با مشاهده اين علايم ممکن است در چند قدمي مرگ باشيد!
چهارشنبه 26 مهر 1396 - 11:33:27 AM
چه خبر - مسموميت با منوکسيد کربن CO يا گازگرفتگي

دکتر حسن نوري، معاون فني و عمليات اورژانس کشور:
مسموميت با منوکسيدکربن يک مسموميت قابل پيشگيري است، بدين معنا که اگر مردم احتياطات لازم را در اين خصوص رعايت کنند به طور کل جلوي اين دسته از حادثه ها گرفته مي شود.

آمار گازگرفتگي يا مسموميت با منوکسيدکربن در سال 1395:

سال گذشته به گزارش پزشکي قانوني 836 نفر را به دليل مسموميت با گاز مونوکسيدکربن از دست داديم که 620 نفر مرد و 216 نفر آن ها زن بودند. اين اختلاف شايع بين زنان و مردان نکته اي را نشان مي دهد که خانم ها احتياط بيشتري در اين خصوص از خود بروز داده اند البته اين نسبت در غرق شدگي نيز صدق مي کند. فوت 836 نفر از شهروندان در سال گذشته آمار قابل توجهي است چرا که گاز گرفتگي را به سادگي مي توان جلوگيري کرد. حال از ابتداي سال جاري 204 نفر به دليل مسموميت با گاز منوکسيد فوت کرده اند.

عامل توليد گاز منوکسيدکربن فقط بخاري ها هستند؟

منشا توليد منوکسيد هميشه بخاري ها نيستند. هر وسيله گاز سوز و به عبارتي وسيله هايي که با سوخت آلي کار مي کند خطر گاز گرفتگي را در بردارند. براي مثال در پارکينگ خانه ها ممکن است که افراد با مسموميت با منوکسيد کربن CO به دليل روشن ماندن طولاني مدت خودرو در پارکينگ نيز درگير شوند. بهترين افرادي که مي تواند منشا بروز منوکسيد کربن CO را تشخيص دهند آتش نشان ها هستند.
مسموميت با بخاري اولين و شايع ترين علت گاز گرفتگي است، در مسموميت با CO با استفاده از پيکنيک هاي گازي در خودرو در سال گذشته با آمار بالايي رو به رو بوديم و همچنين مسموميت با آب گرمکن نيز يکي ديگر از دلايل مرگ هموطنان در روز هاي سرد سال است.

وقتي افراد متوجه وجود گاز منوکسيدکربن مي شوند بايد چه کنند؟

گاز مونوکسيدکربن فاقد رنگ، بو و مزه است به همين دليل افراد سريع نمي توانند متوجه وجود اين قاتل خاموش در منزل شود. مسموميت با گاز منوکسيد يک مسموميت آرام و خزنده است، ما موارد زيادي را شاهد هستيم که افراد با تماس به 115 اظهار بدحالي کرده و بدون آنکه متوجه کاهش سطح هوشياري شان شوند در حين تماس از حال مي روند و هيچ کمک ديگري نمي توان به فرد کرد.متاسفانه در برخي موارد سطح هوشياري به قدري کاهش مي‌يابد که بيمار سريع به کُما رفته و يا دچار مرگ مي‌شود.
افراد اگر با کوچک ترين نشانه به وجود گاز منوکسيد در خانه شک کردند به سرعت مکان را ترک کرده و با شماره 115 تماس بگيرند و اقدامي که اطرافيان مي توانند در اين خصوص انجام دهند اين است که تا قبل از رسيدن آتش نشان ها و اورژانس پنجره هاي خانه را باز کرده و مصدومين را از محل دور کنند و دقت داشته باشند به هيچ عنوان اقدامات درماني را در محلي که گاز منوکسيد در حال انتشار است انجام ندهند.
قدرت گاز منوکسيد کربن، 300 برابر اکسيژن است. افراد سالمند، بيماران قلبي، افرادي که درگير بيماري هاي تنفسي هستند و همچنين در اطفال نشانه هاي گاز گرفتگي واضح تر است.

اشتباه افراد در نصب بخاري هاي گازسوز:

در برخي موارد نيز مشاهده شده مردم در هنگام نصب بخاري‌ها لوله خروجي آن را داخل ظرف آب قرار مي دهند که اين امر بسيار خطرناک و دردسرساز است که متاسفانه طي سال‌هاي گذشته شاهد مسموميت و مرگ تعدادي از هموطنان به دنبال اين بي‌احتياطي بوده‌ايم.
يکي از مهم ترين عواملي که امروزه باعث گاز گرفتگي در افراد مي شود، استفاده نامناسب از بخاري هاي بدون دودکش است، مردم دقت داشته باشند اين دسته از بخاري ها به هيچ عنوان در منزل و مکان هاي کوچک قابل استفاده نيستند چرا که در غير اين صورت به سرعت افراد را درگير مسموميت و حتي مرگ مي کند.

علائم گازگرفتگي يا مسموميت با مونوکسيدکربن CO: - تهوع
- استفراغ
- سرگيجه
- خواب آلودگي
- بي حالي
- کاهش سطح هوشياري
- استفراغ


منبع: jamejamonline.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/81778/با مشاهده اين علايم ممکن است در چند قدمي مرگ باشيد!
بستن   چاپ