پرطرفدارترين آهنگ هاي موسيقي پاپ در سال 97
دوشنبه 27 اسفند 1397 - 2:07:01 PM
چه خبر - از بهنام باني و ماکان بند تا محسن چاوشي : پرمخاطب‌ترين آهنگ‌هاي موسيقي پاپ

حالا که به روز‌هاي پاياني سال 97 نزديک مي‌شويم بد نيست يک پلي ليست از پرمخاطب‌ترين آهنگ‌هاي موسيقي پاپ در سالي که گذشت تهيه کنيم. اينکه به طور دقيق و با عدد و رقم بگوييم کدام ترانه‌ها بيشتر شنيده شدند کار راحتي نيست، چون هيچ مرجع واحدي براي بررسي و قياس ترانه‌ها وجود ندارد. سايت‌هاي دانلود موسيقي هم به دلخواه خودشان بعضي آهنگ‌ها را منتشر مي‌کنند و نسبت به بعضي بي اعتنا هستند. هيچ نظرسنجي جامع و فراگيري هم انجام نشده يا حداقل ما پيدا نکرديم؛ بنابراين با مراجعه همزمان به داده‌ها و آمار‌هاي دانلود چند سايت مختلف اين فهرست را آماده کرديم.
اين نکته را همين اول گفتيم که اگر ديديد ترانه مورد علاقه ش. ما از قلم افتاده از دست ما عصباني نشويد. با توجه به گستردگي مارکت موسيقي پاپ شناسايي آهنگ‌هاي هيت امسال کار راحتي نيست. ضمن اينکه اين پلي ليست مورد علاقه ما نيست و در واقع انتخاب‌هاي مردم است. يک توضيح ديگر هم اينکه ما اينجا در مورد آن دسته از آثار عامه پسند صحبت مي‌کنيم که پديد آورندگان آن‌ها در داخل کشور و در چارچوب قوانين رسمي فعاليت مي‌کنند. البته که تعداد خواننده‌هاي خارج نشين که مي‌توانستند در اين ليست قرار بگيرند حداکثر يک يا دو مورد مي‌توانست باشد و نه بيشتر. موضوعي که در نگاه اول جلب توجه مي‌کند.
ترافيک گروه‌هاي دو نفره در موسيقي پاپ است که مثل شيوه مالوف موسيقي راک اصرار دارند از پسوند «بند» جلوي اسم خودشان استفاده کنند، انگار اصلا وجود اين کلمه يک روش معمول براي برندسازي در موسيقي پاپ ايران شده. همانطور که قبلا هم نوشتيم موفقيت اين گروه‌ها البته بيشتر مرهون همکاري با تعداد انگشت‌شماري تنظيم کننده حرفه‌اي است که کار تکنيکي را خوب بلدند.
يک وجه اشتراک ديگر اين آهنگ‌ها ضعف متن ترانه هايشان است که خيلي معمولا ساده انگارانه نوشته شدند و خبري از رگه‌هاي دراماتيک در آن نيست. صرفا کلماتي هستند که با احساسات گرايي غليظ انتخاب شده اند و حتي از نظر جور کردن قافيه هم شنونده را وادار به تحسين نمي‌کند.

عاشقم کردي – هوروش بند

اولين آهنگ اين فهرست اواسط آذرماه امسال منتشر شد. گروه دو نفره مسعود جهاني و مهدي دارابي موفقيت‌هاي سال قبل را امسال هم تکرار کردند. ملودي و ترانه اين اثر، کاري از حميد فريزند است و البته تنظيم آن بر عهده خود مسعود جهاني بوده. قبلا در مورد او نوشتيم که تنظيم کننده زبردستي است و با خواننده‌هاي ديگري مثل برادران آرش و مسيح و ميثم ابراهيمي هم امسال جداگانه همکاري کرده.

هوروش بند
هوروش بند

خب حالا چند کلمه از اين ترانه را با هم مرور کنيم: «عاشقم کردي. حال دل رو بد کردي. بي خيال! آخه دست توئه ديگه قلق دل وامونده» از کيفيت ترانه راضي هستيد؟ ما هم با ترانه سرا موافقيم. بي خيال!

بيشتر بدانيد : بيان معني دور از انتظار نام گروه هوروش بند در برنامه دورهمي

مغرور و عاشق – پازل بند

اوايل تابستان امسال آهنگ مگاهيت مغرور و عاشق منتشر شد. «گيرم رگ خواب تو توي دستاشه، گيرم مثل من باشه مغرور و عاشق» اينجا قافيه يک مقدار پيچيده‌تر است و مثل آهنگ‌هاي رپ تاکيد خواننده روي وزن کلمات است.

پازل بند
پازل بند

در ادامه البته يک مقدار تصويرسازي هم داريم که نکته اميدوار کننده‌اي است. پازل بند از سال 90 فعاليت هايش را شروع کرد و بعدتر مهران عباسي که تنظيم کننده خوبي هم بود از آن‌ها جدا شد و الان دو نفر عضو اين گروه ماندند: علي رهبري و آرين بهاري. آهنگ مغرور و عاشق روي يکي سايت‌هاي اشتراک موسيقي بيش از 21 ميليون بار شنيده شده که همين مسئله کفايت مي‌کند که آن را جزو «تاپ تن» امسال قرار دهيم.

بيشتر بدانيد : بيوگرافي حميد هيراد خواننده گروه پازل بند + تصاوير از کودکي تا به اکنون

صد سال – بهنام باني

در مورد بهنام باني قبلا زياد نوشتيم. اينکه در مقايسه با بقيه همقطارانش تسلط خوبي روي صدايش دارد. بااعتماد به نفس بالايي مي‌خواند و اينکه شخصيت باجنبه و بذله گويي دارد باعث محبوبيت او بين مردم شده. او اوايل امسال آهنگ «صدسال» را منتشر کرد که هم يک هفته قبل از شروع دور جديد کنسرت هايش بود و هم ريتم شاد آهنگ به حال و هواي بهار و سال جديد مي‌خورد.

بهنام باني
بهنام باني

اين آهنگ با تنظيم حامد برادران و ترانه‌اي از آصف آريا ساخته شد. متن ترانه خيلي نکته خاصي ندارد، اما در مورد تنظيم بايد بگوييم اين بخش برعهده حامد برادران بوده. او يک ترانه موفق هم براي عليرضا طليسچي تنظيم کرده بود که مي‌گفت: «ديوونه دوست داشتني از دلم کاش نري»

بيشتر بدانيد : شوخي رامبد جوان با خنده هاي خاص بهنام باني + ويدئو

عاشق شدن – محسن ابراهيم زاده

همانطور که پديده موسيقي پاپ دو سال پيش ما حامد همايون بود پارسال و امسال محسن ابراهيم زاده و بهنام باني جاي او را گرفتند. ابراهيم زاده در فروردين و ارديبهشت امسال ترانه‌هاي گرداب و تو يار مني را منتشر کرد که هنوز در فهرست «تاپ تن» امسال خيلي از سايت‌هاي دانلود موسيقي ديده مي‌شود.

محسن ابراهيم زاده
محسن ابراهيم زاده

اما او برگ برنده اصلي را در مردادماه امسال رو کرد با ترانه «عاشق شدن» که مي‌گفت: «عاشق شدن راه با صفايي داره غم و بي قراري داره». ملودي و ترانه اين آهنگ دستپخت خود محسن ابراهيم زاده است و تنظيم از معين راهبر.

دريا – مسيح و آرش

آهنگ دريا از برادران مسيح و آرش عدل پرور الان تازه يک ماه از زمان انتشار آن مي‌گذرد و در همان سايت اشتراک موسيقي که اشاره کرديم بيش از 17 ميليون بار شنيده شده. شعر و ملودي اين کار از خود آرش و مسيح است و تنظيم بر عهده مسعود جهاني بوده. همان شخصي که بالاتر اشاره کرديم عضو گروه هوروش بند است و متخصص ساخت آهنگ‌هاي مگاهيت.

مسيح و آرش
مسيح و آرش

اين ترانه خيلي بار غنايي بالايي ندارد، اما به هر حال از آرايه‌هاي استعاره و تمثيل در آن استفاده شده. اينکه در اغلب آهنگ‌هاي جديد ضعف صداي خواننده با ترفند‌هاي تکنيکي رفع و رجوع ميشود هم بحث ديگري است که بماند براي بعد. ولي در کل آهنگ دريا از مسيح و آرش کار تميز و شيکي از آب درآمده و لياقت حضور در اين فهرست را از نظر ما دارد.

برو دارمت – ماکان بند

«اين دل حاليش نيست حاليش نيست نبينه خنده تو اين دل حاليش نيست دلخور باشي سر کج کني تو» متن ترانه اين است و خب در اين مقوله حرفي براي گفتن نداريم. در مورد تنظيم، اما اشاره کنيم به امير ميلاد نيکزاد که تنظيم‌هاي مدرن و خوبي انجام ميدهد.

ماکان بند
ماکان بند

او علاوه بر ماکان بند با خواننده‌هاي ديگري مثل فرزاد فرزين هم همکاري کرده است. برو دارمت برخلاف پوستر و اسمش اثري از طنز و هزل گويي ندارد، اما به هرحال ترانه سرخوشانه و شادي است. خوب است ديگر. نسل جوان دوست دارند. مناسب مجالس و داخل خودرو و استوري اينستاگرام!

بيشتر بدانيد : تصاوير ماکان بند، حامد همايون و محمد عليزاده در ضيافت افطار خيريه مهر ليلا

آخرش قشنگه – عليرضا طليسچي

در مورد عليرضا طليسچي همين اول بگوييم اين بنده خدا همان کسي است که اواسط دهه 80 گروه عليرضا حميدرضا را داشتند و هم زمان با نسل چاوشي و يگانه و علي اصحابي معروف شدند. چند سال خبري از آن‌ها نبود تا اينکه طليسچي به صورت انفرادي اخيرا دوباره برند خود را احيا کرد.

عليرضا طليسچي
عليرضا طليسچي

اين نکته را بگوييم که او اوايل امسال آهنگي منتشر کرد به نام «آخرش قشنگه» که بعد همين عبارت رفت روي بنر‌ها و بيلبورد‌هاي کنسرت طليسچي. موزيک ويدئوي اين آهنگ هم خيلي به ديده شدنش کمک کرد. «آخرش قشنگه، وقتي که دست تکون ميدي و اين دله که تنگه، اونو با دست نشون ميدي و اون شباي بعدش آخ اون شباي بعدش» خب با اين وضع ترانه ناگفته پيداست تنظيم حامد برادران آهنگ را نجات داده ديگر.

بيشتر بدانيد : عليرضا طليسچي: اميدوارم عشقم نيز مرا دوست داشته باشد

عاليجناب عشق – ايوان بند

يک «بند» ديگر که از مابقي کمتر شناخته شده است و با يک آهنگ مگاهيت بالا آمده. «آهاي عاليجناب عشق. فرشته عذاب عشق.

ايوان بند
ايوان بند

حريف تو نميشه. اين قلب بي صاحب عشق» خود «عاليجناب عشق» تعبير هوشمندانه‌اي است که البته بديع نيست و اسم رمان عامه پسندي از ر. اعتمادي است. شعر هم که قافيه‌هاي دم دستي و تکراري دارد. خلاصه کنيم. اين آهنگ در يک سايت اشتراک موسيقي بيش از 15 ميليون بار شنيده شده و همين يعني مجبور بوديم در اين فهرست برايش جا خالي کنيم.

چشمانت آرزوست – ايهام

ايهام هم يک گروه دو نفره است که خوشبختانه اعضاي آن از کلمه «بند» استفاده نکردند. زانيار خسروي و مازيار الشني اعضاي اين گروه هستند، اما تاثير سيروان خسروي را هم در آهنگ‌هاي منتشر شده ايهام نبايد ناديده گرفت. در اين آهنگ يک ترانه سراي حرفه‌اي به نام هادي زينتي حضور دارد که نتيجه اش حداقل در مقايسه با بقيه رضايتبخش است.
«چشمانت آرزوست از سر نمي‌پرد تو را ز. خاطرم کسي نمي‌برد، به خاک و خون کشيد‌هاي مراز من بريد‌هاي مرو» ملودي هم با سهيل جامي بوده و تنظيم از زانيار خسروي و محمدرضا رهنما. خلاصه که آهنگ آبرومندي است. اگر معيار آمار کليک و دانلود سايت نبود و به خود ما بود رتبه اول ليست را به اين آهنگ مي‌داديم.

دلبر – محسن چاووشي

هرطور حساب کنيد هم نمي‌شود پلي ليستي درست کنيم و در آن اثري از کسي که پرفروش‌ترين آلبوم سال را منتشر کرده نباشد. البته اين آهنگي که ما اينجا آورديم در آلبوم ابراهيم نبود و فروردين ماه امسال منتشر شد.
هنوز حال و هواي عيد و بهار بود و چاوشي به سبک چند سال اخير يک ترانه شاد و ريتميک منتشر کرد. شعر از نظامي ملودي و تنظيم از محسن چاوشي و با حضور نوازنده با استعدادي به نام عادل روحنواز که در آثار اخير چاوشي گيتار الکتريک مي‌نوازد. «دلبر صنمي شيرين، شيرين صنمي دلپر. آذر به دلم برزد، برزد به دلم آذر» اين آهنگ روي تصاويري از فيلم کمدي مصادره مونتاژ شده بود و تا مدت‌ها از شبکه‌هاي ماهواره‌اي پخش مي‌شد.

بيشتر بدانيد : محسن چاوشي تيتراژ کدام برنامه سال تحويل را مي خواند؟

بيشتر بدانيد : 10 ترانه پرطرفدار اين روزها را شنيده‌ايد؟!

بيشتر بدانيد : پرطرفدارترين خواننده ها در اينستاگرام!

بيشتر بدانيد : 10 خواننده بزرگ تاريخ (+عکس)

بيشتر بدانيد : محبوب ترين خواننده ايراني در فضاي مجازي چه کسي است؟


منبع: روزنامه هفت صبح

http://www.CheKhabar.ir/News/155120/پرطرفدارترين آهنگ هاي موسيقي پاپ در سال 97
بستن   چاپ