آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند
سه شنبه 27 فروردين 1398 - 5:14:29 PM
چه خبر - آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند

تارنماي خبري اين رسانه آمريکايي افزود: مسئله اخراج آسانژ و رفع پناهندگي از وي از يک سال پيش و از 7مارس 2018 (16اسفند 1396) آغاز شده بود.

اي.بي.سي نيوز نوشت: موسس وبگاه افشاگر ويکي ليکس اندک اندک به دردسري پرهزينه براي سفارت اکوادور بدل شد، هزينه اي که سفارت اکوادور درلندن براي آسانژ ازقبيل، غذا، دارو،مراقبت هاي پزشکي و تامين حفظ جان وي به عمل آورده،به مبلغ 30 تا 35 هزار دلار در ماه رسيده بود.

اين رسانه آمريکايي نوشت:آسانژ از سال 2012 و در مدت هفت سال اقامت در سفارت اکوادور هزينه اي 10 ميليون دلاري براي اين کشور آمريکاي لاتين به بار آورد.

اي.بي.سي نيو ادامه داد: شش ماه پس از نخستين درخواست اکوادور از انگليس مبني بر اينکه در صورت رفع پناهندگي و بيرون راندن آسانژ از سفارت، وي را به کشوري که امکان دارد جان او با خطر مواجه شود مسترد نشود؛ نخستين تماس مستقيم را اکوادور دراين زمينه با طرف آمريکايي برقرار کرد.

اين تارنماي خبري آمريکايي نوشت: سفراي اکوادور و آمريکا در آلمان در اين زمينه نشستي اضطراري در شهر برلين برگزار کردند.`مانوئل دالمائو` سفير اکوادور در آلمان در ديدار با `ريچارد گرنل`سفير آمريکا از وي خواست تا طرف آمريکايي آسانژ را با خطر حکم اعدام و مرگ مواجه نسازد.

اي.بي.سي نيوز نوشت:گرنل درتماسي که با وزارت دادگستري آمريکا برقرار مي کند اين اطمينان را به طرف اکودوري مي دهد که آسانژ در صورت استرداد به آمريکا با حکم اعدام مواجه نخواهد شد.

جوليان آسانژ موسس وبگاه افشاگر ويکي ليکس پس از هفت سال پناهندگي در سفارت اکوادور روز پنجشنبه 22 فروردين ماه به دست پليس لندن دستگير و به بازداشتگاه منتقل شد.

او چند ساعت بعد در دادگاه حاضر شد و به اتهام نقض قوانين مربوط به ‌قرار وثيقه گناهکار شناخته شد.

آسانژ همچنين درآمريکا به جرم نفوذ ودسترسي به مدارک طبقه ‌بندي و محرمانه پنتاگون متهم است و دولت انگليس قصد دارد تا او را به اين کشور مسترد کند.

آسانژ همچنين به اتهام آزار جنسي در سوئد پرونده دارد که دو سال پيش توسط دادستان اين کشور به دليل عدم دسترسي شاکيان به متهم لغو شد.

حزب کارگر انگليس به رهبري `جرمي کوربين` با استناد به افشاگري‌هاي جوليان آسانژ درباره جنايت‌هاي دولت آمريکا در حمله به عراق و افغانستان با استرداد وي به خارج از کشور مخالفت است.

قرار است جوليان آسانژ در دادگاهي که روز دوم ماه مه برگزار شود از طريق ارتباط تصويري اينترنتي در رابطه با اتهامات مطرح شده در آمريکا، حاضر شود.

منبع: irna.ir

http://www.CheKhabar.ir/News/156332/آمريکا، آسانژ را اعدام نمي‌کند
بستن   چاپ