ميزان کالري بيسکويتها چقدر است؟ از بيسکويت مادر تا ساقه طلايي
دوشنبه 26 فروردين 1398 - 4:11:00 PM
چه خبر - کالري بيسکويت هاي مختلف چقدر است؟

فاطمه رهرواني، متخصص تغذيه و رژيم‌درماني
بسياري از ما هنگام انتخاب مواد غذايي تلاش مي‌کنيم تا گزينه‌هاي سالم‌تر را انتخاب کنيم اما واقعيت اين است که انتخاب گزينه سالم‌تر، هميشه هم آسان نيست. اطلاعات درست و دقيق هميشه دردسترس نيست يا شکلي کاربردي ندارد که بتوانيم سريع از آن ها نتيجه گيري کنيم. نتيجه اين موضوع هم اين است که بسياري مواقع تنها بر مبناي شنيده‌ها يا تصوراتي انتخاب مي‌کنيم که ممکن است خيلي هم درست نباشد.
در اين مجموعه مطالب در پي آن هستيم که هر بارگروهي از مواد غذايي را بررسي کنيم که کاربردي مشابه دارند و به شما کمک کنيم تا زماني که براي خريد مي‌رويد، سالم‌تر وآگاهانه‌تر انتخاب کنيد. در اين مطلب به سراغ چند بيسکويت پرفروش رفته‌ايم.اطلاعات مربوط به هر محصول بر مبناي جدول چاپ شده روي آن، محاسبه شده است.

بيشتر بدانيد : خوردن اين شام به کالري سوزي در خواب کمک مي کند

بيسکويت مغزدار فندقي
جدول کالري بيسکويت

اين بيسکويت ‌هاي مغزدار، محبوب بسياري ازکودکان ونوجوانان هستند اما همان طور که از جدول نيز پيداست، مصرف آن ها بايد با احتياط و حساب شده باشد. خوشبختانه با توجه به بسته‌بندي‌هاي به نسبت کوچک اين بيسکويت، در صورتي که فرزند شما هر بسته را در چند نوبت مصرف کند يا آن را شريکي بخورد، مي‌توانيد تا حدي اطمينان حاصل کنيد که ميزان دريافت کالري او کنترل شده است. در کنار مصرف تقسيم شده، شايد بهتر باشد چنين خوراکي‌هاي پرکالري‌ را در صبح مصرف کنيد و خوردن آن را به عصر و شب موکول نکنيد. مطالعات نشان داده دريافت کالري بالا در شب، بيشتر مي‌تواند به افزايش وزن منجر شود.
مصرف بيش از سه بيسکويت در يک وعده توصيه نمي‌شود.

بيسکويت مادر
جدول کالري بيسکويت

چه کسي حدس مي‌زد محصولي که هدف‌گذاري‌اش کودکان است، قندش اين قدر بالا باشد.
با توجه به قند بالاي اين محصول، بهتر استهنگام مصرف مراقب تعداد بيسکويت ‌ هايي که فرزند خردسال شما مصرف مي‌کند باشيد و درعين حال از همراه کردن آن با محصولات ديگري که قند بالايي دارند، مانند آب ميوه، خودداري کنيد. البته بيسکويت مادر مزيت خاص خودش را هم دارد و آن هم اين که اسيدهاي چرب ترانس پاييني دارد.
يادتان باشد هر چه اسيدچرب ترانس خوراکي‌ها به صفر نزديک‌تر باشد، براي قلب شما بهتر است.
مصرف بيش از 5 بيسکويت در يک وعده توصيه نمي‌شود.

بيسکويت جو با شهد توت و خرما
جدول کالري بيسکويت

از نظر ميزان قند، چربي و وجود فيبر شباهت زيادي به بيسکويت‌هاي با آرد کامل يا ساقه طلايي دارد. البته به صورت معمول قند و چربي‌شان به شکلي بسيار خفيف بالاتر است. اما آن چه به نظر مي‌رسد مسئله جدي‌تري در خصوص اين محصولات باشد، تنوع اندازه و شکل آن هاست. اين تنوع زياد، کار را به ويژه براي افرادي که دوست دارند ميزان کالري دريافتي خود را محاسبه کنند، دشوار مي‌کند. توجه کنيد که به صورت معمول هر چه اندازه بيسکويت بزرگ ‌تر باشد (که در برخي از اين محصولات بسيار بزرگ است) احتمال مصرف بالاتر نيز بيشتر است، پس بهتر است در زمان خريد به سراغ سايزهاي خيلي بزرگ نرويد.
مصرف بيش از 30 گرم در يک وعده توصيه نمي‌شود.

بيسکويت‌هايي با آرد گندم کامل
جدول کالري بيسکويت

از سالم‌ترين گزينه‌هاي موجود در بازاراست که قند و چربي آن در حد متوسط است و وجود فيبر در آن، کمک مي‌کند تا احساس سيري بعد از خوردن آن، براي مدت طولاني‌تر باقي بماند. از طرفي ميزان اسيدهاي چرب ترانس آن نيز بسيار ناچيز است. البته اين سالم تر بودن، نمي تواند دليل موجهي براي مصرف زياد آن باشد چرا که به هر صورت مصرف بيشتر از دو يا سه عدد از اين بيسکويت، به معناي دريافت کالري بالاست.
در کنارنوع ساده اين نوع بيسکويت‌ها، انواع جديدتري از آن‌ مانند بيسکويت‌هاي با شهد خرما در بازار موجود است. از نظر ميزان قند و چربي بين اين محصولات با انواع ساده آن، تفاوت اندکي وجود دارد. البته اين که تفاوت اين محصول از منظر نوع قند موجود در اين محصولات، با انواع ساده به چه شکل است، بحث ديگري است که بر مبناي اطلاعات مندرج روي بسته‌بندي محصول نمي‌توان درباره آن چندان اظهارنظر کرد. يکي ديگر از محصولات اين گروه، بيسکويت‌هاي ساقه طلايي با روکش شکلات است. هر چند لايه شکلاتي روي بيسکويت بسيار نازک به نظر مي‌رسد اما توجه داشته باشيد که همان لايه نازک باعث افزايش قابل توجه قند و چربي و به ويژه اسيدهاي چرب ترانس مي‌شود، پس در مصرف آن محتاط ‌تر عمل کنيد.
مصرف بيش از سه بيسکويت در يک وعده توصيه نمي‌شود.
به صورت کلي غالب بيسکويت‌ها از نظر ميزان قند و چربي نزديک به مرز بين ميزان متوسط و زياد هستند. براين مبنا بهتر است به صورت کلي از همراهي بيسکويت‌ها با خوراکي‌هاي با قند بالا مثل آب ميوه يا حتي خود ميوه‌هاي شيرين خودداري کنيد و در عوض آن ها را با نوشيدني‌هايي چون شير، چاي يا با همراهي سبزيجاتي چون خيار مصرف کنيد.

جدول اطلاعات تغذيه‌اي بيسکويت
جدول کالري بيسکويت

از سال 94 سازمان غذا و دارو از توليدکنندگان مواد غذايي خواسته است که روي محصولات خود جدول اطلاعات تغذيه‌اي را درج کنند تا مصرف‌کنندگان بتوانند بر مبناي اطلاعات اين جدول، انتخاب بهتري داشته باشند.
اين جدول براي محصولات غذايي جامد و مايع تفاوت‌هايي با هم دارد اما بخشي که در آن مشترک است، بحث استفاده از سه رنگ سبز، نارنجي و قرمز در آن است. رنگ سبز در واقع تاييدکننده آن است که ميزان شاخص مشخص شده، در اين محصول کم است، نارنجي تاييد مي‌کند که اين ميزان متوسط است و قرمز زماني استفاده مي‌شود که ميزان آن شاخص زياد باشد. در جدول بالا مي‌توانيد ميزان هر کدام از اين شاخص‌ها در 100 گرم از محصول را مشاهده کنيد. توجه داشته باشيد که اين جدول تنها براي خوراکي‌هاي خشک طراحي شده است.

بيشتر بدانيد : ميزان کالري مورد نياز بدن در روز چه قدر است؟

بيشتر بدانيد : کالري دريافتي را با اين ترفند زيرکانه کاهش دهيد

بيشتر بدانيد : محاسبه ميزان کالري مصرفي روزانه براي کاهش وزن + 10 قدم براي کمک به کاهش وزن


منبع : khorasannews.com

http://www.CheKhabar.ir/News/156284/ميزان کالري بيسکويتها چقدر است؟ از بيسکويت مادر تا ساقه طلايي
بستن   چاپ