دنده مناسب براي پارک کردن خودرو در سراشيبي
شنبه 15 دي 1397 - 10:53:25 AM
چه خبر - دنده مناسب براي پارک کردن خودروهاي دستي چيست؟

پارک کردن خودروهاي دستي به راحتي خودروهاي اتوماتيک نيست و بايد چند کار را براي پارک کامل خودرو انجام داد. در خودروهاي اتوماتيک با کشيدن ترمز دستي و قرار دادن گيربکس در حالت P کار پارک کردن تمام مي‌شود و مي‌توان تقريبا مطمئن بود که خودرو به راحتي حرکت نخواهد کرد. اما در خودروهاي دستي کار به همين سادگي نيست مخصوصا وقتي که ندانيد دنده مناسب براي پارک کردن خودرو چيست.


دنده مناسب براي پارک کردن معمولي

اگر مي‌خواهيد خودرو را در پارکينگ خانه پارک کنيد، بهتر است دنده را در حالت دنده 1 يا دنده عقب قرار دهيد. با انجام اين کار درواقع چرخ‌ها را به موتور متصل مي‌کنيد و در نتيجه خودرو هيچ حرکتي نخواهد داشت. دنده 1 و دنده عقب بالاترين ضرايب دنده را دارند که باعث مي‌شوند چرخ‌ها براي چرخاندن موتور مقدار بيش‌تري دور بزنند. البته مي‌توانيد هرکدام از ديگر دنده‌ها را نيز انتخاب کنيد و در سطح‌هاي صاف، چندان احتياجي به خرج کردن وسواس نيست.


دنده مناسب براي پارک کردن در سراشيبي‌ها

قرار دادن دنده در حالت 1 يا عقب براي پارک کردن در سراشيبي‌ها کافي نيست. بعضي شيب‌ها مي‌توان باعث شوند که خودرو شروع به حرکت کند. همچنين اگر موتور کوچک يا قديمي باشد، نمي‌تواند به اندازه کافي در مقابل گردش چرخ‌ها مقاومت کند.
اگر کلاچ خودرو نيز معيوب شده باشد، قرار دادن خودرو در دنده 1 يا دنده عقب لزوما نمي‌تواند جلوي حرکت خودرو را بگيرد. درواقع کلاچ خراب نمي‌تواند اتصال بين موتور و چرخ‌ها را به طور کامل برقرار کند.

با اين حال بهتر است که براي پارک کردن در سربالايي‌ها، بايد دنده 1 را انتخاب کنيد و براي پارک در سراشيبي‌ها هم خودرو بايد در دنده عقب قرار بگيرد. در نظر داشته باشيد که در هردو حالت حتما بايد ترمز دستي خودرو را بکشيد. بهتر است در هنگام قرار دادن خودرو در دنده نيز پدال ترمز و کلاچ را به طور کامل فشار دهيد.


نکاتي که در هنگام پارک کردن به آن بايد توجه کنيد

فرقي نمي‌کند که در يک سطح صاف مي‌خواهيد پارک کنيد يا يک سراشيبي، در نظر داشته باشيد که هميشه بايد از ترمزدستي براي پارک کردن استفاده کنيد.

بعضي از افراد تصور مي‌کنند که نيازي به اين کار براي پارک کردن در سطوح صاف نيست؛ اما اغلب سطح‌هاي صاف نيز مقدار اندکي زاويه دارند و در چنين حالتي، با يک فشار کم نيز خودرو شروع به حرکت خواهد کرد.

قطعه ديگري که بايد آن را در نظر داشته باشيد، کلاچ است. هنگامي که مي‌خواهيد ترمز دستي را بکشيد، کلاچ را رها نکنيد. با اين کار، کنترل تمام وزن خودرو را بر عهده ترمز دستي مي‌گذاريد و فشاري اضافه بر ديگر قطعات خودرو وارد نخواهد شد.


منبع: dande6.com

http://www.CheKhabar.ir/News/149581/دنده مناسب براي پارک کردن خودرو در سراشيبي
بستن   چاپ