خواستگاري در ملأ عام جرم است؟
يکشنبه 1 ارديبهشت 1398 - 5:18:43 AM
چه خبر - خواستگاري در ملأ عام جرم است؟

پس از انتشار فيلم در فضاي مجازي خبر بازداشت اين دو جوان به اتهام ازدواج مغاير با شئونات اسلامي شنيده شد و ساعتي بعد نيز مشخص شد آنها تا صدور حکم نهايي با قرار وثيقه آزاد شدند.

عيسي اميني رئيس کانون وکلاي دادگستري مرکز در رابطه با اين موضوع مي‌گويد: براي من به‌عنوان يک حقوقدان جاي سؤال دارد که اين دو جوان به چه جرمي دستگير شده‌اند و از هر طرف که به اين قضيه نگاه مي‌کنم نتوانسته‌ام درک درستي از علت دستگيري و برخورد با آنها پيدا کنم چراکه آنها نه فعل حرامي انجام داده‌اند و نه در جاي خصوصي با هم ارتباط غيرعرف و قانوني داشته‌اند و در عمل هيچ فعل حرامي صورت نگرفته است.

اميني ادامه مي‌دهد: دستگيري اين دو جوان واقعاً جاي تأمل دارد. به هرحال بايد به اين نکته توجه داشته باشيم که منش و رفتار متفاوت به معناي وقوع و بروز جرم نيست. چنين سوژه‌اي وقتي وارد فضاي مجازي مي‌شود يعني موضوع اجتماعي مي‌شود و برخورد نادرست با چنين اتفاقي مي‌تواند تبعات و عواقب بدي در جامعه داشته باشد بنابراين بهتر است عکس‌العمل‌هاي قضايي با لحاظ کردن عکس‌العمل‌هاي اجتماعي صورت گيرد.

اين حقوقدان خاطرنشان مي‌کند: قبح‌انگاري و جرم‌انگاري منوط به افکار عمومي و برداشت اجتماعي است و وقتي سوژه را درست ياغلط محاکمه مي‌کنيم، بايد توجه داشته باشيم که هم مردم جهان آن را مي‌بينند و هم مردم ايران. بنابراين نتيجه نگرش قضايي تأثير مستقيم بر تمام مواردي خواهد داشت که به نوعي ممکن است رخ بدهد.

رئيس کانون وکلا تصريح مي‌کند: آنچه محور توجه و دغدغه بنده به‌عنوان يک حقوقدان است، اينکه قرار نيست هر عملي که ممکن است قبح اجتماعي داشته باشد الزاماً جرم محسوب شود يا با واکنش سريع قضايي بر اين جرم احتمالي حدت و شدت ببخشيم. انتظار ما از دادگستري همچون گذشته تدبير و تأمل بر اين پديده‌هاي اجتماعي است.

منبع: bartarinha.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/157711/خواستگاري در ملأ عام جرم است؟
بستن   چاپ