بهترين زمان براي خريد خودرو
جمعه 8 دي 1396 - 10:21:57 AM
چه خبر - زمان مناسب خريد خودرو؟

در يکي دو ماه اخير که ثبت سفارش براي واردات خودروهاي خارجي ممنوع شده و اين امر ـ با اين‌که اصلا ربطي ندارد! ـ بازار برخي خودروهاي داخلي را نيز ملتهب کرده است، ‌بيشتر شهروندان اين روزها مي‌پرسند که آيا زمان خريد خودرو فرا رسيده و اصولا خودرو بخريم يا نخريم...

اين پرسش اين روزها در بسياري از محافل تکرار مي‌شود و لذا بايد پاسخي کامل و جامع به آن داد تا در تصميم‌گيري موثر افتد.

بازار خودروهاي خارجي
هر چند آمار خريد و استفاده از خودروهاي خارجي در مقايسه با کل خودروهاي موجود در کشور زياد نيست، اما قيمت‌ها و بازار آن مورد توجه است و در مواردي به لحاظ رواني بر کل بازار خودرو اثر مي‌گذارد. از حدود دو ماه پيش زمزمه‌هايي مبني بر توقف ثبت سفارش براي واردات خودروهاي خارجي مطرح شد و کمي بعد اين شايعه به واقعيت پيوست.
هم‌اکنون ثبت سفارش اين خودروها ممنوع است و خودروهايي هم که وارد مي‌شود، مربوط به ثبت سفارش‌هاي قبلي است.
براساس قانون، از زمان ثبت سفارش، شش ماه مهلت ورود خودرو به کشور وجود دارد و ظاهرا مهلت شش ماهه آخرين ثبت سفارش‌هاي انجام شده در دي‌ماه جاري به پايان خواهد رسيد.
براساس مفاد منتشره از لايحه بودجه 97، ظاهرا دولت پيشنهاد کرده تعرفه انواع خودروهاي وارداتي بر اساس حجم موتور آنها از 50 درصد فعلي تا 150 درصد افزايش يابد که طبيعي است تمام خودروهاي خارجي با افزايش قيمت روبه‌رو خواهند شد و همين حالا نيز بسياري از اين خودروها بين 15تا 50 ميليون تومان گران شده‌اند و حتي برخي مدل‌هاي آن ناياب نيز شده‌ است.
هر چند خريداران اين خودروها در اقليت قرار دارند، اما بايد به همان‌ها نيز پيشنهاد کرد حداکثر تا پايان دي‌ماه جاري نسبت به خريد خودرو اقدام کنند. ضمنا بايد به آنهايي که جيب‌شان پر است توصيه کرد به بهانه خريد خودروي مدل 2018 از پيش‌خريد خودرو خودداري کنند، چرا که حتي خود نمايندگي‌ها نيز نمي‌دانند رشد قيمت‌ها تا چه حد خواهد بود و لذا ممکن است هنگام مشخص شدن قيمت نهايي شوکه شده و احساس زيان کنند. لذا همين دي‌ماه بخريد و نقد بخريد و ترجيحا منتظر نمانيد!

خودروهاي داخلي
ماجرا اما درباره خودروهاي داخلي کمي متفاوت است، چون قيمت بيشتر خودروهاي پرمصرف تحت‌کنترل دولت و شوراي رقابت است.
قيمت کارخانه‌اي اين خودروها افزايش نيافته، اما مانع افزايش نيافتن قيمت بازار اين خودروها نشده و قيمت بازار آنها بين 5 تا 20 ميليون تومان افزايش يافته است.
به عنوان مثال همين دو هفته پيش يکي از خودروسازان اقدام به فروش فوري مدلي از خودروي کياسراتو با ادعاي تخفيف و ارائه آپشن‌هاي ويژه کرد. اما فعالان فضاي مجازي - که اين روزها بسيار در زمينه شناسايي و معرفي تخلفات فعال شده‌اند! - روشن کردند که قيمت اين خودرو در اصل بين 14 تا 17 ميليون تومان افزايش يافته که البته پس از آشکار شدن اين موضوع و فراگيرشدن آن،‌ خودروساز نسبت به اصلاح قيمت آن خودرو و بازگرداندن آن به حال سابق اقدام کرد. از سوي ديگر بايد توجه داشت بسياري از خودروهاي توليد داخل از طريق واسطه‌ها و به اصطلاح به صورت «کاردکسي» و صفر به قيمت بازار فروخته مي‌شود و چون اکنون مشتري براي خودرو زياد است، خودروسازان حتي اقدام به راه‌اندازي طرح‌هاي فروش و پيش‌فروش عادي و ويژه هم نکرده‌اند.
تمام اينها گفته شد تا بدانيد دسترسي عادي و به صورت مرحله‌اي به خودروهاي توليد داخل مقداري دشوار شده و با وجود افزايش نيافتن قيمت کارخانه، چون عرضه کم شده، قيمت بازار در حال تحميل خود به خريدار است. لذا به نظر مي‌رسد بايد به خريداران خودروهاي داخلي هم پيشنهاد کرد زمان را از دست ندهند و به هر طريق اقدام به خريد خودروشان کنند چون ممکن است رشد قيمت‌ها در راه باشد.

بهمن در راه است...
فعالان بازار خودرو مي‌دانند که بهمن، چون هر سال اوج معاملات و خريد و فروش خودرو و البته کميابي برخي خودروها و افزايش قيمت آنان است. اکنون که روزهاي آغازين دي‌ماه را سپري مي‌کنيم و با توجه به نکات گفته شده درباره احتمال رشد قيمت خودروهاي خارجي و اثر رواني آن بر کل بازار خودرو، پيشنهاد اين است که در همين دي‌ماه و پيش از رسيدن بهمن نسبت به خريد خودروي دلخواه اقدام کنند.
فعالان بازار خودرو مي‌گويند بهمن امسال براي بازار خودرو، متفاوت از سال‌هاي ديگر خواهد بود، چرا که بهمن فصل بررسي بودجه در مجلس نيز بوده و ممکن است تعرفه‌هاي واردات خودرو بيش از اين افزايش يابد و لذا اثر رواني آن بر بازار بيشتر شود. لذا آنها باز هم تاکيد مي‌کنند که روزهاي باقيمانده دي، زمان مناسبي براي خريد خودرو و بهتر است اين خريد به بهمن و روزهاي آغازين اسفند موکول نشود.

رونق در بازار دست‌دوم‌ها
شواهد موجود نشان مي‌دهد نشانه‌هاي افزايش قيمت در بازار خودرو هم‌اکنون از بازار خودروهاي دست‌دوم آشکار شده است.
به گفته فعالان بازار خودرو، عرضه برخي خودرو‌هاي دست‌دوم کاهش پيدا کرده و همه فعالان منتظر افزايش قريب‌الوقوع قيمت‌ها هستند تا خودرويشان را گرانتر بفروشند حتي خودروهاي محدودي هم که در اين بازارها عرضه مي‌شود بسرعت به فروش مي‌رود.
با اين حال بجز کاهش عرضه فعلا رشد قيمت آنچناني در بازار فروش خودروهاي دست‌دوم مشاهده نمي‌شود، اما قطعا با فرارسيدن بهمن، اين بازار نيز از وضعيت بازارهاي خودروهاي نو متاثر شده و قيمت‌ها به احتمال بسيار افزايش خواهد يافت.
در نهايت نيز باز هم فعالان بازار خودرو پيشنهاد مي‌کنند چه خودروي نو و چه خودروي دست‌دوم، الان موقع خريد است و روزهاي باقيمانده از دي را به هيچ عنوان از دست ندهيد که احتمالا مجبور به پرداخت اضافه مبلغ خواهيد شد... .


منبع: jamejamonline.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/86702/بهترين زمان براي خريد خودرو
بستن   چاپ