تاثير باور نکردني حل جدول بر روي سلامت
جمعه 8 دي 1396 - 11:20:12 AM
چه خبر - حل جدول چه تاثيري بر روي مغز و سلامت بدن دارد؟

نخستين جدول کلمات متقاطع در 21 دسامبر 1913 در روزنامه نيويورک ورلد New york world منتشر شد. از آن زمان تاکنون، جدول کلمات متقاطع شاهد انفجار محبوبيت خود بوده است. در حال حاضر، اين جدول ها به صورت آنلاين، در روزنامه ها و بسياري از کتاب هاي جدول منتشر مي شوند.
پژوهش ها نشان داده اند که حل کردن جدول کلمات متقاطع چيزي فراتر از فعاليتي ساده است که تنها براي وقت گذراني انجام مي شود. آنها فوايد بسياري براي سلامت رواني و جسماني شما ارائه مي کنند. در ادامه با برخي از اين فوايد بيشتر آشنا مي شويم.

حل جدول خلق و خوي شما را بهبود مي بخشد

حل جدول کلمات متقاطع يک حس رضايت در انسان شکل مي دهد و اين حس رضايت مفيدتر از آن چيزي است که ممکن است در ابتدا به نظر برسد. اين احساس موجب توليد دوپامين Dopamine توسط مغز مي شود، که يک انتقال دهنده عصبي مسئول احساس رضايت و خوشي است. دوپامين اغلب در زمان فعاليت براي تحقق يک هدف ترشح مي شود و در زمان تکميل هدف ترشح آن به نقطه اوج خود مي رسد. اين يکي از روش هاي طبيعي براي شاد نگه داشتن و ايجاد انگيزه در انسان در طول زندگي است.
اما اگر هيچ محرک يا عامل هيجان انگيزي وجود نداشته باشد، سطح دوپامين به طور طبيعي افت خواهد کرد.سطوح پايين دوپامين مي تواند به بي علاقگي، افسردگي و انرژي کم منجر شود. اين در شرايطي است که افزودن چند هدف کوچک و دستاورد طي هفته مي تواند سطوح دوپامين را به طور طبيعي در محدوده مناسب حفظ کند. از اين رو، احساس رضايت و کسب موفقيت پس از حل جدول کلمات متقاطع به طور کلي به حفظ احساس هيجان و انرژي کمک مي کند.

حل جدول کلمات متقاطع خطر ابتلا به زوال عقل و بيماري آلزايمر را کاهش مي دهد

ثابت شده است که تحريک رواني به پيشگيري از اختلالات عصبي مرتبط با افزايش سن، مانند زوال عقل و بيماري آلزايمر، کمک مي کند. مطالعه اي که در دانشگاه کاليفرنيا، برکلي، انجام شد، نشان داد افرادي که بيشتر درگير فعاليت هاي ذهني چالش برانگيز، مانند مطالعه يا حل جدول، مي شوند با تجمع کمتر برخي پروتئين هاي سمي، که مي تواند به بيماري هايي مانند آلزايمر منجر شود، مواجه هستند.
به نظر مي رسد دنبال کردن سرگرمي ها و وظايف شناختي چالش برانگيز در سال هاي اوليه و مياني زندگي در پيشگيري از انباشت اين پروتئين هاي سمي مفيد است. مطالعه علمي ديگري نيز نشان داد که تحريک ذهني ناشي از فعاليت هايي که در اوقات فراغت انجام مي شوند، مانند حل جدول کلمات متقاطع، ممکن است آغاز زوال عقل را به تاخير اندازد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : يافته هاي جديد درباره آلزايمر و روش هاي پيشگيري از آلزايمر

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : پيشگيري از آلزايمر با سه دستور

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : آيا بيماري آلزايمر قابل پيش بيني است ؟

حل جدول کلمات متقاطع استرس را کاهش مي دهد

تاثيرات باور نکردني حل جدول بر روي سلامت

جدول هاي کلمات متقاطع روشي سرگرم کننده براي رها کردن ذهن از نگراني هاي روزانه هستند. آنها به صورت امن فرصتي خوب را براي تنهايي و فراموش کردن فشارها و نگراني ها در اختيار شما قرار مي دهند.
در حقيقت، پژوهش ها نشان داده اند که فعاليت هايي که فکر و ذهن را درگير مي کنند، مانند حل جدول کلمات متقاطع يا بازي شطرنج، ممکن است در کاهش اضطراب موثرتر از فعاليت هاي به ظاهر آرامش بخش، مانند تماشاي تلويزيون يا خريد، باشند.

حل جدول کلمات متقاطع مهارت هاي کلامي شما را بهبود مي بخشد

وظيفه ذهني کنار هم گذاشتن کلمات در يک جدول مي تواند به ارتقا مهارت هاي زباني شما نيز کمک کند. پژوهشگران ايرلندي مطالعه اي را با حضور گروهي از دانشجويان دانشگاه که به مدت چهار هفته روزانه يک جدول کلمات متقاطع ساده را حل مي کردند، انجام دادند. در نهايت مشخص شد افرادي که جدول حل مي کردند در مقايسه با افرادي که اين کار را انجام نمي دادند، بهبود مهارت هاي ارتباط شفاهي خود را تجربه کرده اند.

حل جدول کلمات متقاطع يک فعاليت اجتماعي بزرگ را شکل مي دهد

جدول هاي کلمات متقاطع همواره گزينه اي براي دستيابي به تنهايي نيستند. شما مي توانيد حل کردن يک جدول کلمات متقاطع را به همراه اعضاي خانواده يا گروهي از دوستانتان انجام دهيد. پژوهش ها نشان داده اند که کار کردن در يک تيم مي تواند سرعت تفکر و صحبت را بهبود ببخشد. همچنين، شما مي توانيد مهارت هاي همکاري و حل اختلاف خود را بهبود ببخشيد.
حل کردن جدول کلمات متقاطع به همراه ديگران روشي خوب براي ايجاد پيوند و به اشتراک گذاشتن تجربيات نيز محسوب مي شود. هر فردي از فوايد سلامت اين کار بهره‌مند مي شود، در شرايطي که مي توانيد به همراه هم خاطرات شادي را رقم بزنيد.


منبع: asriran.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/86712/تاثير باور نکردني حل جدول بر روي سلامت
بستن   چاپ