جشنواره فجر 96: انتقاد تند جواد هاشمي از نحوه انتخاب فيلم ها
دوشنبه 11 دي 1396 - 3:21:03 PM
چه خبر - اگر فيلمهاي کودک بايد در جشنواره کودک رونمايي شوند پس فيلمهاي جنگي را هم بگذارند براي جشنواره مقاومت

سيدجواد هاشمي که همچنان بيش از هر چيز به واسطه ايفاي نقش در آثاري ارزشي نظير «افق» و «اخراجيها» شناخته مي‌شود در گفتگو با «شهروند» مدعي شده انتخاب فيلمهاي جشنواره براساس نامها بوده تا ارگانهايي نظير اوج و شهرداري ناراحت نشوند.
سيدجواد هاشمي که تأکيد دارد «آهوي پيشوني سفيد2» متعلق به سينماي کودک است، گفت:
به نظر مي‌آيد هيأت انتخاب جشنواره فيلم فجر، در تمام دوره‌ها احساسش اين است که کارهاي مربوط به کودکان و نوجوانان نبايد در جشنواره فجر حضور داشته باشد. اين نگاه غيرقانوني و اشتباه اساسي در طول سال‌هاي مختلف وجود داشته و معمولا هم به اين بهانه رخ مي‌دهد که مسئولان برگزاري مي‌گويند، فيلم کودک جشنواره‌اي جدا و مستقل دارد. اين حرف اگر قرار باشد مبناي کار قرار بگيرد، بايد فيلم‌هاي دفاع مقدسي هم از ليست جشنواره حذف شود، چون اين فيلم‌ها هم براي خودشان جشنواره مستقل دارند. آن‌طور که مسئولان برگزاري هميشه گفته‌اند سعي‌شان اين است که در جشنواره از همه سليقه‌ها و همه ژانرها فيلم داشته باشند اما درحال حاضر اين‌طور به نظر نمي‌رسد. فيلم «آهوي پيشوني سفيد2» به شهادت آنهايي که اين فيلم را ديده‌اند، تمام استانداردهاي کافي براي حضور در جشنواره آن‌هم جشنواره‌اي در ايران را دارد. من با دبير محترم جشنواره صحبت کردم، او مي‌گفت من هم تو را دوست دارم و هم فيلمت را دوست دارم اما جشنواره مهم نيست بلکه اکران مهم است.
اعتراض ‌هاشمي اين است که اگر مي‌گويند مي‌خواهيم از همه ژانرها و سليقه‌ها در جشنواره حضور داشته باشند، پس چرا اين‌قدر حرف مي‌زنند و عمل نمي‌کنند. او گفت:
قبل از اين‌که هيأت انتخاب نظرش را اعلام کند، من مي‌توانستم از روي ليست اوليه، فهرست ٢٢ فيلم اعلامي را با ذکر نام، اعلام کنم و به نظرم کاملا مشخص بود، به اين دليل که جشنواره فيلم فجر، جشنواره نام‌هاست. من اصلا نمي‌پذيرم که اين انتخاب‌ها براساس عدالت و ارزش‌هاي موجود در فيلم باشد، چون هيأت انتخاب به اين دليل است که بسياري از اين فيلم‌ها اصلا آماده نبوده، نتوانسته‌اند همه فيلم‌ها را بدانند. ما که مي‌دانيم اين فيلم‌ها ناتمام و در مرحله تدوين بوده، پس چطور مي‌توانند بگويند فلان فيلم خوب بوده و به اين دليل انتخاب شده است.انتخاب اين فيلم‌ها براساس نام‌ها بوده، چون اگر فلان نام نباشد، شهرداري ناراحت مي‌شود يا اگر فلان نام نباشد، به موسسه اوج برمي‌خورد…


منبع: روزنامه شهروند/cinemajournal.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/86951/جشنواره فجر 96- انتقاد تند جواد هاشمي از نحوه انتخاب فيلم ها
بستن   چاپ