقادات و حتي اعتراض‌شان کاملاً آزاد هستند؛ اما در عين حال بايد توجه کنيم که نحوه انتقاد و اعتراض بايد به گونه‌اي باشد که پايان آن منتهي به بهتر شدن شرايط کشور و زندگي مردم شود.

رييس جمهور تاکيد کرد: "حل برخي از اين‌ مسايل آسان نبوده و زمان‌بر است و دولت و ملت بايد براي حل اين مشکلات دست به دست بدهند".

بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران در واکنش به اظهارات سخيف، بي‌جا و مداخله‌جويانه مقامات آمريکايي گفت: مردم رشيد ايران وقعي به شعارهاي فرصت‌طلبانه و رياکارانه مقامات آمريکا نمي‌گذارند.

وي تاکيد کرد: مردم ايران بزرگ‌ترين پشتوانه امنيت و پيشرفت کشور هستند و مشارکت مردم در انتخابات براي تعيين سرنوشت شان و حضور فعال آحاد ملت در نظارت و نقد دستگاه‌هاي اداره کشور ضامن شکوفايي و بالندگي کشور و انقلاب اسلامي است و حضور هوشمندانه همين مردم مهمترين عامل مقاومت در برابر بدخواهان کشور و مردم است که دولت آقاي ترامپ ثابت کرده در راس اين بدخواهان قراردارد.

قاسمي اظهار کرد: قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ساختارهاي دموکراتيک را براي حمايت قانوني از خواسته‌هاي مدني مردم پيش بيني کرده است و پيگيري اين خواسته‌ها در چارچوب قانون کاملا امکان‌پذير است.


منبع: isna.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/87010/اتحاديه اروپا- اعتراض‌ها در ايران را زير نظر داريم
بستن   چاپ