اختلاف با همکارم را چگونه حل کنم؟
سه شنبه 6 تير 1396 - 7:14:48 PM
چه خبر - روشهاي مديريت اختلاف با همکار

آيا تا به حال همکاري داشته ايد که تمايل داشته باشد حرف آخر را بزند و حرف خودش را به کرسي بنشاند؟ يا همکاري که در مسايل مختلف سابقه نزاع لفظي با يکديگر داشته باشيد؟ اختلاف ميان همکاران يکي از مسائل دشوار در محيط کار است، چرا که همکاران هر روز يکديگر را مي‌بينند و ساعت هاي زيادي از روز را با هم مي‌گذرانند، از طرف ديگر وجود اختلاف ميان همکاران به‌ طور معمول بر بازده کاري‌شان بي‌تاثير نخواهد بود.

جنگ قدرت

يکي از شايع‌ترين دلايل اختلاف ميان همکاران اين است که چه کسي حرف آخر را بزند. وقتي فردي در محيط کار حرفي مي‌زند که طرف مقابل دوست ندارد و جواب شديدي مي‌دهد، در واکنش به اين موضوع همکارش با لحن غيرمحترمانه‌تري پاسخ مي‌دهد و تلاش مي‌کند حرف خودش را به کرسي بنشاند، در نهايت با ادامه اين روند دو همکار از کوره در خواهند رفت.

مکالمه تان را کنترل کنيد

زماني که مي‌دانيد موضوعي احتمالا به يک نزاع لفظي ختم خواهد شد، اجازه بدهيد همکارتان حرف پاياني بحث را بزند، به اين ترتيب بحث پايان مي‌يابد. شما مي‌توانيد پس از گذشت زمان و در شرايطي که همکارتان آرام شد، با وي درباره اختلاف نظرتان صحبت کنيد.

زماني که احساس مي‌کنيد يک نزاع لفظي بين شما و همکارتان شکل گرفته است، در ذهن‌تان از يک تا ده بشماريد. اين سکوت ده ثانيه‌اي به شما کمک خواهد کرد واکنش فوري منفي و غيرارادي به صحبت‌هاي همکارتان ندهيد؛ واکنشي که پس از اتمام بحث از انجام آن پشيمان شويد.

زماني که در حال بحث بر سر موضوعي با همکارتان هستيد، نشان دهيد که حرف‌هاي او را مي‌فهميد و براي حرف‌هايش ارزش قايل هستيد اگر چه اختلاف نظر بين‌تان وجود دارد.

تلاش براي خوار کردن همکار

گاهي اختلاف ميان همکاران به‌صورت رويارويي مستقيم يا نزاع لفظي نيست؛ بلکه فرد مقابل تلاش مي‌کند با مخالفت کردن با کارها و اظهارنظرهاي وي، او را بي‌اعتبار کند.

با اختلافات غيرمستقيم مسئولانه برخورد کنيد

از موضع گرفتن مداوم در برابر مخالفت‌هايي که همکارتان در مسائل کاري با شما مي‌کند، بپرهيزيد. چراکه در اين صورت، تمام وقت و انرژي خود را بايد صرف مبرا کردن خود کنيد. اگر چه همکارتان به‌صورت صريح و مستقيم مقصود خود را بيان نمي‌کند؛ اما در پس مخالفت‌ها و صحبت‌هاي منفي‌اش در حال انتقال پيام است. سعي کنيد پيام آن مخالفت‌ها را بشنويد و توجه کنيد.

ريشه اختلاف‌تان را بررسي کنيد

براي مثال آيا در گذشته اتفاق خاصي رخ داده که ناراحتي ناشي از آن هنوز ادامه دارد؟منبع : khorasannews.com

http://www.CheKhabar.ir/News/70680/اختلاف با همکارم را چگونه حل کنم؟
بستن   چاپ