بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما, به گفته دندان پزشکان
چهارشنبه 3 آبان 1396 - 3:33:17 AM
چه خبر - آيا آبنبات براي دندان مضر است؟

خوردن بيش از حد آبنبات منجر به ايجاد حفره و پوسيدگي در دندان ها مي شود. با بررسي اين ليستي که برايتان تهيه کرده ايم از آبنبات هايي که بدترين آسيب را به دندان هايتان وارد مي کنند، اجتناب کرده و تا جايي که ممکن است بعد از خوردن آبنبات ها هر چه سريعتر دندان هايتان را نخ بکشيد و مسواک بزنيد تا از آسيب رسيدن به آن ها در طولاني مدت پيشگيري نماييد.

آبنبات هاي جويدني جزو بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما هستند
آبنبات هاي جويدني جزو بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما هستند

به گفته دکتر متيو مسينا (Matthew Messina) سخنگوي انجمن دندانپزشکي آمريکا (ADA)، دليل اين که آبنبات به طور کلي براي دندان ها مضر است، باکتري هاي دهان هستند که قند را سوزانده و به عنوان يک محصول جانبي اسيد توليد مي کنند. اين اسيد ميناي دندان را حل مي کند که باعث ايجاد حفره در دندان ها مي شود. آبنبات هاي جويدني، از جمله آبنبات هاي آدامسي و تافي ها بدترين مجرمان هستند، زيرا در دهان باقي مانده و به دندان ها مي چسبند و زمان بيشتري براي فساد دندان ها پيدا مي کنند. نيازي به ذکر نيست که بعضي از اين آبنبات ها به قدري چسبنده هستند که پر کردگي، پل يا بست هاي دندان ها را بيرون مي کشند.

تافي هاي کاراملي جزو بدترين آبنبات ها براي دندان شما هستند
تافي هاي کاراملي جزو بدترين آبنبات ها براي دندان شما هستند

تافي هاي کاراملي يکي ديگر از مجرمان چسبناکي است که به دندان مي چسبند (نيازي به ذکر وسايل دندان پزشکي گران قيمت مانند ارتودنسي نيست). مانند ساير شيريني ها، کارامل بعد از خوردن غذا خيلي ميچسبد، اما مسواک زدن و نخ کشيدن بلافاصله هم مدت زمان چسبيدن آن ها به دندان را کاهش مي دهد.

آبنبات هاي ترش و با طعم مرکبات جزو بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما هستند
آبنبات هاي ترش و با طعم مرکبات جزو بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما هستند

آبنبات هاي ترش در طول سال ها محبوبيتي روز افزون داشته اند، ولي از دو جهت براي دندان ها بد هستند. اين آب نبات ها هم حاوي شکر هستند و هم اسيد. مثل ساير آبنبات ها، محدود کردن آبنبات هاي ترش و ليمويي مورد علاقه خود و کودکتان، مي تواند از آسيب به دندان هايتان در بلند مدت پيشگيري کند.

آبنبات هاي سخت جزو بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما هستند
آبنبات هاي سخت جزو بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما هستند

آبنبات هاي سخت ممکن است جزو آبنبات هاي مورد علاقه شما باشند، ولي انواع مکيدني و آبنبات هاي چوبي از ساير انواع آبنبات ها براي دندان مضر تر هستند. چون اين آبنبات ها به آرامي آب مي شوند، به خصوص انواعي که روي چوب هايي طويل قرار گرفته اند، کار بزاق دهان تان را براي آب کردن شان سخت تر مي کنند و باعث ايجاد اسيد در دهان مي شوند. سعي کنيد به محض تمام شدن آبنبات به بهداشت دندان هايتان رسيدگي کنيد تا از ايجاد حفره روي دندان ها جلوگيري شود.

شکلات هاي کرمي براي دندان هاي شما مضر نيستند
شکلات هاي کرمي براي دندان هاي شما مضر نيستند

خبرهاي خوب: وقتي صحبت از بهداشت دهان مي شود، شکلات در بالاي ليست بهترينها قرار مي گيرد. دکتر مسينا هم خودش يکي از طرفداران شکلات است، چون به سرعت با بزاق از بين مي رود. از آن جايي که شکلات مدت زماني طولاني روي دندان ها باقي نمي ماند، خطر ايجاد پوسيدگي دندان راهم بالا نمي برد. نياز به گفتن نيست که بارهاي شکلاتي هم جزو سالم ترين شيريني جات به شمار مي آيند و مانند ساير شيريني جات، شکلات را هم بايد در حد اعتدال مصرف کرد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : مضرات آب نبات و آدامس براي روده!


منبع: سيمرغ

http://www.CheKhabar.ir/News/82205/بدترين آبنبات ها براي دندان هاي شما, به گفته دندان پزشکان
بستن   چاپ