ديدگاه عباس کيارستمي درباره فيلمسازي درباره زندانيان
شنبه 31 فروردين 1398 - 7:04:05 PM
چه خبر - کارگردان مستند «خط باريک قرمز» درباره فيلمسازي کيارستمي

فرزاد خوشدست کارگردان مستند داستاني «خط باريک قرمز» که فيلمش براي نخستين بار در جشنواره جهاني فيلم فجر در بخش «مستند زير ذره بين» نمايش داده شد، گفت: در اين مستند شما شاهد حضور 6 چهره سينمايي از جمله فرهاد اصلاني و هنگامه قاضياني هستيد ولي اثر روي خط مستند محض حرکت مي کند.
وي در مورد روند ساخت اين فيلم توضيح داد: سه سال و نيم پيش فيلمي با عنوان «زني که نام ندارد» در زندان قرچک ورامين ساختم و ايده «خط باريک قرمز» آن جا به ذهن من رسيد. با عباس کيارستمي که استادم بود مشورت کردم و ايشان گفت «تو که با زنداني ها کار مي کني، سعي کن به گونه اي فيلمت را بسازي که به نفع جهان آن ها شود» به همين دليل در اين فيلم تلاش کردم جهان زندان براي زنداني ها سبک تر شود.
وي با بيان اين که ليست بلند بالايي از مديران سينمايي، تلويزيوني و مستند به نوعي به او گفته بودند که اين فيلم را توليد نکند، گفت: همه به نوعي جلوي پاي من سنگ انداختند و تنها کسي که به من کمک کرد همان طور که به توليد فيلم قبلي ام هم کمک کرده بود علي اصغر پورمحمدي بود. او فضا را به گونه اي برايم باز کرد که توانستم 87 روز کاري در زندان فيلمبرداري کنم.
خوشدست با تاکيد بر اين که تمام جشنواره هاي بزرگ دنيا بخش مستند دارند اما نحوه نمايش مستند در آن ها متفاوت است، افزود: ونيز، برلين و لوکارنو هم بخش مستند دارند اما شکل کنار هم گذاشتن و نمايش آن ها متفاوت است ولي در هر حال فيلم ها به صورت يکسان تبليغ مي شوند و فرصت نمايش مساوي دارند و انتظار مي رود جشنواره جهاني فيلم فجر هم تبليغات بيشتري براي مستندها در نظر بگيرد.
اين مستندساز اعلام کرد: جمعيت زيادي دوست دارند فيلم من را که اولين بار است نمايش داده مي شود ببينند، اما اين فيلم در سالن شماره دو نمايش داده شد که گنجايش زيادي ندارد.
وي در پايان گفت: متاسفانه سينماي مستند هنوز جايگاه خود را در جشنواره ملي و جهاني فجر نيافته است در حالي که اين گونه آثار در جشنواره هايي که فيلم هاي داستاني هم حضور دارند، بيشتر ديده مي شوند.
مستند «خط باريک قرمز» به کارگرداني فرزاد خوشدست روز چهارشنبه 28 فروردين ماه در نخستين روز سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر ساعت 20:50 در سالن شماره دو چارسو نمايش داده شد.
آدرس سايت رسمي جشنواره Fajriff.com و پست الکترونيکي جشنواره Info@Fajriff.com است.
سي‌و‌هفتمين دوره جشنواره جهاني فيلم فجر از 18 تا 26 آوريل 2019 (29 فروردين تا 6 ارديبهشت 1398) به دبيري رضا ميرکريمي در تهران در حال برگزاري است.

بيشتر بدانيد : ترلان پروانه، نگار جواهريان و بازيگران ديگر در جشنواره جهاني فجر

بيشتر بدانيد : افتتاحيه سي و هفتمين جشنواره جهاني فيلم فجر با کنايه به حاتمي کيا + عکس

بيشتر بدانيد : هزينه جشنواره فجر 6.3 ميليارد تومان! +عکس

بيشتر بدانيد : نويد محمدزاده پس از يک سال نظرش را عوض کرد!

بيشتر بدانيد : افشاي راز قتل‌ هايي زنجيره‌اي در جشنواره جهاني فيلم فجرمنبع: fajriff.com

http://www.CheKhabar.ir/News/157544/ديدگاه عباس کيارستمي درباره فيلمسازي درباره زندانيان
بستن   چاپ