دندان هاي شيري را جدي بگيريد
شنبه 21 اسفند 1395 - 12:57:35 AM
چه خبر - برخي والدين تصور مي کنند دندان هاي شيري اهميت چنداني ندارند، بنابراين مراقبت از آنها را ناديده گرفته و اصول بهداشت دهان و دندان را به موقع به کودکان آموزش نمي دهند.

اگرچه دندان‌هاي شيري در سنين 6 تا 7 سالگي مي افتند و دندان‌هاي جديد به جاي آنها مي رويند، اما همين دندان هاي شيري به کودک شما کمک مي‌کنند تا قبل از رويش دندان هاي دايمي به راحتي بجود، لبخند زيبايي داشته باشد و به خوبي صحبت کند. همچنين دندان هاي شيري پايه مناسبي براي دندان‌هاي دايمي هستند، پس مراقبت از آنها ضروري به نظر مي رسد.

معمولا اولين دندان شيري در حدود 6 يا 7 ماهگي پديدار مي شود. از همين زمان مراقبت از دندان کودک را آغاز کنيد. براي اين کار مي توانيد از گاز استريل و کمي آب ولرم جوشيده استفاده کنيد. مسواک‌هاي انگشتي نيز براي همين منظور طراحي شده اند. دندان‌هاي کودک را 2 تا 3 بار در روز پس از غذا و شير با گاز استريل مرطوب يا مسواک انگشتي پاک کنيد. دندانپزشکان استفاده از خمير دندان را تا 3- 2 سالگي توصيه نمي کنند زيرا اغلب کودکان در اين سنين خمير دندان را مي بلعند.

شير خوردن شبانه کودکان يکي از مهم ترين عوامل پوسيدگي دندان هاي شيري به شمار مي رود، زيرا شير مادر و شير خشک حاوي مواد قندي بوده و به دندان ها آسيب مي رسانند. براي پيشگيري از صدمه به دندان هاي کودک مي توانيد پس از شير، کمي آب به او بدهيد تا باقيمانده مواد قندي شير در محيط دهان او باقي نماند. تغيير رنگ و يا ايجاد لکه و نقاط تيره رنگ بر روي دندان هاي کودک نشان دهنده پوسيدگي و آسيب دندان هاي شيري مي باشد.

براي پيشگيري از پوسيدگي دندان هاي شيري استفاده از شيريني، شکلات و آب ميوه هاي صنعتي را در کودکان محدود کنيد و در صورت مصرف اين خوراکي ها بلافاصله دندان هاي او را تميز نماييد.

مراقب تغذيه کودکتان باشيد و همه گروه هاي غذايي مورد نياز او به ويژه لبنيات که منبع غني کلسيم مي باشند را در رژيم غذايي روزانه کودک بگنجانيد.

تا زماني که کودک قادر به مسواک زدن نيست، دندان هاي او را تميز کنيد و از 4 يا 5 سالگي روش صحيح مسواک زدن را به او آموزش دهيد و براي انجام آن به او کمک کنيد. با تهيه مسواک و خمير دندان زيبا و جذاب براي کودک، او را به مسواک زدن ترغيب کنيد و اين کار را به بخشي از برنامه روزانه او تبديل نماييد.منبع: سيمرغ

مطالب پيشنهادي:
توصيه هاي يک دندانپزشک درباره دندان درد شبانه
درد موقت دندان را جدي بگيريد
آيا ارتودنسي درد دارد؟
مشكلات دندان عقل
چگونه به کودکي که دندان در مي آورد کمک کنيم؟

http://www.CheKhabar.ir/News/56911/دندان هاي شيري را جدي بگيريد
بستن   چاپ