علايم سوء هاضمه و روش هاي پيشگيري از سوء هاضمه
دوشنبه 2 ارديبهشت 1398 - 10:53:54 AM
چه خبر - علت و علايم ايجاد سوء هاضمه

همايون هاشمي متخصص گوارش و کبد ، درباره مشکل سوء هاضمه و راه‌هاي درمان آن اظهار کرد: اختلال سوء هاضمه نه تنها در کشور ما بلکه در همه دنيا يکي از شايع‌ترين مشکلات گوارشي محسوب مي‌شود و حدود 30 تا 40 درصد مردم را درگير مي‌کند.
اختلال سوء هاضمه اغلب با نشانه‌هايي مثل نفخ، سوزش سر معده يا حتي ريفلاکس معده همراه است؛ افرادي که از دخانيات يا مشروبات الکلي استفاده مي‌کنند يا کساني که از غذا‌هاي نا مناسب و چرب تغذيه مي‌کنند اغلب با نشانه‌هاي مذکور رو به رو هستند، گاهي اين علائم آزار دهنده هستند.

بيشتر بدانيد : نسخه طب سنتي براي درمان سوءهاضمه

بيشتر بدانيد : چگونه از سوء هاضمه پيشگيري کنيم؟
زخم معده را با سوء هاضمه اشتباه نگيريد

درد شکم

اين متخصص گوارش و کبد با تاکيد بر اينکه افراد چاق و داراي تغذيه نامناسب بيش از ديگران در معرض خطر ابتلا به سوء هاضمه قرار دارند، گفت: در برخي موارد ابتلا به بيماري زخم معده هم مي‌تواند به صورت سوء هاضمه و درد معده نمود پيدا کند زيرا علائمي مشابه موارد ذکر شده دارد.
عادت و رفتار نامناسبي در بين هم وطنانمان شيوع پيدا کرده است، به اين صورت که آنها با ايجاد حس درد در معده بلافاصله به سراغ مصرف قرص‌هاي رانيتيدين، امپرازول و غيره مي‌روند؛ استفاده از اين دارو‌ها در مرحله اول منجر به بهبودي سطحي و رفع علائم مي‌شود اما بايد توجه داشته باشيد که بيمار بايد ميزان مجاز اين دارو‌ها را در زمان مناسب استفاده کند. به طور کلي استفاده از اين دارو‌ها عوارض چنداني به همراه ندارد اما براي کنترل مقدار دارو بهتر است به پزشک مراجعه شود.
پيش از هر چيزي بهتر است با انتخاب شيوه مناسب زندگي از بروز اين اختلال جلوگيري کنيد، عواملي از جمله مصرف دخانيات مثل سيگار و قليان، استفاده از مشروبات الکلي، تغذيه نامناسب و استفاده از غذا‌هاي چرب و فست فود‌ها، استفاده مداوم از نوشابه‌هاي گازدار وغيره مي‌توانند باعث بروز اختلالات سيستم گوارش شوند.
هاشمي گفت: در موارد خفيف اين بيماري با کنترل رژيم غذايي و عوامل تشديد کننده آن مي‌توان اختلالات سوء هاضمه را کنترل کرد، اما در موارد حادتر نياز به اقدامات درماني مثل استفاده از دارو است؛ در مواردي که زخم معده منجر به ايجاد اختلال سوء هاضمه مي‌شود بايد ابتدا زخم معده را درمان و سپس مشکلات گوارشي را برطرف کرد.


بيشتر بدانيد : دليل عمده سوء هاضمه را بدانيد

بيشتر بدانيد : درمان سوء هاضمه, رفلاکس معده و سوزش معده بعد از ماه رمضان


منبع: yjc.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/157961/علايم سوء هاضمه و روش هاي پيشگيري از سوء هاضمه
بستن   چاپ