زبان بدن چيست و 12 نکته که در مورد آن بايد بدانيد
دوشنبه 29 بهمن 1397 - 12:31:33 AM
چه خبر - نکته هايي مهم در مورد زبان بدن که بايد بدانيد

هيچ توصيه مشخصي براي چگونگي استفاده از زبان بدن وجود ندارد. از هر کاري که انجام دهيد،‌ ممکن است بسته به شرايط و طرف مقابل گفت‌وگو به شکل‌هاي گوناگوني برداشت شود. احتمالا مي‌دانيد که وقتي در مقابل رئيستان ايستاده‌ايد، بايد زبان بدن متفاوتي نسبت به زماني که با دوست‌تان صحبت مي‌کنيد، به کار ببريد.
تفسيرهاي رايجي از زبان بدن وجود دارد که بايد آن‌ها را بشناسيد. همچنين روش‌هاي کارآمدتري نيز هستند که بهتر است براي تقويت آنچه به زبان مي‌آوريد، ‌از آن‌ها نيز استفاده کنيد. در وهله اول،‌ براي تغيير دادن زبان بدنتان بايد از آن آگاه باشيد. به نحوه نشستن، ايستادن، استفاده از دست‌ها و پاها و کارهايي که در زمان صحبت کردن انجام مي‌دهيد، دقت کنيد.
شايد بخواهيد در مقابل يک آينه تمرين کنيد. شايد کمي خنده‌دار به نظر برسد، اما حداقل کسي جز خودتان نگاهتان نمي‌کند. با اين کار به خوبي متوجه مي‌شويد که طرف مقابل، شما را چگونه مي‌بيند. راهکار ديگر اين است که چشمانتان را ببنديد و خود را در حالتي تصور کنيد که مي‌خواهيد آرام، مصمم، بي‌خيال يا در هر حالت ديگري به نظر برسيد.
خود را دقيقا در آن حالت ببينيد و سپس با چشمان باز همان حالت را تکرار کنيد. شايد هم بخواهيد از دوستانتان، ستاره‌هاي سينما يا افراد ديگري که به نظرتان زبان بدن مناسبي دارند، الگو بگيريد. ببينيد آن‌ها چه کاري انجام مي‌دهند که شما از آن غافل هستيد.

زبان بدن چيست ؟

زبان بدن به انواع شکل‌هاي ارتباط غير کلامي يا رفتاري اشاره مي‌کند که يک فرد از طريق رفتارهاي فيزيکي خود، بدون آنکه صحبتي بکند با ديگران قادر است، ارتباط برقرار نمايد. اين رفتارها مي‌تواند مربوط به وضعيت و حالات بدني (محل قرار گرفتن دستها، پاها، نحوه نشستن، ايستادن، راه رفتن، خوابيدن)، ژستها (حالتها، اطوارها، اَداها)، حرکات و اشارات بدني، جلوه‌هاي هيجاني صورت و حرکات چشم‌ها باشد.

12 نکته براي بهبود زبان بدن

از هر کس نکته‌اي بياموزيد و سعي کنيد آن‌ها را به صورت عملي اجرا کنيد. ممکن است به نظرتان برسد داريد اداي کسي را در مي‌آوريد؛ اما همانطور که مي‌گويند، آنقدر ادا در بياوريد تا بتوانيد به شکلي اصيل عادتي را در وجود خود نهادينه کنيد. فراموش نکنيد که حتي ادا درآوردن هم مي‌تواند تاثير زيادي بر احساسات شما بگذارد. اگر بيشتر لبخند بزنيد، شادتر خواهيد بود. اگر صاف بنشينيد، پرانرژي‌تر خواهيد بود و احساس مي‌کنيد که همه چيز را تحت کنترل داريد.
اگر حرکات‌تان را آهسته‌تر کنيد، احساس آرامش بيشتري خواهيد داشت. در ابتداي مسير يادگيري زبان بدن مي‌توانيد کارها را به صورت اغراق‌آميزتر اجرا کنيد. نگران نباشيد، کسي حواسش به شما نيست، همه دغدغه‌هاي خاص خودشان را دارند. با دقت تمرين کنيد تا به زبان بدن متعادلي دست پيدا کنيد.

دست به سينه نايستيد

احنمالا قبلا هم شنيده بوديد که دست به سينه ايستادن نشانگر حالت تدافعي يا گارد گرفتن شما است.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : زبان بدن و علائم و مشخصات آن را را بشناسيد

ارتباط چشمي برقرار کنيد، اما خيره نشويد

اگر داريد با چند نفر صحبت مي‌کنيد، با همه آن‌ها رتباط چشمي داشته باشيد تا هم مطمئن شويد آن‌ها دارند به حرف‌هاي شما گوش مي‌دهند و هم تعادل بهتري برقرار کنيد. ارتباط چشمي بيش از حد يا ناکافي، يا باعث ترساندن ديگران مي‌شود و يا شما را بي‌اعتماد به نفس جلوه مي‌دهد.

آزادانه بايستيد يا بنشينيد

کمي فضا به خودتان اختصاص دهيد. راحت بنشينيد و خودتان را در گوشه‌‌اي جمع‌وجور نکنيد تا فردي جسورتر و با اعتماد به نفس به نظر برسيد.

به شانه‌هاي خود استراحت دهيد

زماني که احساس استرس و ناراحتي مي‌کنيد، شانه‌هايتان تحت تاثير قرار گرفته، منقبض مي‌شوند و به سمت جلو مي‌آيند. رهايشان کنيد و آن‌ها را به آرامي به عقب باز گردانيد.

در هنگام گوش دادن به صحبت‌هاي ديگران سر تکان دهيد

اما زياده‌روي نکنيد تا مصنوعي به نظر نرسيد.

اگر مي خواهيد بيشتر بدانيد : تحليل زبان بدن مسي و رونالدو در مراسم بهترينهاي سال فوتبال 2017

مايل شدن به سمت جلو يا عقب؟

اگر مي‌خواهيد نشان دهيد به حرف‌هاي کسي علاقه‌منديد، کمي به سمت او خم شويد. اگر مي‌خواهيد نشان دهيد که اعتماد به نفس زيادي داريد، به پشت تکيه دهيد. اما تعادل خود را حفظ کنيد تا نيازمند يا مغرور به نظر نرسيد.

لبخند بزنيد و بخنديد

خيلي خودتان را جدي نگيريد. راحت باشيد و وقتي کسي حرف خنده‌داري مي‌زند، بخنديد. اگر فرد مثبتي به نظر برسيد، ديگران تمايل بيشتري به صحبت کردن با شما خواهند داشت.

صورت‌تان را لمس نکنيد

اين کار عصبي و مضطرب نشانتان مي‌دهد و حواس طرف مقابل را پرت مي‌کند.

سرتان را بالا بگيريد

چشم به زمين ندوزيد تا احساس ناامني را به ديگران منتقل نکنيد. سرتان را بالا و چشمانتان را در سطح افق نگه داريد.

کمي آرام‌تر باشيد

اين مورد شامل خيلي از کارها مي‌شود. آهسته‌تر راه رفتن نه تنها شما را آرام‌تر و با اعتماد به نفس بيشتر نشان مي‌دهد، بلکه از استرستان نيز خواهد کاست. اگر کسي صدايتان زد، به جاي اينکه گردنتان را به طرف او بچرخانيد،‌ به آرامي به سوي او بازگرديد.

از دستانتان بهتر استفاده کنيد

به جاي تکان دادن‌هاي بي‌هدف دستانتان، از آن‌ها براي انتقال بهتر حرف‌هايي که مي‌زنيد، استفاده کنيد. دستانتان را براي توضيح يا تاکيد به چيزي به کار بگيريد. اما فراموش نکنيد که اگر بيش از حد دستانتان را تکان دهيد، حواس طرف مقابل را پرت خواهيد کرد.

خيلي به طرف مقابل نزديک نشويد

اين کار حواس هر کسي را پرت خواهد کرد. به طرف مقابل گفت‌وگو اجازه دهيد حريم شخصي خود را داشته باشد. به اين حريم تجاوز نکنيد.


منبع : modiresabz.com

http://www.CheKhabar.ir/News/153560/زبان بدن چيست و 12 نکته که در مورد آن بايد بدانيد
بستن   چاپ