علائم کند شدن سوخت و ساز و ارتباط آن با غده تيروئيد
شنبه 25 آذر 1396 - 9:40:08 AM
چه خبر - سوخت و ساز آهسته باعث بروز چه مشکلاتي مي شود؟

سوخت و ساز شما فرآيندي است که طي آن بدن براي عملکردهاي پايه خود مانند ضربان قلب، فعاليت مغز، و تنفس انرژي مصرف مي کند. از آنجايي که سوخت و ساز شما غذا را براي تامين سوخت تجزيه مي کند، افرادي که داراي سوخت و سازي با آهنگي سريع هستند مي توانند هر آنچه دوست دارند مصرف کنند بدون اين که نگران افزايش وزن باشند. اين در شرايطي است که افرادي که داراي سوخت و ساز آهسته هستند بايد سخت‌تر کار کنند تا وزن از دست دهند و وزن خود را حفظ کنند.
در ادامه با برخي علائم شايع سوخت و ساز آهسته بيشتر آشنا مي شويم. اگر هر يک از آنها را تجربه مي کنيد، مراجعه به پزشک براي بررسي شرايط غده تيروئيد بهترين اقدام محسوب مي شود.

نشانه هاي سوخت و ساز آهسته چيست؟1. سوخت و ساز آهسته باعث افزايش وزن مي شود

بزرگ‌ترين نشانه سوخت و ساز آهسته افزايش وزن غير قابل توضيح است. اگر يک رژيم غذايي سالم را دنبال مي کنيد و ورزش مي کنيد، اما همچنان وزن اضافه مي کنيد، اين شرايط مي تواند با سوخت و ساز شما در ارتباط باشد.

2. سوخت و ساز آهسته باعث بروز مشکل در کاهش وزن مي شود

سوخت و ساز آهسته نه تنها مي تواند به افزايش وزن منجر شود، بلکه کاهش وزن را نيز مي تواند بسيار دشوار سازد،حتي اگر رژيم هاي غذايي و ورزشي سخت و طاقت فرسا را دنبال کنيد.

3. سوخت و ساز آهسته باعث مي شود همواره احساس خستگي کنيد

هنگامي که بدن شما با آهنگي کند انرژي مي سوزاند، اين شرايط احساس خستگي مکرر و بيشتر را به همراه دارد.

4. سوخت و ساز آهسته باعث خشکي پوست مي شود

هنگامي که سوخت و ساز آهسته است، سلول هاي شما به آن اندازه که بايد فعال نيستند، که به معناي عدم دريافت خون کافي است. اين شرايط مي تواند بر پوست شما تاثيرگذار باشد و احساس خشکي و ترک خوردگي را در آن ايجاد کند.

5. سوخت و ساز آهسته باعث سردردهاي مکرر مي شود

نشانه هاي سوخت و ساز آهسته و ارتباط آن با غده تيروئيد

هنگامي که غده تيروئيد عملکرد درست خود را ارائه نمي کند، و با کم کاري آن مواجه هستيد، اين شرايط مي تواند محرک سردرد يا حتي ميگرن شود.

6. سوخت و ساز آهسته منجر به فراموشي مي شود

ميزان بيش از اندازه کم هورمون تيروئيد که سوخت و ساز را تنظيم مي کند، مي تواند به ضعف حافظه و فراموشي منجر شود.

7. سوخت و ساز آهسته باعث ريزش مو مي شود

فرآيندهايي که پوست شما را تحت تاثير قرار مي دهند، بر شرايط مو نيز تاثيرگذار هستند. آهنگ کند سوخت و ساز مي تواند بر توانايي رشد و بازسازي مو تاثيرگذار باشد.

8. سوخت ساز آهسته باعث سرد شدن بدن مي شود

سرد بودن دائمي بدن يکي از نشانه هاي کم کاري تيروئيد است، که سرعت سوخت و ساز شما را نيز آهسته مي سازد. اگر بدن شما همواره سرد است، احتمالا غده تيروئيد به اندازه اي که بايد فعال نيست و همچنين سوخت و ساز شما کند است.

9. سوخت و ساز آهسته باعث کاهش ميل جنسي مي شود

سطوح کم هورمون تيروئيد مي تواند به معناي سطوح کم هورمون هاي جنسي، مانند تستوستورن testosterone ، باشد، که اين شرايط ممکن است بر ميل جنسي و خلق و خوي شما تاثيرگذار باشد.

10. سوخت و ساز آهسته باعث بروز افسردگي مي شود

از آنجايي که کم کاري تيروئيد موجب کند شدن فرآيندهاي درون بدن مي شود، جاي شگفتي نيست که خلق و خوي شما نيز تحت تاثير قرار بگيرد. افسردگي با کم کاري تيروئيد و پيرو آن سوخت و ساز آهسته پيوند خورده است.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : هر آنچه بايد درباره پرکاري و کم کاري تيروئيد بدانيد

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : علائم اختلالات تيروئيد را بشناسيد


منبع: asriran.com

http://www.CheKhabar.ir/News/85712/علائم کند شدن سوخت و ساز و ارتباط آن با غده تيروئيد
بستن   چاپ