عوارض مصرف نادرست هورمون رشد در کودکان
سه شنبه 9 آبان 1396 - 5:13:12 PM
چه خبر - عوارض مصرف غيرمنطقي هورمون رشد در کودکان

دکتر مجيد حاجي فرجي متخصص تغذيه و رژيم درماني، درخصوص استفاده از هورمون رشد براي کودکان اظهار داشت: امروزه شاهد هستيم که والدين براي افزايش رشد يا قد کودکان خود به دنبال استفاده از اين داروها هستند. به طور کلي بايد گفت، نمي‌شود براي تمام کودکان اين هورمون‌ها را تجويز کرد بلکه پزشک متخصص بايد با انجام آزمايش‌هاي باليني، علت عدم رشد قد کودک را تشخيص دهد. استفاده از اين هورمون‌ها نيازمند شرايط سني خاصي است. به طور کلي اين داروها براي دختران در سنين زير 10 سال و براي پسران در سنين بين 10 تا 12 سالگي تجويز مي‌شود.
استفاده غيرمنطقي و بدون تجويز از اين هورمون‌ها قطعا عوارضي از جمله بلوغ زودرس کودکان را به دنبال خواهد داشت که اين موضوع مي‌تواند براي خانواده‌ها دردسرساز باشد. والدين نبايد براي قد بلند شدن کودکان خود به صورت سرخود اقدام به تهيه هورمون‌هاي رشد کنند، زيرا قد افراد، موضوعي است که ارتباط مستقيم با ساختار ژنتيکي آنها دارد. بايد بررسي کرد که پدر و مادر کودک در چه حيطه قدي قرار دارند و سپس تشخيص داد که آيا کودک مي‌تواند در جهش‌هاي رشدي افزايش قد پيدا کند يا خير؟ که اگر اين موضوع توسط پزشک متخصص تاييد نشود، استفاده از هورمون‌هاي رشد نيز تاثيري بر رشد کودک نخواهند داشت.
دکتر حاجي فرجي درخصوص تغذيه مناسب براي افزايش قد کودکان توضيح داد: رعايت نکات تغذيه‌اي در سنين حدود دو سالگي مي‌تواند نقش زيادي در رشد طبيعي کودک داشته باشد. مصرف صحيح و مناسب کلسيم در طول روز مي‌تواند در رشد کودک نقش موثري ايفا کند. همچنين ميزان استفاده از کلسيم در کودکان 1200 ميلي‌گرم در روز است که بهترين منبع تامين آن لبنيات کم چرب هستند و والدين مي‌توانند در تغذيه کودک از شير و ماست کم چرب استفاده کنند.
براي جذب بهتر کلسيم نيازمند به مصرف ويتامين D هستيم و همانطور که مي‌دانيد تامين اين ويتامين با تابش آفتاب به سطح پوست انجام مي‌شود، اما از آنجا که در زندگي شهرنشيني به دليل آلودگي هوا و... جذب آفتاب با موانعي همراه است توصيه مي‌شود با تشخيص پزشک از مکمل‌هاي ويتامين D استفاده شود. مطالعات دهه اخير نشان مي‌دهد که ميزان استفاده از اين ويتامين در افراد جامعه کاهش پيدا کرده و بسياري از افراد با کمبود ويتامين D مواجه هستند.
از آنجا که منابع غذايي غني از کلسيم وجود ندارد و اين ماده در برخي از روغن‌هاي ماهي يا گوشت يافت مي‌شود که ميزان جذب آنها بسيار پايين است، متخصصان توصيه مي‌کنند که افراد جامعه براي تامين نيازهاي ويتاميني بدن خود با دستور پزشک از مکمل‌ها استفاده کنند. استفاده از مواد معدني نظير زينک و روي نيز مي‌توانند نقش اساسي در رشد کودک ايفا کنند.


منبع: farsnews.com

http://www.CheKhabar.ir/News/82580/عوارض مصرف نادرست هورمون رشد در کودکان
بستن   چاپ