فروش آيفون در چين ممنوع شد
يکشنبه 23 مهر 1396 - 2:38:18 PM
چه خبر - ممنوعيت فروش آيفون در چين

به نقل از وب سايت phonearena، براي نخستين بار منازعات حقوقي شرکت کوالکام و اپل بر سر عدم رعايت حقوق مالکيت معنوي کوالکام توسط شرکت اپل در دادگاهي در ايالات متحده آمريکا آغاز شد و بالا گرفت و هم اکنون آتش اين منازعات به بسياري از مناطق جهان همچون دادگاهي در کشور چين کشيده شده است. شرکت کوالکام در شکايت خود از اپل ادعا کرده است که اين غول تکنولوژي در طراحي و ساخت گوشي‌هاي هوشمند آيفون بايد حق سه اختراع اين شرکت را مي پرداخته ولي هم اکنون ناقض اين حقوق شده است و از پرداخت خسارت به کوالکام نيز سرباز مي‌زند. از جمله فناوري‌هايي که اپل مرهون کوالکام است مي‌توان به مصرف بهينه برق باتري و قابليت فورس تاچ در آيفون اشاره کرد.
ان در حاليست که اپل اين ادعاها را بي اساس توصيف و عنوان کرده که تلاش‌هاي کوالکام به نتيجه نخواهد رسيد چراکه اين گونه ادعاها صحت ندارد. اين غول تکنولوژي آمريکايي همچنين اين شرکت را به فرصت‌طلبي متهم کرده و از سابقه مذاکرات اين دو شرکت درباره حق اختراعات نيز سخن گفته است.
کوالکام قصد دارد با ممنوعيت فروش آيفون در چين که داراي بزرگترين خطوط توليد آيفون‌هاي اپل به شمار مي‌رود، ضربه بزرگ و مهلکي را به اپل وارد کند. چنانچه کوالکام بتواند و موفق شود فروش آيفون در چين را متوقف کند، اپل متحمل شکست و خسارات جبران ناپذيري خواهد شد چراکه دو سوم درآمد اپل از فروش آيفون در اين کشور را از دست مي دهد.
هرچند کوالکام بيشترين فروش خود را از طريق تراشه‌هاي موبايل تجربه مي‌کند، اما بالاترين درآمد اين شرکت از محل دريافت حق امتياز فناوري‌هايي است که توسعه داده و به غول هاي تکنولوژي مي فروشد.
کريستين تريمبيل - سخنگوي کوالکام - در اين باره گفته است:" اپل بدون پرداخت حق امتياز کوالکام از فناوري‌هايي استفاده مي‌کند که توسط اين شرکت توسعه يافته است".
جاش روزنستوک - سخنگوي اپل - نيز در مورد ادعاي کوالکام چنين پاسخ داده است:" در طول‌ سال‌هاي گذشته که همواره ميان کوالکام و اپل مذاکراتي انجام مي شده است، فناوري‌هاي مذکور هرگز موضوع مذاکرات نبوده‌اند. همچون ادعاهاي قبلي تصور مي‌کنيم که اين موارد نيز توسط دادگاه رد خواهد شد."
چين علاوه بر اينکه بزرگ‌ترين کشور توليد کننده گوشي هاي هوشمند آيفون اپل است، بخش بزرگي از درآمد اين کمپاني را نيز تأمين مي‌کند، به‌طوري که نزديک به 22.5 درصد از درآمد 215.6 ميليارد دلاري سال مالي گذشته‌ اپل حاصل فروش محصولات در کشور چين بوده است.


منبع: isna.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/81565/فروش آيفون در چين ممنوع شد
بستن   چاپ