چه عواملي باعث التهاب مغز و در نتيجه بروز افکار خودکشي مي شوند؟
چهارشنبه 22 آذر 1396 - 1:40:12 PM
چه خبر - ارتباط بين خودکشي و التهاب مغز + عواملي که باعث التهاب مغز مي شوند

اگر با افکار خودکشي دست و پنجه نرم مي کنيد، جاي شگفتي نيست که از نظر رواني با يک مشکل مواجه باشيد، اما پژوهشي جديد نشان داده است اين امکان وجود دارد که يک دليل فيزيولوژيکي براي اين افکار ناخوشايند و زيان آور و افسردگي ماژور يا افسردگي شديد يا عمده major depression در پس آنها وجود داشته باشد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : افسردگي چيست؟

نتايج مطالعه اي که در نشريه پزشکي Biological Psychology منتشر شده است، پيوندي بين التهاب مغزي و افکار خودکشي را نشان داده است. در شرايطي که التهاب مغزي پيش از اين با افسردگي پيوند خورده بود، اين مطالعه فراتر رفته و آن را با افکار خودکشي و افسردگي ماژور پيوند داده است.
پيش‌تر، پيشرفت اندکي در درک ما از چگونگي شکل گيري افکار يا تمايلات خودکشي در افراد حاصل شده بود. اين کمبود اطلاعات ممکن است به راحتي موجب شود تا افراد خود را گول زده و به اشتباه فکر کنند که براي مقابله با چيزهايي که در زندگي خود تجربه مي کنند، بيش از اندازه ضعيف هستند. اما مطالعه جديد نشان داده است دليل بالقوه يا تشديدکننده التهاب مغزي ممکن است مشکل اصلي باشد.
متاسفانه سالانه افراد بسياري در سراسر جهان اقدام به خودکشي مي کنند و از اين رو هر چيزي که بتواند دلايلي که منجر به اين عمل مي شوند را کاهش دهد، ارزش بررسي و مطالعه بيشتر را دارند.
اما چه چيزي موجب التهاب مغزي مي شود؟ پژوهش در اين زمينه همچنان نسبتا جديد است و از اين رو به طور قطع نمي توانيم به آنچه در پس شکل گيري التهابي که موجب افکار خودکشي مي شود، اشاره کنيم، اما از اين موضوع آگاه هستيم که موادي به نام نوروتوکسين ها* (سمومي که به مغز و سيستم عصبي آسيب مي زنند) مي توانند موجب يا تشديدکننده التهاب مغزي باشند.

*نوروتوکسين ها Neurotoxin : نوروتوکسين ها سموم مخربي هستند که به بافت هاي عصبي آسيب مي زنند.

نوروتوکسين هاي مختلفي وجود دارند و نمونه هاي بسياري در جوامع منتشر شده اند، که دليل آن عمدتا با عدم انجام پژوهش هاي لازم براي بررسي ايمني مواد شيميايي توسط سازمان هاي نظارتي گره خورده است. در نتيجه، بسياري از آفت کش ها، مواد مقاوم در برابر شعله، و ديگر مواد شيميايي اجازه استفاده در محصولات مصرفي، غذاها و مواد ساختمان سازي را يافته اند. در شرايطي که نوروتوکسين هاي بي شماري وجود دارند که ممکن است به التهاب مغزي منجر شوند. در ادامه با برخي از شايع‌ترين آنها آشنا مي شويم.

رايج ترين نوروتوکسين هايي که باعث التهاب مغزي مي شوند1. عامل التهاب مغز: کلروپيريفوس Chlorpyrifos

ارتباط بين خودکشي و التهاب مغز

شرکت مواد شيميايي داو (Dow) اين ماده شيميايي را در سال 1965 به عنوان يک حشره کش روانه بازار کرد و خيلي زود به محبوب‌ترين حشره کش در خانه هاي مردم آمريکا تبديل شد. در سال 1995، سازمان حفاظت از محيط زيست آمريکا اين شرکت را به واسطه 200 گزارش مسموميت مرتبط با ماده شيميايي 732 هزار دلار جريمه کرد، که در مقايسه با ميزان درآمد داو مبلغ بسيار کمي بود. کلروپيريفيوس همچنان به صورت گسترده در محصولات غذايي، و همچنين گلخانه ها و زمين هاي گلف مورد استفاده قرار مي گيرد.

2. عامل التهاب مغز: اترهاي دي فنيل پلي برومين Polybrominated diphenyl ethers يا PBDE ها

دي فنيل اترهاي پلي برمه Polybrominated diphenyl ethers که به نام PBDEs شناخته مي شوند، مواد ضد شعله اي هستند که به صورت گسترده در مصارف خانگي، به ويژه در مبلمان و تشک ها، مورد استفاده قرار مي گيرند. صنايع توليد کننده آن همچنان به فوايد ضد آتش بودن اين مواد بدون در نظر گرفتن آسيبي که مي توانند موجب شوند، ادامه مي دهند، در شرايطي که ضرر آنها مي تواند فراتر از ويژگي هاي ضد آتش باشد. اين مواد شيميايي با آسيب مغزي، از جمله کاهش دامنه توجه و ضريب هوشي پيوند خورده اند. در همين راستا، تا حد امکان از مبلمان و تشک هايي که عاري از مواد ضد حريق هستند، استفاده کنيد. همچنين، مصرف ماهي هايي مانند قزل آلاي رنگين کماني و سالمون آتلانتيک، سوسيس، پنير، کره و شير را محدود کنيد زيرا PBDEs در اين مواد غذايي مشاهده شده اند.

3. عامل التهاب مغز: سرب lead

سرب از نظر فني يک ماده شيميايي نيست، بلکه يک فلز سنگين محسوب مي شود، که داراي اثرات مخربي روي مغز است.سرب در غذاي کنسروي، رنگ، لوله هاي آب، روزنامه هاي رنگي، ظروف سراميکي، دود سيگار، دود منتشر شده از وسايل نقليه و خاک وجود دارد.غذايي که در آبي با محتواي سرب بالا پخته شده است، اين فلز را جذب مي کند. مشخص شده است که سرب با طيفي از اختلالات مغزي، از جمله ناتواني در يادگيري، افزايش پرخاشگري، اختلال نقص توجه* Attention deficit hyperactivity disorder يا ADHD، زوال عقل و بيماري آلزايمر پيوند خورده است. اثرات نوروتوکسيک آن مي تواند موجب يا تشديدکننده التهاب مغزي باشند. پيشگيري از مواجهه با سرب مي تواند دشوار باشد، اما تا حد امکان بهتر است از محصولات کنسروي و سيگار پرهيز کنيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : 10 علامت شروع آلزايمر

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : رابطه بين استاتين‌ها و آلزايمر براساس آخرين تحقيقات

* اختلال نقص توجه يا بيش فعالي Attention deficit hyperactivity disorder : نوعي اختلال در کودکان است که گاهي تا بزرگسالي همراه آنها مي ماند. کودک مبتلا به بيش فعالي دچار مشکل در تمرکز و کنترل تکانه هاست. البته بيش فعالي در دختران و پسران علائم متفاوتي دارد. در دختران با انزوا و گوشه گيري نمود پيدا مي کند و در پسران با بيش فعالي مشخص مي شود.

4. عامل التهاب مغز: تولوئن Toluene

تولوئن در حلال ها، لاک ناخن، عطرها، محصولات لباسشويي، نرم کننده هاي پارچه و ديگر محصولات معطر يافت مي شود. تولوئن که به نام متيل بنزن Methyl benzeneنيز شناخته مي شود، يک نوروتوکسين مشهور است. بر همين اساس، محدود کردن يا عدم استفاده از اين قبيل محصولات بهترين گزينه موجود محسوب مي شود.


منبع: asriran.com

http://www.CheKhabar.ir/News/85568/چه عواملي باعث التهاب مغز و در نتيجه بروز افکار خودکشي مي شوند؟
بستن   چاپ