عفونت هاي پوستي در کودکان چه دليلي دارد؟
شنبه 2 دي 1396 - 11:21:28 AM
چه خبر - عفونت هاي پوستي در کودکان را بيشتر بشناسيد

پوست بدن مانند سدي است که مانع از نفوذ آسيب‌ها به درون بدن انسان مي‌شود، بنابراين مراقبت صحيح از پوست کودک اقدامي اساسي و مهم در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها است. بسياري از باکتري‌ها، بدون آنکه لطمه‌اي به بدن وارد آورند، به‌طور طبيعي روي پوست بدن ما زندگي مي‌کنند، اما به‌محض ايجاد بريدگي در پوست، به نواحي زيرين واردشده و موجب عفونت مي‌شوند.
بسياري از عفونت‌هاي پوستي، خطرناک نيستند و در صورت توجه به‌موقع، به‌راحتي درمان مي‌شوند، اما چنانچه عفونت پوست عميق بوده و به جريان خون برسد، بدن گرفتار تب شده و ساير اعضاي بدن ازجمله استخوان‌ها و کليه‌ها را آلوده مي‌سازد. به همين جهت بايد در مراحل نخستين مشاهدۀ عفونت به درمان آن اقدام کرد.

عوامل تاثير گذار بر شدت عفونت پوست

شدت عفونت پوست و انتشار آن به عواملي بستگي دارد. مانند:
- باکتري ايجادکنندۀ عفونت تا چه حد عفونت‌زاست؟
- مقدار باکتري عفونت‌زا چقدر است؟
- سيستم دفاعي بدن کودک براي مبارزه با باکتري چقدر نيرو دارد؟
- آيا درمان عفونت با تأخير صورت گرفته است؟
بسياري از عفونت‌هاي پوستي با استفاده از محلول‌هاي ضد ميکروبي و پمادهاي آنتي‌بيوتيک سريع و راحت درمان مي‌شوند. در مورد نگهداري اين داروها در منزل با پزشک خود مشورت کنيد. چنانچه زخم عميق باشد، پزشک داروهاي حاوي آنتي‌بيوتيک تجويز خواهد کرد. در صورت وجود عفونت، نمونه‌برداري به‌منظور تشخيص نوع باکتري انجام خواهد گرفت. علاوه بر باکتري‌ها، عوامل ديگري چون قارچ‌ها، انگل‌ها و ويروس‌ها نيز مي‌توانند باعث ايجاد عفونت در پوست شوند.
در زير به شرح مهم‌ترين و شايع‌ترين عفونت‌هاي پوست که در دوران کودکي روي مي‌دهد، مي‌پردازيم.

عفونت پوستي در کودکان: زرد زخم Impetigo

kid01.jpg

زرد زخم Impetigo بيماري التهابي و ميکروبي پوست است که به دنبال خارش آن در عارضه‌هايي همچون گري، نيش حشرات، و يا حساسيت‌هاي پوستي ايجاد مي‌شود. اين بيماري به‌طورمعمول در ناحيۀ صورت پديد مي‌آيد ولي امکان دارد به ديگر نقاط بدن نيز سرايت کند. دو نوع باکتري که موجب اين بيماري مي‌شوند عبارت‌اند از: استافيلوکوک Staphylococcus و استرپتوکوک Streptococcus . هر يک از اين ميکروب‌ها علت بيماري باشند، نشانه و روش درماني آن يکسان خواهد بود.
زرد زخم موجب پولکي شدن پوست مي‌شود که گاه با تاول‌هايي کوچک نيز همراه است. پوست ناحيۀ زيرين کبره‌ها قرمز و خشک به نظر مي‌رسد. چرک زخم در صورت تماس با ساير نقاط بدن، به‌ويژه نواحي خراشيده شده، به گسترش عفونت کمک مي‌کند، بنابراين به‌محض مشاهدۀ بيماري بايد به پزشک مراجعه کرد تا از پيشرفت آن جلوگيري شود.
بيماري زرد زخم قابل‌انتقال است بنابراين بايد در مورد آن اقدامات پيشگيري‌کننده به عمل آورد. همواره بايد اطمينان پيدا کنيد که کودک شما دست‌هايش را به‌طور مرتب مي‌شويد و با حولۀ شخصي خود خشک مي‌کند. ناخن‌هاي او را تميز و کوتاه نگه‌داريد و پس از حمام دادن او، دست‌هاي خود را به‌دقت بشوييد. کودکتان را از استفاده از غذا و وسايل ديگران بازداريد و تا هنگام رسيدن به بهبود کامل زخم‌ها، از تماس او با ساير کودکان جلوگيري کنيد.در صورت مصرف آنتي‌بيوتيک، بيماري طي دو روز از ميان خواهد رفت.

عفونت پوستي در کودکان: گري

اين بيماري با توجه به جراحت حلقه‌اي شکل که روي پوست ايجاد مي‌کند، بدين نام خوانده‌شده است. اين جراحات داراي تاول‌هاي ريز و قرمز و کبرۀ پوستي در اطراف خود هستند. قطر حلقۀ يادشده به‌تدريج افزايش مي‌يابد و مرکز آن صاف مي‌شود. اين عارضه را مي‌توان درروي صورت، ناحيۀ تناسلي و پاها مشاهده کرد. نشانۀ ديگر بيماري، خارش در ناحيۀ مجروح است.
مبتلا شدن ناخن‌ها به اين زخم، شکنندگي و ضخيم شدن آن‌ها را سبب مي‌شود. شايد شما با عفونتي که سوزش و خارش شديدي دارد و در اصطلاح به آن پاي ورزشکار Athlete`s foot مي‌گويند، آشنا باشيد. بروز اين زخم در پاهاي افراد بالغ به‌طورمعمول بيش از کودکان است.
گري به‌وسيلۀ گونه‌هاي مختلفي از قارچ‌ها به نام متافيت ها Metaphit نيز ايجاد مي‌شود. گسترش عفونت از طريق تماس مستقيم با زخم و يا تماس با وسايل و لباس‌هاي شخص آلوده انجام مي‌گيرد. اين وسايل عبارت‌اند از شانه، کلاه و تل سر که رشته‌هايي از موي فرد آلوده را به همراه دارند. کف حمام نيز مي‌تواند در صورت قدم زدن فرد بيمار با پاي‌برهنه آلوده گردد.
اگر در منزل حيوانات خانوادگي داريد و آن‌ها دچار گري هستند، براي جلوگيري از انتقال بيماري به کودک خود، حيوان بيمار را هرچه زودتر به نزد دامپزشک ببريد و او را درمان کنيد. اين بيماري از حيوان به انسان قابل‌سرايت است.
بهترين راه پيشگيري عبارت است از رعايت بهداشت فردي و خودداري از تماس با فرد آلوده. پس از استحمام، پاي کودک را به‌دقت خشک‌کنيد زيرا قارچ گري قادر است به‌راحتي در ناحيۀ مرطوب رشد کند. به‌محض مشاهدۀ علائم، کودک را نزد پزشک ببرد. طي دورۀ درمان بيماري، از رفتن کودک به استخر جلوگيري کرده و شانه و کلاه و تمام وسايل آلودۀ او را دور بريزيد.


منبع: koodakonline.com

http://www.CheKhabar.ir/News/86268/عفونت هاي پوستي در کودکان چه دليلي دارد؟
بستن   چاپ