تفاوت مصرف شير براي افراد سرد مزاج يا گرم مزاج
سه شنبه 12 دي 1396 - 9:23:07 AM
چه خبر - افراد سرد و گرم مزاج شير را با چي بخورند؟

سيد مهدي ميرغضنفري کارشناس طب سنتي، با بيان اينکه نوشيدن شير با شکر، خصوصاً به صورت فرني يا شير برنج، چاق‌کننده است, اظهار کرد: مصرف شير علي‌الخصوص در مزاج‌هاي گرم و خشک بسيار مفيد است.
مصرف زياد و هر روز شير، در بيماري‌هاي عصبي خصوصاً بيماري‌هاي ناشي از بلغم مضر است, شير گرم، سريع هضم است اما شير سرد، هضم کندتري دارد لذا بهتر است شير را گرم مصرف کرد.
شيرهايي که از سويا و مانند آن توليد مي‌شوند، جايگزين مناسبي براي شير دام نيستند, شير نه‌تنها به عنوان غذا بلکه به عنوان دارو نيز مصرف مي‌شود, مي‌توان شير را به‌عنوان ميان‌وعده نيز مصرف کرد به شرطي اينکه 2 تا 3 ساعت با وعده قبل و بعد خود فاصله داشته باشد در غير اين صورت باعث فساد شير در معده شده و روند هضم را مختل مي‌کند.
افرادي که مزاج‌شان گرم است با مقدار کمي شکر يا قند آن را مصرف کنند و افراديکه مزاج سرد دارند, بهتر است شير را به صورت گرم و به همراه عسل يا پودر زنجبيل يا خرما ميل کنند, در طب سنتي مصرف همزمان آن با خوردني‌هاي ديگر نظير گوشت، تخم‌ مرغ، ماهي، سبزي‌ها، حبوبات، چيزهاي شور، تند و ترش منع شده و شير بايد به تنهايي مصرف شود.

تفاوت مصرف شير براي افراد سرد يا گرم مزاج چگونه است؟

مصرف همزمان شير به همراه کمي نان در يک وعده غذايي توصيه مي‌شود و غذاي کاملي را تشکيل مي‌دهد, يکي از راهکارهاي مقابله با آلودگي هوا، مصرف شير است چون شير نوعي پادزهر است (در گذشته نيز به افراد مسموم، شير تجويز مي‌کردند) و باعث افزايش دفع و پاکسازي روده و سيستم گوارشي مي‌شود.
مصرف شير به‌صورت شير‌برنج و فرني بسيار مورد توصيه طب سنتي است؛ امروزه براي اطفال هم توصيه به مصرف فرني و حريره مي‌شود, در طب سنتي عقيده بر اين است که مصرف اين مواد باعث طولاني شدن عمر و خوش‌رنگ شدن پوست و چهره مي‌شود.
شير تازه مقوي, چاق‌کننده و رشد‌دهنده است, از اين رو براي اطفال، افراد در حال رشد، افراد بيمار، افراد مسن و زنان باردار توصيه مي‌شود, شير به دليل رطوبتي که دارد به ايجاد حجم در بدن کمک مي‌کند, مصرف موادي که داراي رطوبت ماندگار در بدن هستند, مثل شير (آب رطوبت ماندگار نيست) در افرادي که لاغرند و اميد به چاق‌شدن دارند (مزاج‌هاي خشک، افراد مسن يا دوره نقاهت پس از بهبود بيماري) يا در ورزشکاران (براي حجم دادن به ماهيچه) مفيد است.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : شير را سرد بخوريم بهتر است يا گرم؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : چرا بعد از خوردن شير دچار مشکلات گوارشي مي شويم؟

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : آيا مي‌توان جايگزيني براي شير پيدا کرد؟


منبع: tasnimnews.com

http://www.CheKhabar.ir/News/86991/تفاوت مصرف شير براي افراد سرد مزاج يا گرم مزاج
بستن   چاپ