مراقبت از پوست در هواي آلوده با چند نکته ساده
دوشنبه 4 دي 1396 - 1:19:30 PM
چه خبر - روش هاي مراقبت از پوست در برابر آلودگي ها

آلودگي باعث مي شود که در بدن، راديکال هاي آزاد بسيار بيشتري توليد شود و اين راديکال هاي آزاد، انسان را به سمت پيري و بيماري هاي مختلف از جمله سرطان سوق مي دهد. آلودگي هاي زيست محيطي تاثير بسيار بدي هم به روي پوست دارد.

پوست و آلودگي هوا

پوست با مسن شدن انسان، به طور طبيعي رطوبت کافي و انعطاف پذيري خود را از دست مي دهد. اما آلودگي هوا يکي از دلايل اصلي صدمه به پوست است. زيرا مواد سمي موجود در هوا موجب پيري زودرس پوست صورت، گردن و دست ها مي شود و دود و گردوغبار و آلودگي درون منافذ پوست جمع شده و پوست را تيره مي کند. همچنين به مدت طولاني در معرض هواي آلوده قرار گرفتن، پوست را دچار حساسيت هايي مانند اگزما مي کند. از طرفي هواي آلوده به درون پوست نفوذ کرده و رطوبت آن را از بين برده و موجب خشکي و ايجاد لکه روي پوست مي شود. تشعشعات راديواکتيو نيز پوست را تيره، خشک، خشن و پر چروک مي کند.

پوست و آلودگي آب

آلودگي هوا را به سرعت مي توان تشخيص داد، اما تشخيص آلودگي آب سخت است و نياز به ابزار سنجش دارد. کلر موجود در آب هاي تصفيه شده و همچنين استخرهاي شنا، به پوست صدمه مي زنند. محصولات بسياري وجود دارد که از پوست در برابر صدمات آب پيشگيري مي کنند. توصيه مي شود که از اين محصولات استفاده کرد. در ضمن از زمان شنا در استخرها بايد کم نمود.

روش هاي مراقبت پوست از آلودگي

محصولات بسياري در بازار وجود دارند که به مراقبت از پوست در برابر آلودگي ها مي پردازند. اين محصولات روند صدمه به پوست را کند مي کنند. بيروني ترين لايه پوست، اپيدرم نام دارد و بيشتر مواقع در برابر صدمات زيست محيطي قرار مي گيرد. داشتن پوست سالم کار سخت و پيچيده اي نيست، با يک يا دو روش ارزان قيمت مي توان پوستي سالم و درخشان داشت. در ضمن فرآيند درمان پوست صدمه ديده هم چندان کار سختي نمي باشد.

تميز نگهداشتن پوست

مهم ترين کاري را که بايد براي پوست انجام داد، تميز نگهداشتن هر روزه آن است و با استفاده از محصولات پاک کننده مناسب نوع پوست، مي توان اين کار را انجام داد. پاکسازي پوست، اصلي ترين بخش مراقبت از پوست است و تمام آلودگي ها و روغن هاي اضافي که داخل منافذ پوست مي شوند را از روي پوست تميز مي کند. موثرترين پاک کننده هاي پوست صورت، بر اساس صابون نيستند. انواع متفاوت پوست، به محصولات مناسب خود نياز دارند. يک پوست بسيار خشک بايد با کرم هاي پاک کننده، پاکسازي شود و يک پوست حساس نيز به پاک کننده هاي بدون الکل نياز دارد.

مقدار آب لازم

آب موجب مي شود که مواد سمي از بدن خارج شده و همچنين به جذب مواد مغذي توسط سلول ها، کمک کند. همچنين باعث مي شود که دستگاه گوارش بدن به درستي کار کند. پوست بدن بايد هميشه مرطوب و آبدار باقي بماند. نوشيدن آب کافي کمک مي کند که آب از دست رفته بدن از طريق تعريق، بازيابي شود. بدين ترتيب پوست، تميز و گوشتي به نظر خواهد رسيد.

امگا 3

اسيدهاي چرب امگا 3 براي پوست بسيار ضروري هستند و در رشد غشاء هاي سلولي بر پايه ليپيد که مي توانند مواد مغذي و آب را به پوست برسانند، موثر هستند. اين ليپيدها روي پوست، سپري روغني ايجاد کرده و از رسيدن اشعه هاي ماوراء بنفش به پوست پيشگيري مي کند. اسيدهاي چرب امگا3 و امگا 6، براي پوست، بهترين مي باشند. امگا 6 در خوراکي هايي مانند تخم مرغ، مرغ، گوشت قرمز، غلات، دانه ها و روغن هاي پخت و پز يافت مي شود. اما دريافت امگا3 کمي سخت است. اين اسيد چرب در ماهي هاي آب هاي سرد مانند قزل آلا و سالمون، گردو، لوبيا قرمز و اسفناج ديده مي شود. امگا3 همچنين موجب بهتر شدن رنگ پوست مي شود.

کرم هاي ضدآفتاب

کرم هاي ضدآفتاب از بيماري هاي جدي مانند سرطان، پيشگيري مي کند و با محافظت از پوست در برابر اشعه هاي مضر نور خورشيد، از پيري زودرس آن پيشگيري مي کند. پوست وقتي بيش از حد در معرض تابش نور خورشيد قرار بگيرد، دچار تيرگي، چروک و عدم انعطاف پذيري مي شود.

ويتامين هاي C و E

اين ويتامين ها، آنتي اکسيدان هاي خوبي هستند و در برابر ايجاد راديکال هاي آزاد در بدن ناشي از آلودگي هوا، مقاومت مي کنند. اين ويتامين ها در خوراکي هايي مانند ميوه ها، سبزيجات، غذاهاي دريايي و روغن هاي خوراکي يافت مي شوند. ويتامين C، پوست را گوشتي و درخشان نگه مي دارد. اين ويتامين در غلات کامل، سيب ها، پرتقال ها و ديگر مرکبات يافت مي شود. ويتامين E نيز از غشاءهاي سلولي در برابر تخريب محافظت مي کند. از اين ويتامين مي توان در روغن جوانه گندم، خردل، اسفناج، کلم بروکلي و کره بادام زميني پيدا کرد.


منبع : zendegionline.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/86447/مراقبت از پوست در هواي آلوده با چند نکته ساده
بستن   چاپ